گیاهان دارویی و ادویه ها

معرفی گیاه کنجد

گیاه کنجد

پراکندگی این گیاه عموماً در مناطق گرم کره زمین مخصوصاً در افریقا و جنوب غربی آسیا است. در ایران کنجد و گونه‌های دیگر آن را پرورش می‎دهند.

محل مناسب رویش گیاه کنجد:

کنجد بیشتر در زمین‌های آهکی و خشک رشد می‎نماید.

قسمت مورد استفاده گیاه کنجد:

قسمت مورد استفاده گیاه دانه‌های آن است که از آن روغن استخراج می‎نمایند.

برگ‌ها در ناحیه قاعده ساقه دارای وضع متناوب ولی در قسمت انتهایی آن متقابل هستند. پهنک برگ‌های آن در ناحیه مجاور رأس ساقه، شکل بیضوی دراز و نوک تیز دارد ولی در قاعده پهن‌تر است. گل‌های آن به رنگ سفید یا قرمز هستند. میوه آن پوشینه و محتوی دانه‌های کوچک مسطح و بیضوی است.

برای خرید و مطالعه اموزش کاشت بذر کنجد کلیک کنید .

گیاه کنجد

گیاه کنجد

زمان محصول برداری گیاه کنجد:

زمان جمع آوری محصول، کمی ‎قبل از باز شدن کامل میوه یعنی 4 تا 6 هفته پس از خاتمه گل دادن انجام می‌گیرد.

بازار گیاه کنجد:

کشورهای اصلی عرضه کننده شامل: هندوستان، برمه، پاکستان و بعضی از کشورهای آفریقایی و اروپایی هستند.

برای خرید کنجد از این لینک استفاده نمایید.

گیاه کنجد

گیاه کنجد

روش کاشت گیاه کنجد:

تکثیر کنجد از راه کاشتن بذر های رسیده و سالم آن در زمین‌های مناسب صورت می‎گیرد. بذر های کنجد را همراه با برخی حبوبات مانند نخود و لوبیا در زمین‌های زراعتی می‎کارند و همواره دقت می‎نمایند تا زمین زراعتی آهکی باشد. رشد گیاه در زمین‌های خشک سریعتر صورت می‎گیرد.

با بررسی‌هایی که در پرورش این گیاه به عمل آمده به این نتیجه رسیده‌اند که روغن حاصل از گونه‌هایی که دانه‌های سفید تولید می‎کنند با ارزش‌تر می‎باشد. از این جهت در زراعت کنجد سعی می‎شود که گونه‌های مرغوب در پرورش گیاه به کار رود. دوران نمو گیاه از آغاز رویش بذر تا تولید دانه‌ی رسیده، معمولاً ۹۰ تا ۱۰۰ روز و حداکثر ۴ ماه است. پس از جمع آوری محصول کنجد، آنها را در مجاورت هوا قرار می‎دهند تا خشک شود. سپس میوه و ساقه‌های خشک شده را به محل معینی از انبار منتقل ساخته، ضرباتی با یک قطعه چوب بدان وارد می‎آورند تا دانه‌ها کاملاً از داخل میوه‌ها خارج گردند.

برای استخراج روغن، قبلاً دانه‌ها را در آب می‎شویند تا پیگمان‌های رنگی دانه که موجب رنگین شدن روغن می‎گردند از آن خارج شوند. سپس دانه‌ها را می‎کوبند و به صورت له شده در می‎آوردند تا پوسته روی دانه، به سهولت از آن مجزا گردد. سپس دانه‌ها را له کرده در آب وارد می‎سازند تا پوسته دانه در سطح آب شناور گشته و از آن جدا شود. مغز دانه‌های جدا شده پس از خشک کردن در کمی‎ آب جوش، به صورت خمیر در می‎آورند و تحت فشار، بدون مداخله‎ی گر ما از آن روغن استخراج می‎نمایند. با این روش، از دانه‎ی کنجد به تناسب نوع آن، معادل ۳۸تا ۵۵% روغن به دست می ‎آورند.

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.