گیاهان دارویی و ادویه ها

خواص درمانی گیاه علف لیمو (اَدخَر)

خواص داروئی علف لیمو

علف لیمو بومی نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری جهان است. این گیاه بومی ایران نیست ولی به صورت وحشی در جنوب شرقی ایران و اخیراً در مناطق شمالی کشور و در برخی گلخانه­ ها کشت و کار می­گردد. فرآورده‌های این گیاه در عطاری‌ها موجود است.

دارای طبع گرم و ترکیبات سیترال (80 درصد)، سیترونلول، ژرانیول و انواع ویتامین­ها به خصوص ویتامین c و املاح است.

مکه سامانی (Cymbopogon spp)

از خانواده : گندمیان Poaccae

خواص درمانی علف لیمو:

اثراتی نظیر تسکین دهنده درد طحال و رفع ورم آن، معالجه ورم رحم و درد مفاصل، درمان خارش و سوزش مقعد، تسکین درد بعد از زایمان، معالجه درد دندان است.

برگ­ها و ساقه ­های جوان این گیاه دارای اسانسی زرد رنگ (به میزان یک تا سه درصد) می­باشد که به وسیله تقطیر با بخار آب استحصال می­گردد. اسانس این گیاه دارای خواصی مانند آنتی باکتریال قوی، اشتهاآور، ضد کرم و ضد نفخ است، مصرف موضعی این اسانس سبب کاهش دردهای روماتیسمی و عصبی می­گردد.

عرق شکوفه گیاه علف لیمو لطیف کننده معده و دارای خاصیت ضد سم بوده و از این جهت برای درمان انواع گزیدگی­ها به کار می­رود. این عرق دارای خاصیت ادرارآور و قاعده­ آور نیز است.

روغن شکوفه گیاه علف لیمو دارای خاصیت قابض بوده و خوردن این روغن موجب تحلیل ورم­های داخلی بدن می‌شود. ماساژ بدن با روغن موجب رفع درد عضلات می­گردد. ماساژ پوست و موی سر قبل از حمام موجب تقویت ریشه مو می‌گردد. این روغن ضد حساسیت بوده و برای حساسیت­ها و خارش  پوستی مفید است.

برای مطالعه مقاله خواص داروئی گیاه بادرنجبوبه کلیک کنید .

گیاه علف لیمو

گیاه علف لیمو

توصیه­ ها و تجویز درباره مصرف علف لیمو:

در ادامه روش های مصرف علف لیمو را برایتان شرح می دهیم.

جوشانده برگ‌های علف لیمو:

مقدار ۱۰۰ الی ۱۵۰ گرم برگ گیاه علف لیمو را در داخل یک لیتر آب ریخته و ۱۵ دقیقه آرام می­جوشانیم. اگر به صورت مساوی آن را با شربت عسل رقیق کرده و بنوشید موجب تسکین درد طحال می­گردد. جهت معالجه درد رحم و تسکین درد مفاصل جوشانده علف لیمو را در داخل تشت ریخته و در داخل آن بنشینید.

عرق شکوفه ­های علف لیمو:

این عرق از شکوفه های گیاه علف لیمو حاصل شده و به میزان سه فنجان در روز میل کنید.

روغن شکوفه علف لیمو:

شکوفه ­های گیاه علف لیمو را در داخل روغن زیتون ریخته به مدت دو ماه در داخل شیشه در مقابل نور آفتاب قرار داده پس از صاف کردن جهت ماساژ و جهت استفاده موضعی به کار ببرید

جوشانده ترکیبی علف لیمو:

جهت تسکین درد بعد از زایمان میزان ۵ گرم برگ گیاه علف لیمو را با ۵ گرم گل پنیرک ترکیب و به مدت ۱۰ دقیقه جوشانده و پس از سرد شدن فرد موردنظر در داخل آن بنشیند.

نکته:

هیچگاه گیاهی را بدون آگاهی از خواص آن مورد استفاده قرار ندهید، برخی گیاهان دارای واکنش‌های خاص دارویی هستند، لطفاً قبل از مصرف گیاهان دارویی با پزشک متخصص مشاوره انجام دهید.

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

یک دیدگاه درباره مقاله “خواص درمانی گیاه علف لیمو (اَدخَر)

  1. Avatar رحیمی 09153460779 گفت:

    این گیاه رو پدرم از ۲۵ سال پیش در شهرستان راسک کاشت میکردند و ما بصورت دمنوش (چای سبزمحلی)استفاده میکردیم وهنوز هم کاشت میکنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.