گیاهان دارویی و ادویه ها

معرفی بادرشبو

گیاه بادرشبو

پراکندگی این گیاه در بعضی از نواحی جنوبی اروپا، جزیره سیسیل، مولداوی و جنوب غربی آسیا مانند ایران و غیره می‌باشد. در ایران، بیشتر در شمال غربی، مثل آذربایجان، تبریز و ارومیه یافت می‌شود.

محل مناسب رویش بادرشبو:

نوع خودروی آن در کنار پرچین‌ها، کنار دیوارها و در دشت‌ها تا تپه‌ها می‌روید.

قسمت مورد استفاده بادرشبو:

قسمت مورد استفاده این گیاه برگ و یا کلیه قسمت‌های هوایی آن است که عموما بویی معطر و مطبوع شبیه بوی لیمو این گیاه دارای برگ‌های متقابل، بیضوی دراز، نوک تیز با دندانه‌های عمیق و گل‎هایی نسبتاً درشت، زیبا و به رنگ آبی مایل به بنفش یا سفید است.

گیاه بادرشبو

گیاه بادرشبو

زمان محصول برداری بادرشبو:

زمان برداشت محصول از اوایل خرداد تا اوایل تیر ماه می‌باشد.

بازار گیاه بادرشبو:

این گیاه به علت مصرف کم، بازار فروش زیادی ندارد و بیشتر گیاه خودروی آن مورد مصرف قرار می‌گیرد.

گیاه بادرشبو

گیاه بادرشبو

روش کاشت گیاه بادرشبو:

تکثیر آن به وسیله بذر در زمین‌های زراعتی آماده که کود کافی داشته باشند، صورت می‌گیرد. برای این کار در آخر فروردین و یا اوایل اردیبهشت بذرهای رسیده را در امتداد شعاع‌هایی می‌کارند و پس از آن که جوانه زد و گیاه جوان از آنها حاصل گردید، بعضی از پایه‌های مجاور را هم به نحوی حذف می‌کنند که فاصله هر گیاه جوان مرغوب از دیگری معادل ۳۰ سانتیمتر باشد.

در موقع بذرافشانی باید توجه داشت که بذرها به عمق زیاد زمین، وارد نشوند و برای این کار بهتر است بذرها را به طور یکنواخت پراکنده کرد و سپس با غلطک زدن ملایم، آنها را در نواحی سطحی قشر خاک جایگزین نمود. چون سرعت رشد گیاه زیاد است، بزودی گیاه کامل گلدار حاصل خواهد شد که آماده بهره برداری می‌گردد.

هنگام برداشت محصول، کلیه قسمت‌های هوایی گیاه را از قاعده ساقه قطع می‌کنند و در انبار جهت خشک کردن به طور طبیعی آویزان می‌کنند تا خشک شوند. یا این که به طور مصنوعی در حرارت ۴۰ تا ۵۰ درجه سانتیگراد آنها را خشک می‌نمایند و سپس در گونی‌های کنفی ۵۰ کیلوگرمی ‌بسته بندی و وارد بازار تجارت می‌نمایند.

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

هومن انگورانی

درباره هومن انگورانی

سلام! من هومن انگورانی هستم و از اینکه با شما در این فضای دیجیتال ارتباط برقرار کنم، خوشحالم. به عنوان یک نویسنده و علاقه‌مند به موضوعات مختلف، نوشته هایم را به اشتراک می‌گذارم. به نظر من نوشتن یک ارتباط قوی و شگفت‌انگیز است. علاقه مند به یادگیری عمیق هستم و دوستم دارم هر انچه را که آموختم تا حدی که میتوانم به دیگران انتقال دهم.

مقاله های مرتبط

2 دیدگاه درباره مقاله “معرفی بادرشبو

  1. Avatar Elaheh گفت:

    سلام خسته نباشید
    من ۸ روز هس بذر بادرشبویه تو گلدان کاشتم این ۸ روز مداوم با اسپری آب آبیاری کردم اگه بعد این ۲ یا ۳ روز آبیاری نکنم مشکلی پیش میاد؟؟

    1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

      اگر گیاه در حال رشد 2 تا 3 روز آب نرسد از بین میرود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *