گیاهان

انواع خرمالو

انواع خرمالو

خرمالوهای فوئی و خرمالوهای هاسیا اغلب در آمریکای شمالی وجود دارند. هر دو خرمالو به یک جنس تعلق داشته و در یونان “میوه خدایان” نامیده میشوند. هر دو نوع در فصل پاییز و اوایل زمستان وجود دارند. خرمالوهای فوئی و هاسیا دارای رنگ براق بوده و سنگین هستند. آن ها دارای پوست براق بوده و هیچ گونه کبودی یا تَرَکی ندارند.

خرمالو رسیده را می توان در دمای اتاق نگهداری کرد. میوه های رسیده را می توان در کیسه کاغذی نگهداری کرد. خرمالو را می توان به مدت چند روز در داخل پلاستیک در یخچال نگهداری کرد. خرمالوهای رسیده بهتر است خیلی سریع استفاده شوند.
درخت خرمالو از تیره گیاه آبنوس «Ebenaceae» می باشند.

میوه خرمالو به هنگام نارس طعم گس دارد. این میوه ها بعد از برداشت قادر به رسیدن می باشند. خرمالو از درختان مناطق گرمسیری می باشد. خرمالو برای رشد خود به خاک سبک، با زهکشی مناسب نیاز دارد. خرمالو در فصول گرم سال به آبیاری منظم نیاز دارد. در صورت آبیاری بیش از حد میوه ها ریزش پیدا می کنند.

انواع درخت خرمالو:

درختان خرمالو از طریق پیوند به نهال خرمالو که با بذر کاشته شده اند و یا از طریق پاجوش ها در خرمالوهای بکر بار تکثیر می شوند. اکثر خرمالوها از طریق بکر باری و گرده افشانی توسط حشرات، میوه تولید می کنند. میوه های تلقیحی دارای 8 عدد دانه است. میوه های بکر بار طعم گس و گوشت به رنگ روشن تری نسبت به میوه های دانه دار دارند. میوه های بکر بار از نظر کیفیت بهتر از میوه های دانه دار هستند.

خرمالو فوئی:

خرمالو فوئی در قسمت پایه “تخت” بوده و به شکل مربع است. فوئی بیشتر به رنگ نارنجی است اما زمانی که به طور کامل نرسیده به رنگ زرد است. در صورت خرید فوئی زرد، بایستی در خانه نگهداری شود تا به طور کامل رسیده و نارنجی رنگ شود.

خرمالو فوئی عمدتا به صورت خام مصرف می شود، اما می توان پوست آن را کنده و در سالاد استفاده نمود. این نوع خرمالو دارای عطر و طعم ملایمی بوده و عطر آن همانند کدو تنبل است.

خرمالو فوئی را از طریق بریدن بخش سخت (از بین بردن انتهای سخت و بخش متصل شده به قسمت زیر ساقه) و برش و لایه برداری آن، آماده می کنند. دانه های سیاه بزرگ را برداشته و کنار بگذارید.

برای خواندن مقاله با میوه خرمالو اشنا شویم کلیک کنید .

خرمالو فوئی

خرمالو فوئی

خرمالو هاسیا:

خرمالو هاسیا دراز و بیضی شکل است. این نوع خرمالو دارای مزه ترش است، مگر اینکه کاملا رسیده باشد. این نوع خرمالو بسیار نرم بوده و اغلب به صورت خمیر صاف و پوست ابریشمی است. همانند خرمالو فوئی، زمانی برداشت می شود که به طور کامل رسیده و نرم شده است.

این نوع خرمالو به عنوان خرمالو “پخته” شناخته می شود و عمدتا به صورت پوست کنده به محصولات پخته شده اضافه می شود. این نوع خرمالو دارای رطوبت پایدار و طعم ملایمی بوده و اغلب به کیک، پودینگ و سایر محصولات اضافه می شود. برخلاف خرمالو فوئی، کمتر به صورت خام مصرف می شود، زیرا برای مصرف خام بایستی کاملا رسیده و نرم باشند تا خوشمزه شوند.

از این خرمالو برای تهیه هوشیگاکی استفاده می شود که همان خرمالو خشک شده ژاپنی است. برای این منظور خرمالوها را آویزان کرده و خشک می کنند. در شکل پایین نشان داده شده است.

برای خواندن مقاله با درخت افرا سلطنتی آشنا شویم کلیک کنید .

خرمالو هاسیا

خرمالو هاسیا

هوشیگاکی (خرمالو خشک شده):

هوشیگاکی، خرمالو هاسیا خشک شده می باشد که آویزان شده و خشک گردیده است. سپس، قندهای آن خارج شده و نگهداری شده است. آن ها بسیار شیرین و کمی جویدنی هستند. با توجه به اینکه برای تهیه هوشیگاکی واقعی کارهای آزمایشگاهی زیادی مورد نیاز است، به طور گسترده در دسترس نمی باشد.

برای خرید انواع بذر میوه کلیک کنید .

هوشیگاکی (خرمالو خشک شده)

هوشیگاکی (خرمالو خشک شده)

درخت خرمالوی گریت وال Great Wall:

دارای میوه هایی به شکل مسطح تا چهارگوش بوده و دارای اندازه کوچک، طعم گس، گوشت کم آب می باشد. دارای درختی تنومند می باشد که در فلوریدا رشد می کند.

درخت خرمالوی گریت وال

درخت خرمالوی گریت وال

درخت خرمالو ایورکا Eureka:

تحمل خشکی و سرما را دارد. دارای میوه های دیر رس است. در منطقه فلوریدا میوه ها در آبان ماه می رسند. میوه های این نوع از درخت خرمالو دارای میوه های پهن، در اندازه متوسط تا بزرگ می باشد. کاسه گل دارای چروکیدگی بوده و پوست میوه به رنگ نارنجی تا قرمز روشن است. تکثیر از طریق پیوند صورت می گیرد.

 درخت خرمالو ایورکا

درخت خرمالو ایورکا

درخت خرمالو سایی جو Saijo:

درخت خرمالو سایی جو دارای ارتفاع 5-7 متر می باشد. درختی مقاوم به سرما است و تا صفر درجه را تحمل می کند. میوه های آن در اندازه کوچک تا متوسط هستند. دارای طعم گس، رنگ پوست میوه زرد تیره یا نارنجی رنگ است. دارای کیفیت و طعم مطلوبی می باشد. میوه های رسیده را می توان خشک کرد.

درخت خرمالو سایی جو

درخت خرمالو سایی جو

درخت خرمالو یوکونو Yokono:

درختی زود بازده می باشد. میوه دهی مناسبی داشته اماریزش میوه هم دارد. میوه این نوع خرمالو در اندازه بزرگ بوده، طعم آن گس می باشد. رنگ پوست میوه ها به رنگ قرمز یا نارنجی است. دارای کیفیت مطلوب می باشد و برای نگهداری در انبار و سردخانه مناسب است.

درخت خرمالو یوکونو

درخت خرمالو یوکونو

Tamopan:

جزو بهترین درختان خرمالو است .دارای میوه عریض و پهن، گاهی به شکل چهار گوش با تورفتگی در اطراف و وسط، پوست میوه ضخیم و به رنگ نارنجی و قرمز است. بعد از رسیدن دارای طعم شیرین و آبدار می باشد. فاقد دانه است. میوه های دیر رس آن در فصل آبان می رسند.

درخت خرمالو تاموپان

درخت خرمالو تاموپان

درخت خرمالو تریومف Triumph:

این درخت دارای میوه های گوجه ای شکل و کشیده در اندازه کوچک تا متوسط است. پوست نانجی زرد و قرمز دارد. بافت نرم، آبدار، شیرین و باکیفیت دارد. جز میوه های دیر رس بوده و زمان رسیدن آن از اواسط شهریور تا اواسط آذر است.

درخت خرمالو تریومف

درخت خرمالو تریومف

درخت خرمالو هونان رد Honan Red:

دارای درختی بلند و قوی است. دارای میوه ای کوچک با پوستی نازک و شکل مدور است. پوست و گوشت میوه رسیده آن به رنگ نارنجی یا قرمز است. شیرین و آبدار بوده و برای خشک کردن مناسب است. زمان رسیدن میوه اواسط تا اواخر پاییز می باشد.

درخت خرمالو هونان رد

درخت خرمالو هونان رد

Hachiya:

یکی از مشهور ترین نوع خرمالو های گس می باشد. دارای میوه های بزرگ و خیلی بزرگ است. شکل میوه ها، مخروطی شکل متمایل به گرد است. دارای پوستی ضخیم و به رنگ نارنجی – قرمز است. بعد از رسیدن نرم و شیرین می شود. درختی پر بازده است. میوه ها بر روی درخت مقاوم هستند و نمی ریزند. میوه آن در مقابل قارچ ها ضعیف بوده و از همین رو انتهای آن ترک می خورد.

درخت خرمالو هاچیا یا هاشیا

درخت خرمالو هاچیا یا هاشیا

درخت خرمالو تانناشی Tanenashi:

دارای میوه ای مخروطی شکل، با پوست روشن قرمز-نارنجی و بدون بذر یا دارای تعداد کمی بذر می باشد. شکوفه ها ی درخت زرشکی رنگ هستند. جزو خرمالوهای خیلی دیررس است.

درخت خرمالو تانناشی

درخت خرمالو تانناشی

درخت خرمالو تزورا Tsuru:

دارای میوه هایی مخروطی شکل و کشیده هستند. پوست آنها زرد – قرمز و گوشتشان قرمز – نارنجی می باشد. میوه ها آبدار بوده و دارای دانه هستند. جزو خرمالوهای بسیار دیر رس بوده و در اواسط آبان تا آذر ماه می رسند. به خوبی در انبار قابل نگهداری هستند.

درخت خرمالو تزورا

درخت خرمالو تزورا

درخت خرمالو ارموند Ormond:

دارای میوه های پهن و دارای چروکیدگی و رگه در کاسه گل هستند. دارای طعم گس می باشند. از درختان خمالو پر بازده می باشند.

درخت خرمالو ارموند

درخت خرمالو ارموند

درخت خرمالو شنگ Sheng:

دارای میوه مدور و چهار گوش است. میوه ها پوست ضخیمی داشته و بدون دانه هستند. دارای میوه های باکیفیت می باشند. به آفتاب حساس بوده و دچار آفتاب سوختگی می شوند. میوه ها بعد از خشک شدن مدت زمان کمتری قابل نگهداری هستند. میوه در اردیبهشت تشکیل شده و در آبان آماده چیدن می شود.

درخت خرمالو شنگ

درخت خرمالو شنگ

درخت خرمالو هیراتانناشی، خرمالوی معمولی Hiratanenashi:

دارای میوه هایی به اندازه کوچک تا متوسط می باشد. عمدتا بدون دانه هستند. بعد از رسیدن شیرین می شوند. میوه دهی خوبی دارند. عمدتا به صورت خشک شده مصرف می شوند.

درخت خرمالو هیراتانناشی

درخت خرمالو هیراتانناشی

درخت خرمالو یوتسومیزو Yotsumizo:

میوه آن به شکل گرد و نسبتا پهن است. اندازه درشت دارد. گوشت آن به رنگ زرد است. ماندگاری کمی داشته و 3 الی 4 روز بعد از رسیدن فاسد می شود.

درخت  خرمالو یوتسومیزو

درخت  خرمالو یوتسومیزو

درخت خرمالو تاباتا Taubata:

میوه مخروطی شکل و دارای نوک تیز و چهارگوش می باشد. دارای اندازه متوسط هستند. رنگ پوست آن زرد عنابی است. بدون دانه هستند. بعد از رسیدن شیرین می شوند. زمان رسیدن آن در فلوریدا از مهر تا آبان ماه است. قابلیت ماندگاری بالایی دارد. به عنوان محصول تجاری گزینه مرغوبی می باشد.

درخت خرمالو تاباتا

درخت خرمالو تاباتا

نهال خرمالو کوستاتا Costat:

دارای درختی بلند می باشد که در آب و هوای خنک و گرم رشد میکند. به آن خرمالوی سیبی هم گفته می شود. رنگ برگها در پاییز قرمز ارغوانی می شود. تمام گل های آن ماده هستند. میوه بدون تلقیح به وجود می آید. میوه ها دارای اندازه های بزرگ هستند. میوه ها در آبان و آذر می رسند.

نهال خرمالو کوستاتا

نهال خرمالو کوستاتا

سوالات متداول انواع خرمالو:

 1. مزه خرمالو چگونه است؟

  طعم خرمالو مانند هیچ میوه دیگری نیست. آنها دارای ابریشمی، لغزنده و طعمی مانند نوعی میوه افسانه ای از میوه انبه و یک فلفل دلمه ای برشته، با مقداری دارچین در پس زمینه هستند. آن ها غنی و ملایم و شیرین هستند، همه در یک زمان.

 2. آیا خرمالو برای خوردن خطرناک است؟

  خرمالو مغذی، سرشار از فیبر، منبع عالی ویتامین A و فاقد چربی هستند. تانن به میوه نابالغ طعم گس می دهد، در عین حال می تواند حساسیت زا باشد یا برای بیماران روده ای خطرساز باشد.

 3. خرمالو برای شما خوب است؟

  میوه خرمالو منبع عالی فیبر، ویتامین A و C، ویتامین B6، پتاسیم و مواد معدنی منگنز است. خرمالو فاقد چربی است و منبع خوبی از کربوهیدرات های سالم و قند طبیعی است. دو نوع رایج خرمالو فویو و هاچلیاست.

 4. چرا خرمالو دهان شما را بی حس می کند؟

  احساس عجیبی که از خرمالوهایی که رسیده نیستید در دهان خود ایجاد می کنید به دلیل وجود تانن است. تانن های سالم در واقع یک آنتی اکسیدان طبیعی هستند. بنابراین این نشانه خوبی است که خرمالو میوه خوبی برای خوردن برای سلامتی شما است!

 5. آیا خرمالو باعث افزایش وزن می شود؟

  این میوه های رنگارنگ کم کالری و سرشار از فیبر هستند و آن ها را به یک ماده غذایی دوستدار کاهش وزن تبدیل می کند. فقط یک خرمالو حاوی بیش از نیمی از ویتامین A توصیه شده، ویتامین محلول در چربی برای عملکرد ایمنی، بینایی و رشد جنین است.

 6. بهترین روش خوردن خرمالو چیست؟

  وقتی آماده خوردن آن شدید، ساقه گل برگ مانند را بریده، سپس از طول برش دهید. در صورت وجود بذرها و ساقه داخلی را بیرون بیاورید بقیه را با قاشق بخورید. پوست آن نیز خوراکی است، اما خوردن آن هنگام رسیدن میوه کثیف است.

 7. آیا خرمالو برای کلیه ها مفید است؟

  خرمالو منبع عالی پروویتامین بتاکاروتن است، که مطالعات نشان می دهد می تواند خطر ابتلا به سرطان پستان در زنان قبل از یائسگی را کاهش دهد. ویتامین A همچنین برای سلامت بینایی مهم است و قلب، ریه ها، کلیه ها و سایر اندام ها را به درستی کار می کند.

 8. آیا میوه خرمالو برای ریفلاکس اسید مفید است؟

  شناخته شده است که خرمالو به تسکین گلودرد و دستگاه گوارش تحریک شده کمک می کند. آن ها برای سرماخوردگی، یبوست، عفونت های ویروسی و ریفلاکس اسید مفید هستند.

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

3 دیدگاه درباره مقاله “انواع خرمالو

 1. Avatar نیما گفت:

  بسیار مطلب جالب و مفیدی بود

 2. Avatar مهدی گفت:

  لطفا تمام این مدلها رو موجود کنید من می خواهم همه اینها رو داشته باشم

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   حتما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.