گیاهان دارویی و ادویه ها

خواص درمانی گیاه بنفشه

معرفی گیاه بنفشه

گیاه بنفشه بومی اروپا و آسیا بوده و گونه های وحشی آن در اکثر نقاط آسیا به چشم می خورد ، گونه های زینی و زراعی آن نیز پرورش داده می شود. عمده برداشت بنفشه مربوط به گونه های وحشی آن است.

گیاه بنفشه دارای طبع سرد است و ترکیباتی نظیر مواد صابونی ، املاح معدنی ، انواع ویتامین ها ، سالیسیلات ها ، فلانوییدها ، آلکالوییدها و روغن فرار را دارد.

ایپکین ، بنووشه Viola L از خانواده ی: بنفشکان Violaceae

جدول عناصر تشکیل دهنده گیاه بنفشه:

غلظت­ها (خاکستر mg/g)عنصر
0.081منیزیم
0.05کلسیم
N.Dسرب
0.0007مس
N.Dجیوه
N.Dکبالت
0.0009روی
0.0015آهن
N.Dکروم
N.Dسبنیوم
0.0005منگنط
0.160فسفر
2.118پتاسیم
N.Dسدیم

خواص درمانی گیاه بنفشه:

دارای خواص ضدالتهاب ، خلط آور ، ادرار آور ، ضد روماتیسم ، ملین ، ضد میکروب ، ضد التهاب و ضد تومور است. در گذشته آنتی­ها از بنفشه برای درمان التهاب چشم استفاده می­کردند. همچنین از بنفشه در ترکیب با برخی گیاهان دارویی برای تهیه­ داروهای افزاینده­ قوای جنسی استفاده می­شد. شربت تهیه شده از گل­های بنفشه و عسل برای درمان سرفه ­های ممتد استفاده می­شود.

بخش­های هوایی بنفشه را که در فصل بهار جمع آوری می­کنند عمدتا برای سرفه­ های ناشی از برونشیت و آبریزش بینی استفاده می­شود. در اوایل قرن بیستم ، کاربرد بخش­های هوایی بنفشه در درمان سرطان ریه و پستان بوده است و هنوز هم در برخی موارد برای درمان سرطان برای جلوگیری از رشد ثانویه تومور بعد از جراحی استفاده می­شود.

افشره حاصل از فشرده بخش­های هوایی گیاه برای درمان بیماری­های پوستی و زخم­های واریسی به شکل موضعی استفاده می­شود. به دلیل دارا بودن مقدار زیادی مواد صابونی خلط آور خوبی بوده و باعث تقویت و استحکام عروق خونی می­شود.

برای مطالعه مقاله خواص درمانی گیاه ماهور (خرگوشک) کلیک کنید.

بنفشه

بنفشه

توصیه ­ها و تجویزها درباره مصرف گیاه بنفشه:

دمکرده گیاه بنفشه : برای تهیه­ دمکرده از گل­ها و بخش­های هوایی بنفشه استفاده می­شود. برای این منظور مقدار 5 الی 8 گرم از بنفشه­ خشک شده را در داخل یک لیوان آب جوش ریخته و پس از چند دقیقه دم کردن برای درمان سرفه ، تقویت دستگاه ایمنی و به شکل دهان شویه برای درمان عفونت­های دهان و حلق استفاده کنید.

شربت گیاه بنفشه : برای تهیه­ شربت بنفشه مقدار مساوی دمکرده را با عسل ترکیب کرده و پس از سرد کردن برای درمان سرفه ­های ممتد استفاده کنید.

تنتور گیاه بنفشه : تنتور تهیه شده از گل­های بنفشه برای درمان اختلالات دستگاه تنفسی و ریه­ ها و دستگاه گوارشی ، شکنندگی مویرگ­ها و مشکلات ادراری روزانه 2 الی 3 میلی گرم در سه وعده میل کنید.

مرهم گیاه بنفشه : بخش­های هوایی گیاه را با استفاده از آسیاب به شکل پودر درآورده و با آب به شکل خمیر درآورده و بر روی زخم­ها و جراحات قراردهید.

افشره گیاه بنفشه : با فشردن بخش­های هوایی گیاه این افشره به دست می­آید از این افشره برای درمان ناراحتی­های پوستی نظیر بثورات ناشی از ادرار در کودکان ، شوره­ سر ، زخم­های ترشح دار و محل نیش حشرات به شکل موضعی محل مورد نظر را بشویید.

احتیاط در مصرف گیاه بنفشه : از مصرف مقادیر زیاد این گیاه خودداری کنید زیرا حاوی مواد صابونی بوده و ممکن است به تهوع و استفراغ منجر شود.

امام صادق (ع) فرمود : چه خوب است روغن بنفشه, درد را از سر و چشمان می­برد آن را به خود بمالید. (کافی جلد 6 ص 521 )

امام صادق (ع) می­فرمایند : مقداری پنبه را آغشته به روغن بنفشه کنید و نزدیک بینی قرار دهید که برای زکام مفید است. (طب الائمه ص 84 )

برای خرید گیاهان دارویی اینترنتی می تونید از این لینک استفاده نمایید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید محصولات عطاری اینترنتی با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *