گیاهان

معرفی انواع لوبیا سبز

انواع لوبیا سبز

ارقام لوبیا سبز دارای انواع مختلف پل (pole) و بوش (Bush) می­باشند. هم لوبیاهای بوته­ ای و هم لوبیاهای ستونی دارای ارقام بسیار زیادی بوده و از انواع گوشتی تا ظریف و نازک گسترده هستند. غلاف­ها می­توانند گرد یا صاف و در رنگ­های مختلف: سبز، بنفش، زرد یا خال­دار باشند.

بذرهای ارگانیک همان بذرهای غیر GMO است. اکثر ارقام مورد استفاده به صورت ارگانیک بوده و فقط برخی از آن­ها به صورت بذرهای غیرارگانیک هستند. اجازه ندهید که وجود ارقام غیرارگانیک مانع تلاش شما برای ایجاد ارقام خوشمزه و مطلوب مختلف شود.

در صورت عدم دسترسی به انواع بذرهای ارگانیک، NOP (برنامه ملی ارگانیک) امکان استفاده از بذرهای غیرارگانیک (اما نه GMO) را فراهم می­کند. نحوه رشد گیاهان (بدون کودهای شیمیایی، آفت­کش­ها، علف­کش­ها، یا قارچ­کش­ها) تعیین کننده ارگانیک بودن آن­ها است.

انواع لوبیا سبز برداشت شده

انواع لوبیا سبز برداشت شده

ارقام لوبیای سبز: لوبیا­های بوش

ارقام بوش لوبیا سبز تا ارتفاع حدود 2 فوت (60 سانتی­متر) رشد می­کنند. وقتی که این گیاهان فاصله مناسبی از هم فاصله داشته باشند، به خوبی رشد کرده و نیازی به داربست­ بندی ندارند. با اینکه این ارقام یک یا دو هفته قبل از ارقام پل تولید می­شوند اما لوبیاهای سبز کمتری را تولید می­کنند.

لوبیا بوش “جد” (Jade)

لوبیای جد (60 روزه، مقاوم به ویروس موزائیک باقلا) غلاف­های گرد بسیار صاف و سبز تیره تولید می­کند. این ارقم دیرتر از فصل رشد ارقام بوش تولید می­شوند. ارقام جد مقاوم به ویروس موزائیک لوبیا بوده و دارای بذرهایی به رنگ سبز روشن هستند.

لوبیا بوش "جد" (Jade)

لوبیا بوش “جد” (Jade)

لوبیای بوش “ماکسیبل” (Maxibel)

لوبیای ماکسیبل (50 روزه) لوبیایی با نوارهای سبز تیره است که تولید شیارهای 7 اینچی (18 سانتی­متر) می­کند. (ماکسیبل به این معنی است که رشته­ ها در آن­ها دیرتر گسترش می­یابد). هر دو روز یک بار از چیدن لوبیاها خودداری کنید. بذرهای لوبیای ماکسیبل حاوی خال­ های قهوه­ ای رنگ است.

لوبیای بوش "ماکسیبل" (Maxibel)

لوبیای بوش “ماکسیبل” (Maxibel)

لوبیای بوش “کانتندر”

لوبیای کانتندر (50 تا 55 روزه) یکی از بهترین لوبیاهای بوش است که در مناطق سرد یا مناطقی با تابستان کوتاه رشد می­کنند، در حالیکه سایر ارقام در این شرایط عملکرد ضعیفی دارند. لوبیای کانتندر تولید غلاف­های معطر و کمی خمیده به طول 6 تا 8 اینچ (15 تا 20 سانتی­متر) می­کند که برای مصرف تازه، فریز کردن، کنسرو کردن، یا ترشی انداختن مناسب هستند.

لوبیای بوش "کانتندر"

لوبیای بوش “کانتندر”

لوبیای بوش “پروویدر”

لوبیای پروویدر (50 روزه) لوبیای بوش متراکم شده است که تولید غلاف­ها ظریف و بلند به طول  2/1 تا 5 اینچی (14 سانتی­متر) می­کند. برخلاف بسیاری از لوبیاها، لوبیای پروویدر می­تواند در خاک­ های سرد جوانه زده و در هوای سرد گیاهچه تولید کند.

لوبیای بوش "پروویدر"

لوبیای بوش “پروویدر”

لوبیای بوش “رولاند”

لوبیای رولاند (50 روزه) یکی از لوبیاهای سبز نواری زیبا است که همانند لوبیای ماکسیبل، تولید غلاف­ هایی به طول 7 اینچ (18 سانتس­متر) می­کند. اما در مقایسه با لوبیای ماکسیبل دارای عرض بیشتری است.

لوبیای بوش "رولاند"

لوبیای بوش “رولاند”

لوبیای بوش “بلو لاک”

لوبیای بلو لاک (50 تا 55 روزه) یک لوبیای تابستانه سنتی است که طی نسل­های مختلف رشد کرده است. این نوع لوبیا دارای غلاف طویل، شیارهای کوچک عمق و ­رنگ تیره است. همه لوبیاها به طور همزمان می­رسند و این باعث آسان­تر شدن برداشت آن­ها می­شود.

لوبیای بوش "بلو لاک"

لوبیای بوش “بلو لاک”

لوبیای بوش “تندرگرین”

لوبیای تندرگرین (55 روزه) یکی از بهترین لوبیاهای بوش باغ­ها با تابستان گرم است که در آب و هوای گرم عملکرد بیشتری دارد. این لوبیا نسبت به بیماری­ها مقاوم بوده و در مناطق مختلف سازگار می­باشد. علاوه براین، حاوی غلاف­های نازکی بوده و دارای عطر و طعم فوق­ العاده­ای است.

لوبیای بوش "تندرگرین"

لوبیای بوش “تندرگرین”

لوبیای بوش “زبان دراگون”

لوبیای زبان دراگون (آزاد گرده افشان، 60 روزه) غلاف­های زرد رنگی با رگه­ های بنفش خال خال و گیاهان قوی با ارتفاع 24 تا 30 اینچ (60 تا 70 سانتی­متر) تولید می­کند. این لوبیاها کاربردهای زیادی دارند و می­توانند به صورت لوبیا سبز یا لوبیای پوست کنده بالغ مورد استفاده قرار گیرند. این نوع لوبیا دارای بذرهای قهوه ­ای وخال­دار است.

لوبیای بوش "زبان دراگون"

لوبیای بوش “زبان دراگون”

لوبیاهای سبز “سولیل”

لوبیاهای سولیل (آزاد گرده افشان، 60 روزه) تولید لوبیاهای زیبا، یکنواخت، باریک و نواری با رنگ زرد براق و عطر و طعم عالی می­کند که دارای بذرهای سفید رنگ هستند.

برای خرید انواع بذر لوبیا کلیک کنید .

لوبیاهای سبز "سولیل"

لوبیاهای سبز “سولیل”

ارقام لوبیای سبز: لوبیاهای پل

ارقام لوبیای پل می­تواند تا ارتفاع 8 تا 10 فوت (5/2 تا 3 متر) رشد کند و برای بالا رفتن نیاز به داربست دارد.

این لوبیاها تحت عنوان لوبیای پل نامیده می­شوند، زیرا شایع­ترین راه رشد آن­ها ساختن تیپ[1]ها از ستون­ها یا شاخه­ های بامبو است. اینجا،از شاخه­ های درخت ماموت برای ساخت لوبیای تیپ استفاده شده است.

تولید لوبیا­های پل بیشتر از لوبیاهای بوش طول می­کشند، اما آن­ها طی یک مدت طولانی تولید می­شوند و عطر و طعم بیشتری دارند.

اگر لوبیا سبز را دوست دارید و فضای کافی را در اختیار دارید، لوبیاهای بوش و پل را می­توانید با تعداد اندک کاشت کنید. لوبیای بوش در اوایل تابستان و لوبیای پل بعد از برداشت لوبیای بوش، برداشت می­شود.

برداشت آن­ها بسیار ساده است، زیرا به صورت خم شده هستند. با توجه به اینکه برداشت برداشت لوبیای سبز در حال رشد بسیار مشکل است، ایجاد داربست در اوایل فصل می­تواند سرمایه ­گذاری خوبی باشد.

لوبیاهای پل

لوبیاهای پل

لوبیای پل “اسپانیش موسیکا”

“اسپانیش موسیکا” یا “اسپانیش میرالدا” (75 روز) بالاترین تولید محصول را داشته و اتفاع آن به 10-6 فوت (3-2 متر) می­رسد. برداشت بهینه در 8 اینچ (20 سانتیمتر) و اندازه غلاف 10 اینچ (25 سانتیمتر) می­باشد. بیش از 15 سال است که مورد علاقه مشتری قرار گرفته است. بذرهای آن سفید است.

لوبیای پل "اسپانیش موسیکا"

لوبیای پل “اسپانیش موسیکا”

“ترینوفو ویولتو”

“ترینوفو ویولوتو” لوبیای ایتالیایی با غلاف­های بنفش رنگ، برگ­های بنفش و گل­های بنفش است.

"ترینوفو ویولتو"

“ترینوفو ویولتو”

لوبیا پل “راتلسناک”

“راتلسناک” (80-70 روز) علف­ های 7 اینچی (18 سانتیمتری)، سبز با بذرهای بنفش را تولید می­کند که مشابه لوبیا بوش “زبان دراگون” است. قوی بوده و ارتفاع آن 8 فوت (5/2 متر) است. دانه­ها به رنگ قهوه­ ای روشن نیز می­باشد.

لوبیا پل "راتلسناک"

لوبیا پل “راتلسناک”

لوبیای پل “فورتکس”

“فورتکس” (60 روز) عملکرد غلاف بالایی داشته و تولید زودرسی دارد. بلندترین غلاف را در بین لوبیاهای پل دارد. غلاف­ها را زمانی برداشت کنید که طول آن­ها 7 اینچ (18 سانتیمتر) تا بیش از 11 اینچ (28 سانیتمتر) هستند. زمانی که بذرها متورم هستند، بسیار نرم و منحصربفرد می­باشند. بذرها به رنگ قهوه ­ای تیره است.

لوبیای پل "فورتکس"

لوبیای پل “فورتکس”

لوبیای پل “کنتوکی وندر”

“کنتوکی وندر” یک لوبیا کلاسیک آمریکایی است که نسل­ها رشد کرده و دلایل خوبی برای رشد آن وجود دارد: میوه ­های آن مقاوم به بیماری بوده و غلاف­ها به رنگ سبز تیره، حلقوی و خوشمزه می­باشد که به صورت تازه خورد می­شود و یا اینکه از آن­ها کنسرو و ترشی تهیه می­شود.

برای مطالعه مقاله با انواع خیار آشنا شویم کلیک کنید .

"کنتوکی وندر"

“کنتوکی وندر”

لوبیای قرمز (Phaseolus coccineus)

لوبیاهای قرمز اجداد لوبیای سبز امروزی هستند. این لوبیا­ها تمایل زیادی برای تولید غلاف های بزرگ داشته و اکثر آن­ها رشد زیادی را دارند.

طول لوبیای قرمز می­تواند به 12-10 فوت (4-3 متر) برسد؛ بنابراین، همانند لوبیای پل بوده و برای بالا رفتن به درخت یا داربست نیاز دارد. آن­ها دارای خوشه­ های گل بزرگ و زرد رنگ بوده و در تابستان تمام پرندگان و زنبورها را به سمت خود جذب می­کنند. غلاف ­ها دارای سطح خشن هستند که هنگام پخته شدن از بین می­روند و طعم فوق­ العاده­ای دارند. برداشت لوبیای قرمز در طول غلاف 10-8 اینچی (25-20 سانتیمتری) انجام می­شود.

لوبیای قرمز

لوبیای قرمز

لوبیاهای بلند حیاط (Vita unguiculata)

لوبیاهای بلند حیاط اغلب در بازارهای چین دیده می­شوند. این لوبیا رقم قوی و آسیایی بوده و در تابستان­های گرم و شب­های گرم تابستان به خوبی رشد می­کند.

آن­ها برای بالا رفتن به داربست­ها یا دیوارهای 10 فوتی (3/2 متری) نیاز دارند. در تابستان­های کوتاه کشت آن­ها ارزشی ندارد، مگر اینکه کشت زودتر صورت گرفته و در محیط گرم مثل دیوارهای جنوبی قرار گیرد. بذرها سیاه هستند.

لوبیا اسکارلت

لوبیا اسکارلت

لوبیای “فورتکس”

“فورتکس” (60 روز) عملکرد غلاف بالایی داشته و تولید زودرسی دارد. غلاف­ها را زمانی برداشت کنید که طول آن­ها 7 اینچ (18 سانتیمتر) تا بیش از 11 اینچ (28 سانیتمتر) هستند. زمانی که بذرها متورم هستند، بسیار نرم و منحصربفرد می­باشند. بذرها به رنگ قهوه ­ای تیره است.

لوبیای پل "فورتکس"

لوبیای پل “فورتکس”

لوبیای “کنتوکی وندر”

“کنتوکی وندر” یک لوبیا کلاسیک آمریکایی است که نسل­ها رشد کرده و دلایل خوبی برای رشد آن وجود دارد: میوه­ های آن مقاوم به بیماری بوده و غلاف­ها به رنگ سبز تیره، حلقوی و خوشمزه می­باشد که به صورت تازه خورد می­شود و یا اینکه از آن­ها کنسرو و ترشی تهیه می­شود.

"کنتوکی وندر"

“کنتوکی وندر”

لوبیای “گیتا” (78 روز)  دارای ارتفاع 20-16 اینچ (51-41 سانتیمتر) بوده و غلاف­های سبز آن شبیه مداد نازک است.

لوبیای “نودل قرمز” (85 روز) شبیه “گیتا” است، اما غلاف آن به رنگ بنفش تیره می­باشد (زمانی که پخته می­شود رنگ آن از بین می­رود). بذرها قرمز هستند.

برای مطالعه مقاله با انواع کاهو آشنا شویم کلیک کنید .

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

[1] Teepee: خیمه­ای شکل (خیمه یا چادر مخروطی شکل سرخ­پوستان)

هومن انگورانی

درباره هومن انگورانی

سلام! من هومن انگورانی هستم و از اینکه با شما در این فضای دیجیتال ارتباط برقرار کنم، خوشحالم. به عنوان یک نویسنده و علاقه‌مند به موضوعات مختلف، نوشته هایم را به اشتراک می‌گذارم. به نظر من نوشتن یک ارتباط قوی و شگفت‌انگیز است. علاقه مند به یادگیری عمیق هستم و دوستم دارم هر انچه را که آموختم تا حدی که میتوانم به دیگران انتقال دهم.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *