آموزش باغبانی

کود ارگانیک چیست

کود ارگانیک

کود ارگانیک به هر ماده معدنی، آلی و یا بیولوژیکی گفته می شود که از عناصر غذایی بهره مند باشد. کود معمولا باید سبب بالا رفتن حاصلخیزی خاک شود و سبب افزایش کیفیت محصول شود.

تعریف بسیار ساده کود ارگانیک این است که این کود، یک کود گیاهی است که از منابع آلی تهیه می شود. کود آلی می تواند از کمپوست آلی تا کود گاو باشد اما باید از منابع ارگانیک و آلی استخراج شوند و نباید شیمیایی باشند.

کود ارگانیک

کود ارگانیک

مدفوع مرغ یک مزرعه طبیعی نوعی کود آلی در نظر گرفته می شود. نمونه های دیگر منابع کود ارگانیک شامل: کتانجک (نوعی جلبک بزرگ دریایی) ، چلغوز، ملاس ( محصول جانبی که در روند تهیه شکر از چغندر قند یا نیشکر به دست می آید) و امولسیون ماهی.

کود گاوی که در مزرعه ای پرورش یافته که در آن از کود و سموم تجاری استفاده می شود، کود ارگانیک نیست.

کودهای ارگانیک با کودهای شیمیایی متفاوت هستند زیرا گیاهان هنگام رشد خود از یک خاک سالم تغذیه می شوند. آنها سازگار با محیط زیست در نظر گرفته می شوند. خاک با مقدار زیادی مواد آلی و ارگانیک، تازه و سبک باقی می ماند و رطوبت و مواد مغذی ای بیشتری را حفظ می کند؛ این سبب می شود تا رشد گیاهان تقویت شود و ریشه گیاهان سالم بماند.

اگر مقدار زیادی از مواد شیمیایی مصنوعی به خاک اضافه شوند، در نهایت خاک درصد ماده آلی و میکروبیوتیک خود را از دست می دهد که این منجر به از بین رفتن سلامت خاک می شود. همچنین استفاده بیش از اندازه از مواد ارگانیک نیز سبب آسیب به خاک و کاهش قدرت نگه داشتن آب و مواد مغذی آن می شود.

برای خرید کود مناسب می توانید از این لینک استفاده نمایید.

کود ارگانیک

کود ارگانیک

طرز استفاده از کود ارگانیک:

نور، آب، دمای هوا، آفات، تغذیه و در نهایت یک تست خاک صحیح، می تواند اطلاعات مهمی را برای زمان کود دهی به شما بدهد. هر کدام از موارد گفته شده می تواند به باغبان یا کشاورز کمک کند تا بتواند نوع کود، میزان کود و زمان مناسب را دریابد.

پس دقت کنید که هیچ وقت نباید بر حسب عادت یا بدون اطلاعات کافی اقدام به کوددهی کرد، همانطور که پیش از این نیز گفته شد، کوددهی به خاکی که مواد معدنی آن کافی است سبب از بین رفتن گیاهان خواهد شد.

اگر خاک فقیر باشد و کوددهی آن به تاخیر بیفتد یا اینکه غنی باشد و مواد مغذی بیشتری دریافت کند، هر دو سبب ضرر گیاهان است. پس لزوم دقت در زمان و میزان کوددهی بسیار مهم است.

برای مطالعه مقاله اصول و عملیات کشاورزی ارگانیک می توانید از این لینک استفاده نمایید.

کود ارگانیک

کود ارگانیک

خلاصه مطالب کود ارگانیک:

کود ارگانیک که به آن کود آلی نیز گفته می شود؛ همانطور که از اسم آن بر می آید کود طبیعی بدون هیچ عنصر شیمیایی است. این کودها از مواد ساده ای تامین می شود؛ باغبانان باید همواره بر زمان و میزان کوددهی و نوع کود انتخابی با مواردی مانند تست خاک و توجه به آب و هوا، نظارت کنند.

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *