گیاهان

معرفی درخت سرو ناز

درخت-سرو-ناز

درخت سرو ناز همیشه سبز است و همچنین نماد صبر و استقامت نیز است. درختان سرو ناز در مقابل آتش‌سوزی مقاوم هستند. دلیل اصلی این مقاومت در برابر آتش هم مقدار آب زیادی است که در برگ‌های آنها ذخیره شده است. یکی از مشخصه های اصلی درخت سرو ناز این است که شاخه ها با زاویه ۸۰ الی ۱۰۰ درجه از تنه اصلی قرار می گیرند و تاج به شکل مخروط قرار می گیرد و سر آن روبه بالاست.

درخت سرو ناز

درخت متوسطی است که در حدود ۲۵-۱۵ متر ارتفاع و یک تنه راست و بدون انشعاب دارد. در حالت طبیعی تاج درخت چتری شکل، گسترده و بلند می باشد. اما امروزه در سراسر رویشگاههایی که قرنهاست کشت می شود فرم غالب آن تاج ستونی و باریک است. مانند: cv.strcta که از سروهای خاص ناحیه مدیترانه ای می باشد. پوست آن نازک، خاکستری مایل به قهوه ای و کمی شکاف دار است. شاخه های جوان باریک، چهارگوش یا چهار گوش مایل به گرد می باشند. برگها متقابل، فلسی شکل، همپوش، بدون نوک، سبز مایل به سیاه و زمانی که له می شوند رایحه مطبوعی از آنها خارج می شود. مخروط های نر استوانه ای مستطیلی و مخروط های ماده جوان از چندین جفت فلس جدا از هم تشکیل شده اند. مخروط های بالغ و رسیده از شاخه ها آویزان شده و کروی تا تخم مرغی شکل به قطر سه سانتیمتر عرض می باشند. هر کدام شامل ۸ تا ۱۴ فلس با یک خار کوچک بی نوک در سطح برآمده خارجی خود می باشند. هر دانه (به تعداد زیاد بر روی هر فلس) دارای بالی گرد و باریک است. این گونه به نظر می رسد که بومی کوه های شامل ایران، آسیای صغیر و شاید همچنین جزایر رودز، کرت و سیپروس باشد. از زمانهای خیلی قدیم کاشته می شده و امروزه در نواحی گرم و استوایی سراسر دنیا کشت می شود. در گذشته در هنرستانهای ملی نیز می کاشتند ولی امروزه در گلخانه ها و در باغهای گیاه شناسی پرورش داده می شود.

برای مطالعه مقاله انواع درخت سرو از این لینک استفاده نمایید.

درختان سرو

درختان سرو

درخت سرو لیلاند

این درخت یک هیبرید طبیعی با ارزش بین Chamaecyparis nootkatensis و cupressus macrocarpa می باشد. در سال ۱۸۸۸،C.j.leyland بذرهای از c.nootkatensis در لی تون هال گرفت و از آنها ۶ نمونه به دست آورد. بعدها در سال ۱۹۱۱،  J.M.Naylor بذرهایی از C.macrocarpa گرفت و در محیط بسته پرورش داد و سپس آنها را کاشت. تمام درختان حاصل از کلیه نهال ها بعدها در سال ۱۹۲۶ تحت نام مشترک Cupressus leylandii نام گذاری شدند و سپس در سال ۱۹۳۸ آنها به صورت یک هیبرید جدید به نام جنس XCupressocyparis رده بندی و ثبت شدند. بذرهای گرفته شده از C . macrocarpa را دوباره در سال ۱۹۴۰ کشت دادند و باز از همین نمونه بدست آمد. تفاوتهای فردی در کولتیوارها فقط در سال ۱۹۴۶ شناسایی شد و تنها آن را به عنوان یک درخت می کاشتند. تاکنون در مورد خصوصیات نهایی و ارتفاع آنها مطلبی عنوان نشده است. (در سال ۱۹۵۰ به طور تقریب حدود ۳۰ متر اندازه گیری شدند) تاج آنها استوانه ای پهن بوده و انشعابات آن شبیه C.nootkatensis می باشد. اختلاف عمده در مخروطها است که در سرو لیلاند در حدود ۲ سانتیمتر قطر با ۸ فلس و ۵ دانه می باشند. رنگ برگهای فلس مانند متفاوت است. از سبز تا سبز آبی یا طیفی از خاکستری های متفاوت تغییر می کند که بستگی به نوع کولتیوار دارد.

برای خرید بذر درخت سرو زربین می توانید از این لینک استفاده کنید.

درخت سرو لیلاند

درخت سرو لیلاند

برگرفته از: درختان و درختچه ها
ترجمه و تالیف: مهرانگیز پولادیان و دکتر اصغر کهندل
ناشر: آیه

برای خرید انواع بذر درخت می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *