گیاهان دارویی و ادویه ها

معرفی گیاه قدومه

گیاه قدومه

گیاه قدومه در نواحی معتدل اروپا و آسیا بخصوص هندوستان و ایران پراکندگی دارد. در ایران بیشتر در قزوین، تهران، اصفهان و شیراز به حالت خودرو یافت می­شود.

محل مناسب رویش گیاه قدومه:

گیاه قدومه به طور خودرو در زمین­های بایر، کنار جاده ­ها، اماکن غیرزراعتی و نواحی تپه­ های کم­ ارتفاع می­روید.

برای خرید و مطالعه روش کاشت بذر قدومه کلیک کنید .

گیاه قدومه

گیاه قدومه

قسمت مورد استفاده گیاه قدومه :

قسمت مورد استفاده گیاه قدومه بیشتر دانه آن می­باشد ولی از گل و برگ آن نیز استفاده می­شود. این گیاه دارای برگ­های دراز با بریدگی ­های منظم و گل­های زرد کوچک است که در انتهای ساقه به شکل خوشه ظاهر می­گردند. بذر ­های آن خوشه مانند و محتوی 30 تا 100 بذر می­باشد. اندازه این بذر ­ها کوچک و رسیده آن به رنگ زرد خرمایی است.

زمان برداشت محصول گیاه قدومه :

زمان محصول­ برداری گیاه قدومه در تیر و مرداد ماه می­باشد.

بازار گیاه قدومه :

کشورهای عرضه­ کننده گیاه قدومه ، ایران، هندوستان و بعضی دیگر از کشورهای اروپایی و آسیایی هستند.

برای مطالعه مقاله معرفی گیاه سداب کلیک کنید .

گیاه قدومه

گیاه قدومه

روش کاشت گیاه قدومه :

تکثیر گیاه قدومه هنوز معمول نیست چون پایه­ های خودروی آن جوابگوی نیاز بازار می­باشد ولی در صورت نیاز می­توان گیاه را از طریق بذر تکثیر نمود. برای این کار بذرها را با دست و یا دستگاه­های مخصوص در اواخر اسفند یا اوایل فروردین در زمین­های مناسب و شخم خورده به فواصل 45 تا 50 سانتیمتری می­کارند و روی آنها را از یک قشر نازک خاک می­پوشانند.

مقدار بذر اگر به وسیله دستگاه­های مخصوص کاشته شوند معادل 3 تا 4 کیلوگرم و اگر این عمل با دست انجام گیرد درحدود 5 تا 6 کیلوگرم برای هر هکتار نیاز می­باشد. پس از آن­که بذرها رشد کردند و گیاه جوان، 4 تا 6 برگ به وجود آورد، ضمن از بین بردن علف­های هرز فاصله آنها را نیز زیاد می­نمایند.

به طوری که هر گیاه از دیگری 15 تا 25 سانتیمتر فاصله پیدا نماید. پس از برداشت محصول سرشاخه ­های محتوی بذرها را به صورت دسته­ هایی درآورده و به انبار مخصوص جهت خشک کردن انتقال می­دهند تا پس از خشک شدن به روش­های ساده، بتوان بذرها را از سرشاخه ­ها جدا نمود. بذرهای خارج شده را پس از خشک شدن در بسته­ های 50 کیلوگرمی بسته­ بندی و در جای خشک و خنک تا ارسال به بازار دارویی نگهداری می­نمایند.

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.