گیاهان دارویی و ادویه ها

خواص درمانی گیاه مرغ

خواص درمانی گیاه مرغ

گیاه مرغ در اکثر مناطق کشور پراکنش داشته و در خاک­ های حاصلخیز با عمق کافی به سرعت رشد می­کند این گیاه را می­توان از مزارع برنج، گندم، چغندر قند، پنبه، بادام زمینی، ذرت، یونجه و مراتع و باغ‌های سبزی و صیفی به دست آورد.

دارای طبع گرم دارای املاح معدنی، ویتامین‌ها، فیبر، اسیدهای آلی نظیر اسید پوگیلونیک، اسید اگزالیک، آرابینو اسید، اسانس، مواد رزینی، مواد قندی و مقداری موسیلاژ می­باشد.

چایبر (Cynodon dactylon)

از خانواده : گندمیان poaceae

خواص درمانی گیاه مرغ:

گیاه مرغ قابض بوده و برای رفع اسهال مفید است. این گیاه جهت درمان آسم و برونشیت به کار می­رود، دمکرده مرغ تب­بر بوده و جهت رفع ورم روده و دفع انگل­های داخلی مورد مصرف دارد.

این گیاه کنترل کننده قندخون بوده، ادرارآور و دفع ­کننده سنگ کلیه و مثانه است. مجاری ادراری را ضدعفونی کرده و تقویت­ کننده معده است، جهت درمان کمردرد و دردهای عصبی نظیر میگرن مفید است.

چون گیاه مرغ دارای خاصیت بازکننده انسداد رگ­ها و معالج تصلب شرایین بوده و تاثیر زیادی در پایین آوردن فشار خون دارد. از این رو در درمان بیماری واریس بسیار مناسب است.

توصیه­ ها و تجویز درباره مصرف گیاه مرغ:

در ادامه مقاله انواع روش های مصرف گیاه مرغ را توضیح می دهیم.

جوشانده گیاه مرغ:

مقدار 30 گرم از ریزوم­های خشک شده مرغ را در داخل یک لیتر آب ریخته و به مدت ۱۰ دقیقه جوشانده و پس از صاف کردن همراه با عسل و یا شکر روزانه سه وعده و در هر وعده یک فنجان میل کنید. این جوشانده جهت پاکسازی عروق خونی مفید و موجب جلوگیری از لخته شدن خون می­شود از این رو جهت درمان بیماری‌های قلبی عروقی بسیار موثر است.

برای مطالعه مقاله خواص درمانی گیاه علف لیمو (اَدخَر) کلیک کنید .

گیاه مرغ

گیاه مرغ

شربت گیاه مرغ:

مقدار ۴۰ گرم از رویزوم‌های گیاه را در داخل یک لیتر شراب ریخته و به آرامی بجوشانید و پس از سرد شدن از صافی رد کرده و میل کنید.

کمپرس گیاه مرغ:

پارچه خیس شده در جوشانده گیاه مرغ را در سطح تاول­ها و سوختگی­ها قرار دهید تا سریع­تر بهبود یابند.

هیچگاه گیاهی را بدون آگاهی از خواص آن مورد استفاده قرار ندهید، برخی گیاهان دارای واکنش‌های خاص دارویی هستند، لطفاً قبل از مصرف گیاهان دارویی با پزشک متخصص مشاوره انجام دهید.

در طب سنتی آذربایجان (تّرکِه دوا) جوشانده این گیاه را برای اشخاصی که دچار گرفتگی شریان­های قلب هستند تجویز می‌شود. این گیاه را دارای خاصیت تصفیه­ کننده خون و ادرارآور نیز دانسته ­اند.

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

2 دیدگاه درباره مقاله “خواص درمانی گیاه مرغ

  1. Avatar مسعود ملک زاده گفت:

    سلام مقدار محدود بذرهایترب یونجه پیاز جهت کارهای دارویی میخواهم فولادشهر اصفهان هستم

    1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

      بذر ها از بسته 4 گرمی است به بالا میتوانید کوچک ترین میزان را خریداری کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.