آموزش باغبانی

چگونه میتوان درون یک بطری یک باغچه پرورش داد

چگونه میتوان درون یک بطری یه باغچه پرورش داد

می­تواند به عنوان یک فعالیت بسیار عالی برای کلاس درس یا یک مهارت و هنر خانگی در طی دوره تعطیلات به شمار آید. همچنین این عمل خلاقانه و بسیار آسان است و لحظات مفرحی را برای شما ایجاد می­کند. نتیجه این سرگرمی می­تواند یک دکور منحصر به فرد برای شما به وجود آورده و در طول دوره زمستان فضای خانه را سبز نگه دارد.

مراحل پرورش باغچه در بطری:

در ادامه مقاله به صورت مرحله به مرحله مراحل پرورش باغچه در بطری توضیح می دهیم.

1. بطری مورد نظر خود را انتخاب کنید.

بطری دلخواه شما باید به اندازه ای بزرگ باشد که فضای لازم را برای رشد گیاه فراهم آورد. بطری را کاملا شسته و قبل از استفاده نمودن از آن، اجازه دهید کاملا خشک شود. اگر دهانه بطری بزرگتر باشد نگه داری و حفظ باغچه راحت تر صورت می­پذیرد.

چگونه میتوان درون یک بطری یه باغچه پرورش داد

بطری شیشه ای

2. بطری را مستقیم قرار دهید.

این به عنوان پایه و اساس باغچه مورد نظر شما درون بطری می­باشد.

چگونه میتوان درون یک بطری یه باغچه پرورش داد

بطری شیشه ای

3. شن و سنگریزه را در قسمت زیرین و بستر بطری وارد نمایید

برای این کار میتوان از یک قاشق کوچک برای وارد کردن سنگریزه و شن به داخل باطری استفاده نمود. این کار میتواند یک زهکش خوب را برای گیاهان فراهم آورد. قبل از ریختن شن داخل بطری آن را مرطوب نمایید.

اهمیت یک زهکش خوب را نادیده نگیرید زیرا نبودن حفره های زهکش و فقدان یک بستر مرطوب، می­تواند منجر به ایجاد مشکلات قارچی گردد.

  • یک لایه نازک از زغال چوب با کیفیت را روی لایه زهکش اضافه نمایید تا تنفس را که سبب ایجاد تجزیه درون بطری می­گردد را به حداقل میزان ممکن برساند.
  • یک لایه نازک دیگر متشکل از خزه یا یک لایه ممانعت کننده از ایجاد علف هرز سبب جلوگیری از رسوب خاک در لایه زهکشی خواهد شد.
چگونه میتوان درون یک بطری یه باغچه پرورش داد

بطری شیشه ای

4. شن و سنگریزه ها را با خاک مورد پوشش قرار دهید.

خاک باید دارای کیفیت بالایی بوده و از قبل مرطوب گردد. اگر به طور تصادفی خاک در نواحی کناری بطری قرار گیرد، دید داخل بطری را تیره و مبهم خواهد کرد. برای از بین بردن این مشکل می­توان یک پارچه نازک را در انتهای یک مداد قرار داد تا بدین ترتیب خاک را از کناره های بطری پاک نمود.

چگونه میتوان درون یک بطری یه باغچه پرورش داد

شن داخل بطری

5. گیاه موجود در بطری

بذرهایی از گیاهان کوچک خانگی را انتخاب کنید. بذر ها را با استفاده از موچین یا دو میله بلند چوبی درون خاک قرار دهید. بذر ها را برای ایجاد یک آرایش جذاب در نقاط مختلف پخش نمایید.

  • گیاهانی که برای کاشت درون بطری مورد استفاده قرار می­گیرد باید گیاهان سازگار با رطوبت باشد (مانند گیاهان نواحی استوایی).
  • دلیل این انتخاب این است که بطری سبب نگه داشتن رطوبت درون خود می­شود.
  • گیاهانی را که شرایط نگهداری متفاوتی از یکدیگر دارند را با یکدیگر مورد پرورش قرار ندهید.
  • به طور مثال گیاهی را که به طور مداوم نیازمند آب است را کنار کاکتوس درون بطری قرار ندهید زیرا نگهداری آنها سخت و دشوار خواهد بود.
  • شما می­توانید یک باغچه از گیاهان وابسته به آب را درون بطری ایجاد نمایید.
چگونه میتوان درون یک بطری یه باغچه پرورش داد

گیاه داخل بطری

6. رشد گیاه را مشاهده نمایید.

رشد و بلوغ گیاه را زیر نظر داشته باشید. این گیاهان نیازمند هوا و رطوبت می­باشند. در قسمت راس بطری یک منفذ ایجاد نمایید و همیشه این منفذ را باز نگه دارید.

برای رساندن رطوبت درون بطری از یک اسپری کننده آب استفاده کنید. بهتر است سطح آب درون بطری همیشه پایینتر از خاک باشد و آب درون بطری غوطه ور نبوده تا از رشد قارچها و کپک ها جلوگیری به عمل آید.

چگونه میتوان درون یک بطری یه باغچه پرورش داد

باغ داخل شیشه

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.