خوشمزه ها

خاصیت نخود آجیلی

خواص نخود آجیلی

نخود آجیلی که به نخودچی هم معروف است، بخشی از خانواده حبوبات است. این آجیل مدت زیادی است که در سبد آجیل ما ایرانیان وجود داشته، اما به دلیل خواص ویژه اش به تازگی محبوبیت زیادی پیدا کره است. به بیان دیگر هزاران سال است که مصرف نخودچی در کشورهای خاورمیانه وجود دارد اما به تازگی نه فقط در خاورمیانه که در جهان رشد زیادی یافته است. طعم مغذی و بافت دانه ای نخودچی به خوبی با چندین ماده غذایی و خشکبار، جفت می شود.

نخودچی را می توان یک منبع غنی از ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر دانست. سودمندی های بالای سلامتی مانند بهبود هضم غذا، کمک به مدیریت وزن و کاهش خطر ابتلا به چندین بیماری را برای بدن فراهم می کند. علاوه بر این، نخودچی آجیلی سرشار از پروتئین است و جایگزینی عالی برای گوشت در رژیم های گیاهی و وگان است. در اینجا هشت خواص نخودچی، و همچنین روش های جذب آنها در رژیم غذایی، بر اساس مستندات علمی ارائه شده است.

خاصیت های نخودچی:

نخودچی از سودمندی های مغذی چشمگیری برخوردار است. این آجیل حاوی مقدار متوسطی کالری بوده و 46 کالری را با مصرف 28 گرم تأمین می کند. تقریباً دوسوم این کالری ها از کربوهیدرات تهیه می شوند، در حالی که بقیه از پروتئین و مقدار کمی چربی تأمین می شود. نخودچی همچنین انواع ویتامین ها و مواد معدنی و همچنین مقدار مناسبی فیبر و پروتئین را فراهم می کند.

 

نخود اجیلی خوب

نخود اجیلی خوب

یک وعده یک اونسی (28 گرم) مواد مغذی زیر را تأمین می کند:

انرژی: 46 کالری

کربوهیدرات: 8 گرم

 فیبر: 2 گرم

 پروتئین: 3 گرم

 فولات: 12٪ از نیاز روزانه

 آهن: 4٪ از نیاز روزانه

 فسفر: 5٪ از نیاز روزانه

مس: 5٪ از نیاز روزانه

 منگنز: 14٪ از نیاز روزانه

 خلاصه:

نخودچی آجیلی حاوی مقدار متوسط ​​کالری و ویتامین ها و مواد معدنی متنوعی است. همچنین منبع خوبی از فیبر و پروتئین هستند.

نخودچی می تواند در کنترل اشتها تاثیرگذار باشد:

پروتئین و فیبر موجود در نخودچی به کنترل اشتها کمک می کند. پروتئین و فیبر به طور هم افزایی برای کاهش هضم غذا کار می کنند، که به سیری کمک می کند. علاوه بر این، پروتئین ممکن است سطح هورمون های کاهش اشتها را در بدن افزایش دهد. در واقع، اثرات پر کننده پروتئین و فیبر در نخودچی ممکن است به طور خودکار میزان کالری دریافتی را در طول روز و در وعده های غذایی کاهش دهد.

یک تحقیق بر اشتها و میزان کالری دریافتی را در بین 12 زن که دو وعده غذایی جداگانه مصرف کرده بودند مقایسه کرد، قبل از یکی از وعده های غذایی، یک فنجان (200 گرم) نخودچی و گروه دیگر دو برش نان سفید خوردند. زنانی که پیش از غذا نخودچی خورده بودند در مقایسه با آنان که نان سفید، مصرف کرده بودند. کاهش قابل توجهی در اشتها و کالری دریافتی را تجربه کردند.

مطالعه دیگری نشان داد افرادی که به طور متوسط ​​روزانه 104 گرم نخودچی به مدت 12 هفته می خورند، احساس سیری بیشتری کرده و غذای ناخواسته کمتری می خورند، در مقایسه با زمانی که نخودچی نخوردند. برای تأیید نقشی که نخودچی در کنترل اشتها دارد، تحقیقات بیشتری لازم است. با این حال، اگر می خواهید با اثرات تقویت کننده سیری آنها آزمایش کنید، مطمئناً ارزش افزودن آنها به رژیم غذایی شما را دارد.

 خلاصه:

نخودچی سرشار از پروتئین و فیبر است که باعث می شود غذای پر کننده(سیرکننده) ای باشد که می تواند به کاهش اشتها و کاهش کالری دریافتی در وعده های غذایی کمک کند.

فواید نخود اجیلی

فواید نخود اجیلی

نخودچی سرشار از پروتئین گیاهی:

نخودچی منبع بسیار خوبی از پروتئین گیاهی است و باعث می شود که برای کسانی که محصولات حیوانی مصرف نمی کنند گزینه غذایی مناسبی باشد. یک وعده 1 اونس (28 گرم) نخودچی حدود 3 گرم پروتئین فراهم می کند که با محتوای پروتئین موجود در غذاهای مشابه مانند لوبیای سیاه و عدس قابل رقابت می باشد، پروتئین موجود در نخودچی (همراه با فیبر) می تواند به افزایش سیری و کنترل اشتها، کمک کند. پروتئین همچنین به دلیل نقش خود در کنترل وزن، سلامت استخوان و حفظ قدرت عضلانی شناخته می شود.

برخی مطالعات حاکی از آن است که کیفیت پروتئین موجود در نخودچی نسبت به انواع دیگر حبوبات بهتر است. به این دلیل که نخودچی تقریباً همه اسیدهای آمینه ضروری را دارد. اما برای اطمینان از دریافت تمام آمینو اسیدهای موجود در رژیم غذایی، مهم است که نخودچی را با یک منبع پروتئین دیگر مانند آجیل یا غلات جفت کنید تا کمبود احتمالی آن جبران شود.

 خلاصه:

نخودچی منبع بسیار خوبی از پروتئین است که فواید مختلفی برای سلامتی دارد، از مدیریت وزن گرفته تا سلامت استخوان این آجیل برای افرادی که از محصولات حیوانی پرهیز می کنند، انتخاب بسیار خوبی هستند.

به مدیریت وزن کمک شایانی می کند:

نخودچی دارای ریزمغذی هایی است که به کنترل وزن کمک کند. اول اینکه نخودچی از چگالی کالری نسبتاً کمی برخوردار است. این بدان معنی است که آنها کالری کمتری نسبت به مقدار مواد مغذی موجود در آنها فراهم می کنند. افرادی که غذاهای کم کالری زیادی می خورند، نسبت به افرادی که مقدار زیادی کالری می خورند، لاغر می شوند و آن را حفظ می کنند.

علاوه بر این، پروتئین و فیبر موجود در نخودچی به دلیل اثرات کاهش اشتها و پتانسیل کمک به کاهش کالری دریافتی در وعده های غذایی، ممکن است باعث مدیریت وزن شود. در یک پژوهش، کسانی که به طور منظم نخودچی می خوردند پنجاه و سه درصد کمتر دچار چاقی و شاخص توده بدنی و محیط وزن کمتری، در مقایسه با کسانی که نخودچی نخوردند می شدند.

علاوه بر این، یک تحلیل دیگر نشان داد که کسانی که حداقل یک وعده حبوبات مانند نخودچی می خورند، هر روز 25٪ بیشتر از کسانی که حبوبات نمی خورند، وزن کم می کنند. اگرچه این یافته ها امیدوارکننده است، اما برای اثبات اثراتی که نخودچی در مدیریت وزن دارد، مطالعات بیشتری در مورد انسان لازم است. صرف نظر از این، آنها یک ماده غذایی فوق العاده سالم هستند که باید در رژیم غذایی شما بگنجانند.

خلاصه:

نخودچی حاوی مقدار متوسطی کالری و سرشار از فیبر و پروتئین است، تمام خواصی که در مدیریت وزن نقش دارند.

فواید نخود اجیلی خام

فواید نخود اجیلی خام

نخودچی کنترل قند خون را بهبود می بخشد:

نخودچی دارای خواص مختلفی است که ممکن است به کنترل سطح قند خون کمک کند. اول آنکه نخودچی دارای شاخص گلیسمی نسبتاً پایینی هستند، که نشانگر سرعت بالای قند خون شما بعد از خوردن یک ماده غذایی است. تحقیقات اخیر نشان داده شده است که رژیم های غذایی از جمله بسیاری از غذاهای کم GI باعث افزایش مدیریت قند خون می شوند. دوم اینکه نخودچی منبع خوبی از فیبر و پروتئین است که هر دو به دلیل نقش خود در تنظیم قند خون شناخته می شوند.

این به این دلیل است که فیبر جذب کربوهیدرات را کند می کند، که باعث کاهش مداوم سطح قند خون می شود. همچنین، خوردن غذاهای غنی از پروتئین ممکن است به حفظ سطح قند خون سالم در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 کمک کند. در یک مطالعه، 19 نفر که یک وعده غذایی حاوی 200 گرم نخودچی مصرف کردند، در مقایسه با زمانی که یک وعده غذایی حاوی غلات سبوس دار یا نان سفید خوردند، 21 درصد کاهش قند خون داشتند.

