گیاهان

معرفی درخت کاتالپا

معرفی-درخت-کامالپا

کاتالپا از خانواده ی بیگنونیاسه می باشد و عمدتا در نواحی گرمسیری می روید. اگرچه عموما به دمای پایین حساس می باشد ولی برخی از گونه های آن زمستان اروپا را برای بیش از دو قرن تحمل نمودند. جنس کاتالپا گسترش چندانی ندارد و فقط در حدود ۱۰ گونه در نواحی محدودی از آمریکای شمالی، کوبا، تبت و جنوب شرقی چین مشاهده می شوند. اولین گونه ای که از آن در باغات و پارکها کاشته شده است، C.bignonioides از آمریکای شمالی بود (در سال ۱۷۲۵) پس از آن C.speciosa (در سال ۱۷۵۴ از آمریکای شمالی) و در سال ۱۸۴۹ C.ovata از چین و C.tibetica در سال ۱۹۲۱ از تبت بود.

 جنس کاتالپا

کاتالپا (درخت جوالدوز) درختی به ارتفاع ۱۵-۱۸ متر و یا (درختان کاشته شده ممکن است کوتاهتر باشند.) تنه کوتاه و تاجی گسترده می باشد. پوست آن در ابتدا قهوه ای و بعدها خاکستری تا خاکستری مایل به سیاه و دارای شیارهای سطحی و پهن هستند. در میان تمام خصوصیات مشخص كاتالپاها، برگهای بزرگ و خزان کننده آنها از همه آشکارتر است. برگهای آن ساده، متقابل، با دمبرگ طويل، قلبی یا تخم مرغی شکل با نوک کوتاه و تیز، در حاشیه صاف، لطیف، سبز روشن، بعضی وقتها تا ۲۵سانتیمتر طول و ۲۰-۱۵ سانتی متر عرض و در سطح زیرین کرکدار می باشند. در هنگام له شدن بوی ناخوشایندی متصاعد می کنند.

برای خرید بذر درخت کاتالپا (جوالدوزک) می توانید از این لینک استفاده کنید.

 

گل-درخت-کاتالپا

گل-درخت-کاتالپا

گل های کاتالپا

گلهای کاتالپا عموما در خرداد یا در اوایل تیر ظاهر میشوند هرمافرودیت، متقارن، و معمولا پنتامر می باشند. پانیکولهای پر گل و افرشته آنها تا حدودی مشابه با شاه بلوط هندی است. کاسه دو قسمتی و هر قسمت دارای دو لوب نامساوی می باشد. جام نیز در قسمتی است که قسمت پایین از سه لوب و قسمت بالا از دو لوب تشكيل شده است. گلها سفید با لكه های قهوه ای – ارغوانی و خطوط شعاعی زرد رنگ با ۲-۳ سانتیمتر طول می باشند. میوه های تیپیک آنها ۴۰-۲۰ سانتیمتر طول دارند و بصورت کپسول  کشیده با تعداد زیادی دانه کوچک و باریک و کرکدار هستند که وقتی می رسند برای مدت طولانی بر روی درخت باقی می مانند.

کاشت کاتالپا

کاتالپاها نه تنها در پارکها بلکه در حاشیه خیابانها هم به عنوان زینت کاشته می شوند. در بسیاری از شهرهای اروپا برگهای بزرگ کاتالپا ظاهر مشخص و زیبایی را به بلوارها و خیابانهای عریض آنجا می دهد. به غیر از کاتالپا، (C.sepeciosa warder) نیز دارای برگهای بدبو و قلبی شکل به کرکهای انبوه در سطح زیرین است و دیگر C.ovata G.Don است که بومی چین می باشد و با گلهای سفید مایل به زرد و برگهای سه تا ۵ لو به در اروپا می روید. کاتالپاها اغلب در پارکها و شهرها دیده می شوند. همچنین هیبریدهای آنها مانند C.X erubescens carr و برخی از کولتیوارهای آن نیز مشاهده شده است.

 

برگرفته از : درختان و درختچه ها
ترجمه و تاليف : مهرانگیز پولادیان و دکتر اصغر کهندل
ناشر : آیه

 

برای خرید انواع بذر درخت می توانید از این لینک استفاده کنید.
در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر می توانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *