گیاهان دارویی و ادویه ها

گیاه پای خر (پاخری) چیست

معرفی گیاه پای خر (پاخری)

گیاه پای خر در مناطق گسترده ­ای از آسیا و اروپا پراکنش داشته و در ایران نیز در مناطق مرطوب نظیر شمال کشور و آذربایجان عمدتا در مراتع و زمین­های اطراف جنگل به چشم می­خورد.

گیاه پای خر (پاخری) دارای طبع گرم است و ترکیباتی نظیر تانن ، موسیلاژ ، آلکالوئید پیرولیزیدین ، اینولین ، یک ماده تلخ ، استرول­ها ، فلاونوییدهایی مانند روتین ، انواع ویتامین­ها و املاح معدنی به ویژه روی ، پتاسیم و کلسیم را دارد.

دوه دابانی ، دالی قاتیخ لی ، اوسکورک اوتو Tussilage farfara از خانوده­ : کاسنیان یا مرکبان asteraceae

جدول عناصر تشکیل دهنده گیاه پای خر (پاخری)

غلظت­ها ( خاکستر mg/g)عنصر
0.206مس
0.40روی
8.150آهن
0.396منگنز
43.100منیزیم
0.045کروم
0.030نیکل
ناچیزکادمیوم
0.01کبالت
0.003سرب
0.002نقره
0.002مولبیدن
N.Dقلع

(N.D یافت نشد)

خواص درمانی گیاه پای خر (پاخری):

دیوسکوردیس ، پزشک یونانی این گیاه را به شکل دود دادن برای درمان سرفه ­ها و آسم توصیه می­کرد و اکنون نیز اغلب سیگارهای گیاهی حاوی این گیاه هستند. گل­های این گیاه در فصل بهار ظاهر می­شوند و برگ­ها عمدتا پس از خشک شدن گل­ها در اواخر تابستان و پاییز ظاهر می­شوند.

گل­های این گیاه دارای خواصی نظیر خلط آور و ضد آبریزش بینی هستند و در طیف گسترده ­ای از التهابات و اسپاسم سینه نظیر برونشیت ، آسم و سرفه­ های مقاوم و طولانی مدت استفاده می­شوند. گل­ها در فصل بهار جمع آوری می­شوند.

برگ­های این گیاه برای درمان سرفه مفید هستند و مقدار زیادی عنصر روی دارند که عنصر ترمیم کننده­ بافت بوده و می­توان افشره­ آن را به صورت تازه بر روی جراحات پوستی و زخم­های مزمن قرارداد. برگ­ها در اواخر فصل تابستان و پاییز جمع آوری می­شوند.

برای مطالعه مقاله خواص درمانی گیاه علف لیمو (اَدخَر) کلیک کنید.

گیاه پای خر (پاخری)

گیاه پای خر (پاخری)

توصیه­ ها و تجویزها درباره مصرف گیاه پای خر (پاخری):

  • دمکرده­ گل پای خر (پاخری) : برای تهیه­ این دمکرده مقدار 5 الی 8 گرم از گل­های آن را داخل یک لیوان آب جوش ریخته و 5 دقیقه دم کنید. از دمکرده­ گل­های این گیاه برای درمان سرفه­ های خشن ، آریزش بینی ، سرماخوردگی و آنفلوآنزا  استفاده کنید.
  • تنتور گل پای خر (پاخری) : تنتور تهیه شده از گل­های گیاه پای خر را برای درمان سرفه ­های مزمن و مداوم مصرف کنید. برای اثر بخشی بهتر می­توان گیاهانی نظیر آویشن و زنجبیل شامی را با آن ترکیب کرد.
  • شربت گل پای خر (پاخری) : از دمکرده­ گل­ها می­توان با ترکیب عسل نوعی شربت تهیه کرد از این شربت برای درمان سرفه­ های خشک و مقاوم استفاده کنید. این شربت دارای خاصیت مرطوب کنندگی است.
  • جوشانده­ برگ پای خر (پاخری) : جوشانده­ برگ­ها که از ترکیب 70 گرم برگ گیاه در داخل یک لیتر آب تهیه می­شود را می­توان برای درمان سرفه و آبریزش بینی استفاده کرد.
  • افشره­ برگ پای خر (پاخری) : برگ­های تازه این گیاه را می­توان پس از کوبیدن به شکل افشره در درمان جراحات سطحی و زخم­های مزمن به شکل کمپرس استفاده کرد.
  • احتیاط در مصرف گیاه پای خر (پاخری) : این گیاه حاوی آلکالوئیدهای پیرولیزیدین بوده که در آزمایشات صورت گرفته بر روی موش­های صحرایی باعث تخریب کبد در آن­ها شده است البته مقدار آن در گیاه کم بوده و طبق پژوهش­های صورت گرفته در سوئد این ماده در اثر جوشانیدن از بین می­رود.

در طب سنتی آذربایجان ” ترکه داوا” از دمکرده­ گل­های این گیاه برای درمان سرفه­ های شدید و ناراحتی­های تنفسی استفاده می­شود. همچنین در بخش­های شرقی آذربایجان از جوشانده­ گیاه برای درمان بواسیر به صورت شستشو استفاده می­کنند.

برای مطالعه مقاله اهمیت گیاهان داروئی در طب سنتی ترکه داوا کلیک کنید .

برای خرید گیاهان دارویی با کیفیت می تونید از این لینک استفاده نمایید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید محصولات عطاری آنلاین با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.