آموزش باغبانی

کود مرغی چیست

کود مرغی

هنگامی که می‌خواهیم از کود حیوانی استفاده کنیم، هیچ گزینه‌ای برای انتخاب، بهتر از کود مرغی نیست. کود مرغی یکی از بهترین مواد مغذی برای سبزیجات است. به دلیل ارگانیک بودن و نداشتن مواد شیمیایی برای سبزیجات توصیه می‌شود، برای استفاده از کود مرغی باید به نکاتی دقت داشت. کود مرغی دارای نیتروژن بسیار بالایی است. همچنین حاوی مقادیری پتاسیم است. به این دلیل کود مرغی از اهمیت بسیار بالایی برای استفاده برخوردار است.

نکته مهم خطر این کود برای گیاهان است. همانطور که گفتیم کود مرغی دارای نیتروژن بسیار زیادی است. و اگر به صورت خام برای گیاه استفاده شود باعث سوختگی و کشتن گیاه می‌شود. پس برای استفاده از فضولات مرغ به عنوان کود مرغی باید آن را به یک کمپوست برای مصرف به عنوان کود تبدیل کنید و از استفاده به صورت خام بپرهیزید.

طرز تهیه کمپوست از کود مرغی:

کمپوست کردن کود مرغی ساده است. در صورتی که صاحب مرغ هستید می‌توانید از بستر آنها برای این منظور استفاده کنید. قدم دوم اینست که بستر استفاده شده توسط مرغ‌ها را برداشته و داخل مخزن کمپوست قرار دهید. مرتباً و به طور کامل آن را خیس کنید و هر چند هفته آن را بهم بزنید تا با آن هوارسانی کنید.

به طور متوسط حدود ۶ تا ۹ ماه طول می‌کشد تا کمپوست به درستی آماده شود. زمان دقیق آماده شدن کمپوست بستگی به شرایطی دارد که کمپوست تحت آن شرایط آماده می‌شود. در صورتی که از انجام درست کار مطمئن نیستید می‌توانید ۱۲ ماه صبر کنید تا کمپوست به طور کامل آماده شود.

فرایند کمپوست‌سازی به پایان رسید می‌توانید از آن استفاده کنید به اینصورت که به طور یکنواخت آن را در سطح خاک باغ پخش کنید. می‌توانید برای اینکه از یک بیل یا یک چنگک استفاده کنید.

برای خواندن مقاله کود ارگانیک چیست کلیک کنید .

کود مرغی

کود مرغی

مزایای استفاده از کود مرغی:

 1. کود مرغی به عنوان منبع تغذیه برای سبزیجات باعث ایجاد یک خاک مناسب برای رشد آنها خواهد شد.
 2. بعد از استفاده می‌بینید که سبزیجات شما رشد بیشتری داشته و سالم‌تر خواهند بود.
 3. در بین کودهای حیوانی کود مرغ بیشترین خواهان را برای کاربرد در سبزیجات دارد.
 4. کود مرغ برای کشت سبزیجات فوق العاده است اما چیزهایی هست که باید در مورد آن بدانید تا آنرا درست مصرف کنید.
 5. کود مرغی میزان بالایی نیتروژن داشته و همچنین منبع مناسبی از پتاسیم و فسفر است.
 6. وجود درصد بالایی از نیتروژن و تعادل عناصر غذایی باعث شده که کود مرغی بهترین کود حیوانی در نظر گرفته شود.
 7. اما میزان بالای نیتروژن در کود مرغی در صورتی که به درستی کمپوست نشده باشد برای گیاه خطرناک است.
 8. کود مرغی خام می‌تواند باعث سوختگی و مرگ گیاه شود.

برای خواندن مقاله معرفی کود هربان کلیک کنید.

کود مرغی

کود مرغی

مالچ (بهبود دهنده طلایی خاک) چیست؟

هر پوشش غیر زنده‌ای که کیفیت خاک را بهتر می‌کند، می‌تواند به عنوان مالچ استفاده شود. به مالچ باید لقب کارگر جادوئی باغ را بدهیم. کافی است مالچ را در اطراف گیاه تان پخش کنید؛ تنها با همین کار ساده، با علف‌های هرز مبارزه کرده و رطوبت خاک را حفظ خواهید کرد.

البته مانند هر موضوع دیگری در باغبانی باید انواع مالچ را مورد بررسی قرار داده و ببینید که کدام نوع از آن با منظره باغتان هماهنگی بیشتری دارد. برخی از کودهای گیاهی و برگ‌های خشک، هم می‌توانند به عنوان مالچ مورد استفاده قرار بگیرند. هنگامی که در مورد انواع مالچ تصمیم گرفتید، باید چند سانتی متر از آن را در آغاز و پایان فصل رشد بر روی خاکتان بریزید.

یکی از مزایایی که پس از انجام این کار به آن دست می‌یابید، غنی تر شدن خاک و زیاد شدن کرم‌های هوازی مفید در آن است (این کرم‌ها برای زداییدن آلودگی‌ها و تنفس ریشه گیاه تان مفید خواهند بود.) از دیگر خواص مالچ باید به موارد زیر اشاره کرد:

 • 70 درص کاهش نیاز به آبیاری
 • زیباسازی محیط و مهار علف‌های هرز
 • غنی‌سازی و ارتقاء کیفیت خاک
 • بهبود شرایط رشد و سلامت گیاهان
 • اجرای سریع و آسان و بی‌نیازی از نگهداری

برای خرید انواع کود کلیک کنید.

کود مرغی

کود مرغی

سوالات متداول در مورد کود مرغی:

 1. کود مرغ چه فایده ای دارد؟

  کود مرغ با یک اصلاح خوب در خاک، مواد آلی را اضافه می کند و باعث افزایش ظرفیت نگهداری آب و میزان حیات مفید خاک می شود. کود خوب کود مرغ نیتروژن، فسفر و پتاسیم را برای گیاهان شما فراهم می کند (بیشتر از کود، گاو یا کود دامی).

 2. آیا استفاده از مدفوع مرغ به عنوان کود بی خطر است؟

  کود مرغ دارای مقدار زیادی نیتروژن است و همچنین حاوی مقدار مناسبی پتاسیم و فسفر است. اما اگر کود به درستی کمپوست نشده باشد، ازت زیاد در کود مرغ برای گیاهان خطرناک است. کود مرغ خام می تواند باعث سوختن و حتی از بین بردن گیاهان شود.

 3. آیا می توانید کود مرغ را مستقیم روی باغ قرار دهید؟

  پاسخ این است که از آن به عنوان اصلاح کننده خاک یا کود استفاده کنید. با این حال کود مرغ خام می تواند باعث سوختگی و آسیب به گیاهان شود. قبل از استفاده باید کمپوست یا پیر شود. علاوه بر این، کود خام می تواند عوامل بیماری زا باشد که می تواند به افراد و حیوانات آسیب برساند.

 4. آیا کود مرغ بهتر از کود گاوی است؟

  کود مرغ منبع غنی از مواد مغذی است و بهتر است در پاییز یا بهار بعد از فرصتی برای کمپوست استفاده شود. به همین ترتیب کود گاو که نسبت 0.5-0.2-0.4 دارد، برای نتایج بهتر از قبل کمپوست می شود.

 5. آیا می توانید بیش از حد از کود مرغ استفاده کنید؟

  کود طیور خصوصاً آمونیاک زیادی دارد و در صورت استفاده بیش از حد به راحتی می سوزد. به دلیل مقادیر زیاد آمونیاک – نیتروژن در کود تازه، باید ظرف 12 ساعت پس از استفاده 15 تا 20 سانتیمتر در آن قرار گیرد. بدون ترکیب بسیاری از نیتروژن محلول به عنوان آمونیاک در جو از بین می رود.

 6. سریعترین راه کود مرغی کمپوست چیست؟

  استفاده از تراشه های چوبی یا پوسته برنج در کف کارخانه می تواند بوی کود را جذب کرده و به تجزیه سریع آن کمک کند. بستر همچنین کمپوست سازی را بسیار راحت تر می کند.

 7. چه مدت قبل از اینکه بتوانید از کود مرغ استفاده کنید؟

  45 تا 60 روز کود مرغ کمپوست شده را به سطل پخت منتقل کنید. کود دامی باید از 45 تا 60 روز قبل از آماده شدن برای استفاده در باغ درمان شود. وقتی کمپوست تجزیه شد و ماده ای ترد است که بوی خاک می دهد، استفاده از آن در باغ حتی روی سبزیجات بی خطر است.

 8. آیا کود مرغ موش ها را جذب می کند؟

  در حالی که استفاده از کود مرغ به عنوان یک روش معمول پذیرفته شده است، جوندگان جذب می شوند. از استفاده از کودهایی که جوندگان را در توده های کمپوست در مناطقی که با مشکل جوندگان روبرو هستند جذب کند، خودداری کنید.

 9. آیا کود مرغ برای گل سرخ مفید است؟

  کود مرغ از آنجا که از نیتروژن بسیار بالایی برخوردار است، کود طبیعی بسیار خوبی برای گیاهان است و کمک می کند مواد کمپوست شده شما به خاک تبدیل شود و در این فرآیند نیتروژن به حدی برسد که برای باغ شما ایمن تر باشد.

 10. آیا کود مرغ برای گوجه فرنگی مفید است؟

  بهترین کود برای گوجه فرنگی چه در زمان رشد و چه قبل از کاشت، خاک بسیار حاصلخیز است. کمپوست بهترین منبع شما برای ایجاد این مورد است. کود (گاو، مرغ، کرم و غیره کمپوست شده) نیز بسیار عالی است، خصوصاً به عنوان پیش تصفیه خاک قبل از کاشت.

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

هومن انگورانی

درباره هومن انگورانی

سلام! من هومن انگورانی هستم و از اینکه با شما در این فضای دیجیتال ارتباط برقرار کنم، خوشحالم. به عنوان یک نویسنده و علاقه‌مند به موضوعات مختلف، نوشته هایم را به اشتراک می‌گذارم. به نظر من نوشتن یک ارتباط قوی و شگفت‌انگیز است. علاقه مند به یادگیری عمیق هستم و دوستم دارم هر انچه را که آموختم تا حدی که میتوانم به دیگران انتقال دهم.

مقاله های مرتبط

یک دیدگاه درباره مقاله “کود مرغی چیست

 1. Avatar вы фильмы گفت:

  سایت خیلی خوبی دارید
  امیدوارم موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *