گیاهان

پوسیدگی ریزوکتونیایی ریشه و طوقه در لوبیا

پوسیدگی ریزوكتونیایی ریشه و طوقه در لوبیا

پوسیدگی ریزوکتونیایی ریشه و طوقه در لوبیا یکی از مهم­ترین بیماری­های لوبیا محسوب می­شود. سن گیاه نقش مهمی در اپیدومیولوژی بیماری دارد. گیاهچه­ ها و گیاهان جوان، خیلی حساس به بیماری بوده در حالی که در گیاهان مسن، بیماری زیاد مهم نیست. بر روی ریشه و هیپوکوتیل، زخم­های کوچک، کشیده و فرورفته­ ای به رنگ قهوه ­ای مایل به قرمز ایجاد می­شود که نشانه­ اصلی بیماری است. روی زخم­های فوق سختینه­ های بسیار ریزی ایجاد می­شود. زمانی که زخم­ها رشد کرده و بزرگ می­شوند و هیپوکوتیل را در برمی­گیرد یک حلقه کالوزی ایجاد می­شود (سیستم دفاعی گیاه) که گیاهچه ­میری قبل از ظهور یا بعد از ظهور گیاهچه، اتفاق می­افتد. این بیمارگر به صورت سختینه یا میسیلیوم در خاک یا در سطح بقایای آلوده یا ریشه­ گیاهان چندساله بقا دارد. سختینه و میسیلیوم به صورت درونی یا بیرونی توسط بذر لوبیا قابل حمل و انتقال می­باشد. هم­چنین قارچ مذکور غالباً توسط باد، باران، آب آبیاری، ادوات کشاورزی، خاک و بقایای آلوده قابل انتقال می­باشد. اگر این عارضه با بیماری پوسیدگی فوزاریومی ریشه همراه شود امکان خسارت تا ۶۰٪ می­باشد. از نشانه­ های این بیماری این است که در محل شانکر ایجاد ریشه ­های ثانویه می­کند. علائم بیماری ممکن است به صورت پراکنده در مزرعه دیده شود. باید توجه داشت ایجاد علائم در اندام­های هوایی به چند صورت قابل مشاهده است؛ در اثر تخریب ریشه و سیستم­های آوندی که در این حالت علائم زردی و کوتولگی در کل بوته­ ها دیده می­شود، یا در اثر تماس غلاف­ها با خاک مرطوب ممکن است روی غلاف­ها نیز زخم­هایی، توسعه یابد و سبب پوسیدگی غلاف یا بی­رنگ شدن بذرها شود و یا این­که گروه آناستوموزی AG-4 از این قارچ، به دلیل هوازاد بودن ایجاد بیماری تارعنکبوتی می­کند که در این حالت روی شاخ و برگ لوبیا؛ تار تنیده می­شود که علائمی مانند آثار کنه­ زدگی را ایجاد می­کند. این بیماری در سایر حبوبات نیز دیده می­شود به طوری که در باقلا بیماری در گیاهان مسن و در قسمت طوقه مهم است. در عدس و نخود در جوانه­زنی و مراحل اولیه رشد مهم است. در عدس برگ­ها بنفش می­شوند ولی در نخود حالت مرگ گیاه دیده می­شود.

مدیریت تلفیقی بیماری پوسیدگی ریزوکتونیایی ریشه و طوقه در لوبیا:

  1. چون این بیماری به بافت­های جوان حمله می­کند یکی از راهبردهای مدیریتی، کاهش مدت زمان در اختیار قراردادن بافت حساس میزبان، به بیمارگر است که شاید بتوان این اصل از مدیریت را به دلیل این که به طور مستقیم با زمان سر و کار داریم را تحت عنوان مدیریت زمان در نظر بگیریم. جهت نیل به این اصل؛ می­توان در سیستم جوی و پشته، ابتدا بذرها را با عمق کم­تری کاشت (cm5-3) تا گیاه سریع رشد کرده و بافت­ها؛ خشن­تر و تا حدی مقاوم شود، سپس دور بوته­ ها را خاک ریخته و لگدمال کرد. این شیوه از مدیریت را حتی می­توان زمانی که گیاه بیمار است با خاک دادن پای بوته­ ها، شرایط را برای ریشه­ زنی مجدد فراهم کرد چرا که گیاه در بالای شانکر ایجاد ریشه ثانویه می­کند(در بیماری فوزاریومی هم این روش مؤثر است).
  2. تناوب ۵-۳ ساله با گیاهان غیرمیزبان. هرچند این بیمارگر به دلیل خاک­زی بودن سال­ها در خاک می­ماند.
  3. چون این بیمارگر به چغندرقند و سیب­ زمینی؛ نیز حمله می­کند در سیکل تناوبی این نکته باید در نظر گرفته شود.
  4. کشت دیرهنگام مؤثر است زیرا که بیماری در دمای -15 بیش­ترین شدت و در دمای تعداد زخم­ها کاهش یافته که ممکن است در اثر رشد سریع گیاه باشد.
  5. تیمار بذر با PCNB (مخصوص ریزو کتونیا)، کاپتان و یا استفاده از مخلوط کاپتان-کلرونب که جهت کنترل سایر قارچ­های خاک­زاد نیز می­توان از آن بهره برد.
  6. کشت بذر در خاک­های گرم و مرطوب، در جوانه ­زنی و سبزشدن سریع گیاه لوبیا مؤثر است و بدین سبب شانس آلودگی در مراحل اولیه کاهش می­یابد.
  7. برنامه آبیاری منظم و جلوگیری از ورود هرز آب­های مزارع آلوده به سایر مزراع.
  8. باید توجه داشت که کنترل این بیماری و سایر بیماری های خاک­زاد مشابه، زمانی عملی است که تلفیقی از تمام روش­های فوق، به کار گرفته شود.

برای مطالعه مقاله بیماری برق زدگی نخود کلیک کنید.

علائم پوسیدگی ریزوکتونیایی ریشه و طوقه در لوبیا

علائم پوسیدگی ریزوکتونیایی ریشه و طوقه در لوبیا

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

هومن انگورانی

درباره هومن انگورانی

علاقه مند به یادگیری عمیق هستم و دوستم دارم هر انچه را که آموختم تا حدی که میتوانم به دیگران انتقال دهم.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *