آموزش باغبانی

معرفی کود زیست پایا مایکوریزا

کود زیست پایا مایکوریزا

به هر نوع ماده آلی و بیولوژیک کود گفته می‌شود. کود عنصر مهمی برای رشد گیاه محسوب می‌شود که سبب تسریع در رشد و جوانه زنی گیاه، افزایش باردهی و … می‌شود. طی سالهای اخیر کودهای زیادی به همین منظور تولید و عرضه شده است؛ که یکی از این کودها که بومی شده می‌باشد کود زیست پایا مایکوریزا است که توسط دانشمندان داخلی تولیدشده و در حال رقابت با  کودهای مشابه خارجی است. در گذشته این کود از خارج وارد کشور می‌شد، ولی اکنون با شعار ما می‌توانیم این کود توسط شرکت زیست پایا سپیدان تولید و عرضه می‌شود.

این محصول مزایای بیشماری دارد که مهم‌ترین آن کاهش مصرف آب می‌باشد، طوری که سطح گیاه را همیشه مرطوب نگه می‌دارد. این محصول به صورت چالکود مورد استفاده قرار می‌گیرد. از ویژگی بارز کود زیست پایا این است که برای حیوانات و انسان بی‌ضرر می‌باشد. اگر حیوانات از این کود استفاده هم کنند خطری برایشان ندارد. این محصول فاقد مواد سمی است. کود مایکوریزا نوعی کود برای رشد بهتر گیاه می‌باشد. این کود برای کاشت انواع بذر، پیاز، نشاء، نهال و درخت مناسب می‌باشد. استفاده از این کود بسیار آسان است به صورت چالکود استفاده می‌شود. مزایا زیادی دارد. این کود توسط شرکت زیست پایا سپیدان تولید و عرضه می‌شود که البته ناگفته نماند که در گذشته دور این محصول به صورت وارداتی وارد کشور می شد.

کود زیست پایا مایکوریزا در واقع استفاده مفید و موثر از قارچ‌های همزیست کننده مایکوریزا می‌باشد که باعث افزایش توانایی و مقاومت گیاه می‌شود. جایگزین مناسبی برای کودهای شیمیایی است. بدون بو می‌باشد. در برابر تنش‌های زیست‌محیطی و غیر زیستی مقاوم است. همزیستی گیاه با این کود سبب مقاومت گیاه در برابر دمای زیاد، آلودگی هوا ، قارچ‌های بیماری زا و همچنین اسیدینه بالای خاک می‌شود. افزایش مقاومت گیاه در برابر خشک‌ سالی را به دنبال دارد. نقش زیادی را در ارتباط با روابط متقابل گیاه با سایر ارگانیزم گیاه انجام می‌دهد. مواد غذایی مورد نیاز منجمله فسفر، نیتروژن، پتاسیم، کلسیم و … را در اختیار ریشه گیاه برای رشد قرار می‌کند. بهترین زمان استفاده از این محصول فصل بهار و پاییز می‌باشد، چرا که در این فصل ریشه‌های گیاه برای رشد فعال می‌شوند به همین دلیل فرآیند همزیستی بین ریشه و قارچ به درستی انجام می‌شود.

کود چیست:

به هر نوع ماده معدنی، آلی و بیولوژیک کود گفته می‌شود. کود عناصر لازم و ضروری را برای رشد در اختیار گیاه قرار می‌دهد. باعث بالا رفتن حاصلخیزی خاک و اصلاح ساختمان خاک می‌شود. عملکرد گیاه را افزایش می‌دهد و باعث مقاومت گیاه در برابر انواع بیماری‌ها شود. استفاده از کود از گذشته‌های دور رایج بوده است و امروزه با گسترش فناوری و تحقیقات در این زمینه‌ها کودهای کامل‌تری تولید و عرضه می‌شود. هر گیاهی برای رشد نیاز به خاک و کود مناسب دارد، تا بتواند از این طریق مواد لازم و ضروری را برای رشد گیاه در اختیار ریشه قرار دهد. گیاهان آپارتمانی و باغی برای رشد علاوه بر خاک نیازمند کود مناسبی هستند. استفاده از کود سبب می‌شود تا رطوبت خاک برای مدت زمان طولانی حفظ شود. کود از فشردگی خاک جلوگیری و هوادهی به ریشه گیاه برای رشد را تسریع می‌کند.

کود زیست پایا مایکوریزا چیست:

پیشرفت تکنولوژی طی چند دهه اخیر گسترش فراوانی پیدا کرده است طوری که تکنولوژی به تمامی زمینه‌ها راه پیداکرده و شرکت‌ها و افراد مختلف با استفاده از علم روز در پی استفاده حداکثری از منابع موجود برای راحتی، آسایش و کسب ثروت هستند، یکی از زمینه‌هایی که پیشرفت تکنولوژی در زمینه صنعت کشاورزی است و تولید ادوات و کودهای کشاورزی است. کشاورزی در واقع زیربنای پیشرفت یک کشور است به همین منظور امروزه فعالیت‌های آکادمیک و بحث‌های علمی در این زمینه در حال پیشی گرفتن است و افراد با تخصص در امر کشاورزی در پی استفاده حداکثری از زمین‌های کشاورزی و … برای افزایش تولید محصول باکیفیت با ماندگاری بالا و هزینه کم می‌باشند.

یکی از موارد که با علم روز تولید متخصصان کشوری تولید و عرضه می‌شود کود زیست پایا مایکوریزا است که قبلاً توسط شرکت‌های اروپایی تولید و به ایران وارد می‌شد ولی امروز این کود ارگانیک توسط دانشمندان ایرانی تولید و عرضه می‌شود که نسبت به نمونه مشابه خارجی هم ارزانتر و هم با کیفت تر است. توجه داشته باشید که این نوع کود گونه های مختلفی دارد. از جمله کودهای موثر برای رشد گیاه می‌باشد چرا که در برای بر تنش‌های زیست‌ محیطی و غیر زیستی مقاوم است و از همه مهتر در زمانی که بحران آب و کم آبی در حال افزایش است این کود باعث کاهش بیش از 50 درصدی مصرف آب توسط گیاه می‌شود. کود زیست پایا مایکوریزا در واقع استفاده مفید و موثر از قارچ‌های همزیست کننده مایکوریزا می‌باشد که باعث افزایش توانایی و مقاومت گیاه می‌شود. جایگزین مناسبی برای کودهای شیمیایی است.

از جمله نقشهای قارچ مایکوریزا در کود برای رشد گیاه عبارت است از:

این قارچ‌های باعث تولید هورمون رشد گیاه همچون رشد اکسینها و سایتوکینینها و … می‌شود. همزیستی گیاه با این کود سبب مقاومت گیاه در برابر دمای زیاد، آلودگی هوا ، قارچ‌های بیماری زا و همچنین اسیدینه بالای خاک می‌شود. افزایش مقاومت گیاه در برابر خشک‌سالی را به دنبال دارد. این محصول با ریشه گیاه همزیست می‌شود و سطح جذب توسط ریشه را از 100 به 1000 می‌رساند. که همین عامل سبب مقاومت گیاه در برابر تنش‌های زیستی و غیر زیستی می‌شود. زمانی هم که خاک فقیر می‌باشد مواد غذایی لازم را برای رشد گیاه فراهم می‌کند. این محصول در واقع نوعی قارچ مایکوریزا می‌باشد که به صورت کود انجام وظیفه می‌کند و نقش زیادی را در ارتباط با روابط متقابل گیاه با سایر ارگانیزم گیاه انجام می‌دهد. این کود برای کاشت بذر، قلمه، پیاز، نشاء، نهال و درختان مناسب می‌باشد.

برای مطالعه مقاله کود ارگانیک چیست کلیک کنید.

کود زیست پایا مایکوریزا باعث کاهش مصرف آب

کود زیست پایا مایکوریزا باعث کاهش مصرف آب

تاریخچه کود زیست پایا مایکوریزا:

این کود در ابتدا توسط چند کشور آلمان، آمریکا، ژاپن و استرالیا تولید می‌شد، ولی اکنون در ایران نیز توسط شرکت دانش بنیان زیست سپیدان پایا تولید می‌شود که اولین تولیدکننده کودهای زیستی مایکوریزا است. مایکوریزا حاصل دو سال تلاش شبانه‌روزی همکاران شرکت زیست پایا سپیدان می‌باشد. این کود در مقایسه با گونه‌های خارجی به شرایط اقلیمی و گونه‌های گیاهی ایران سازگار می‌باشد. این شرکت در بهمن  95 از استاندار خراسان جنوبی لوح تقدیر و سپاس دریافت نمود. همچنین این شرکت در دی ماه 96 از فرماندار قائنات لوح تقدیر دریافت نمود.

مزایا و ویژگی‌های استفاده از کود زیست پایا مایکوریزا:

کود زیست پایا مایکوریزا باعث افزایش رشد گیاه می‌شود، چرا که بیش از 70 تا 300 درصد رشد گیاه بسته به نوع خاک و همچنین شرایط محیطی دارد که با استفاده از این کود شرایط برای رشد گیاه تسهیل می‌شود. باعث افزایش پنجاه درصدی محصول می‌شود. باعث کاهش مصرف آب می‌شود. در زمان که بحران کم آبی به یک بحران فراگیر و عام تبدیل شده است با استفاده از این کو د می‌توانید دوره آبیاری خود را طولانی کنید. باعث کاهش شصت درصدی مصرف آب می‌شود. مواد غذایی مورد نیاز منجمله فسفر، نیتروژن، پتاسیم، کلسیم و … را در اختیار ریشه گیاه برای رشد قرار می‌کند.

افزایش مقاومت گیاه در برابر سرمازدگی و همچنین تنش‌های محیطی و … را به دنبال دارد. استفاده از این محصول سبب می‌شود تا هورمون‌های محرک رشد گیاه همچون اکسین ها و سایتوکینین ها افزایش پیدا کند و گیاه رشد بهتری را تجربه کند. این کود سبب می‌شود تا به هنگام جابه‌جایی نهال آسیبی به آن وارد نشود. فقر موجود در خاک را برطرف می‌کند و باعث می‌شود خاک غنی باشد. از ویژگی بارز کود زیست پایا این است که برای حیوانات و انسان بی‌ضرر می‌باشد. اگر حیوانات از این کود استفاده هم کنند خطری برایشان ندارد. این محصول فاقد مواد سمی است.

مشخصات کامل کود زیست پایا مایکوریزا

مشخصات محصول دارد، هست ندارد، نیست
بو *
مواد شیمیایی افزودنی *
قابلیت نگهداری آب *
پاکیزه و بهداشتی *
سازگار با محیط‌زیست *
حفظ رطوبت گیاه *
محافظ گیاه در برابر انواع بیماری‌ها و آفات *
باکتری‌های غیر هوازی، قارچ‌ها و میکرو ارگانیسم *
عناصر میکرو آهن، روی، مس، منگنز *
عناصر ضروری برای رشد گیاه *
جایگزین برای انواع کودهای سنتی *
باعث حذف کودهای شیمیایی * _
باعث افزایش مقاومت گیاه در پاتوژنها، نمادتدها * _
باعث افزایش مقاومت گیاه در برابر تنش‌های شوری خاک * _
باعث افزایش مقاومت خاک در برابر خشکی و کم آبی * _
باعث کاهش میزان خسارات ناشی از تنش‌های زیستی و محیطی * _
افزایش مقاومت گیاه در برابر سرمازدگی محصول * _

طرز استفاده از کود مایکوریزا:

استفاده از کود زیست فقط به صورت چالکود می‌باشد. پس هیچ گاه این کود را با آب یا به صورت سطحی بر روی گیاه استفاده نکنید چرا که تأثیری عکس می‌دهد. به هنگام استفاده از این کود بهتر است از گلدان بزرگتر استفاده کنید دلیل آن هم این است که هر چقدر فضای گیاه بیشتر باشد با استفاده از این کود ریشه عملکرد بهتری خواهد داشت، در نتیجه ریشه‌ های گیاه فضای زیادی را برای کلونیزاسیون اولیه و ثانویه توسط propagules قارچی خواهند داشت.

مراحل کامل استفاده از کود مایکوریزا:

استفاده از این محصول کار چندان سخت و پیچیده‌ای نیست

  1. محرک مناسب را برای رشد گیاه خود انتخاب کنید.
  2. کود مورد نظر را در کنار ریشه گیاه به صورت چالکود قرار دهید.
  3. این محصول در خاک نفوذ می‌کند تا به نزدیک‌ترین ریشه گیاه برسد.
  4. ریشه توسط قارچ مایکوریزا فعال می‌شود و مایکوریزا به وجود می‌آورد.
  5. ساختار ریشه‌ها ایجادشده توسط مایکوریزا سیستم ریشه را از طریق جذب آب و مواد مغذی توسط گیاه توسعه می‌دهد.

میزان مصرف کامل کود زیست پایا مایکوریزا:

نحوه مصرف این کود بسته به نوع محصول بذر، قلمه، گلدان و … متفاوت است به همین منظور در این نوشتار به توضیح میزان و نحوه مصرف آن خواهیم پرداخت در ادامه نیز همراه ما باشید.

برای مطالعه مقاله کود ورمی کمپوست چیست کلیک کنید.

استفاده از کود زیست پایا مایکوریزا

استفاده از کود زیست پایا مایکوریزا

بذر:

در کشت بذری ابتدا به مقدار 5 تا 10 گرم از این کود را بر روی سطح زمین بریزید و سپس بذر را بر روی آن بگذارید و روی بذر را با لایه نازکی از خاک بپوشانید. همچنین در کشت بذر می‌توانید این کود را به همراه بذر به زمین مد نظر در مقیاس وسیع اضافه کنید و زمین را شخم بزنید.

بذر، دانه، هسته، پیاز:

ابتدا برای هر هسته یا دانه 5 تا 10 گرم کود بر روی سطح مورد نظر که می‌خواهید بذر یا پیاز و .. را قرار دهید بریزید، سپس دانه یا هسته را بر روی آن بگذارید و روی آن را با خاک بپوشانید پس از انجام این مراحل گیاه را آبیاری کنید.

قلمه:

ابتدا زمین را به اندازه قلمه سوراخ نمایید سپس به مقدار 5 تا 10 گرم کود مایکوریزا در درون سوراخ بریزید و گیاه را بکارید پس از انجام این مراحل قلمه را آبیاری کنید.

نشاء:

ابتدا سوراخی یا گودالی برای کشت نشاء ایجاد کنید، سپس ریشه نشاء را به کود آغشته کنید و الباقی کود را درون گودال بریزید و نشاء را بکارید، سپس گیاه را آبیاری کنید. برای هر نشاء 10 تا 20 گرم کود مورد نیاز می‌باشد.

نهال:

کاشت نهال همچون کاشت نشاء می‌باشد به این صورت که ابتدا ریشه نهال را به کود آغشته کنید، سپس الباقی کود را در درون گودال بریزید و گیاه را بکارید و آبیاری کنید. برای هر نهال 20 تا 50 گرم کود مایکوریزا لازم است

گیاهان گلدانی:

کاشت گیاه گلدانی نیز همچون نشاء و نهال می‌باشد. میزان مصرف برای کاشت گلدان 10 تا 20 گرم است.

درختان 1 تا 4 ساله:

برای هر درخت 100 تا 200 گرم به صورت چالکود می‌باشد.

درختان 5 تا 12 ساله:

برای هر درخت 300 تا 600 گرم کود مایکوریزا مورد نیاز است. به صورت چالکود می‌باشد.

درختان بالای 12 سال:

برای درختان بالای 12 سال 700 تا 1000 گرم برای هر درخت مورد نیاز می‌باشد. به صورت چالکود می‌باشد.

شرایط نگهداری از کود:

کود زیست پایا مایکوریزا را در مکانی تاریک، خشک و خنک نگهداری کنید. دمای مناسب برای این محصول 4 تا 18 درجه سانتی گراد می‌باشد. توجه داشته باشید مکان مورد نظر مرطوب نباشد چرا که رطوبت باعث از بین رفتن کود می‌شود. به دور از تابش آفتاب و نور نگهداری کنید.

نکته مهم در استفاده از کود مایکوریزا این است که پس از آنکه بسته را باز کردید باید طی یک ماه آنرا مصرف کنید.

بهترین زمان استفاده از کود مایکوریزا:

بهترین زمان استفاده از کود زیست پایا مایکوریزا فصل بهار و پاییز می‌باشد، چرا که در این فصل ریشه‌ های گیاه برای رشد فعال می‌شوند و فرآیند همزیستی بین ریشه و قارچ به درستی انجام می‌شود. کود مایکوریزا از جمله کودهای موثری است که در گذشته نه چندان دور در انحصار چند کشور اروپایی و آمریکایی و ژاپن بود، ولی امروزه با تلاش‌ های شبانه‌ روزی مهندسان توسط شرکت زیست پایا تولید می‌شود. این کود تمامی ضروریات گیاه را برای رشد در اختیار ریشه قرار می‌دهد. باعث تسریع در جوانه زنی می‌شود. گونه‌ های مختلفی دارد که برای کشت انواع بذر، نشاء، نهال ، پیاز و درخت مناسب می‌باشد.

طرز استفاده از این محصول همچون سایر کودها آسان می‌باشد و به صورت چالکود انجام می‌پذیرد. باعث کاهش مصرف 50 درصدی آب می‌شود. برای مناطق که با کاهش آب مواجه هستند استفاده از این کود توصیه می‌شود. توجه داشته باشید این کود با گونه‌های گیاهی ایران نسبت به نمونه مشابه خارجی خود سازگاری زیادی دارد. به دور از هر گونه آلودگی و مواد شیمیایی  است و به صورت ارگانیک تولید می‌شود. با استفاده از این کود محصولی باکیفیت تولید و عرضه کنید.

برای خرید انواع کود می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

هومن انگورانی

درباره هومن انگورانی

سلام! من هومن انگورانی هستم و از اینکه با شما در این فضای دیجیتال ارتباط برقرار کنم، خوشحالم. به عنوان یک نویسنده و علاقه‌مند به موضوعات مختلف، نوشته هایم را به اشتراک می‌گذارم. به نظر من نوشتن یک ارتباط قوی و شگفت‌انگیز است. علاقه مند به یادگیری عمیق هستم و دوستم دارم هر انچه را که آموختم تا حدی که میتوانم به دیگران انتقال دهم.

مقاله های مرتبط

یک دیدگاه درباره مقاله “معرفی کود زیست پایا مایکوریزا

  1. Avatar 121 گفت:

    سلام چقدر خوبه همه برای یادگیری خودمون اقدام کنیم نه اینکه متن یک کتاب رو عینا بیاییم کپی کنیم و بگذاریم داخل سایتمون اول تذکر به خودم میدم که انشا الله هیچ زمانی درگیر این داستان نشم چون با روح یادگیری و متخصص شدن سازگار نیست به شما هم پیشنهاد میکنم همین کاررو بکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *