آموزش باغبانی

مینوز چیست

مینوز چیست

اگر به خطوط سفید روی برگ ها دقت کرده باشید، منظره ناخوشایندی به درختان شما میدهند. این لکه ها گاها به صورت دایره ای و گاه به صورت خطوط ممتد مارپیچ دیده میشوند. این لکه ها حاصل آسیب مینوز به برگ است. این دسته از آفت ها مانند آفت مینوز به معدنچی برگ معروف اند. و در صورت عدم کنترل ممکن است صدمات جبران ناپذیری به درخت وارد نماید.

پس برای سلامت ماندن درختانتان هم که شده بایستی آفت را از باغتان دور نگه دارید. در ادامه با مینوز و شیوه های کنترل آن بیشتر آشنا خواهیم شد. بهترین راه برای دور کردن آفت مینوز برگ سمپاشی (در خانه ها با استفاده از اسپری) برگ های مینوز زده است. (و چه بهتر اگر قبل از این که درخت یا گیاهتان دچار مینوز شود این کار را انجام دهید) اما نکته ای که مهم است این است. که چه زمانی باید از اسپری آفت کش استفاده کرد، چون استفاده بی موقع از اسپری باعث میشود اسپری به لارو موجود در خطوط نمیرسد و آن ها را از بین نمیبرد و فایده ای به شما نمی رساند.

مینوز چیست

مینوز

چه آفت کشی استفاده کنیم؟

آفت کشهایی مخصوص از بین بردن مینوز برگ ساخته شده اند. که با جذب در لاروهای روی گیاه عمل مینمایند. اسپرهای مخصوص را هر زمانی از سال میتوانید مورد استفاده قرار دهید. زیرا هر زمانی که استفاده نمایید، به لارو های جذب شده و آن را از بین میبرند.

برای مطالعه مقاله روشهای مقابله با آفات گلدان می توانید از این لینک استفاده نمایید.

مینوز چیست

مینوز

راه حل های بهتر چیست؟

آفت کش متداولترین روش مقابله با مینوز برگ است اما الزاما بهترین شیوه نیست. به هر حال سم پاشی در محیط های مسکونی به جهت بو و سم، شاید چندان مناسب و خوشایند خانواده ها نباشد. این مسئله موجب میشود، کسانی که در محیط های آپارتمانی زندگی میکنند. به فکر روش های طبیعی تر و بهتر برای حل این مسئله باشند.

اما از بین بردن مینوز های برگ با روش های طبیعی جز با وارد کردن حشرات دیگری میسر نمیشود. حشراتی مانند زنبور های پارازیتوئید (Diglyphus isaea) برای از بین بردن مینوز مورد استفاده قرار میگیرند. این زنبور ها دشمن های قدرتمند و طبیعی مینوز برگ اند و از آن ها برای تغذیه و بقا استفاده میکنند. اگر از این حشرات برای از بین بردن مینوز برگ استفاده کردید. دیگر نباید از آفت کش های شیمیایی استفاده کنید.

مینوز چیست

مینوز

زیرا آفت کش ها این حشرات را نیز از بین میبرند. یک روش بهتر اما طولانی مدت تر برای از بین بردن آفت مینوز برگ، که برای منازل آپارتمانی بهتر است. استفاده از روغن چریش میباشد، روغن چریش یک آفت کش طبیعی است، که بر چرخه زندگی مینوز تاثیر میگذارد.

روغن چریش تعداد لارو های بالغ را میکاهد و کم کم تعداد تخمهایی که مگسهای بالغ میگذارند نیز کاهش میابد. روغن چریش راهی سریع برای از بین بردن مینوز برگ نیست، و اگر میخواهید از این روش استفاده کنید باید زود تر اقدام نمایید. ولی این روش بهترین شیوه طبیعی از بین بردن مینوز است.

مینوز چیست

مینوز

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

4 دیدگاه درباره مقاله “مینوز چیست

 1. Avatar آناهید گفت:

  سلام، وقتتون بخیر
  اسم آفت کش مینوز برگ و میخواستم بدونم، ممنون و سپاسگذارم

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   برای از بین بردن آفات مینوز از سم کونفیدور استفاده گردد.

 2. Avatar اباذری گفت:

  سلام برای درختی که در اثر مینوز آسیب دید چه کاری میتوان انجام داد

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   برای سلامت درختی که دچار مینوز شده است بعد از بین رفتن مینوز باید آبیاری را منظم کنید و از کود های میکرو و ماکرو استفاده کنید تا برگهای جدید رشد کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.