مطالب دیگر

انواع محیط های کشت هیدروپونیک

محیط های کشت هیدروپونیک

محیط کشت به مواد جامدی که به جای خاک در کشت هیدروپونیک نوع جامد به کار می‌رود اطلاق می‌شود. محیط هیدروپونیکی باید دارای خصوصیات زیر باشد:

  1. از لحاظ شیمیایی غیرفعال یا خنثی باشد
  2. از لحاظ شیمیایی پایدار باشد
  3. باید تمیز باشد
  4. باید زهکشی خوبی داشته باشد و ایستایی ایجاد نکند
  5. باید دارای روطوبت نگهداری آب و هوای کافی باشد.
  6. قابلیت بافری خوبی داشته باشد، یعنی در برابر PH مقاومت کند.
  7. ترجیحا دارای قابلیت تبادل کاتیونی متوسط باشد.

 

الف ) ماسه برای محیط کشت هیدروپونیک

عموماً ماسه به عنوان محیطی بدون مشکل از این نظر که ضدعفونی شده و می‌تواند آب را بخوبی نگه دارد در نظر گرفته می‌شود. از انواع ماسه گرانیتی یا سیلیسی بدین منظور استفاده می‌شود. بر خلاف سایر محیط‌ ها که گاهی در هنگام استفاده ترکیباتشان تغییر مییابد ماسه پایدار بوده و نیاز به تعویض ندارد. تنها مشکل ماسه‌های ریز این است که گاهی ایجاد ایستایی نموده موجب ضعف سیستم ریشه گیاه می‌شود. برای مقابله با این مشکل استفاده از ماسه‌های درشت یا مخلوطی از ماسه یا سنگ ریزه پرلایت یا ورمیکولایت توصیه می‌شود. ماسه به عنوان بهترین محیط در بسیاری از نقاط دنیا از جمله نواحی بیابانی شناخته شده است.

 

ب) سنگریزه برای محیط کشت هیدروپونیک

سنگریزه یکی از محیط‌های کشت گیاه در هیدروپونیک است که مزیت اصلی آن این است که به راحتی تمیز می‌شود و دچار ایستایی نمی‌شود. بسیار ارزان و همه جا در دسترس است. مخلوط سه حجم سنگریزه به یک حجم ماسه محیط رشد خوبی برای ریشه گیاهان در هیدروپونیک است. سنگریزه همانند ماسه است با این تفاوت که اندازه ذرات آن بزرگتر است، ذرات سنگریزه عموماً اندازه ای با قطر 2 تا 15 میلیمتر دارد، درحالیکه اندازه ذرات ماسه کوچکتر است.

برای مطالعه مقاله تعریف هیدروپونیک معایب و محاسن کلیک کنید.

 

پرلیت و ورمیکولایت

پرلیت و ورمیکولایت

 

ج) ورمیکولایت برای محیط کشت هیدروپونیک

ورمیکولایت از دو ماده معدنی ورمیکولایت و بیوتیت تشکیل یافته است. هنگامی که این مواد در دمای بالای 1000 درجه سانتیگراد حرارت می‌بیند و به مدت 10 تا 15 دقیقه به اندازه اولیه بسط می‌یابد. محصول بدست آمده از لحاظ وزنی سبک ، ضدعفونی شده و از لحاظ شیمیایی حتی دارای خاصیت نگهداری آب و هوای زیاد است. شاید ورمیکولایت به تنهایی محیط کشت مناسبی نباشد و مخلوطی از ورمیکولایت با ماسه پرلایت یا سنگریزه میتوان به عنوان محیط کشت مناسب استفاده نمود. ورمیکولایت از لحاظ تکنیکی، سیلیکات آهن، آلومینیوم منیزیم هیدراته شده است. قابلیت بافری PH آن خوب است و قابلیت تبادل کاتیون بالایی نیز دارد. ورمیکولایت در صنعت ساختمان برای ایجاد ایزولاسیون به کار می‌رود. ورمیکولایت نوع باغبانی عموماً به صورت کیسه ای فروخته می‌شود.

 

د) پرلایت برای محیط کشت هیدروپونیک

پرلایت سنگ آتشفشانی سیلیسی است که در دمای بالای 1000 درجه سانتیگراد حرارت می‌بیند تا به ذرات خنثی نرم سترون شده تبدیل شود. با توجه به سبکی، خصوصیت جاذبه الرطویه و پایداری به عنوان محیط کشت مناسب شناخته شده است. عموما پرلایت به تنهایی یا به صورت 50 به 50 با ورمیکولایت به کار می‌رود. پرلایت خاصیت بافری PH ضعیف داشته و تبادل کاتیونی ندارد. پرلایت نوع باغبانی عموما به صورت کیسه ای موجود است.

 

ه) پشم سنگ باغبانی برای محیط کشت هیدروپونیک

پشم سنگ دارای خاصیت جذب آب و هوای زیادی است و به لحاظ قیمت ارزان آن در اروپا ، آمریکا و استرالیا به طور گسترده‌ای به عنوان محیط کشت استفاده می‌شود. بلوک های پشم سنگ تا 90 درصد فضای هوا داشته، قابلیت نگهداری آب زیادی دارد. پشم سنگ قابلیت تبادل کاتیونی نداشته، اثر کمی برروی PH دارد.

برای مطالعه مقاله هیدروپونیک(آبکشت) چیست کلیک کنید.

 

و) پوکه معدنی برای محیط کشت هیدروپونیک

پوکه یا تفاله معدنی یک سنگ آتشفشان متخلخل است که می‌توان ذرات با اندازه های مختلف آن را تهیه کرد. خصوصیت فیزیکی پوکه معدنی عالی است ام PH آن می‌تواند تا حد زیادی تغییر یاید. (10تا 7 = PH).

قیمت پوکه معدنی بسته به فاصله ای که باید حمل شود، متغیر است.

برگرفته از کتاب : کشت بدون خاک (هیدروپونیک)تجاری و خانگی
گرد آوری و تدوین : دکتر احمد ارزانی
ناشر : مرکز نشر دانشگاه صنعتی اصفهان

 

برای خرید بذر  و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.
در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *