گیاهان

معرفی حشره زنجره سیب زمینی یونجه

معرفی حشره زنجره سیب زمینی یونجه

در ایالات متحده آمریکا زنجره سیب­ زمینی [Empoasca fabae (Harris)] ممکن است باعث کاهش عملکرد چین دوم و چین­های بعدی یونجه در نواحی بین دره میسی­سی­پی و ایالات غرب میانه تا سواحل شرقی شود. خسارت ناشی از زنجره سیب­ زمینی به یونجه شامل زردی و گاهی قرمزی یا ارغوانی شدن برگ­ها، توقف رشد، و کاهش کمیت و کیفیت علوفه می­شود. چنان­چه برداشت محصول تا پس از مرحله­ ای که یک­دهم ساقه به گل رفته ­اند به تأخیر افتد، خسارت ناشی از زنجره زیاد خواهد بود. واریته­ های یونجه از لحاظ حساسیت نسبت به خسارت ناشی از زنجره سیب­ زمینی متفاوت هستند. به طور کلی، سویه­ های گروه­های غیرمقاوم به سرما و ترکستانی نسبت به زنجره بسیار حساس هستند. گونه M.falcata نسبت به M.sativa سطح مقاومت بیش­تری دارد. واریته ­هایی نظیر کالور، رامبلر، ریزوما، تتون، و ورنال که حاوی مقادیری از پلاسم زایشی M.falcata هستند، در مقایسه با ارقام انتخاب نشده M.sativa تحمل نسبتاً بیش­تری را در مقابل زنجره سیب­ زمینی نشان می­دهند. با این وجود همان گونه که با تولید واریته چروکی نشان داده شده است، گیاهان مقاوم در بیش­تر واریته­ ها یافت می­شوند. واریته چروکی، در جامعه­ ای با زمینه ژنتیکی گسترده، از طریق هفت دور انتخاب دوره­ای فنوتیپی برای مقاومت به زردی ناشی از خسارت زنجره تولید شده است.

پژوهش های انجام شده بر روی زنجره سیب­ زمینی:

اغلب پژوهشگران با برآورد ظاهری و مشاهده میزان زردی گیاه مقاومت را ارزیابی کرده ­اند. در هر صورت، بررسی جوامع زنجره برای تمیز دادن تحمل گیاهی از تضاد زیستی یا پدیده غیرترجیحی ضروری است. پژوهشگران ایندیانا برای ارزیابی تعداد زیادی گیاه، در مزرعه در برابر جوامع زنجره اقدام به شمارش آن­ها کردند. برای این منظور پارچه حریر نازکی به حلقه ­ای ۷ سانتی­متری نصب و در برابر گیاه برای جمع ­آوری حشره قرار داده شد. پژوهشگران دیگر تعداد زنجره را با قطع گیاهان و قراردادن آن­ها در پاکت­های کاغذی، و کشتن حشرات با متصاعدکردن گاز و شمارش آن­ها برحسب تعداد شفیره به ازای هر گرم از وزن خشک گیاه تخمین زده ­اند. روش اخیر از دقت خاصی برخوردار است و خصوصاً در مراحل نهایی انتخاب مفید خواهد بود.

برای مطالعه مقاله فوت و فن کاشت یونجه کلیک کنید.

حشره زنجره سیب زمینی یونجه

حشره زنجره سیب زمینی یونجه

معمولاً مطالعات صحرایی به تنهایی در تعیین نحوه مقاومت به زنجره سیب ­زمینی کافی نیست. پدیده تضاد زیستی به طرق زیر در آزمایشگاه مورد ارزیابی قرار گرفته است:

  1. محصورکردن شفیره­ ها در روی گیاهان مورد آزمایش و ثبت تعداد شفیره­ ها و حشرات بالغ پس از ۳۰ روز
  2. آلوده ­کردن گیاه و یا قسمت­هایی از آن به توسط شفیره­ هایی که تازه از تخم خارج شده ­اند و ثبت مدت زمان لازم برای رشد و تکامل یا مرگ آن­ها
  3. محصورکردن حشرات نر و ماده بالغ روی گیاهان و ثبت تعداد نتاج تولیدشده در طی یک دوره ۳۱ روزه

بهترین نتایج از پرورش زنجره سیب­زمینی در روی باقلا و در گلخانه به دست آمده است شفیره­ های سنین اول حدود ۱۰ روز پس از قرار دادن باقلای غیرآلوده به مدت ۲۴ ساعت در مجاورت ماده ­های در حال تخم­گذاری در قفس­های پرورش ظاهر می­شوند. تخم­گذاری در ۲۴ درجه سانتی­گراد و ۱۶ ساعت فتوپریود تشدید می­شود .

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *