گیاهان

معرفی کاکتوس کراسولا

معرفی کاکتوس کراسولا

گیاه آپارتمانی کاکتوس کراسولا دارای گونه های مختلفی است که همگی شرایط مراقبت و نگهداری مشابهی دارند. کاکتوس های کراسولا در زمره گیاهان بسیار مقاوم قرار می گیرند که می توانند برای مدت طولانی کم آبی و خشکی را تحمل کنند.

ویژگی های کاکتوس کراسولا:

با کاشت انواع مختلف این گیاهان به صورت مخلوط در یک گلدان می توانید منظره ای بسیار زیبا خلق کنید. این گیاهان برای رشد نیاز به شرایط نگهداری خاصی نداشته و شما می توانید به سادگی آن را پرورش دهید. این گیاه در صورت نگهداری و مراقبت صحیح به سختی دچار بیماری می شود.

رنگ برگ این گیاهان عمدتا سبز یشمی است و به همین دلیل به گیاه یشم نیز معروف هستند. با این حال در صورت تغییر شرایط نوری و قرار گرفتن در معرض نور مستقیم برخی گونه های آن رنگی با ته مایه قرمز به خود می گیرند. در برخی گونه ها نیز رنگ برگها سبز – زرد هستند. اما با این حال اغلب گونه های محبوب آن در گلفروشی ها به رنگ سبز یشم می باشند.

بذر ساکولنت کراسولا ستونی

بخش زینتی این گیاه برگهای گوشتی آن است. این گیاهان در طول زمستان و با کاهش دما دچار ریزش برگ می شوند. از روند رشد کندی برخوردارند و بایستی برای جلوگیری از ایجاد حالت افتادگی گیاه به سمت پایین به طور مرتب عمل هرس بر روی آنها انجام شود.

برای مطالعه مقاله بهترین خاک و کود برای کاکتوس ها و ساکولنت ها می توانید از این لینک استفاده نمایید.

ویژگی های کاکتوس کراسولا

ویژگی های کاکتوس کراسولا

نیازها و شرایط نگهداری کاکتوس کراسولا:

نور: این گیاه نیازمند نور زیاد در حدود 4 ساعت در روز است. پنجره خانه های جنوبی برای نگهداری آن محل مناسبی هستند ولی توان تحمل پنجره شمالی را نیز دارد.

آبیاری: برای آبیاری کاکتوس کراسولا هفته ای 2 بار کفایت می کند یا می توانید در مواقع خشک شدن خاک آن اقدام به آبیاری آن نمایید.

دما: این گیاهان و انواع گونه های هم خانواده آن به دلیل برخورداری از آنتوسیانین و رنگ قرمز در برگهایشان نیازمند هوای خنک هستند و وجود دمای زیاد می تواند منجر به نرمی ساقه و سبز شدن برگها شود. بهترین محدوده دمایی برای این گیاه دمای 12 درجه درشب و 25 درجه در روز می باشد.

تغذیه: کاکتوس کراسولا باید در طی فصول رشد یعنی بهار و تابستان و همچنین در پاییز یک نوبت با کودهای کامل تغذیه شود. کود مخصوص بنفشه آفریقایی برای تغذیه این گیاه یک گزینه مناسب می باشد.

خاک: کاکتوس کراسولا برای رشد بهتر به خاک سبک با زهکشی مناسب نیاز دارد. بهترین خاک برای کاشت این گیاه، خاکی از مخلوط خاک باغچه، خاک برگ و ماسه است. این خاک بسیار سبک بوده و براحتی می تواند آب را از خود عبور دهد. تجمع آب در اطراف ریشه زمینه پوسیدگی ریشه را فراهم می کند.

بذر کاکتوس آگاوا کرچووی

گلدهی کاکتوس کراسولا:

از دیدگاه گیاه شناسی روزهای کوتاه و دمای خنک شرایط مناسب برای به گل نشستن این نوع گیاهان هستند. گلهای کراسولا سفید رنگ بوده و به هنگام گلدهی منظره ای زیبا و چشم نواز خلق می کند.

این گلها در زیر نور لامپ و با وجود هوای گرم منزل هر گز به وجود نخواهند آمد. افزایش طول تاریکی و کاهش دما تا حدود 10 درجه سانتی گراد در منزل با کمک ایجاد پوششی مشکی رنگ روی گیاه از ساعت 7 شب تا 9 صبح می تواند شرایط مساعد برای گلدهی این گیاه را فراهم کند.

برای مطالعه مقاله انواع پیوند کاکتوس ها می توانید از این لینک استفاده نمایید.

تکثیر کاکتوس کراسولا

تکثیر کاکتوس کراسولا

تکثیر کاکتوس کراسولا:

تکثیر و ازدیاد کراسولاها، با استفاده از روش های قلمه جوانه برگ، قلمه ساقه و بذر صورت می گیرد.

زمان تعویض گلدان کاکتوس کراسولا:

تعویض گلدان می تواند روند رشد گیاه را به تعویق انداخته و سبب عدم گلدهی آن شود. بخصوص زمانی که گلدان جدید بیش از حد بزرگ در نظر گرفته شود. به این دلیل که این گیاهان در صورت احساس وجود فضای زیاد در خاک، ابتدا اقدام به رشد ریشه کرده و سپس بعد از پر شدن فضای گلدان از ریشه، شروع به رشد شاخ و برگ خود می کنند. بنابر این با توجه به این امر بهتر است تنها زمانی که ریشه گیاه از زیر گلدان بیرون زده می شود که به طور تقریبی هر 2 یا 3 سال یکبار اتفاق می افتد آن هم در اوایل بهار اقدام به تعویض گلدان به اندازه فقط یک سایز بزرگتر نمایید.

از جمله گونه های گیاه کراسولا می توان به کراسولای نقره ای یا اواتا یا کراسولای قاشقی (Jade plant)، کراسولا درختی (Crassula arborescens)، کراسولا خرفه ای (Crassula portulaca) و کراسولا بورگاندی یا پلاتی فیلا (Crassula Burgundy، Crassula platyphylla) اشاره کرد.

برای خرید بذر کاکتوس و ساکولنت می توانید از این لینک استفاده نمایید.
هومن انگورانی

درباره هومن انگورانی

سلام! من هومن انگورانی هستم و از اینکه با شما در این فضای دیجیتال ارتباط برقرار کنم، خوشحالم. به عنوان یک نویسنده و علاقه‌مند به موضوعات مختلف، نوشته هایم را به اشتراک می‌گذارم. به نظر من نوشتن یک ارتباط قوی و شگفت‌انگیز است. علاقه مند به یادگیری عمیق هستم و دوستم دارم هر انچه را که آموختم تا حدی که میتوانم به دیگران انتقال دهم.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *