گیاهان دارویی و ادویه ها

آشنایی با آمارنت و مزایای آن

مزایای امارانت

مهمترین مزایای سلامتی دانه تاج خروس یا آمارانت عبارتست از توانایی آن در رشد و نمو، محافظت از قلب، تقویت سیستم ایمنی، تقویت استخوان­ها، افزایش گردش خون، بهینه ­سازی هضم، کاهش اشتهاء و حفظ موها در جوانان.

دانه آمارانت (تاج خروس) چیست ؟

با وجود اینکه یکی از قدیمی­ترین گونه­ های غذایی کشف شده است، اهمیت آن برای سلامتی انسان بسیار مهم می­باشد. تا 8000 سال پیش آزتک­ها و سایر فرهنگ­های بومی از آن استفاده می­کردند. در اکثر موارد، دانه­ های تاج خروس در مغازه­های مواد غذایی سالم فروخته می­شود، زیرا دانه­ های آن به طور گسترده کشت نمی­شود اما تقاضا برای دانه­های غنی از مواد مغذی آن در حال افزایش است. بیشترین گونه­هایی که کشت می­شوند Amaranthus caudatus و Amaranthus cruentus می­باشند که بیشتر در آمریکای شمالی، مکزیک، آمریکای مرکزی و بخش­های خاصی از هند مورد استفاده قرار می­گیرند. بیشترین کشت دانه تاج خروس در ایالات متحده صورت می­گیرد، امادر بخش­هایی از مکزیک نیز به طور گسترده استفاده می­شود. برگ­های تاج خروس نیز ارزش زیادی دارند، اما محبوبیت آن­ها بسیار کمتر از دانه ­ها است.

تاج خروس را نباید به صورت خام استفاده کرد، زیرا حاوی مواد سمی یا نامطلوب خاص مانند اگزالات و نیترات می­باشد که می­تواند با جوشاندن یا آماده­سازی مناسب از بین برود. با این حال، ترکیبات آنتی اکسیدان و فنول نیز ارزشمند بوده و فیبر، ویتامین­ها و مواد معدنی را نیز دارند که می­توانند تاثیر قابل توجهی بر سلامت انسان­ها داشته باشند. اگر این گیاه برای هزاران سال استفاده شده، حتما دلیل خوبی برای آن وجود دارد.

دانه­ ها را می­توان جایگزین منابع آرد سنتی کرد که انواع مختلفی از مواد مغذی، پروتئین­ها، اسیدهای آمینه، ویتامین­ها و مواد معدنی را فراهم می­کند. با توجه به این که توزیع دانه تاج خروس نسبتا محدود بوده و کشت آن تنها به دهه 1970 بر می­گردد، تقضای جهانی برای منابع پروتئینی و مواد مغذی کامل افزایش یافته و دانه ­های تاج خروس می­تواند به عنوان منبع مهم مواد غذایی برای پاسخ گویی به این افزایش تقاضا در دهه­ های آتی باشد.

مزایای سلامتی دانه تاج خروس

مزایای سلامتی دانه تاج خروس

مزایای سلامتی دانه تاج خروس

بیایید نگاه عمیق­ تری به مزایای سلامتی دانه تاج خروس داشته باشیم.

برای خرید بذر آمارانت کلیک کنید.

بهینه ­سازی متابولیسم

یکی از ترکیبات اصلی دانه تاج خروس لیزین می­باشد که مقدار آن نسبت به سایر دانه­ها بیشتر است (برخی دانه­ها لیزین ندارند). لیزین یک پروتئین ضروری برای بدن انسان می­باشد که تاج خروس را به “پروتئین کامل” تبدیل می­کند. این ترکیب برای سلامت انسان بسیار مطلوب است، زیرا همه اسیدهای آمینه ضروری برای ایجاد پروتئین قابل استفاده بدن فراهم می­کند، در نتیجه باعث بهینه­سازی متابولیسم، تضمین رشد و توسعه مناسب می­شود. به همین دلیل، دانه تاج خروس یک جزء حیاتی از رژیم غذایی فرهنگ­های بومی بوده و برای افرادی که دسترسی محدودی به منابع غذایی متنوع دارند مناسب است.

جلوگیری از حمله قلبی با آمارنت

فیتواسترول موجود در دانه تاج خروش باعث کاهش سطح کلسترول می­شود. فیبر غذایی نیز به کاهش تعادل کلسترول در سیستم قلب و عروق کمک می­کند. به این ترتیب، شانس ابتلا به تصلب شرایین و در نتیجه حمله قلبی یا سکته مغزی کاهش می­یابد. سطوح بالای پتاسیم موجود در دانه تاج خروس از طریق شل کردن رگ­های خونی، باعث تقویت سلامت قلب می­شود. پتاسیم گشاد کننده عروق است، به این معنی که فشار و تنش در شریان­ها و رگ­های خونی را کاهش می­دهد و باعث کاهش فشار خون و کاهش احتمال بیماری­های قلبی – عروقی می­شود.

