بن سای و گلخانه

معرفی بن سای کتنیستر

بونسای شیرخشت

کتنیستر همانند بسیاری از گیاهان به خاطر میوه ­های (توت­های) رنگارنگ رشد داده می­شوند. شیرخشت به تیره رزاسه تعلق دارد. حدود 200 گونه در این جنس وجود دارد و بسیاری از آن­ها برای تهیه بونسای استفاده می­شوند، اما دو مورد محبوبیت زیاد دارند که عبارتند از : Cotoneaster horizontalis (Herringbone cotoneaster) که برگریز بوده و C. integrifolius که همیشه سبز است. هر دو گونه دارای برگ­های کوچک، ظریف، گل صورتی – سفید و میوه قرمز هستند و برای تهیه بونسای با سبک آبشاری ایده ­آل می­باشند. Herringbone cotoneaster برای کشت روی سنگ، نظیر توفا، و ایجاد صحنه ­های کوهستانی مناسب است.

کتنیستربه طور گسترده در محل­های پرورش بونسای در دسترس بوده و محبوبیت زیادی در تهیه بونسای دارد. تکثیر آن­ها بسیار ساده بوده و گیاهان جوانه رشد سریعی دارند و به عنوان مواد اولیه ایده ­آل برای بونسای محسوب می­شوند. بوته ­های قدیمی که در  باغ­ها کاشت شده ­اند نیز برای تهیه نمونه ­های بونسای بزرگ­تر مناسب هستند.

  • بادوام
  • همیشه سبز/برگریز
  • آسان برای آموزش
  • گل­ها کوچک و سفید
  • میوه­ ها نارنجی یا قرمز

 

بن سای کتنیستر کجا نگهداری می­شوند

Herringbone cotoneaster (مناطق 6-4) بومی غرب چین و C. integrifolius (مناطق 6-4) بومی هیمالیا است. هر دو گونه بادوام هستند.

کتنیسترعمدتا به دلیل داشتن میوه ­های قرمز یا نارنجی رشد داده می­شود؛ با این حال، گل­های آن­ها نیز بسیار زیبا بوده و زنبور عسل را جذب می­کنند.

در مناطق معتدل، گیاه تنها زمانی نیاز به نگهداری در گلخانه دارد که آب و هوای سرد طولانی مدت پیش­بینی شود. در طول فصل رشد، هر دو گونه را می­توان در نور کامل آفتاب نگهداری کرد.

برای مطالعه میکروگرین چیست کلیک کنید .

 

شیرخشت

شیرخشت

 

چگونگی مراقبت از بن سای کتنیستر

تغییر گلدان بن سای کتنیستر: در اروپا و آمریکای شمالی این کار در اواخر زمستان یا اوایل بهار صورت می­گیرد و نبایستی بعد از گلدهی انجام شود (همانطور که در بسیاری از کتاب­های ژاپنی توصیه می­شود). استفاده از زهکشی مناسب، کود کمپوست متشکل از دو قسمت خاک لومی، یک قسمت خاک برگ و یک قسمت ماسه.

هرس کردن و بریدن بن سای کتنیستر : در فصل بهار و قبل از آغاز مجدد رشد ساقه ­های قدیمی هرس می­شوند. در طول فصل رشد نیز ساقه­ های ناخواسته را بایستی حذف کرد. نوک­های در حال رشد ساقه­ های جدید را می­توانید برش دهید، اما این کار را بعد از اواسط تابستان انجام ندهید، زیرا ممکن است ساقه­ های گل­دهنده که گل­های سال آینده را تولید می­کنند را حذف کنید.

سیم­کشی بن سای کتنیستر : ساقه ­ها و تنه را قبل از ظهور جوانه ­ها در بهار توسط سیم محکم کنید. این امر باعث محافظت از ساقه­ ها نرم می­شود. این سیم­کشی بایستی به مدت بیش از یک سال یا فصل رشد و حتی بیشتر در روی گیاه باقی بماند.

آبیاری بن سای کتنیستر: آبیاری بایستی به صورت مرتب انجام شود. هنگامی که گیاهان در زمان گلدهی هستند، مراقب باشید که گیاه را خیس نکنید، زیرا باعث ایجاد خسارت در آن می­شود. هرگز اجازه ندهید که بنسای[1] کوچک­تر خشک شود. در زمستان تنها کمپوست را مرطوب نگه دارید.

تغذیه بن سای کتنیستر: تغذیه بایستی یک بار قبل از گلدهی در بهار و مجددا در اوایل تابستان توسط کود عمومی صورت گیرد. از کود دارای مقادیر اندک نیتروژن استفاده کنید.

توجهات بن سای کتنیستر : شیرخشت مستعد زنگ و آفتاب سوختگی هستند. آفتاب سوختی بسیار جدی است؛ توجه داشته باشید که ساقه ­ها سیاه شده و رنگ برگ­ها از بین می­رود. در این صورت بایستی تمام قسمت­های آسیب­ دیده سوزانده شود.

برای مطالعه انواع مختلف ذرت کلیک کنید .

 

شیرخشت

شیرخشت

 

برای خرید بذر  و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.
در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

 

[1] هنر پرورش درختان و گیاهانی است که در اندازه کوچک ایجاد می­شوند.

مقاله های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *