آموزش باغبانی

تولید کمپوست از مایعات

تولید کمپوست از مایعات

کمپوست کردن مایعات واژه ­ای ضد­و­نقیض به­ نظر می­ آید چون اغلب، فرایند کمپوست برای مواد جامد و نیمه­ جامد است. مایعات بسیاری هستند که قابلیت تبدیل به کمپوست را دارند. از جمله این­ها می­توان به کود مایع گاو و گوساله، خون و پسماندهای حاصله از کشتارگاه­ها ، آب­ پنیر و پسماندهای کارخانجات لبنیات، روغن­ها و چربی­های گیاهی و حیوانی مورد استفاده در پخت­ و­پز و نوشابه ­های فاسدشده یا تاریخ گذشته اشاره نمود. به­ طور سنتی برخی از این موارد را می­توان مستقیماً در سطح مزرعه پاشید، اما پخش این مواد در مناطقی که سطح آب­های زیرزمینی بالاست، می­تواند مشکلاتی برای آب­های زیرزمینی و سطحی به­بار آورد. همچنین می­تواند باعث ایجاد بو و تغلیظ مواد غذایی شود. کمپوست کردن مایعات نیازمند استفاده از مقادیر بالایی از ترکیبات حجم­ دهنده غنی از کربن و مدیریت بسیار دقیق و بالایی است.

معمولاً کودهایی که حاوی آب زیادی هستند را قبل از کمپوست کردن پهن می­کنند تا قسمت مایع آن در زمین مزرعه وارد شود. این کار می­تواند نگرانی­ هایی را از نظر پخش عوامل بیماری زا به ­دنبال داشته باشد. با روشی که در اینجا توضیح داده خواهد شد نیازی به این کار نیست. پخش خون حاصل از کشتارگاه­ها در سطح مزرعه به­ دلیل پردازش­های مختلفی که روی آنها صورت می­پذیرد کاهش یافته است. با اینکه پخش این مواد مایع قبلاً به­ دلیل غنی بودن از توجه خاصی برخوردار بود، اما امروزه چالش­هایی را از جمله ایجاد بو و مزاحمت برای همسایگان به­ دنبال دارد. پخش پسماندهای مایع صنایع لبنیات تا زمانی­که از نظر کشاورزی و محیط زیست سازگار باشد انجام می­شود، اما مواردی است که با استفاده از تجهیزات خاص می­توان عناصر غذایی موجود در آنها را بهتر از کاربرد مستقیمشان در مزرعه مورد استفاده قرار داد. برخی از این مواد را به فواصل بسیار دور برده و دور می­ریزند، اما در برخی کارخانجات خودشان تجهیزاتی را نصب می­کنند تا نیازی به صرف هزینه جهت ارسال نباشد. روغن­ها و چربی­های گیاهی و حیوانی مورد استفاده در پخت­ و­ پز مدیریت چالش­ برانگیزی را می­ طلبد. خوشبختانه رشد قابل­ توجهی برای استفاده از این مواد به­ عنوان سوخت زیستیدیده می­ شود، اما برای مقادیر کم و روغن­های آلوده به ذرات مواد مختلف و همچنین بقایای بیودیزل، کمپوست کردن آنها می­تواند راهکار مناسبی باشد. در هر حال، چنانچه دارای ارزش غذایی یا خوراکی باشند باید قبل از انتخاب گزینه تبدیل به کمپوست به ­خوبی بررسی­ های لازم انجام شود.

برای مطالعه مقاله مزیت­های استفاده از کمپوست کلیک کنید .

تهیه کمپوست از محتویات شکم دام

تهیه کمپوست از محتویات شکم دام

بستر، ساختارها و مدیریت لازم برای کمپوست کردن مایعات

شاخصه­ هایی که باید در اینجا با دقت بیشتری به آنها توجه شود نزدیکی به همسایگان، فاصله به آب­های سطحی و زیرزمینی، جهت باد و الگوی اقلیمی منطقه، شیب زمین و سهولت رفت­ و­آمد می­ باشند. مایعات مورد نظر می­توانند به ­عنوان یک عامل مهم و کمکی برای کمپوست مواد خشک و با کربن زیاد مانند برگ، بستر زیر پای دام و سایر مواد چوبی باشند. اما قوانین مربوط به این تجهیزات می­تواند از نقطه­ ای به نقطه دیگر متفاوت باشد، چون ممکن است در یک­جا انواع مایعات را برای تهیه کمپوست قبول کنند اما جای دیگر نه.

بستر تهیه کمپوست می­تواند بسته به قوانین موجود، نوع خاک، حجم مایعات و حساسیت آب­های زیرزمینی متفاوت باشد. کار کردن روی یک بستر سخت آسان­تر و تمیز کردن آن نیز راحت است. بستر باید شیب ملایمی به اندازه 2-1% داشته باشد .

تجهیزات موجود باید بتواند زه ­آب و شیرابه­ های حاصله را با خاک ریز، فیلترهای نواری، حوضچه یا تانک­های جمع ­آوری با توجه به تکنولوژی موجود در منطقه جمع کنند. لازم به ذکر است که مواد کربن ­دار مورد استفاده در اینجا برای جذب این مایعات ویژگی­های متفاوتی را می­توانند داشته باشند، مثلاً ویژگی­های تراشه­ های چوب و خاک اره متفاوت هستند.

کمپوست کردن مایعات نیازمند مقادیر زیادی از مواد حجم­ دهنده است. منابع کربن مانند پسماندهای صنایع چوب، برگ، بستر زیر پای دام و سایر مواد کربن­دار و جاذب می­توانند کربن و تخلخل مورد نیاز را تأمین نمایند .

برای شروع به کار باید مواد حجم­دهنده را به عرض 3-2.4 متر و ارتفاغ 180-150 سانتی­متر و طول مورد نیاز یا به اندازه بستر زیرین کمپوست روی هم تل نمود. برای کند کردن حرکت مایعات و افزایش جذب آنها، روی توده جویچه­ای به­ سمت مرکز ایجاد کرده و سده ای کوتاهی نیز در طول توده روی این جویچه ایجاد می­کنند

بستر شیبدار از سنگریزه کوبیده ­شده

بستر شیبدار از سنگریزه کوبیده ­شده

در مرحله بعد، مایعات مورد نظر را به ­آرامی روی جویچه ریخته و اجازه می­دهند تا مواد کربن­دار آن­را جذب نمایند. باید مطمئن شد که ریختن مایعات مورد نظر نباید خیلی سریع باشد چون به­ سرعت در داخل جویچه به­ سمت انتهای توده رفته و در نهایت از انتهای آن روی زمین می­ریزد. جمع ­آوری مواد ریخته شده از روی زمین بسیار دشوار است. سپس روی توده را می­توان با مواد حجم ­دهنده پوشاند. فرایند کمپوست در اینجا به­ صورت غیرفعال یا توسط برگرداندن توده تا زمانی صورت می­پذیرد که مایعات جذب مواد حجم ­دهنده شوند. چنانچه همسایگان نزدیک هستند یا موادی در حال کمپوست شدن هستند که پتانسیل تولید بو دارند، بهترین کار استفاده از روش تولید کمپوست به­ صورت توده ثابت است تا نیازی به همزدن توده نباشد. در صورت نیاز به همزدن، توده را باید پس از جذب شدن کامل مایعات هم زد و همزدن بعدی را زمانی انجام داد که دمای توده به کمتر از oC34 کاهش پیدا کند. فرایند کمپوست کردن مایعات زمان زیادی نیاز ندارد و بسته به جریان هوا و کیفیت مایع کمپوست­ شونده حدود 4-2 هفته طول می­کشد. اما چنانچه هنوز پس از 4-2 هفته فرایند کمپوست شدن تمام نشود، کربن باقیمانده را می­توان به­ صورتی­که گفته شد یا تا زمانی که فرایند کمپوست تکمیل شود، مجدداً مورد استفاده قرار داد تا مایع بیشتری را جذب نماید. نسبت کربن­ به­ نیتروژن در ابتدای فرایند باید به­ حدی در نظر گرفته شود که کربن بیشتری داشته باشد تا بتواند مایع را به خود جذب نماید بنابراین میزان کربن مورد استفاده می­تواند 3-2 برابر باشد.

برای مطالعه مقاله عوامل مؤثر بر کیفیت کمپوست کلیک کنید .

تهیه جویچه از تراشه­های چوب برای تهیه کمپوست از بقایای کشتارگاه­ها

تهیه جویچه از تراشه­ های چوب برای تهیه کمپوست از بقایای کشتارگاه­ها

تهیه کمپوست از خون اندکی متفاوت است. چنانچه هنوز به­ صورت مایع است مشکل ریختن برای آن نیست. اما اگر به­ صورت لخته درآمده باشد به­ دلیل اینکه قسمتی به­ صورت ژلاتینی و قسمتی به­ صورت مایع زلال در آمده مشکل­تر است. روغن و چربی نیز در دمای پایین به ­صورت جامد در می­ آید. مشکل کار با مایعات نیمه­ جامد این است که می­تواند از توده به بیرون لیز بخورد چون به ­صورت یک جریان ممتد نمی­توان آن را روی توده ریخت. در مورد مایعات نیمه ­جامد تهیه سدها و جویچه­ های ذکر شده در بالا از اهمیت ویژه­ای برخوردار هستند. گاهی لازم می­شود که توده را نیز برگرداند. ممکن است بوی قابل توجهی تولید نمایند و لازم شود چند هفته دیگر تا برگرداندن توده صبر نمود. اگر قرار نیست توده برگردانده شود باید جویچه­ ها را با مواد کربن­ دار به­ نحوی پوشاند که مثل بیوفیلتر عمل کنند و به اندازه کافی تخلخل داشته باشد تا اجازه جریان هوا را به­خوبی فراهم نمایند. اگر توده شروع به تولید بوی شدید نمود باید آن را با مواد کربن­دار بیشتری پوشاند تا به­ صورت بیوفیلتر عمل نماید. فرایند کمپوست­ شدن می­تواند حتی در شرایط بی­ هوازی نیز ادامه یابد. از آنجا که برگرداندن توده باعث انتشار بو می­شود و نگرانی­هایی را به­دنبال دارد نباید آن را هم زد.

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *