خوشمزه ها

انواع قهوه ها

انواع قهوه

قهوه ناجی لحظه های خسته، نوشیدنی که با عطر و طعم خود ما را به خود جلب می کند! قهوه 1200-1300 سال در زندگی ما بوده است، اما به نظر می رسد که یکی از قدیمی ترین نوشیدنی های تاریخ بشر است. به حدی که قهوه در حدود 70 کشور دنیا تولید می شود. در سال های اخیر، علاقه به قهوه در کشور ما نیز افزایش یافته است. اما، چند نفر از ما واقعاً می دانیم چه می نوشیم؟ چند نوع دانه قهوه وجود دارد و چه ویژگی هایی دارد؟ بیایید نگاهی موشکافانه به شما ارائه دهیم.

انواع قهوه:

اول از همه، 3 نوع اصلی دانه های قهوه وجود دارد. نام این دانه های قهوه Robusta ، Liberica و Arabica است. انواع مختلفی از این حبوبات نیز وجود دارد. اما اینها انواع اصلی لوبیا هستند. این نوع حبوبات هنگام پردازش و برداشت، طعم های مختلفی به خود می گیرند.

اول از همه، 3 نوع اصلی دانه های قهوه وجود دارد. نام این دانه های قهوه Robusta  Liberica و Arabica است. انواع مختلفی از این حبوبات نیز وجود دارد. اما اینها انواع اصلی لوبیا هستند. این نوع حبوبات هنگام پردازش و برداشت، طعم های مختلفی به خود می گیرند.

  • لیبریکا: نوعی قهوه کم بازده در مقایسه با Arabica و Robusta است.
  • روبوستا: این نوع قهوه که حاوی 2.5٪ کافئین بیشتر از انواع دیگر است، طعم بسیار خوبی دارد.
  • عربیکا: این دانه قهوه با کافئین کم و طعم نرم تر، معطر و خوشمزه است. 80٪ قهوه در جهان از این نوع دانه ها تولید می شود.

ما تاکنون سه نوع اصلی لوبیا را پوشش داده ایم. اکنون وقت آن است که ویژگی های این دانه های قهوه را با توجه به کشورها یاد بگیریم. از آنجا که ده ها عامل مانند دما و ارتفاع بر طعم دانه های قهوه تأثیر می گذارد.

کافی خوشمزه

کافی خوشمزه

نوع مختلف دانه قهوه:

چهار نوع مختلف دانه قهوه وجود دارد: Arabica ،Robusta ،Liberica و Excelsa. رایج ترین (و محبوب ترین) Arabica و Robusta هستند، اما ممکن است خوش شانس باشید و به دو مورد دیگر برخورد کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این لوبیاهای خوشمزه، به همراه نکات مفید خرید، به خواندن ادامه دهیددانه قهوه دقیقاً چیست؟دانه قهوه دانه ای است که در داخل میوه (که گیلاس نامیده می شود) گیاه قهوه یافت می شود. گیلاس قهوه از این جهت غیر معمول است که ما قسمت بیرونی میوه ای را نمی خوریم. در عوض، گودال را بیرون آورده و تفت می دهیم.

انواع لته و کارامل ماکیاتو

انواع لته و کارامل ماکیاتو

دانه های قهوه عربیکا (Coffea arabica):

دانه های عربیکا محبوب ترین نوع دانه های قهوه هستند که حدود 60٪ قهوه های جهان را تشکیل می دهند. این دانه های خوشمزه قرن ها پیش در ارتفاعات اتیوپی نشات گرفته اند و حتی ممکن است اولین دانه های قهوه ای باشند که تاکنون مصرف شده اند! نام عربیکا به احتمال زیاد از محبوبیت لوبیا در عربستان قرن 7 (یمن کنونی) ناشی شده است. نکته منفی لوبیا عربیکا این است که رشد آنها سخت تر است. به همین دلیل، لوبیا عربیکا گران است. تمام دانه های قهوه در به اصطلاح کمربند لوبیا، منطقه ای بین مناطق گرمسیری سرطان و برج جدی، در 50 کشور جهان رشد می کنند. اما لوبیا عربیکا برای رشد مناسب به سایه، آب و ارتفاع زیاد نیاز دارد. این گیاهان بیشتر در معرض بیماری های گیاهی هستند و باید حداقل در ارتفاع 2000 فوت رشد کنند. آنها همچنین گیاهان کوچکتری هستند که در صورت رشد کامل بین 8 تا 15 فوت اندازه می گیرند.

شکر قهوه

مزه آنها چطور است؟

بیشتر مارک های قهوه لذیذ تبلیغ می کنند که از 100٪ دانه های عربیکا استفاده می کنند. چرا؟ دانه های قهوه عربیکا با کیفیت ترین نوع محسوب می شود. آنها به دلیل عطر و طعم صاف، پیچیده و کمبود تلخی مشهور هستند.

لوبیای عربیکا بسته به محل پرورش، می تواند انواع مختلفی از طعم طعم، از اندونزیایی خاکی گرفته تا اتیوپی گل، را ارائه دهد. اگر می خواهید سلیقه خود را شگفت زده کنید، یک کیسه لوبیای عربیکا تک اصل بردارید!

لوبیا عربیکا را از کجا می توانید خریداری کنید؟

دانه های عربیکا بخصوص در شرکت های تولید کننده قهوه لذیذ به طور گسترده در دسترس هستند. اگر می خواهید قهوه Arabica را امتحان کنید، برچسب را بررسی کنید تا مطمئن شوید با دانه های Robusta، نوع دوم، مخلوط نشده است.

انواع قهوه خوشمزه و تازه

انواع قهوه خوشمزه و تازه

دانه های قهوه Robusta (Coffea caniphora):

دومین نوع محبوب دانه قهوه Robusta است. این حبوبات از جنوب صحرای آفریقا سرچشمه گرفته و اکنون در آفریقا و اندونزی رشد می کند. همچنین به ویژه در ویتنام محبوب است و اغلب با مخلوط قهوه مخلوط می شود. این یک نوع ارزان تر است، و آن را به یک انتخاب بسیار مناسب برای بوداده ها تبدیل می کند.

لوبیای روبوستا نسبت به سایر انواع لوبیا بزرگتر و گردتر است. این گیاهان معمولاً بسیار بزرگتر از گیاهان عربیکا رشد می کنند و اندازه آنها بین 15 تا 20 فوت است. دانه های روبوستا معمولاً سخت تر در نظر گرفته می شوند زیرا می توانند در ارتفاعات پایین رشد کرده و در برابر بیماری ها مقاومت کنند. اما تحقیقات اخیر نشان می دهد که آنها از عهده گرما بر نمی آیند و تصور می شد.

مزه آنها چطور است؟

بسیاری از مردم فکر می کنند قهوه روبوستا خشن تر و تلخ تر است. غالباً بوی تند و طعمی تقریباً سوخته و تقریباً سوخته دارد. کافئین لوبیای روبوستا به طور قابل توجهی بیشتر از لوبیا عربیکا است.

اگرچه بسیاری از طرفداران قهوه لذیذ در Robusta بینی خود را بالا می برند، اما توصیه می کنیم هر چند وقت یک بار آن را امتحان کنید. ممکن است تعجب کنید! ما از اشتراک قهوه Angels ’Cup از یک دانه عالی Robusta نمونه برداری کردیم. لوبیاهای غیرمعمول تایلندی خاکی و ادویه ای بودند و هیچ اشاره ای به تلخی نداشتند.

لوبیا روبوستا را از کجا می توانید پیدا کنید؟

لوبیای روبوستا بسیار آسان پیدا می شود زیرا در مخلوط رایج است. برخی از رستوران های خوش طعم مخلوط های ویژه Robusta را ارائه می دهند و شما می توانید تأمین کنندگان قهوه ویتنامی مانند Len’s Coffee را بررسی کنید. به علاوه، قهوه فوری به طور معمول 100٪ Robusta است.

قهوه خوب

قهوه خوب

دانه های قهوه Liberica (Coffea liberica):

بومی آفریقای مرکزی و غربی – به ویژه لیبریا، از این رو نام آن است – Coffea liberica به دلیل رایحه شیرین گل و مشخصات عطر و طعم دودآمیز و جسورانه ای که دارد ، ارزشمند است. این گونه مقاوم برای افزودن بدن و پیچیدگی غالباً با انواع دیگر مخلوط می شود ، اما بندرت اعتبار دریافت می کند. بعد از نابودی یک بیماری قارچی (“زنگ قهوه”) که بسیاری از محصولات عربیکا منطقه را از بین برد، لیبریکا قبل از اواخر دهه 1800 در تمدن غربی ناشناخته بود ، جای خود را به تولیدکنندگان قهوه جنوب شرقی آسیا داد.

بیشتر گیلاسهای لیبریکا که از گیاهی بسیار بزرگتر از Arabica یا Robusta رشد می کنند، شکل نامنظمی دارند و از نظر اندازه و شکل ظاهری به گیاه Robusta نزدیکتر هستند. همچنین در برابر آب و هوای گرم و مرطوب تحمل می کند و در ارتفاع کم نیز عملکرد خوبی دارد. این دانه که اکنون به طور عمده در اندونزی، مالزی و فیلیپین تولید می شود، تقریباً 2٪ از قهوه موجود در جهان را تشکیل می دهد. بیش از 95 درصد عملکرد قهوه مالزیایی دانه های لیبریکا است. با این حال، معمولاً در بازارهای آمریکای شمالی و اروپا یافت نمی شود.

مزه آنها چطور است؟

در میان علاقه مندان، قهوه Liberica به دلیل ناهماهنگی وحشی شهرت جنجالی و قطبی دارد. کسانی که این نوع نادر را امتحان کرده اند یا آن را دوست دارند یا از آن متنفرند. برخی از افراد قهوه نوشیدنی عطر و طعم چوبی غیرمعمول، مغذی و خجالت کشیده را در پایان می پسندند. برخی دیگر عطر و طعم را با زباله های سوخته مقایسه می کنند.

لوبیا لیبریکا را از کجا می توانید خریداری کنید؟

شاید مشهورترین قهوه لیبریایی در فیلیپین یافت شود، جایی که به عنوان “kapeng barako” (قهوه باراکو) شناخته می شود، که در فرهنگ فیلیپین به “گلدان ماچو” ترجمه می شود. به طور معمول سیاه و سفید با شکر، این دم نوش لیبریکن با شارژ مناسب برای افراد ضعف قلب نیست. کاپنگ باراکو که تا حدودی از یادگارهای یک نسل قدیمی محسوب می شود، هنوز به طور گسترده در قفسه های سوپرمارکت های محلی موجود است و در کافی شاپ های سراسر فیلیپین سرو می شود. در واقع، در خارج از جنوب شرقی آسیا، بهترین شرط بندی شما برای یافتن قهوه باراکو (یا دانه های لیبریکا) در بازاری است که مورد توجه جامعه فیلیپینی سابق باشد.

دانه های قهوه

دانه های قهوه

دانه های قهوه Excelsa:

چهارمین نوع عمده دانه قهوه Excelsa نام دارد. گرچه این گیاه روزی از گونه های جداگانه قهوه محسوب می شد، دانشمندان اخیراً آن را به عنوان یک نوع لیبریکا طبقه بندی مجدد کردند.

لوبیای Excelsa تقریباً به طور کامل در جنوب شرقی آسیا رشد می کند و شکل آن تا حدودی شبیه لوبیای Liberica – بیضی های کشیده است. این دانه ها در گیاهان بزرگ قهوه 20 تا 30 فوت در ارتفاعات متوسط ​​رشد می کنند.

مزه آنها چطور است؟

از نظر طعم ، لوبیاهای Excelsa بسیار منحصر به فرد هستند. آنها صفات رست سبک مانند نت های تارت و طعم های میوه ای را با طعم هایی ترکیب می کنند که بیشتر یادآور رست های تیره هستند. آنها همچنین از نظر رایحه و کافئین سبک تر هستند – در حالی که عمق عطر و طعم غیرمعمولی را حفظ می کنند. بعضی اوقات می توانید این لوبیاهای غیرمعمول را در مخلوط پیدا کنید زیرا باعث پیچیدگی می شود.

لوبیای Excelsa را از کجا می توانید پیدا کنید؟

لوبیای Excelsa به اندازه لوبیا Arabica و Robusta معمول نیست و یافتن آن در خارج از آسیا دشوارتر است. خوشبختانه رستوران های مخصوص مانند Len’s Coffee دانه های Excelsa را ارائه می دهند.

معرفی کامل قهوه ها

معرفی کامل قهوه ها

چه نوع دانه قهوه ای را باید انتخاب کنید؟

اکنون که با انواع عمده دانه های قهوه آشنا شدید، وقت آن است که شروع به خرید کنید! اگر بهترین عطر و طعم ممکن را می خواهید، به دنبال قهوه 100٪ عربیکا باشید. کافئین اضافی را ترجیح می دهید، تحمل کمی تلخی ندارید؟ سراغ یک کیسه روبوستا یا ترکیبی از عربیکا و روبوستا بروید.

اگر ترجیح می دهید چیزی غیرمعمول داشته باشید، به دنبال لوبیای Liberica یا Excelsa باشید – اما برای جستجوی گسترده تر آماده باشید! این دانه های قهوه نادر می توانند خوشمزه باشند اما یافتن آنها سخت است.

مثل همیشه، ما توصیه می کنیم قهوه لوبیای کامل بخرید و درست قبل از دم کردن آن را آسیاب کنید. تلاش اضافی کاملاً ارزش آن را دارد، زیرا مهم نیست که طعم و طراوت بهتری خواهید داشت، مهم نیست که کدام نوع دانه قهوه را انتخاب کنید.

امیدواریم از خواندن این مطلب لذت برده باشید، فروشگاه اینترنتی پوپونیک شما را به خواندن مقاله های زیر دعوت می نماید.

برای خرید از عطاری آنلاین می توانید از این لینک استفاده نمایید.
هومن انگورانی

درباره هومن انگورانی

سلام! من هومن انگورانی هستم و از اینکه با شما در این فضای دیجیتال ارتباط برقرار کنم، خوشحالم. به عنوان یک نویسنده و علاقه‌مند به موضوعات مختلف، نوشته هایم را به اشتراک می‌گذارم. به نظر من نوشتن یک ارتباط قوی و شگفت‌انگیز است. علاقه مند به یادگیری عمیق هستم و دوستم دارم هر انچه را که آموختم تا حدی که میتوانم به دیگران انتقال دهم.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *