گیاهان

بیماری آنتراکنوز لوبیا

نکاتی درباره بیماری آنتراکنوز لوبيا

مهم­ترین علائم بیماری روی غلاف­ها، به صورت لکه­ های کوچک حلقوی قرمز مایل به قهوه­ ای دیده می­شود. عامل بیماری بذرزاد است و در بقایا زمستان­گذرانی می­کند که میزان پایداری عامل بیماری روی بقایای آلوده تا حد زیادی به شرایط محیطی وابسته است. بیماری در مناطق خنک و مرطوب و روی لوبیا، عدس، ماش و باقلا دیده شده است. اگر بذور آلوده به بیماری کاشته شود روی برگ لپه­ ها (کوتیلدون) و ساقه­ گیاهچه­ ها (هیپوکوتیل) زخم­های قهوه ­ای تا سیاه­رنگی دیده شود که این لکه ­ها موجب پوسیدگی هیپوکوتیل شده که ساقه دیگر تحمل قسمت­های بالا را نداشته و شکسته می­شود. روی بذر آلوده ممکن است لکه­ های کمی فرورفته به رنگ قهوه ­ای مایل به قرمز دیده شود. خسارت این بیماری روی لوبیای سبز زیاد و رایج است. بیماری پلی سیکل بوده و اسپورهای قارچ به راحتی توسط قطرات آب، باد، انسان و ماشین­آلات به سایر مزارع سالم انتقال می­یابد. علائم روی برگ مشخص نبوده، بنابراین در مزرعه، از روی برگ به وجود بیماری نمی­توان پی برد. هرچند در سطح زیرین برگ نیز، لکه­ های زاویه ­داری به رنگ تیره دیده می­شود. عامل بیماری از قارچ­های آسروول­دار است. بوته لوبیا در تمام مراحل رشد به این بیماری حساس است.

مدیریت تلفیقی بیماری آنتراکنوز لوبیا:

  1. کاشت بذر عاری از بیماری و گرفتن بذر سالم از مناطق نیمه خشک.
  2. تیمار بذر توسط مانکوزب (دیتان ام ۴۵) و محلول­ پاشی توسط کلروتالونیل (داکونیل)، کاربندازیم (دروزال، باویستین) در زمان گل­دهی، انتهای گل­دهی و پرشدن غلاف­ها مؤثر است.
  3. به دلیل این­که قارچ در شرایط مزرعه قدرت ماندن بالایی دارد، بقایای گیاهان باید در پایان برداشت محصول شخم زده شود تا منبع زمستان­ گذرانی قارچ کاهش یابد.
  4. تناوب دو ساله با غلات، کاشت در زمین سالم مؤثر است.
  5. دستگاه­های بوجاری و بسته­بندی (بیلر) در مناطق آلوده به عنوان یک منبع بیماری به شمار می­ آیند بنابراین باید دقت شود.
  6. اجتناب از حرکت­های غیرضروری در مزارع جهت جلوگیری از گسترش بیماری.

برای مطالعه مقاله روشهای مقابله با آفات گلدان کلیک کنید.

بیماری آنتراکنوز لوبیا

بیماری آنتراکنوز لوبیا

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *