گیاهان دارویی و ادویه ها

معرفی گل گاوزبان ایرانی

گل گاوزبان ایرانی

Boraginaceae Echium از کلمه یونانی echion گرفته شده، جنسی با گونه­ های علفی، درختچه­ ای یکساله تا چند ساله، با برگ­های ساده و گل­های قیفی شکل، کم و بیش نامنظم که حول محوری به طور فراهم قرار گرفته­ اند. قسمت­های سبز به طور معمول کرک­دار هستند. برخی گونه ها تزیینی و برخی دیگر در گذشته به عنوان دارو مصرف می شدهاند. پراکنش آن در جزایر قناری، اروپا، غرب آسیا، شمال و جنوب آفریقاست.

گاوزبان ایرانی گیاهی چندساله با ریشه های قطور، برگ­ها زبانه­ ای و رزت، ساقه و برگ­ها پوشیده از کرک­های زبر و خشن هستند. طول ساقه گل­دهنده 80-60 سانتی­متر است، گل آذین با گل­های قیفی شکل به رنگ قرمز ارغوانی که پس از خشک شدن به رنگ آبی یا بنفش درمی آیند. در هر سنبله تعداد زیادی گل وجود دارد که به تدریج از پایین به بالا باز می­شوند.

نام علمی: Echium amoenum Fisch. Et Mey

ترکیبات شیمیایی گل گاوزبان ایرانی :

گاوزبان ایرانی شمال دارای املاح فراوان شامل تانن، موسیلاژ و مقدار کمی آلکالوئید است

موارد مصرف و خواص درمانی گل گاوزبان ایرانی :

جوشانده گل گاوزبان ایرانی حواس پنج­گانه را تقویت می­کند و برای تنگی نفس مناسب است. جویدن برگ تازه آن برای درمان جوش­های چرکی دهان مناسب است. به طور معمول سنبل الطیب و گل گاوزبان را با یکدیگر دم می­کنند. دم کرده گل تلخ مزه است و رنگ دم کرده ی تهیه شده با نوسان واکنش اسیدیته تغییر می­کند. در بررسی­های جدید آثار تحریک سیستم ایمنی این گیاه به اثبات رسیده است (4 و 28). به علت زیبایی گل گاوزبان در ایجاد فضای سبز هم می­توان از آن استفاده کرد. گل­ها شهد فراوانی دارند و مورد توجه زنبور عسل قرار می­گیرند. عسل گاوزبان جزء مرغوب­ترین عسل هاست.

برای خرید و مطالعه اموزش کاشت بذر گل گاوزبان ایرانی کلیک کنید .

گل گاوزبان ایرانی

گل گاوزبان ایرانی

احتیاط مصرف گل گاوزبان ایرانی :

ممکن است به علت وجود آلکالوئید فشار خون را کمی بالا ببرد.

عوامل محیطی گل گاوزبان ایرانی :

گاوزبان ایرانی در ارتفاعات شمال به صورت خودرو دیده می­شود، و به صورت کاشت شده هم وجود دارد. در مناطق خشک و نیمه خشک کشور در خاک­های سبک و سنگین رشد خوبی دارد و به صورت کشت شده محصول خوبی تولید می­کند. این گیاه به علت گستردگی ریشه تا حدی به خشکی خاک مقاوم است.

گل گاوزبان ایرانی

گل گاوزبان ایرانی

نحوه کاشت گل گاوزبان ایرانی :

تکثیر گل گاوزبان با استفاده از بذر انجام می شود و آن را در فصول بهار و پاییز می­توان کشت کرد. این گیاه به طور مستقیم در زمین اصلی و همچنین از راه خزانه گیری و نشاکاری قابل تکثیر است. اما روش نشا کاری بهتر است نشاها در مرحله ی 2 تا 4 برگی و گاهی تا 6 برگی به زمین اصلی انتقال داده و با فاصله 50×50 سانتی­متر می کارند. این گیاه قابلیت کشت به صورت دیم را نیز دارد. بذر لازم برای تکثیر گاوزبان شمال 10 تا 15 کیلوگرم برای هر هکتار است.

برای خرید گل گاو زبان ایرانی از این لینک استفاده نمایید.

برداشت محصول گل گاوزبان ایرانی :

در گاوزبان ایرانی فقط گل برداشت می شود. در سال اول گیاه به صورت زرد بوده، و از سال دوم گل می­دهد، که تا 8-7 سال رشد و نمو آن می تواند ادامه یابد. سال­های چهارم و پنجم پربازده ترین سال­هی گل­دهی آن است. گل­دهی از نیمه ی اردیبهشت ماه در هر سال شروع شده و تا تیر ماه ادامه دارد. با آغاز شکفتن گل­ها، اقدام به گل­چینی می­شود. در صورت تاخیر در برداشت، گل­ها پس از یکی دو روز ریزش کرده و جمع آوری آنها از سطح خاک بسیار مشکل می­شود. گل­های جمع آوری شده بر روی پارچه تمیز و در سایه خشک می­شوند. گل­های تازه به علت شهد موجود، بسیار چسبناک هستند و موجب تجمع مورچه ها می­شوند. در شرایط آب و هوایی خشک و نیمه خشک کشور طی 48 ساعت گل­ها به طور کامل خشک می شوند، در حالی که در نواحی شمالی کشور خشک شدن تا یک هفته طول می­کشد. از هر 1000 گرم گل تر، 200 گرم گل خشک به دست می آید. گل­های تازه به رنگ ارغوانی هستند و در صورتی که در شرایط مطلوب خشک شوند به رنگ بنفش درمی آیند، اما در شرایط عدم تهویه و با زیاد بودن رطوبت، رنگ گل­های خشک شده به سیاهی می گراید و احتمال کپک زدگی هم زیاد می­شود.

تعداد نیروی کار لازم برای برداشت هر هکتار گل گاوزبان 80-70 کارگر روز است. بنابراین این محصول از نظر اشتغال­زایی مهم است و هزینه گل چینی مهم­ترین جنبه ی اقتصادی تولید این محصول است. محصول گل گاوزبان بسیار مورد توجه بازار داخلی (عطاری­ها) است و ارزش اقتصادی چشمگیری دارد. از هر هکتار زمین حدود 700-400 کیلوگرم گل خشک به دست می­آید.

برای مطالعه مقاله معرفی گیاه افسنتین کلیک کنید .

گونه های دیگر گل گاوزبان ایرانی :

برای جنس آخیوم، گونه های گل گاوزبان خوزستانی (E. khuzistanicum)، گل گاوزبان روسی (E. russicum) و گل گاوزبان ایتالیایی (E. italicum) معرفی شده است .

در کشورهای اروپایی گونی E. vulgare به گاوزبان افعی Viper’s bugloss) معروف است و آثار بدیعی با گاوزبان ایرانی برای ان برشمرد. این گونه ی گیاهی دو ساله، به ارتفاع یک متر، گل­های آبی رنگ گاهی سفید که کولتیوارهای پا کوتاه آن بیشتر کشت می­شوند. این گیاه در شمال آمریکا بومی شده و در اروپا و آسیا پراکنده است.

(E. wildpretii) E. bouraeacum گیاهی دو ساله و بلند، برگ­های کرک­دار نقره ای، گل­های قرمز در گل آذین خوشه مانند دارد، و در جزایر قناری پراکنده است.

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

هومن انگورانی

درباره هومن انگورانی

سلام! من هومن انگورانی هستم و از اینکه با شما در این فضای دیجیتال ارتباط برقرار کنم، خوشحالم. به عنوان یک نویسنده و علاقه‌مند به موضوعات مختلف، نوشته هایم را به اشتراک می‌گذارم. به نظر من نوشتن یک ارتباط قوی و شگفت‌انگیز است. علاقه مند به یادگیری عمیق هستم و دوستم دارم هر انچه را که آموختم تا حدی که میتوانم به دیگران انتقال دهم.

مقاله های مرتبط

2 دیدگاه درباره مقاله “معرفی گل گاوزبان ایرانی

  1. Avatar مرتضی گفت:

    سلام اون عکس که گذاشتین گل گاو زبان خشک شده مگه گل زعفران نیست که به اسم گل گاو زبان میفروشند

    1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

      عکسی که در مقاله استفاده شده است عکس خود گل گاو زبان است و عکس گل زعفران نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *