گیاهان

معرفی زنبور بذرخوار یونجه

معرفی زنبور بذرخوار یونجه

زنبور بذرخوار یونجه (Bruchophagus roddi Gussakovsky) یکی از مضرین حشرات آفت بذر یونجه در تمام نقاطی است که به تولید بذر یونجه اختصاص دارند. در بیش­تر مناطق تولید بذر ایالات متحده خسارت ناشی از این حشره به مزارع مشاهده می­شود و میزان آن در مناطق محدودی که حشره تمرکز یافته است ممکن است به ۸۵ درصد برسد. میزان خسارت در اثر عدم کنترل شیمیایی مناسب چند برابر می­شود. در بررسی پلاسم­های زایشی مدیکاگو که زمینه ژنتیکی گسترده ­ای نیز دارند میزان آلودگی واریته ­های هیری پرووین، لاهونتان، رنجر، سیرسا شماره 9، زیا و (M. tianschanica Vass. Var. agropyretorum Vass. Emend) ناچیز بوده است، یونجه­ های فاقد خواب زمستانه خصوصاً واریته افغانستان، به عنوان منابع احتمالی تأمین مقاومت پیشنهاد شده­ اند. ماهیت مقاومت تعیین نشده است.

آزمایشهای انجام شده برای مقابله با زنبور بذرخوار یونجه:

تراکم زنبورهای بذرخوار یونجه در مزرعه از سالی به سال دیگر متغیر است و تاکنون نیز روشی برای نگهداری جوامع یکنواخت ارائه نشده است. مقاومت گیاهی نسبت به زنبور بذرخوار یونجه می­تواند به وسیله جمع آوری خوشه­ هایی که بلوغ مشابه دارند و قراردادن آن­ها در ظروف پرورش تا ظهور تمامی حشرات بالغ مورد ارزیابی قرار گیرد. هم­چنین می­توان از تعیین درصد بذرهای آلوده استفاده کرد. بررسی هر بذر و یا برش آن، حتی با استفاده از روش استرانگ کاری وقت­ گیر است. اخیراً دو روش شیمیایی بر مبنای اندازه ­گیری میزان اسید اوریک بذرها که عامل تولید آن حشره می­باشد پیشنهاد شده است.

برای مطالعه مقاله معرفی شته خال دار یونجه کلیک کنید.

زنبور بذرخوار یونجه

زنبور بذرخوار یونجه

برنامه انتخاب ارقام مقاوم در آزمایشگاه با جمع ­آوری بذرهای آلوده شروع می­شود که ممکن است تا موقع نیاز در جای سرد (۴ درجه سانتی­گراد) نگهداری شوند. حشرات بالغ بین ۲ تا ۳ هفته پس از قرار دادن بذرها در درجه حرارت آزمایشگاه ظاهر می­شوند. برای تأمین شرایط تخم­گذاری، حشرات بالغ در مجاورت غلاف­های در حال رشد و تکامل در قفس­ه ای کوچک پلاستیکی محصور می­شوند. بدین منظور نیلسون  تعداد 10 حشره بالغ را به مدت ۲ هفته در مجاورت ۵ تا ۱۰ خوشه هر گیاه مورد آزمایش محصور کرد. سپس با خارج کردن ده حشره بالغ اولیه، خوشه را بست و در ظروف پرورش حشره تا ظهور بالغ­ ها نگهداری کرد. گیاهانی که به طور متوسط کم­تر از یک حشره در هر خوشه داشتند، برای انجام آزمایش­های بعدی انتخاب شدند.

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

هومن انگورانی

درباره هومن انگورانی

علاقه مند به یادگیری عمیق هستم و دوستم دارم هر انچه را که آموختم تا حدی که میتوانم به دیگران انتقال دهم.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *