باغبانی

چگونگی رشد واسابی یا ترب ژاپنی

چگونگی رشد واسابی یا ترب ژاپنی

بطورکلی، واسابی (واسابی یا ترب ژاپنی گیاهی از تیره شب بو) به عنوان یکی از سخت­ ترین گیاهان برای رشد در نظر گرفته شده است. این گیاه به محیط مرطوب و معتدل نیاز دارد و بلوغ آن دو سال طول می­کشد. هنگامی که این گیاه به مقدار زیادی رشد می­کند، نسبت به بسیاری از بیماری­ها حساس می­شود. پاداش حاصل از رشد واسابی بیشتر از مشکلات آن است، زیرا دارای مزایای فراوانی برای سلامتی بوده و طعم تازه، گرم و شیرین آن نمی­تواند هماهنگ باشد. اگر شما با چالشی پیش رو هستید، رشد واسابی ممکن است زمانی رخ دهد که شرایط رشد آن بهترین باشد.

بخش اول: ایجاد شرایط مناسب برای رشد واسابی

در بخش اول مقاله به ایجاد شرایط مناسب برای رشد این گیاه می پردازیم.

1 – محیطی را انتخاب کنید که مرطوب و معتدل باشد

واسابی بومی ژاپن است و بهترین شرایط برای رشد آن آب و هوای مرطوب با دمای بین 7 تا 21 درجه سانتیگراد است. به خوبی مشخص شده که واسابی در مناطقی که دمای آن به طور مرتب بالا می­رود و یا از این محدوده کمتر می­شود رشد نمی­کند.

  • واسابی به طور طبیعی در مناطق مرطوب، جنگلی با رطوب زیاد در هوا و خاک با زهکشی خوب رشد می­کند.
  • در ایالات متحده آمریکا، بخش­هایی از شمال غرب اقیانوس آرام و کوه­های پل آبی شرایط مناسب برای رشد واسابی را دارند. چندین مکان دیگر نیز برای رشد این گیاه به طور طبیعی مناسب هستند.
محیطی را انتخاب کنید که مرطوب و معتدل باشد

محیطی را انتخاب کنید که مرطوب و معتدل باشد

2 – راهکارهای کنترل دما را در نظر بگیرید

اگر شما در منطقه ­ای زندگی می­کنید که شرایط آب و هوایی طبیعی لازم برای رشد واسابی وجود ندارد، باید شرایط مناسب را به صورت مصنوعی ایجاد کنید. یکی از بهترین راهکارها استفاده از گلخانه ­ای است که گرما و رطوبت را کاهش داده و به شما امکان کنترل دما را می­دهد. اگر تصمیم به استفاده از گلخانه دارید، دما را به گونه ­ای تنظیم کنید که همیشه بین 7 تا 21 درجه سانتیگراد باشد.

  • اگر در مکانی زندگی می­کنید که شرایط آن تا حدودی نزدیک شرایط مورد نیاز برای رشد واسابی است، می­تواند بدون استفاده از گلخانه این کار را انجام دهید. اگر در ناحیه گرم زندگی می­کنید، از یک ورق برای ایجاد سایه در بستر کاشت استفاده کنید تا زیاد گرم نشود. اگر در جایی زندگی می­کنید که تا حدودی خنک است، هنگام کاهش دما از پوشش گیاه استفاده نمایید.
راهکارهای کنترل دما را در نظر بگیرید

راهکارهای کنترل دما را در نظر بگیرید

3 – محل دارای سایه را انتخاب کنید

واسابی در نور مستقیم خورشید به خوبی رشد نمی­کند و نیاز به سایه دارد. در طبیعت، واسابی در زیر سایه جنگل رشد می­کند، جایی که نور خورشید توسط برگ فیلتر می­شود تا شرایط برای رشد واسابی فراهم گردد. در کشت خانگی، سعی کنید این شرایط را با کاشتن واسابی در زیر درختان یا تهیه سایبان فراهم نمایید تا رشد کند.

  • در گلخانه، بایستی اطمینان حاصل شود که واسابی به مقدار زیادی سایه دسترسی دارد. برای اطمینان از عدم دریافت نور مستقیم بهتر است که در وسط گیاهان بلند و یا در نزدیک پنجره سایه­دار کشت شود.
محل دارای سایه را انتخاب کنید

محل دارای سایه را انتخاب کنید

4 – خاک را اصلاح کنید

از مخلوط کمپوست و کود آلی غنی از گوگرد استفاده کنید. خاک را تا عمق 25 سانتیمتری شخم زده و برای ایجاد یک خاک غنی و سالم از 25 سانتیمتر کمپوست استفاده کنید. pH خاک را اندازه گرفته و مقدار آن را بین 6 تا 7 تنظیم کنید. این pH بهترین شرایط را برای رشد واسابی فراهم می­کند. اگر از خاک آلی و حاصلخیز با pH مناسب استفاده کنید، بهترین کیفیت را به دست خواهید آورد.

  • هنگام استفاده از کود، دستورالعمل روی برچسب را دنبال کنید.
خاک را اصلاح کنید

خاک را اصلاح کنید

5 – اطمینان حاصل کنید که خاک دارای زهکشی مناسبی است

واسابی حفظ رطوبت را دوست دارد، اما حالت غرقابی را نمی ­پسندد. برای بررسی زهکشی خاک، محل به خوبی آبیاری شده و مقدار رطوبت بررسی می­شود. اگر جذب آب کند باشد، به کمپوست زیادی نیاز خواهد بود. اگر سریع جذب شود، خاک برای کشت واسابی مناسب است.

  • کاشت واسابی در نزدیک حوضچه طبیعی و رودخانه بسیار ایده ­آل است، زیرا خاک همیشه مربوط بوده و به طور طبیعی نیز تخلیه می­شود.
  • همچنین، می­توانید واسابی را در نزدیکی آبشار کشت کنید که آب به طور مداوم در دسترس گیاه قرار می­گیرد.

برای مطالعه مقاله نحوه پرورش تربچه های ارگانیک (آموزش گام به گام تصویری) می توانید از این لینک استفاده نمایید.

زهکشی مناسبی خاک

زهکشی مناسبی خاک

بخش دوم: کشت و مراقبت از واسابی

در بخش دوم مقاله به کاشت و مراقبت از گیاه ترب ژاپنی می پردازیم

1 – سفارش بذرها در اواخر پاییز

استفاده از بذرهای موجود در انبار برای کاشت بسیار سخت است، به همین دلیل مردم آن­ها را به صورت آنلاین خریداری می­کنند. اواخر پاییز بهترین زمان برای سفارش بذرها است؛ زیرا واسابی به زمستان نیاز دارد تا ریشه ­های خوبی داشته باشد. هنگامی که دانه ­ها می­رسند، بایستی آن­ها را به صورت مرطوب نگه داشته و در عرض 48 ساعت کاشت کنید.

سفارش بذرها در اواخر پاییز

سفارش بذرها در اواخر پاییز

2 – کاشت بذرها

شب قبل از کاشت آن­ها را در داخل کاسه کوچک قرار داده و با آب استریل بپوسانید. دانه­ ها را به صورت شبانه تا زمان کشت غوطه­ ور کنید. خیساندن کمک می­کند تا پوسته ­های بذر نرم شده و جوانه ­زنی واسابی بهتر انجام شود. بذرها را با فاصله 2.5 تا 5 سانتیمتر گذاشته و به آرامی به درون خاک فشار دهید.

کاشت بذرها

کاشت بذرها

3 – خاک و گیاهچه را مرطوب نگه دارید

واسابی یک گیاه نیمه آبی است که برای رشد بایستی مرطوب نگه داشته شود. هر روز خاک و گیاهچه ­های جوانه ­زده را با آب تازه و خنک، مانند منابع آب طبیعی و رودخانه، آبیاری کنید. اگر خاک واسابی خشک شود، شروع به پژمرده شدن می­کند.

  • سیستم آبیاری میکرو جایگزین خوبی برای مه­پاشی است. پژمردگی (عدم وجود آب کافی) و پوسیدگی ریشه (آبیاری زیاد) را به دقت بررسی کنید و آبیاری گیاهان خود را مطابق با آن تنظیم نمایید.
  • از آنجا که واسابی باید مرطوب نگه داشته شود، به اکثر بیماری­ها حساس است. اگر می­بینید یک گیاه دارای بیماری است (از بین می­رود و بی رنگ می­شود)، آن­ را از بقیه گیاهان جدا کنید تا به گیاهان دیگر گسترش نیابد. خاک یا گیاهان را با آب آشامیدنی خیس نکنید، زیرا باعث افزایش احتمال پوسیدگی و بیماری می­شود.
خاک و گیاهچه را مرطوب نگه دارید

خاک و گیاهچه را مرطوب نگه دارید

4 – علف­های هرز بستر کاشت

گیاهان رقابت کننده را از بین ببرید، بنابراین ریشه­ های واسابی دارای شرایط مناسبی برای رشد زیاد خواهند بود. از آنجا که خاک روزانه آبیاری شده و مرطوب نگه داشته می­شود، علف­های هرز به سرعت رشد می­کنند. علف­های هرز بایستی هر روز تحت کنترل نگه داشته شوند.

برای مطالعه مقاله انواع تربچه می توانید از این لینک استفاده نمایید.

علف­های هرز بستر کاشت

علف­های هرز بستر کاشت

بخش سوم: برداشت و استفاده از واسابی

در آخرین بخش مقاله به برداشت و نحوه استفاده از این گیاه پرخاصیت می پردازیم.

1 – مراقبت از گیاهان برای دو سال قبل از برداشت

طعم واسابی تا زمان بلوغ گسترش نمی­یابد. این بلوغ به 24 ماه زمان نیاز دارد. در طول این زمان، ارتفاع واسابی تا 60 سانتیمتر افزایش می­یابد. پس از بلندتر و گسترده­ تر شد، رشد آن متوقف شده و مانند هویچ به صورت ریزوم رشد می­کند.

مراقبت از گیاهان برای دو سال قبل از برداشت

مراقبت از گیاهان برای دو سال قبل از برداشت

2 – ریزوم­های بالغ را بردارید

ریزوم­های بالغ و آماده برای خوردن، حدود 18 یا 20 سانتیمتر طول دارند. قبل از برداشت کامل، یک ریزوم را درآورده و طول آن را بررسی کنید. برای این منظور از یک بیل بلند و باریک استفاده کنید و مراقب باشد که ریزوم­ها از بین نروند.

ریزوم­های بالغ را بردارید

ریزوم­های بالغ را بردارید

3 – برخی از گیاهان را برای بدست آورد بذر در خاک نکه دارید

واسابی باقی­مانده در خاک دانه ­های جدیدی را تولید کرده و آن­ها را به خاک می­ریزد و موجب صرفه­ جویی در هزینه سفارش بذرها می­شود. برای تولید واسابی تا چند سال بعد بهتر است که چندین گیاه را در زمین نگهدارید.

  • هنگامی که گیاهان جدید شروع به جوانه ­زنی می­کنند، گیاهچه ­ها در فواصل 30 سانتیمتری قرار داده می­شوند تا بتوانند رشد کنند. اگر آن­ها را به صورت توده ­ای نگهدارید، بسیاری از آن­ها از بین می­روند.
برخی از گیاهان را برای بدست آورد بذر در خاک نکه دارید

برخی از گیاهان را برای بدست آورد بذر در خاک نکه دارید

4 – استفاده از واسابی

ریزوم­های واسابی را تمیز کرده و برگ­ها را حذف کنید. برای لذت بردن از عطر و طعم تازه و تیز واسابی، مقداری که نیاز دارید را جدا کرده و بشویید و بقیه ریزوم را به صورت دست­ نخورده نگهدارید. پس از چند ساعت گرمای واسابی حذف می­شود؛ بنابراین، بهتر است زمانی که در وعده غذایی به آن نیاز دارید مقداری را قطع کنید.

استفاده از واسابی

استفاده از واسابی

5 – برای استفاده بعدی واسابی را نگهدارید

واسابی تازه در یخچال به مدت یک تا دو ماه نگهداری می­شود و سپس شروع به پوسیدگی می­کند. اگر بخواهید بعدا از واسابی استفاده کنید، بهتر است آن را خشک کرده و به پودر تبدیل کنید. پودر را می­توان با کمی آب مخلوط کرده و خمیر واسابی را درست کرد.

برای استفاده بعدی واسابی را نگهدارید

برای استفاده بعدی واسابی را نگهدارید

برای خرید انواع بذر ترب و تربچه می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *