خوشمزه ها

خواص درمانی آجیل ها

خاصیت آجیل چیست

چرا متخصصان تغذیه در ارائه ی برنامه غذایی برای هر نوع مراجعی؛ آجیل تجویز می کنند؟ واقعا خواص آجیل ها چیست که برای هر نوع بیماری آشکار و مزمنی کاربرد دارد؟ آیا شواهد مستندی هست که نشان دهد؛ خوردن روزانه آجیل و حبوبات می تواند خطر ابتلا به دیابت و بیماری های قلبی را کاهش دهد و به طولانی شدن عمر انسان کمک شایانی کند؟

برنامه های غذایی که چند دهه قبل نوشته می شدند با توجه به کالری بالای موجود در آجیل، تصور می شد که بایستی از آجیل های پر کالری و پر چربی پرهیز کرد، اما شواهد جدید این فرض را فاقد اعتبار کرده است. در حقیقت، تجزیه و تحلیل اخیر در مورد عادات غذایی و نتایج بهداشتی کشور نشان می دهد که خوردن آجیل و حبوبات خوراکی (مثل بادام زمینی و نخودچی) با افزایش ریسک ناشی از ابتلای بیماری های قلبی عروقی یا دیابت مرتبط نیست.

پیشگیری از امراض و سکته با آجیل:

مطالعاتی در سال 2012 (که مشروح آن در سال 2017 در مجله انجمن پزشکی آورده شد) ارائه شد که نشان می داد، حدود نیمی از افرادی که مرگ ناشی از بیماری های قلبی، امراض دیابتی و یا سکته ی مغزی داشتند؛ مصرف آجیل و خشکبار روزانه شان در حد پایینی بود.

به طور خاص، این ارتباط با مصرف بسیار کم میوه، سبزیجات، آجیل و حبوبات، غلات سبوس دار، چربی های اشباع نشده یا غذاهای دریایی حاوی اسیدهای چرب امگا 3، گوشت های فرآوری شده، مصرف بیش از حد گوشت قرمز فرآوری نشده، خوراکی های شیرین شده با قند، نوشیدنی ها ی گازدار و یا سودا وجود دارد. مصرف کم آجیل (خوردن کمتر از 5 وعده پنجاه گرمی در هفته تعریف می شود که با 8٪ مرگ و میر همراه بود)

این یافته ها به شواهد مربوط به مطالعه سال 2013 توسط محققان هاروارد ارائه شده است. دکتر فرانک هو، استاد تغذیه و اپیدمیولوژی دانشگاه هاروارد، پس از این تحقیق گفت: ما دریافتیم که افرادی که هر روز آجیل می خورند عمر طولانی تر و سالم تری نسبت به افرادی که آجیل نمی خورند دارند.

خاصیت آجیل

خاصیت آجیل

مطالعات خواص دانه های آجیل:

دکتر هو و همکارانش داده های اطلاعاتی صدو بیست هزار داوطلب شرکت کننده در مطالعه بهداشت پرستاران و مطالعه سلامت پزشکان را تجزیه و تحلیل کردند. شرکت کنندگان را در شش دسته طبقه بندی کردند؛ از افرادی که هرگز آجیل نمی خورند تا کسانی که هفت بار یا بیشتر مصرف می کنند. نتیجه این شد آجیل دوستان نسبت به افرادی که آجیل نمی خورند کمتر در اثر سرطان، بیماری قلبی و بیماری های تنفسی می میرند. به طور کلی، آنها در طی مطالعه 20 درصد کمتر مرده بودند. علاوه بر این اثر “مربوط به میزان مصرف ” بود. به عبارت دیگر، هرچه مصرف آجیل بالاتر باشد، ریسک ابتلا پایین تر می آید.

آجیل و حبوبات خوراکی، بسته ای حاوی چربی های مختلف هستند، از جمله اسیدهای چرب اشباع نشده تک، اسیدهای چرب اشباع نشده چندگانه، اسیدهای چرب امگا 3، همراه با کمی چربی اشباع شده می توان اشاره نمود. گرچه چربی اشباع به طور کلی به عنوان نوعی چربی با مضرات در نظر گرفته می شود، اما در بافت های گیاهی چربی های اشباع نشده حتی سودمند نیز می توانند باشند.

مغز گردو پکان

مواد غذایی آجیل ها:

آجیل (سی گرم)انرژیکل چربیچربی اشباعچربی غیر اشباعچربی غیر اشباع چندگانهچربی امگا سه
بادام16915 g1 g10 g4 g0 mg
بادام برزیلی18519 g4 g7 g6 g5 mg
بادام هندی15512 g2 g7 g2 g17 mg
فندق18118 g1 g13 g2 g17 mg
ماکادمیا20322 g3 g17 g0 g55 mg
بادام زمینی16414 g2 g7 g4 g1 mg
گردو پکان19921 g2 g12 g6 g278 mg
چلغوز19019 g1 g5 g10 g32 mg
پسته15713 g2 g7 g4 g72 mg
تخمه کدو15313 g3 g4 g6 g51 mg
تخمه آفتابگردان16314 g2 g3 g9 g19 mg
گردو18518 g2 g3 g13 g2,565 mg
خواص آجیل

خواص آجیل

خواص دانه های آجیل:

بالاخره چرا آجیل خاصیت دارد؟

  • از دهه های پیش تا به امروز خواص آجیل تغییر نکرده است، هنوز هم آجیل ها خوراکی هایی با چربی و کالری بالا شناخته می شوند. با این حال، تحقیقات امروزی دیدگاه ما را نسبت به این خوراکی های سحرآمیز دگرگون کرده است و مشخص شده که برخی از چربی های رایج در آجیل ها – چربی های اشباع نشده تک و چند و اسیدهای چرب امگا 3 خطر بیماری های قلبی عروقی را کاهش می دهد.
  • امروزه سازمان غذا و داروی امریکا به تولیدکنندگان آجیل تاییدیه ای می دهد که می توانند با صداقت ادعا کنند که رژیم غذایی حاوی یک اونس آجیل روزانه می تواند خطر بیماری های قلبی را کاهش دهد.
  • آجیل ها میزان کلسترول را تنظیم می کنند. چربی اشباع نشده موجود در آجیل به کاهش کلسترول LDL (بد) و افزایش کلسترول HDL (خوب) کمک می کنند، از آریتمی (ضربان نامنظم قلب) جلوگیری می کنند. به نظر می رسد یک نوع چربی اشباع نشده، اسیدهای چرب امگا 3، از ایجاد ریتم های نامنظم قلب جلوگیری می کند.
  • آجیل ها لخته شدن خون را کاهش می دهند. برخی شواهد نشان می دهد که امگا 3 می توانند همانند آسپرین برای جلوگیری از لخته شدن خون کار کنند.
  • جلوی تصلب شرایین را می گیرد. آجیل ها سرشار از آرژنین، اسید آمینه مورد نیاز برای ساختن مولکولی به نام اکسید نیتریک هستند که رگ های خونی منقبض را شل می کند و جریان خون را آسان می کند.
  • افزایش سطح هورمون پپید. این هورمون به کنترل سطح گلوکز و کاهش سطح انسولین در افراد مبتلا به پیش دیابت کمک می کند.
  • ایجاد سیری می کند. آجیل ها سرشار از چربی، فیبر و پروتئین هستند که همگی بیشتر از غذاهای پر کربوهیدرات باعث احساس سیری می دهند. به همین دلیل، افرادی که به طور منظم آجیل می خورند، به ویژه افرادی که آجیل را جایگزین چربی های حیوانی مانند کره و گوشت های فراوری شده می کنند، کمتر دچار اضافه وزن می شوند.
آجیل های متنوع

آجیل های متنوع

موارد مصرف آجیل ها:

بهتر است از آجیل های خام و یا بو داده استفاده کنید . زیرا آجیل ها هم مانند سایر غذاهای سالم ممکن است حین فراوری بخش عمده ای از خواص جادویی خود را از دست بدهند. برخی مواد شیمیایی و روش های سریع باعث کاهش بالای میزان آنتی اکسیدان می شود. اگر تازه شروع به استفاده از آجیل می کنید، پیشنهادات زیر می تواند به شما کمک کند پنجاه گرم آجیل یا دانه در روز دریافت نمایید.

میان وعده آجیلی را با مصرف یک مشت آجیل یا یک بسته مغز آفتابگردان شروع کنید. اگر آجیل یا دانه های بسته بندی شده (خام یا بو داده) از فروشگاه اینترنتی پوپونیک خریداری می کنید، مطمئن باشید که آجیل ها سالم بوده فاقد سدیم، قند یا مواد افزودنی دیگر هستند. اگر می خواهید آجیل یا دانه های طعم دار را امتحان کنید، سعی کنید با زردچوبه، دارچین یا پودر کاکائو آنها را مزه دار کنید، این طعم دهنده ها را روی آجیل یا دانه های خام بپاشید و یا آنها را در دمای زیر صدو پنجاه درجه سانتیگراد تفت دهید. مدت زمان تفت دادن به اندازه و مقدار آجیل یا دانه های خوراکی که تفت می دهید بستگی دارد مثلا دانه ای آفتابگردان زمان بیشتری برای تفت دادن، نسبت به بادام لازم است.

اگر می خواهید روش اصولی تفت دادن آجیل ها را آموزش ببینید می توانید مقاله آموزش تفت دادن آجیل را مطالعه فرمایید.

آجیل را روی نان یا خوراکی ها بمالید:

انواع مختلف کره آجیلی در فروشگاه ها یا مغازه های روغنگیری موجود است، مهم است که برچسب ها را با دقت بخوانید تا از مصرف افزودنی های نمک یا شکر جلوگیری کنید.

آجیل ها را بپاشید:

دانه ها ی آجیل و مغزهای خرد شده به سالادها، ساندویچ ها و غلات صبحانه غلات کامل طعم و بافت ویژه ای می بخشند.

آجیل ها را جایگزین کنید:

جایگزینی گوشت های قرمز و فرآوری شده با آجیل، یک عملکرد دو سر برد است. کاهش خطر مرتبط با خوردن بیش از حد گوشت و همچنین خطر مرتبط با مصرف کم آجیل، آجیل را به جای گوشت در غذاهای اصلی آزمایش کنید. شما می توانید دستورالعمل های آجیلی را در وبسایت پوپونیک بیابید و استفاده کنید.

انواع آجیل های رنگی

انواع آجیل های رنگی

پی نوشت:

در پایان باید توجه داشته باشیم که مصرف آجیل بسیار مفید است اما افراط در مصرف آجیل باعث چاقی و شاید یک سری عوارض ناخواسته شود. چربی های اشباع موجود در بافت به دلیل کم بودن و در کنار چربی های سودمند، مفید هستند اما در صورتی که حجم ورودی این چربی ها زیاد شوند می توانند آسیب رسان باشد. باید توجه داشته باشیم که آجیل خام یا بو داده مفید هستند اما اجیل هایی که با رنگ های مصنوعی یا شکر فراوری می شوند آن خاصیت ویژه را نخواهند داشت.

امیدواریم از خواندن این مطلب لذت برده باشید، فروشگاه اینترنتی پوپونیک شما را به خواندن مقاله های زیر دعوت می نماید.

برای خرید آجیل می توانید از این لینک استفاده نمایید.
بهنام شایسته

درباره بهنام شایسته

پس از اخد مدرک کارشناسی مهندسی متالورژی دانشگاه شیراز در عرصه ی واردات زیورآلات، صنایع دستی، عتیقه و ظروف نقره وارد شدم، طی این مدت دوره های بازاریابی، مدیریت فروش دیده ام. پس از آن به نوشتن داستان و نمایشنامه نویسی به صورت حرفه ای روی آوردم و به دنبال آن به دلیل علاقه شخصی به محتوانویسی وارد شدم. آشنا به زبان انگلیسی، اسپانیول و تا حدودی آلمانی می باشم.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.