خوشمزه ها

روش ضدعفونی آجیل

چگونه آجیل را ضدعفونی کنیم

آجیل و میوه خشک دو میان وعده و خوراک پذیرایی دائمی در فرهنگ ما ایرانیان است. اگر برای چهار شنبه سوری یا شب عید؛ خشکبار، آجیل و میوه خشک خریده اید می توانیم با استفاده از روش های متفاوت مثل ماکروفر یا گاز، این خوراکی ها را ضد عفونی نماییم. روش ها بایستی به گونه ای باشد که آسیبی به خواص و محتوای آجیل و خشکبار وارد نکند.

در حال حاضر در اسفندماه در نزدیکی حلول شب سال نو و نوروز، پای آجیل و خشکبار به خانه ما ایرانیان باز می گردد. اما در کناز این شور نوروزی وضعیت کرونا در بسیار از شهرها قرمز می باشد و متاسفانه امکان این قضیه وجود دارد که با خرید مواد غذایی یا هر خرید دیگر) احتمال ریسک ورود کرونا به محیط خانه افزایش داده شود. در چنین شرایط سختی با چند ترفند ساده، آجیل، میوه خشک و خشکبار را می توان ضد عفونی کرد تا از شر این ویروس در امان ماند.

سالم ترین راهکارها برای ضد عفونی آجیل:

کرونا از دید اکثر متخصصان بهداشت جهانی (ذاتا) یک بیماری قابل انتقال از طریق آب و غذا نیست و دلیل انتقال آن از طریق تراوشات نمناک و تنفس ذرات می باشد. اما میان وعده هایی مثل تخمه آفتابگردان، به عنوان ناقل مکانیکی ویروس کرونا می توانند کنش کنند که در انواع دیگر تخمه و آجیل هم این انتقال دیده می شود.

نمک سود کردن خشکبار نمی تواند ویروس را از بین ببرد، در واقع ویروس ساعت ها روی پوسته ی این ترکیبات زنده مانده و قابلیت انتقال به غیر را دارد. با شکافت تخمه و خروج مستقیم مغذ آن (به علت تماس دندان و زبان با پوسته ی تخمه) می تواند این انتقال به راحتی انجام پذیرد و عدم ضد عفونی پیش از مصرف، باعث احتمال انتقال ویروس کووید 19 شده و خدای نکرده شخص به بیماری کرونا مبتلا می گردد.

ضدعفونی کردن خوب

ضدعفونی کردن خوب

پیشگیری آسان تر از درمان است:

علی ایحال در این ماه توصیه می شود خرید خشکبار و آجیل بصورت پک شده به آجیل های باز و فله ای اولویت دارد. آنچه مهم است پیش از خوردن هر خوراکی از جمله آجیل و خشکبار، دستها بایستی به خوبی شسته شوند. اگر خواستیم آجیل و خشکبار را در شرایطی که به شستشوی با آب دسترسی نداشتیم مصرف کنیم (مثل خودرو) باید حتما دستمان را با دستمال مرطوب پاک کرده و سپس الکل بزنیم که البته این مصرف تفننی چندان توصیه نمی گردد و این عمل فقط ریسک انتقال را پایین می آورد. علی الخصوص که برای ضد عفونی کمی حرارت دادن مهم است.

حرارت گاز برای ضد عفونی کردن اجیل:

آجیل را می توان دو باره بو داد. این کار برای اجیل های دو اتشه توصیه نمی شود. زیرا به اندازه کافی خشک و ابزادیی شده و احتمال پودر شدن آن نیز می باشد. در مکنار آن می توان ابلیمو یا ادویه هم اضافه کرد تا طعم خوبی بگیرد. عموم میوه های خشک را نمی توان با این روش ضد عفونی کرد. مگر سیب یا به که حتی برای دمنوش هم بایستی بو داده شوند.

مایکرو فر روش سریع ضدعفونی کردن آجیل شب عید:

مایکروفر سبب حرکت سریع مولکولها و در نتیجه گرم شدن می شود. ساختار پروتئینی ویروس مذکور با توجه به در اثر اشعه ی مایکرو فر شکسته شده و از بین می رود. در واقع روش سریعی می باشد، اما نباید این زمان زیاد باشد زیرا باعث پخت آجیل و از بین رفتن عمده خواص این آجیل می شود.

شستن آجیل ها

شستن آجیل ها

برای ضدعفونی فر بهتر است یا ماکروفر:

برای ضد عفونی با فر باید دمای داخل فر را تا پنجاه درجه بالا برد و تخمه یا آجیل را درون سینی قرار داد و در فر گذاشت. در این روش تمام ویروس ها کشته می شوند و از نظر سلامت وضعیت بهتری نسبت به مایکرو فر دارد. اما بخشی از ویتامین ث (با توجه به نوع آجیل) از بین می رود.

ضدعفونی کردن آجیل شب عید با هوای آزاد:

با توجه به اینکه اکثر ویروس ها حتی کووید 19 در هوای ازاد و دمای محیط از بین می برد. می توانبه مدت دو روز اجیل را در هوای ازاد قرار داده تا ویروس زدایی شود. توجه داشته باشیم که این سبک ریسک انتقال ویروس کرونا را پایین می اورد.

امیدواریم از خواندن این مطلب لذت برده باشید، فروشگاه اینترنتی پوپونیک شما را به خواندن مقاله های زیر دعوت می نماید.

برای خرید آجیل می توانید از این لینک استفاده نمایید.
بهنام شایسته

درباره بهنام شایسته

پس از اخد مدرک کارشناسی مهندسی متالورژی دانشگاه شیراز در عرصه ی واردات زیورآلات، صنایع دستی، عتیقه و ظروف نقره وارد شدم، طی این مدت دوره های بازاریابی، مدیریت فروش دیده ام. پس از آن به نوشتن داستان و نمایشنامه نویسی به صورت حرفه ای روی آوردم و به دنبال آن به دلیل علاقه شخصی به محتوانویسی وارد شدم. آشنا به زبان انگلیسی، اسپانیول و تا حدودی آلمانی می باشم.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *