گیاهان

بیماری برق زدگی نخود

بیماری برق زدگی نخود

اسپورهای غیرجنسی عامل بیماری، داخل یک ماده ژلاتینی قرار داشته که تنها توسط باران توأم با باد پراکنده می­شوند؛ بنابراین در نخودکاری­هایی که در ابتدای فصل زراعی (فروردین و اردیبهشت ماه) کشت می­شوند به دلیل وجود حجم بالایِ باران، بیماری با شدت بیش­تری رخ می­دهد. به همین دلیل کشت دیرهنگام باعث کاهش بیماری می­شود. به دلیل هتروتال بودن عامل بیماری، فرم جنسی تنها در بعضی از مناطق گزارش شده که در این مناطق زمستان­گذرانی به صورت آسکوکارپ می­باشد که این آسکوکارپ­ها در زمستان تشکیل می­شوند. بیماری بذرزاد بوده و پیکنیدیوم­ها و میسیلیوم­ها در پوسته­ی بذر (نه سطح بذر) قرار دارند. علاوه بر بذر، کاه و کلش در بقا و پایداری بیماری مهم می­باشند. در سیستم No tillage شدت بیماری افزایش می­یابد. اگر بیماری، ناشی از بذرهای آلوده باشد علائم در قسمت­های زیرین بوته­ ها دیده می­شود؛ ولی اگر منشأ آلودگی اسپورهای هوازاد باشد علائم اولیه به صورت لکه­ های نکروز شده، در برگ­های جوان دیده می­شود. این بیماری تمام قسمت­های هوایی گیاه را تحت تأثیر قرار می­دهد و در محل آلودگی، لکه ­های قهوه­ای رنگی ایجاد می­شود که در این لکه­ ها، پیکنیدیوم­ها به صورت حلقه­ های متحدالمرکزی تشکیل می­شوند.  بیش­ترین خسارت؛ زمانی است که لکه­ های نکروزه شده، روی ساقه و نزدیک طوقه ایجاد شوند زیرا چنین بوته­ هایی از همین نقاط شکسته می­شوند.

مدیریت تلفیقی بیماری برق زدگی نخود:

  • کشت دیرهنگام و عمیق بذر (cm15 یا بیش­تر) باعث کاهش بیماری می­شود.
  • شخم بقایا به عمق cm10 یا بیش­تر، باعث از بین رفتن زادمایه­ های قارچ می­شود.
  • آبیاری بارانی باعث افزایش بیماری شود.
  • استفاده از بذر سالم و عاری از آلودگی.
  • ضدعفونی بذر باید توسط قارچ­کش­هایی که قابلیت نفوذ به داخل بافت را داشته باشند صورت گیرد (سیستمیک باشد؛ مانند مانکوزب (دیتان ام ۴۵)) و از قارچ­کش­های تماسی نمی­توان استفاده کرد.
  • استفاده از مانکوزب (دیتان ام ۴۵)، کاپتان (ارتوساید، کاپتان) و کلروتالونیل (داکونیل) به صورت محلول­پاشی، پس از هر بارندگی تا زمانی که بارندگی فصلی ادامه دارد.
  • رعایت تناوب زراعی و کشت مخلوط نخود با گندم و جو می­تواند مؤثر باشد.

برای مطالعه مقاله آفات و بیماری­های رایج یونجه کلیک کنید.

بیماری برق زدگی نخود در برگ ها

بیماری برق زدگی نخود در برگ ها

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.