مطالعه 12 هفته ای دیگر نشان داد که 45 فردی که 728 گرم نخودچی در هفته می خورند، به میزان قابل توجهی در سطح انسولین ناشتا کاهش یافته است، که عامل مهمی در کنترل قند خون است. علاوه بر این در چندین تحقیق مصرف نخودچی را با کاهش خطر ابتلا به چندین بیماری از جمله دیابت و بیماری های قلبی مرتبط دانسته اند. این تأثیرات اغلب به اثرات کاهش دهنده قند خون آنها نسبت داده می شود.

خلاصه:

نخودچی از نظر شاخص گلایسمی پایین است و همچنین منبع خوبی از فیبر و پروتئین است، تمام خواصی که کنترل سالم قند خون را باعث می شود.

نخودچی کنترل قند خون را بهبود می بخشد

نخودچی کنترل قند خون را بهبود می بخشد

 

ممکن است از هضم غذا بهره مند شود:

نخودچی پر از فیبر است که خواص اثبات شده ای برای سلامت دستگاه گوارش دارد. فیبر نخودچی بیشتر محلول است، یعنی با آب مخلوط می شود و ماده ای ژل مانند در دستگاه گوارش ایجاد می کند. فیبر محلول می تواند به افزایش تعداد باکتریهای سالم کمک کند.

فیبرهای محلول ممکن است به افزایش تعداد باکتری های سالم در روده کمک کند و از رشد بیش از حد باکتری های ناسالم جلوگیری کند. این می تواند منجر به کاهش خطر برخی از بیماری های گوارشی مانند سندرم روده تحریک پذیر و سرطان روده بزرگ شود.

در یک مطالعه، 42 نفری که به مدت 12 هفته روزانه 104 گرم نخودچی می خوردند، بهبود عملکرد روده را گزارش کردند، از جمله حرکات روده بیشتر و قوام نرم تر محتویات گوارش، در مقایسه با زمانی که نخودچی نخوردند. اگر می خواهید سلامت دستگاه گوارش خود را بهبود ببخشید، گنجاندن نخودچی بیشتر در رژیم غذایی مطمئناً ارزش امتحان کردن را دارد.

 خلاصه:

نخودچی سرشار از فیبر است، که با افزایش تعداد باکتری های سالم در روده و کمک به جریان مایع زائد از طریق دستگاه گوارش، به هضم کمک می کند.

نخود اجیلی پخته شده

نخود اجیلی پخته شده

نخودچی می تواند بدن را از برخی بیماریهای مزمن محافظت کند:

نخودچی دارای چندین ویژگی است که ممکن است به کاهش خطر ابتلا به چندین بیماری مزمن کمک کند.

بیماری قلبی:

نخودچی منبع خوبی از چندین ماده معدنی مانند منیزیم و پتاسیم است که به دلیل توانایی بالقوه آنها برای تقویت سلامت قلب مورد پژوهش قرار گرفته است. دلیل این امر آن است که ممکن است از فشار خون بالا که عامل اصلی خطر بیماری های قلبی است جلوگیری کند. بعلاوه، نشان داده شده است که فیبر محلول در نخودچی به کاهش تری گلیسیرید و سطح کلسترول LDL “بد” کمک می کند، که ممکن است در هنگام افزایش خطر بیماری قلبی را افزایش دهد.

در یک مطالعه 12 هفته ای، 45 نفری که در هفته 728 گرم نخودچی می خوردند به طور معنی داری میزان کلسترول کل خود را به طور متوسط ​​تقریباً 16 میلی گرم در دسی لیتر کاهش دادند.

سرطان:

گنجاندن نخودچی به طور منظم در رژیم غذایی ممکن است به شما در کاهش خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان کمک کند. اول، خوردن نخودچی ممکن است باعث تولید بوتیرات در بدن شود، یک اسید چرب که به دلیل توانایی آن در کاهش التهاب در سلول های روده بزرگ مورد مطالعه قرار گرفته و احتمالاً خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش می دهد.

بعلاوه، نخودچی منبع ساپونین است که از ترکیبات گیاهی است که می تواند به جلوگیری از پیشرفت برخی سرطان ها کمک کند. ساپونین ها همچنین برای نقش آنها در جلوگیری از رشد تومور مورد مطالعه قرار گرفته اند. نخودچی همچنین حاوی چندین ویتامین و مواد معدنی می باشد که ممکن است خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد، از جمله ویتامین های گروه B، که اختمالا علت کاهش خطر سرطان پستان و ریه باشد.

نخود اجیلی خوشمزه و خوب

نخود اجیلی خوشمزه و خوب

دیابت:

نخودچی دارای چند خاصیت شناخته شده برای حمایت از کنترل قند خون است و بنابراین می تواند به پیشگیری و مدیریت دیابت کمک کند. فیبر و پروتئین موجود در نخودچی باعث جلوگیری از افزایش سریع قند خون در بعد از خوردن غذا می شود که عامل مهمی در مدیریت دیابت است.

علاوه بر این، شاخص گلیسمی پایین (GI) آنها را برای مبتلایان به دیابت مناسب می کند، زیرا بعید است منجر به افزایش قند خون شود. نخودچی همچنین منبع ویتامین ها و مواد معدنی متعددی (منیزیم، ویتامین های گروه B و روی) هستند که مشخص شده خطر دیابت نوع دو را کاهش می دهند.

 خلاصه:

نخودچی دارای ویژگی های بسیاری است که می تواند از برخی بیماری های مزمن از جمله بیماری های قلبی، سرطان و دیابت پیشگیری کند.

نخودچی ارزان و آسان برای اضافه کردن به رژیم غذایی شما:

مصرف نخودچی در رژیم غذایی شما فوق العاده آسان است. و کاملا مقرون به صرفه و سهل الوصول است. فروشگاه پوپونیک افتخار عرضه ی مستقیم این حبوبات/آجیل پرخاصیت را برای حامیان سلامتی فراهم ساخته است. علاوه بر این، نخودچی یک آجیل چند منظوره است و می توان از آن در غذاهای مختلفی استفاده کرد. یک روش محبوب برای خوردن آنها افزودن آنها به سالاد، یا دسر است.

همچنین نوع غیر آجیلی آن ماده اصلی در هوموس می باشند، که یک مزه است که با نخودچی له شده، کنجد، روغن زیتون، آب لیمو، نمک و سیر درست می شود. می توان هوموس را از فروشگاه های زنجیره ای خریداری کنید یا آن را به تنهایی تهیه کرد. دستورالعمل تهیه حمص در وبسایت پوپونیک عرضه شده است. روش دیگر برای لذت بردن از نخودچی، استفاده آنها را در برگرهای گیاهی یا تاکوها می باشد. به دلیل محتوای پروتئین، آنها می توانند جایگزینی عالی به جای گوشت باشند.

خلاصه:

نخودچی ارزان است و وقتی به انواع دستور العمل ها اضافه شود طعم عالی دارد. آنها ماده اصلی سازنده حمص هستند و به دلیل محتوای پروتئین جایگزین خوبی برای گوشت می شوند.

نخود خام

نخود خام

پی نوشت:

نخودچی یک ماده غذایی بسیار سالم است و سرشار از ویتامین ها، مواد معدنی، فیبر و پروتئین می باشد. خواص بالای آن بر مدیریت وزن گرفته تا کنترل قند خون می باشد. گنجاندن نخودچی در رژیم غذایی شما به طور منظم از سلامتی شما حمایت می کند و ممکن است خطر ابتلا به بیماری های مزمن، مانند بیماری های قلبی و سرطان را کاهش دهد.

نخودچی در فروشگاه اینترنتی پوپونیک به راحتی پیدا می شوند. می توانید آنها را در غذاهای مختلف گنجانده و جایگزین عالی گوشت در وعده های غذایی گیاهی و گیاهی شوند. بعلاوه، نخودچی خوشمزه است و مطمئناً ارزش آن را دارد که در رژیم غذایی خود بگنجانید، البته اگر می خواهید از فواید سلامتی آن بهره مند شوید.

برای خرید خشکبار می توانید از این لینک استفاده نمایید.
بهنام شایسته

درباره بهنام شایسته

پس از اخد مدرک کارشناسی مهندسی متالورژی دانشگاه شیراز در عرصه ی واردات زیورآلات، صنایع دستی، عتیقه و ظروف نقره وارد شدم، طی این مدت دوره های بازاریابی، مدیریت فروش دیده ام. پس از آن به نوشتن داستان و نمایشنامه نویسی به صورت حرفه ای روی آوردم و به دنبال آن به دلیل علاقه شخصی به محتوانویسی وارد شدم. آشنا به زبان انگلیسی، اسپانیول و تا حدودی آلمانی می باشم.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *