گیاهان

چگونه گیاهان می­توانند از نتاج خود محافظت کنند

مراقبت گیاهان

گیاهان نمی­توانند همانند حیوانات جابجا شوند، اما بسیاری از آن­­ها راهکارهایی دارند که امکان زندگی در محیط زیست را فراهم می­کند. مثال­های آن را می­توان در همه جا یافت کرد. به عنوان مثال، ساکولنت یکی از ویژگی­های اختصاصی کاکتوس برای ذخیره ­سازی آب بوده و آب ذخیره شده در ریشه ­ها را در شرایط خشک مصرف می­کند. برخی از گیاهان بذرهایی تولید می­کنند که توسط باد پخش شده و امکان انتقال آن به مناطق دوردست را فراهم می­­کند.

تا کنون پذیرفته نشده که گیاهان می­توانند از “بچه” یا گیاهچه ­های خود محافظت کنند. این امر به این دلیل است که گیاهان سیستم عصبی ندارند و به همین دلیل آن­ها “اراده­ ای”  برای محافظت از نتاج خود ندارند. اما در واقع، آن­ها مکانیسم محافظت از نتاج را دارند.

یک نمونه از محافظت از نتاج در کاکتوس کوچک به نام Mammillaria hernandezii (با قطر کمتر از 3 سانتیمتر) مشاهده شده است. این گیاه در ناحیه نیمه خشک مکزیک، جایی که منابع آبی کم است، رشد می­کند. بنابراین، گیاهانی که در این زیستگاه زندگی می­کنند، از طریق چرخه هیدراتاسیون و دهیدراتاسیون سازگار می­شوند.

ویژگی اختصاصی M. hernandezii این است که دیر رشد می­کند و بخشی از بذرها را در داخل ساقه رشد داده و بقیه را آزاد می­کند. دیررس بودن مزایای زیادی دارد. این امر می­تواند از بذرها در برابر شکارچیان، نظیر مورچه­ ها، کمک کند. همچنین، دیررس بودن باعث انتشار بذرها در شرایط مناسب برای جوانه ­زنی می­شود.

mammillaria-hernandezii

mammillaria-hernandezii

نتیجه یک ازمایش :

در یک مطالعه، بذرهای نگهداری شده در گیاه مادری به مدت یک سال با بذرهای تازه تولید شده در درون گیاه مادری مقایسه شد. در این مطالعه جنبه­ های مختلف برای ارزیابی مراقبت از نتاج توسط والد مد نظر قرار دادیم.

ابتدا ما تفاوت جوانه­ زنی و درصد زنده­ مانی را مورد آزمایش قرار دادیم و دریافتیم که بذرهای قدیمی که در درون گیاه والدی نگهداری می­شوند بیشتر از بذرهای جوان جوانه زده و گیاه تولید می­کند.

همچنین، ما دریافتیم که بذرهای قدیمی دارای پروتئین­های خاصی هستند که نشان دهنده سپری کردن دوره ­های بارانی و خشکی است. این سازگاری به محیط طبیعی در بذرهای جوان وجود نداشت و تغییرات محیطی را تجربه نکرده بودند.

سپس، در مقایسه با بذرهای قدیمی که در درون گیاه والدی محافظت شده، دریافتیم که بذرهای جوانی که در خاک پخش می­شوند احتمالا توسط شکارچیان خورده می­شوند و یا توسط میکروارگانیسم­ها از بین می­روند.

و در نهایت، ما می­خواستیم بدانیم که آیا انتشار بذرها به وسیله آب صورت می­گیرد یا خیر. به نظر می­رسد که در حضور مقادیر کافی آب، بذرهای مسن­تر که درون گیاه والدی نگهداری می­شود، برای جوانه­زنی در خاک رها می­شوند.

برای مطالعه مقاله عوامل مورد نیاز برای جوانه­ زنی بذر کلیک کنید .

بطور خلاصه، بذرها در داخل گیاه مادری در برابر تنش­های زیستگاهی، از جمله باران و خشکی محافظت می­شوند. با محافظت در درون گیاه مادری، بذرها خود را برای شرایط غیر قابل پیش بینی آماده می­کنند. بذرها این کار را با تولید پروتئین­های خاصی انجام می­دهند که هنگام جوانه ­زنی آن­ها را قوی­تر می­کند.

یکی دیگر از مکانیسم­های گیاهان برای مراقبت از نتاج، به اشتراک گذاری ریشه با والدین است. این امر باعث شروع خوب گیاهچه­ ها شده و تا زمان استقرار کامل ریشه­ ها و جذب مواد مغذی باقی می­ماند.

در بسیاری از گیاهان دیگر نیز این ویژگی تکامل پیدا کرده است. نمونه­ هایی از مخروطیان دیررس در مناطقی یافت می­شوند که در آنجا آتش سوزی جنگل رایج است. در این مورد، رهاسازی بذرها از گیاه مادری توسط آب صورت نمی­گیرد، بلکه با استفاده از آتش انجام می­شود. واقعیت این است که این گیاهان از نتاج خود مراقبت و محافظت می­کنند تا از آینده آن­ها اطمینان حاصل شود.

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.