بهبود هضم

همانطور که در بالا ذکر شد، دانه تاج خروس دارای سطوح بالای فیبر رژیمی بوده و می­تواند باعث بهینه­سازی سیستم گوارش و از بین رفتن یبوست، نفخ، گرفتگی و شرایط جدی مانند سرطان روده بزرگ و زخم معده شود. فیبرهای غذایی نیز به افزایش کارآیی جذب مواد مغذی کمک می­کند. این ویژگی بسیار مهم فیبر رژیمی است.

برای خرید بذر آمارانت کلیک کنید.

غنی از پروتئین

دانه تاج خروس نه تنها به عنوان پروتئین کامل است، بلکه دارای سطوح بالایی از پروتئین نسبت به سایر غلات، حتی یولاف نیز می­باشد که معمولا بهترین محل برای یافتن پروتئین مبتنی بر گیاه است. پروتئین­های گیاهی نسبت به پروتئین­های حیوانی راحت­تر هضم می­شوند، بنابراین، تغییر تعادل پروتئینی در پروتئین­ها حاصل از دانه تاج خروس راحت­تر و کارآمدتر است.

مراقبت از مو

ترکیبات شیمیایی منحصربفرد دانه­های تاج خروس دارای مزایایی دیگری نیز می­باشند. از جمله اینکه یک راه حل فوق العاده برای صاف کردن موهای فر و افزایش جلوه و کیفیت آن­ها می­باشند. لیزین یک اسید آمینه ضروری می­باشد که بدن ما قادر به تولید آن نیست؛ بنابراین، ما بایستی آن را از رژیم غذایی دریافت کنیم. تاج خروس لیزین بیشتری را نسبت به سایر غلات داشته و برای سلامتی مو بسیار مهم است. لیزین با موهای قوی­تر، سالم­تر، ریشه­های بهتر و کاهش ریزش مو مرتبط است. شما می­توانید از طریق افزودن دانه­های تاج خروس به رژیم غذایی خود، ریزش مو را کاهش دهید. با این حال، مزیت ناشی از آن به طور کامل مشخص نشده است.

جلوگیری از پوکی استخوان با آمارنت

مقدار کلسیم دانه تاج خروس بیش از دو برابر شیر است و یک دسترسی بهتر برای غلظت­های بالای کلسیم محسوب می­شود. دانه تاج خروس می­تواند عامل اصلی سلامت استخوان و تراکم مواد معدنی استخوان باشد. با توجه به اینکه کلسیم بخش مهمی از استخوان­ها ما را تشکیل می­دهد، می­توان با افزودن این دانه غنی از کلسیم به ژریم غذایی، از ابتلا به پوکی استخوان جلوگیری یا کند کرد.

پشتیبانی از سلیاک

همانند سایر غلات و علف­ها، دانه تاج خروس  فاقد گلوتن بوده و مناسب برای افرادی است که از بیماری سلیاک رنج می­برند. در سال­های اخیر، شیوع این بیماری به طور چشم­گیری افزایش یافته و تکنیک­های تشخیص و آزمای نیز بهبود یافته است. این بیماری ناشی از تغییرات کلی در رژیم­های غذایی به دلیل طیف وسیعی از عوامل محیطی است. انتظار می­رود که در سال­های آینده تعداد افرادی که از بیماری سلیاک (عدم تحمل گلوتن) رنج می­برند، افزایش یابد. در این صورت، دانه­های بدون گلوتن مانند تاج خروس می­تواند بسیار مهم باشد.

تقویت ایمنی با آمارنت

تاج خروس یک دانه منحصربفرد است، به این معنا که دارای ویتامین C بوده و باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می­شود. با افزایش سطوح ویتامین C، دانه تاج خروس می­تواند سیستم ایمنی بدن شما را افزایش دهد، زیرا ویتامین C موجب تولید گلبول­های سفید خون شده و می­تواند به بهبود عملکرد سلول­ها به دلیل تولید کلاژن کمک کند.

مزایای دانه تاج خروس

مزایای دانه تاج خروس

دانه تاج خروس می­تواند سطح انسولین بدن را به طور موثر کاهش داده و هورمون­هایی را آزاد کند که برای بدن مناسب است. این هورمون­ها بر خلاف هورمون­های “گرسنگی” هستند که باعث افزایش وزن می­شوند. برای کسانی که علاقه­مند به از دست دادن وزن هستند، تغییر به دانه تاج خروس ممکن است بهترین حالت باشد.

برای خرید بذر آمارانت کلیک کنید.

کنترل دیابت

همانطور که در بالا ذکر شد، دانه تاج خروس توانایی بالایی را برای کاهش سطح انسولین و کنترل قند خون از طریق کاهش یا کنترل اشتها دارند. این وضعیت برای افرادی که در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند ایده­آل است، زیرا سطوح بالای انسولین و چاقی دو دلیل اصلی دیابت هستند. با توجه به ماهیت همه­گیر دیابت، چیزی که بتواند سطح انسولین را کاهش دهد بسیار مهم است.

تحریک رشد ماهیچه­ ها

به دست آوردن پروتئین از رژیم غذایی، یکی از قابل اطمینان­ترین راه­ها برای حفظ رشد، تکامل، توسعه و عملکرد مناسب بدن است. سطوح بالای پروتئین­های گیاهی در تاج خروس، می­تواند موجب تضمین رشد سالم سلول­ها، عضلات، بافت­ها و پوست شود.

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.