باغبانی

سیستم­های کمپوست­ سازی

سیستم­های کمپوست­ سازی

با توجه به شرايط و امکانات موجود می­توان از تکنولوژی­های مختلفی به منظور تولید کود کمپوست بهره جست که در اینجا تنها به بیان رایج­ترین آنها می­پردازیم.

پشته ساکن

سیستم پشته ساکن را می­توان ساده ترین روش کمپوست­سازی به شمار آورد که به اداره، مدیریت و تجهیزات کمی احتیاج دارد. تنظیم رطوبت در پشته ­های ساکن کار بسیار مشکلی است و به طور معمول در مرکزشان به سمت بی­هوازی شدن پیش می­روند شرایط هوازی شدن در این روش هنگامی به دست می­آید که تخلخل اولیه پشته بیش از ۶۰ درصد و سهم بالایی از مواد حجم دهنده به منظور باز نگه داشتن منافذ برای تبادل هوا وجود داشته باشد. در حالی که این مدل ساده ­ترین نوع به شمار می­آید اما بیشترین زمان را برای تولید کمپوست نهایی صرف می­کند و مواد کمپوست شده تقریبا ناهمگن می­باشند.

ويندرو زیر و رو شده

ويندرو لغتی عام است که به پشته­ های ممتد انباشته شده از مواد اولیه کمپوست­سازی اطلاق می­شود. در این روش، پشته­ ها احتیاج دارند که به اندازه کافی متخلخل و کوچک باشند تا هوا از میان آن­ها در طول یک مدت طولانی عبور کند.

ويندرو زیرورو شده به روشی گفته می­شود که پشته­ ها به صورت مکانیکی توسط لودرهای سطلی، پخش کننده­ های کود یا ترنر زیرورو می­شوند. زیرورو کردن پشته­ ها باعث اختلاط دوباره مواد می­شود و به مواد اولیه اجازه می­دهد که توسط میکروارگانیزم­های فعال موجود در قسمت­های گرم­تر داخل پشته احاطه گردد، که این عمل انتقال دوباره اکسیژن و خروج گرما، بخار آب و گازهای دیگر را از بخش­های داخلی پشته به همراه دارد. مهم­ترین قسمت در زیر و رو کردن پشته­ ها را می­توان به برقراری دوباره تخلخل و توانایی عبور هوا به درون پشته­ ها دانست.

برای مطالعه مقاله معرفی کمپوست کلیک کنید .

ويندرو زیر و رو شده

ويندرو زیر و رو شده

ویندرو یا هوادهی غیر اجباری

این روش شامل قرار دادن لوله­ های سوراخ­دار در ته هر ویندرو به منظور ایجاد جریان همرفتی هوا به درون پشته ­ها است. نکته مهم و اصلی در این سیستم را می­توان در پیش اختلاط مواد خام قبل از قرار دادن آن­ها بر روی لوله ها دانست. هم چنین در این روش ويندرو احتیاج دارد که لایه خارجی­اش توسط کمپوست بالغ به منظور اطمینان از ایجاد دمای ترموفیلیک در آن ناحیه پوشانده شود.

ویندرو با هوادهی اجباری

این روش همانند روش قبل است با این تفاوت که دمنده ­هایی در انتهای لوله­های سوراخ ­دار نصب می­شوند. در این روش جریان هوا را می­توان با تغییر فرکانس و طول مدت زمان کارکرد دمنده تنظیم نمود. معمولا دمنده­ها طوری تنظیم می­شوند که با رسیدن دمای کمپوست به حداکثر مقدار (F 150°) C 65° شروع به کار کنند.

برای مطالعه مقاله کود ارگانیک چیست کلیک کنید .

ویندرو با هوادهی اجباری

ویندرو با هوادهی اجباری

محفظه بسته

این سیستم بالاترین درجه کنترل بر فرآیند کمپوست­ سازی را فراهم می­ آورد و اساس توسط تولید کننده­ های صنعتی برای کنترل بهتر دما، اکسیژن و رطوبت مورد استفاده قرار می­گیرد. سیستم محفظه بسته به کمترین زمین و فضا برای بهره ­برداری احتیاج دارد اما پرهزینه­ ترین سیستم به جهت طراحی، ساخت و اداره به حساب می­آید. این سیستم­ها می­توانند به صورت ناپیوسته و پیوسته طراحی گردند. سیستم­های بزرگ­تر شامل یک محفظه نصب شده در یک ساختمان می­باشند که مکانیزم­های لازم ورود مواد اولیه و تحلیه کمپوست در آن تعبیه شده است، در این حالت سیستم شامل حداقل تجهیزاتی هم چون سیستم کنترل دما، مقدار اکسیژن و هوادهی است. سیستم­های کوچک­تر شامل استفاده از کانتینرهای قابل حملی هم چون کانتینرهای حمل بار کشتی­ها است که با مواد اولیه پر و کاملا آب­بندی شده ­اند و به لوله­ های هوادهی و تجهیزات مانیتورینگ متصل هستند.

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *