آموزش باغبانی

عوامل مؤثر بر کیفیت کمپوست

عوامل موثر بر کیفیت کمپوست

تعریف کیفیت کمپوست بسیار دشوار است، زیرا این تعریف باید بسیاری از مسائل مختلف از جمله سازگاری با محیط­ زیست و بهداشتی بودن آن، کیفیت زراعی و قابلیت بازاریابی آن­را دربر گیرد. کیفیت کمپوست به استفاده موردنظر از محصول نهایی نیز مربوط می­شود. اثرات پیچیده اجزای فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی کمپوست (به­عنوان یک ماده آلی افزودنی به خاک) به­ شدت تحت ­تأثیر کیفیت کمپوست قرار می­گیرد.همین امر باعث می­شود تمایز بین اثرات مستقیم و غیرمستقیم ناشی از افزودن این مواد بر فعالیت­های میکروبیولوژیکی خاک بسیار دشوار شود. یک کمپوست با بافت ریز، مرطوب، عاری از پاتوژن و حاوی مقادیر زیادی میکروارگانیسم­های سودمند، عناصرغذایی معدنی محلول، ترکیبات هیومیکی، فیتوهورمون­ها، و مقادیر ناچیزی اسیدهای آلی سمّی برای گیاه و فلزات سنگین را می­توان یک کمپوست با کیفیت خوب در نظر گرفت.

لازم به ذکر است که فرایندهای کمپوست خطرات احتمالی ناشی از آلاینده ­های مختلف را به حداقل می­رساند و با اعمال سیستم­های تضمین کیفیت، می­توان اطمینان حاصل نمود که این خطرات در حد قابل­ قبولی مدیریت می­شوند. اغلب تولیدکنندگان حرفه­ای کمپوست یک سیستم تضمین کیفیت برای این منظور دارند.

جدول حداکثر مجاز مقدار کاربرد کمپوست بر اساس هدایت الکتریکی

هدایت الکتریکی

(دسی­زیمنس بر متر)

مقدار مصرف برای گیاهان حساس (لیتر بر مترمربع) مقدار مصرف برای گیاهان مقاوم (لیتر بر مترمربع)
1-0 نامحدود نامحدود
2-1 15> 60>
4-2 8> 32>
8-4 4> 16>
12-8 5/2> 10>
12< 2> 8>

مقادیر مصرف برای مخلوط کردن با 5 سانتی­متر خاک رویی

عوامل مؤثر بر کیفیت کمپوست

به­ طور کلی، کیفیت کمپوست را می­توان به شاخصه­ های متعددی از جمله محتوای رطوبتی، محتوای عناصر غذایی، اندازه ذرات، درجه پایداری، میزان بلوغ، محتوای سایر عناصر (مثل فلزات سنگین)، ثبات آن در طول زمان و سطح آلاینده ­ها (بیماری­ها، آفات، علف­های هرز، مواد بی­اثر مانند پلاستیک در تمام اشکال آن، فلز، شیشه و فلزات سنگین) در آن مربوط دانست.مواد اولیه، دستور تهیه، فرایند تولید، میزان بلوغ، سیستم و نحوه مدیریت تولید معمولاً تعیین­ کننده کیفیت نهایی کمپوست بوده و بر نحوه استفاده از آن نیز تأثیرگذار هستند.

برای مثال، pH نهایی کمپوست به ترکیب شیمیایی مواد اولیه بستگی دارد به­ طوری­که در صورت استفاده از پسماندهای چوب، کمپوست حاصله اسیدی خواهد بود. در خصوص میزان نمک­های محلول، ماهیت جمعیت میکروبی، وجود ترکیبات سمی و ویژگی­های فیزیکی کمپوست نهایی نیز مواد اولیه تأثیر بسزایی دارند. برای مثال، کمپوست­های حاوی برگ و چوب، کمپوست­های پسماندهای شهری، کمپوست باقیمانده قارچ، کمپوست برگ درختان شهری و کمپوست کود گاوی حاوی مقادیر زیادی نمک­های محلول هستند.طی فرایند کمپوست نمک­های محلولی که به­ صورت یون در تمام مواد وجود دارند تا حدی تغلیظ می­شوند.

همین امر بر میزان کاربرد کمپوست نهایی در خاک تأثیر می­گذارد، چون گیاهان مختلف حساسیت­های متفاوتی نسبت به آن از خود نشان می­دهند. لازم به ذکر است که هنوز چگونگی طبقه­ بندی و تعیین حد نمک­های مختلف در کمپوست مورد بحث است. اخیراً استانداردهای جدید کمپوست در کشور استرالیا محدودیت­هایی را برای کاربرد کمپوست مبتنی بر هدایت الکتریکی وضع کرده است.

برای مطالعه مقاله کود ورمی کمپوست چیست کلیک کنید .

کمپوست با کیفیت

کمپوست با کیفیت

جدول دامنه مناسب پارامترهای مورد اندازه­ گیری در یک کمپوست با کیفیت

پارامتر دامنه
pH 3/7-8/6
نسبت کربن­ به­ نیتروژن 15:1-10:1
هدایت الکتریکی (روش 1 به 5 حجمی-حجمی) 64/0-35/0 دسی­زیمنس بر متر (میلی موس بر ساتی­متر)
نیتروژن 2-1% وزنی
فسفر 9/0-6/0%0 وزنی
پتاسیم 5/0-2/0%0 وزنی
محتوای رطوبتی 50-45% وزنی
ماده آلی 45-35% وزنی
اندازه ذرات از الک سه هشتم اینچی رد شود
چگالی ظاهری kg/ m3 593-534

کمپوست­های پوست درختان و ترکیبات لیگنوسلولزی حاوی گونه­ های تریکودرما بوده و کمپوست­های مواد جامد زیستی، پسماندهای جامد شهری و لجن فاضلاب معمولاً حاوی فلزات سنگین و ترکیبات آلوده ­کننده آلی هستند. عوامل وابسته به دستور تهیه کمپوست مانند بالانس مواد غذایی، pH، اندازه ذرات، تخلخل و رطوبت و همچنین عوامل مدیریتی فرایند، شامل: غلظت اکسیژن، دما و محتوای آب همگی بر فرایند کمپوست و در نهایت کیفیت آن و حتی استفاده نهایی از آن مؤثر هستند از موارد مناسب برای اندازه ­گیری کیفیت کمپوست می­توان به نسبت کربن­ به­ نیتروژن، نیتروژن کل، نیتروژن موجود (به­ ویژه نسبت نیترات به آمونیوم) و شاخص کاهش نیتروژن اشاره نمود.

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

هومن انگورانی

درباره هومن انگورانی

سلام! من هومن انگورانی هستم و از اینکه با شما در این فضای دیجیتال ارتباط برقرار کنم، خوشحالم. به عنوان یک نویسنده و علاقه‌مند به موضوعات مختلف، نوشته هایم را به اشتراک می‌گذارم. به نظر من نوشتن یک ارتباط قوی و شگفت‌انگیز است. علاقه مند به یادگیری عمیق هستم و دوستم دارم هر انچه را که آموختم تا حدی که میتوانم به دیگران انتقال دهم.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *