آموزش باغبانی

چگونه میتوان فلفل شبح پرورش داد

چگونه میتوان فلفل شبح پرورش داد

فلفل های شبح جز گونه های بسیار تند این گیاه می­باشند که برای افرادی که عاشق هیجان هستند بسیار دوست داشتنی به شمار می­ آید. این گیاه یک گیاه به نسبت راحت جهت کاشت و پرورش می­باشد.

به شرط وجود میزان نورخورشید بسیار بالا و قرار گرفتن در معرض آب و هوای گرم. شما توسط غنی نمودن خاک و آبیاری مناسب قادر به تحریک رشد و تولید فلفل های مطلوب در طی 100 تا 120 روز خواهید بود.

در هنگام برداشت کردن محصول این نوع فلفل از محافظ چشم و دستکش استفاده نمایید زیرا این فلفل ها به شدت تند بوده و امکان دارد پوست شما را بسوزانند.

بخش اول: آماده سازی خاک

در بخش اول این مقاله به آماده سازی مناسب خاک برای پرورش فلفل شبح می پردازیم.

1. از خاک با زهکشی خوب استفاده نمایید

اگر می­خواهید گیاهان فلفل را در زمین مورد کاشت و پرورش قرار دهید، آنها را در مناطقی که دارای بخش های گل آلود بوده و یا در آنها استخرهای آب وجود دارد مورد کاشت قرار ندهید. از طرف دیگر خاک نباید به طور کامل خشک باشد.

اگر خاک شما دارای زهکش خوب نباشد، بهترین گزینه برای رشد فلفلهای شبح، کاشتن آنها در زمینهایی است که دارای خاک گلدان باشند.

2. برای امتحان نمودن زهکشی خاک از روشهای زیر استفاده نمایید:

 • یک قوطی قهوه را انتخاب کرده و ناحیه فوقانی و تهتانی آن را خارج نمایید.
 • یک سوراخ به عمق 10 سانتی متری درون خاک ایجاد نمایید.
 • قوطی قهوه را درون سوراخ قرار دهید. هرگونه فضای خالی در اطراف آن را با خاک پر کنید.
 • درون قوطی را از آب پر کنید تا کاملا پر شود.
 • یک ساعت صبر نمایید و بعد از آن میزان پایین رفتن آب را درون قوطی اندازه گیری نمایید و برای این کار از یک خطکش استفاده نمایید.
 • اگر میزان خروج آب در طی مدت زمان یک ساعت 5 سانتی متر و یا بیشتر از این مقدار باشد، خاک دارای زهکشی خوبی می­باشد.
چگونه میتوان فلفل شبح پرورش داد

فلفل شبح

3. میزان PH خاک را مورد بررسی قرار دهید.

جهت رشد و پرورش مطلوب گیاه فلفل، خاک آن باید در یک وضعیت اسیدی بسیار ملایم که متمایل به خنثی بودن است قرار بگیرد که بین 6.2 تا 7 می­باشد.

یک ابزار که به عنوان تست نمودن میزان PH خاک وجود دارد را از فروشگاه لوازم کشاورزی خریداری نمایید. شما همچنین می­توانید از یک کاوشگر دیجیتال یا نوارهای کاغذی تست کننده PH خاک استفاده نمایید.

به دستورالعمل هایی که برای استفاده از این ابزارها وجود دارد توجه فرمایید.

 • در صورت بالا بودن اسیدیته خاک می­توانید پودر آهک را به خاک اضافه نمایید.
 • برای هر 30 متر خاک از 2.3 کیلوگرم پودر آهک استفاده کنید.
 • اگر روی یک منطقه کوچکی دست به پرورش این گیاه زده اید می­توانید از روش پاشیدن آهک روی خاک بهره بگیرید.
 • اگر خاک شما به شدت قلیایی باشد (PH بالاتر از 7)، از پاشیدن سولفور در نواحی مورد پرورش فلفل استفاده کنید.
 • بعضی از پرورش دهندگان از قسمت سر چوب کبریت به جای به کار گیری سولفور در خاک استفاده می­کنند.
 • پودر آهک و سولفور در فروشگاههای لوازم کشاورزی یافت می­شوند.
 • به دستورالعملهای روی پاکت آنها جهت میزان مخلوط نمودن آنها با خاک توجه فرمایید.

برای مطالعه مقاله چگونه میتوان در خانه Ph خاک را اندازه گرفت می توانید از این لینک استفاده نمایید.

چگونه میتوان فلفل شبح پرورش داد

آماده سازی خاک

4. نور مناسب

مکانی را برای پرورش فلفل ها انتخاب کنید که حداقل در روز، 6 ساعت نور خورشید دریافت کند. فلفل ها برای رشد نیازمند گرمای زیاد و نور مداوم می­باشند.

اگر فلفل ها را درون ظروف بزرگ پرورش می­دهید، می­توانید در طول روز آنها را حرکت داده تا حداکثر نور ممکن به آنها برسد. اگر خطر سرمازدگی وجود داشته باشد، شما نیازمند پوشش هایی هستید تا گیاهان را مورد پوشش قرار دهید.

چگونه میتوان فلفل شبح پرورش داد

خاک

5. گود گیاهی و پودر استخوان و خون

اگر می­خواهید گیاهان را در زمین مورد پرورش قرار دهید باید از کود گیاهی و پودر استخوان و خون برای رشد آنها استفاده کنید. یک لایه از پودر گیاهی حدود 7.6 سانتی متر روی خاکی که محل پرورش فلفلها می­باشد قرار دهید.

از یک بیلچه برای مخلوط کردن اولین لایه خاک استفاده کنید. مقداری پودر استخوان و پودر خون را جهت غنی شدن خاک به آن اضافه نمایید. پودر خون و استخوان در فروشگاه های کشاورزی یافت می­شود. دستورالعمل های موجود در مورد میزان مصرف آنها را در نظر بگیرید. اگر فلفها را درون ظروف پرورش می­دهیداز مخلوط خاک رس با کیفیت استفاده نمایید.

برای مطالعه مقاله چطور فلفل چیلی را رشد دهیم می توانید از این لینک استفاده نمایید.

چگونه میتوان فلفل شبح پرورش داد

آماده سازی خاک

 

بخش دوم: جوانه زنی دانه ها

در بخش دوم این مقاله به جوانه زنی دانه ها می پردازیم.

1. دانه های فلفل را برای حداقل 8 ساعت درون آب خیس نمایید

دانه ها را درون یک فنجان آب قرار داده و آن را در یک مکان سرد در طول شبانه روز بگذارید. شرایط سرد و مرطوب سبب ایجاد یک شوک برای دانه ها جهت جوانه زنی سریعتر می­گردد. اگر دانه ها روی آب شناور شدند، آنها را دور بریزید.

شما تنها از دانه های جوانه زده جهت کاشتن در خاک باید استفاده نمایید. شما همچنین می­توانید فلفل های شبح را از نهال تخمی مورد پرورش قرار دهید ولی این نوع پرورش سخت تر از پرورش این گیاهان از دانه می­باشد.

چگونه میتوان فلفل شبح پرورش داد

جوانه زنی

2. دانه ها را به مدت 6 تا 10 هفته در غلاف قرار دهید

دانه ها را در ظروف کوچکی جهت جوانه زنی و یا درون غلاف قرار دهید. دانه ها را در عمق 0.64 سانتی متر خاک کاشته و روی آنها را بپوشانید. اگر از غلاف استفاده می­کنید، دانه ها را تا زمان متورم شدن مرطوب نگه داشته و سپس درون خاک به طوری که به سطح نزدیک باشد فرو نمایید.

اگر از ظروف جهت جوانه زنی استفاده می­نمایید، آنها را با خاک پوشانده و سپس روی دانه ها را پوشش دهید. در هر ظرف تنها از دو تا سه دانه فلفل جهت کاشت استفاده کنید. بعد از اینکه تمام دانه ها جوانه زدند می­توانید از ظروف باریک تری استفاده کنید.

چگونه میتوان فلفل شبح پرورش داد

فلفل شبح

3. بذرهای خود را آبیاری نمایید

زمانی که منتظر جوانه زنی بذرها هستید، آنها را مرطوب نگه دارید. اگر آنها را در غلاف مورد کاشت قرار داده اید، برای مدتی مرطوب خواهند بود اگر آنها را در ظروف کاشته اید، آنها را به صورت نم نم با آب خیس کنید تا تمام خاک مرطوب باشد.

ظروف یا غلاف حاوی بذرها را با پلاستیک بپوشانید تا کود گیاهی مرطوب باقی بماند. آب برای مرطوب نگه داشتن غلاف و حفظ رطوبت خاک ضروری می­باشد.

چگونه میتوان فلفل شبح پرورش داد

دانه فلفل

4. بذرها را گرم نگه دارید

یک مکان گرم و روشن برای نگهداری از ظروف یا غلاف حاوی دانه های خود پیدا کنید. این مکان می­تواند روی یخچال یا پشت پنجره باشد. تا زمانی که دانه های شروع به جوانه زنی نمایند، آنها را در این مکان ها نگهداری نمایید.

چگونه میتوان فلفل شبح پرورش داد

فلفل شبح

5. یک هفته و نیم را در انتظار جوانه زدن دانه ها صبر نمایید.

در جست و جوی جوانه های کوچکی باشید که سر از خاک بیرون آورند اگر تمام شرایط برای جوانه زنی مطلوب باشد، این فرآیند بعد از 11 روز رخ خواهد داد.

چگونه میتوان فلفل شبح پرورش داد

جوانه فلفل شبح

6. اجازه دهید تا جوانه ها رشد نمایند.

جوانه ها را در غلاف نگهدارید تا طول آنها به 7.6 سانتیمتر برسد. در این شرایط آنها تعداد 3 برگ یا بیشتر از 3 برگ را دارا می­باشند.

برای مطالعه مقاله خواص درمانی فلفل قرمز می توانید از این لینک استفاده نمایید.

چگونه میتوان فلفل شبح پرورش داد

جوانه فلفل شبح

بخش سوم: کاشتن جوانه ها

حال به بخش سوم مقاله یعنی کاشتن جوانه های فلفل شبح می پردازیم.

1. مکان کاشت جوانه ها

جوانه ها را در مکانی از زمین که گرمای آن در طول سال دارای بیشترین مقدار است مورد کاشت قرار دهید. فلفل های شبح در محیط های گرم و مرطوب جایی که دمای هوا در بیشتر از پنج ماه در سال 21 درجه سانتی گراد یا بالاتر از این درجه حرارت باشد، رشد می­کنند.

اگر شما نگران درجه حرارت مناسب برای رشد فلفل ها هستید، این جوانه ها را در غلاف یا بسترهای بلندی از خاک که میزان گرما در آنها بیشتر است کاشت نمایید.

چگونه میتوان فلفل شبح پرورش داد

چگونه میتوان فلفل شبح پرورش داد

2. با کندن جوانه های ضعیف تر، آنها را کم پشت نمایید

اگر گیاهان شما خشکیده، قهوه ای و یا دچار آفت و بیماری شدند، آنها را از خاک خارج کنید. این کار سبب می­شود تا گیاهان سالم بتوانند در فضا و شرایط بهتری به رشد خود ادامه دهند.

چگونه میتوان فلفل شبح پرورش داد

کاشتن جوانه

3. جوانه ها را به ظروف یا به زمین انتقال دهید

اگر می­خواهید جوانه ها را در محیط خارج بکارید، آنها را در طی 10 روز با خارج کردن از محیط خود برای ساعاتی از روز به آب و هوای جدید عادت دهید. آنها را بیشتر از یک ساعت در طول روز از محیط خود خارج کنید.

برای کاشتن جوانه ها، یک سوراخ کوچک که از غلافی که جوانه ها در آن قرار دارند، اندکی بزرگتر باشد، درخاک ایجاد نمایید. جوانه ها را در سوراخ قرار داده و فضای خالی اطراف آنها را با خاک بپوشانید.

سپس آنها را آبیاری نمایید. در ابتدا یک گلدان 10 سانتی متری برای جوانه های فلفل مناسب است. اگر جوانه ها روی زمین قرار داشته باشند فضای مورد نیاز برای آنها 30 تا 122 سانتی متر است. شما میتوانید گیاهان خود را بعد از مدتی به ظروف بزرگتر انتقال دهید.

چگونه میتوان فلفل شبح پرورش داد

کندن جوانه

4. گیاهان را به صورت متناوب آبیاری نمایید

فلفل های شبح به خاکی نیاز دارند که به صورت ملایمی مرطوب باشد اما کاملا خیس نباشد. میزان آب باید در همه حالت سبب مرطوب نگه داشتن خاک گردد. میزان تناوب آب دادن به گیاه بستگی به مکان و شرایط آب و هوایی دارد.

برای به دست آوردن بهترین نتایج، آبیاری در صبح زود یا بعد از غروب خورشید زمان بسیار مناسبی است. یک لایه از کود گیاهی را اطراف گیاهان خود اضافه کنید تا به حفظ رطوبت خاک کمک کنند.

چگونه میتوان فلفل شبح پرورش داد

آبیاری جوانه

5. تقویت خاک برای رشد بهتر فلفل شبح

با اضافه کردن ماهی و تقویت کننده ای به نام اشنه دریایی به خاک به رشد فلفل ها کمک نمایید. این ترکیبات را می­توانید از فروشگاه کشاورزی تهیه نمایید. تقویت کننده ها را طبق دستورالعمل با یکدیگر مخلوط کرده و سپس آنها را به خاک اطراف گیاه اضافه نمایید. ماهی و تقویت کننده اشنه دریایی به عنوان مواد ارگانیک عالی برای تغذیه گیاهان فلفل محسوب می­شوند.

چگونه میتوان فلفل شبح پرورش داد

خاک

6. تقویت کننده ها را به فسفر-پتاسیم تغییر دهید تا سبب تحریک بیشتر رشد فلفل ها گردد.

زمانی که گل ها در گیاهان ظاهر شدند (گلبرگ های کوچک و روشن و رنگی) تقویت کننده را به پتاسیم و فسفر تغییر دهید که سبب تولید بیشتر محصول فلفل خواهند شد.

 • تقویت کننده ای با علامت 20-20-20 بیابید. این شماره ها نشان دهنده میزان مواد معدنی نیتروژن، پتاسیم و فسفر هستند.
 • از تقویت کننده های دارای نیتروژن بالا پرهیز کنید زیرا سبب از بین رفتن گلها شده و گیاه شما هیچ محصولی نخواهد داد.
 • شما می­توانید بهترین گزینه ها را برای تقویت کننده های مواد ارگانیک در اکثر فروشگاه های کشاورزی بیابید.

برای مطالعه مقاله انواع فلفل های تند می توانید از این لینک استفاده نمایید.

چگونه میتوان فلفل شبح پرورش داد

اشنه دریایی

بخش چهارم: برداشت فلفل ها

در آخرین بخش این مقاله به طرز صحیح برداشت فلفل ها می پردازیم.

1. حواستان را در مورد آفات و مشکلات دیگر جمع کنید

فلفل های شبح بسیار تند می­باشند، از این رو تعداد کمی از حشرات می­توانند برای آنها ایجاد مشکل کنند، اما بعضی از کرم ها برای گیاهان شما دردسر زا هستند. اگر آثار جویدگی روی برگ ها مشاهده نمودید diatomaceous را که در فروشگاه کشاورزی موجود است در پای گیاهان خود بپاشید.

به طور معمول، شته، خرخاکی یا شفیره حشرات برای گیاه فلفل شبح دردسر زا هستند، اما این مشکلات بسیار نادر می­باشد. اگر چنین مشکلاتی را مشاهده نمودید، از فروشگاه تامین کننده مواد کشاورزی خود درخواست کنید که یک حشره کش با کیفیت را به شما معرفی کند.

اگر شما نقاطی را روی برگ ها مشاهده نمودید، احتمال این وجود دارد که قارچ ها در اثر وجود رطوبت بالا در خاک امکان رشد پیدا کرده باشند. در این صورت از آبیاری گیاهان خود خودداری نموده تا رشد قارچ ها متوقف شود.

چگونه میتوان فلفل شبح پرورش داد

آفات

2. به پدیدار شدن فلفل ها دقت کنید

فلفل ها در ابتدا به رنگ سبز می­باشند و سپس نارنجی شده و سرانجام به رنگ قرمز برلیانی در خواهند آمد. مدت زمانی که لازم است تا گیاه شما به بار بنشیند بستگی به میزان گرما محیط دارد.

چگونه میتوان فلفل شبح پرورش داد

فلفل شبح

3. اجازه دهید تا فلفل ها به رشد کامل خود دست یابند و به اندازه ای حدود اندازه انگشت برسند

در بیشتر موارد مدت زمان 100 تا 120 روز نیاز است تا فلفل ها به رشد کامل برسند. در این حالت اندازه فلفل ها به میزان 5 سانتی متر و 7.5 سانتی متر در زمان رشد کامل خود خواهند رسید. هر چه قدر طول فلفل بیشتر شود و روی گیاه باقی بمانند تندتر خواهند شد.

چگونه میتوان فلفل شبح پرورش داد

فلفل شبح

4. زمان چیدن و تماس داشتن با فلفل ها حتما از دستان خود محافظت کنید

فلفل های شبح بسیار تند هستند و ممکن است سطح پوست شما را بسوزانند. در هنگام برداشت آنها از دستکش استفاده کرده و لباس آستین بلند بپوشید و از محافظت کننده چشم استفاده کنید.

به جای کشیدن فلفل ها از روی گیاه، ساقه ها را کوتاه کنید. اجازه ندهید فلفل های برش داده شده با سطح پوست شما تماس پیدا کند. بچه ها را از فلفل ها دور نگه دارید.

چگونه میتوان فلفل شبح پرورش داد

فلفل شبح

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *