خوشمزه ها

آجیل سویا چیست

آجیل سویا چیست

سویا گیاهی است که منشا آن جنوب شرقی آسیا می باشد. از دانه های آجیل سویا به عنوان دارو در نوشته های امپراطور چین در 2500 سال پیش یاد شده است. از قرن دوم تا ششم میلادی توسط راهبان بودایی در ژاپن مورد استفاده قرار گرفت تا جایگزینی برای تزیینات گوشت نمک سود باشد. محصول تخمیر شده مذکور همان سس سویا است که در بسیاری از کشورهای جهان به عنوان چاشنی استفاده می شود.

تاریخچه لوبیای سویا:

لوبیای سویا توسط بازرگانانی که به آسیای جنوب شرقی تجارت می کردند، در قرن هجدهم به اروپا و آمریکا آورده شد. در سال های منتهی به انقلاب 1776 آمریکا، سویا به عنوان محصول علوفه ای درکارولینای جنوبی کاشت می شد. با این حال، بیش از صد سال طول کشید تا سطح زیر کشت سویا به حالت اقتصادی انجام گیرد. در دوره 1890 تا 1900، وزارت کشاورزی ایالات متحده (USDA) به طور سیستماتیک انتخاب بذرهای سویا را برای شرایط مختلف رشد در هر ایالت کشاورزی بررسی کرد. از آن زمان، آجیل سویا به یک محصول مهم در ایالات متحده تبدیل شده است. از جالبی این قضیه این است که امروزه ایالات متحده به تأمین کننده اصلی سویا به ژاپن و سایر کشورهای آسیایی تبدیل شده است، هرچندسرسختی چون برزیل را در برابر خود دارند.

آجیل خوشمزه و تازه

آجیل خوشمزه و تازه

لوبیای سویا یا آجیل سویا:

سویا، لوبیای سویا یا آجیل سویا، یک حبوبات یک ساله از خانواده نخود می باشد که دانه آن، خوراکی و پر مصرف می باشد. لوبیای سویا از نظر اقتصادی مهمترین لوبیا در جهان است که پروتئین گیاهی را برای میلیون ها نفر و مواد اولیه صدها محصول شیمیایی و غذایی را تأمین می کند.

آجیل سویا یکی از غنی ترین و ارزان ترین منابع پروتئین و یکی از اصلی ترین موارد در رژیم های غذایی افراد و حیوانات در بسیاری از مناطق جهان است. این دانه حاوی 17 درصد روغن و 63 درصد کنجاله است که 50 درصد آن پروتئین است. از آنجا که دانه های سویا فاقد نشاسته هستند، منبع خوبی از پروتئین برای بیماران دیابتی است.

در آسیای شرقی، لوبیا به شکل شیر سویا که یک مایع معلق (محلول معلق) مایل به سفید و توفو، پنیری که تا حدودی شبیه کشک است، مصرف می شود. دانه های سویا همچنین برای استفاده به عنوان ماده سالاد یا سبزیجات جوانه می زنند و ممکن است به صورت غذای میان وعده بو داده و میل شود. دانه های سویای جوان، معروف به edamame، معمولاً بخار پز یا جوشانده می شوند و مستقیماً از غلاف خورده می شوند.

سس سویا، یک مایع قهوه ای شور، از دانه های سویا خرد شده و گندم تولید می شود که به مدت شش ماه تا یک سال یا بیشتر در آب نمک تخمیر می شوند. این یک ماده اولیه پرکاربد در آشپزی آسیایی شرقی است. از دیگر غذاهای تخمیر شده سویا می توان به تمپورا، میسو و رب آجیل سویای تخمیر شده اشاره کرد.

آجیل سویا

آجیل سویا

خاصیت آجیل سویا چیست:

پژوهش های جدید خواصی را نشان داده برای آجیل سویا که پیش از این متصور نبودیم.

  • سویا منبع عالی برای بالابردن توان یادگیری می باشد. پروتئین موجود در بافت آجیل سویا غشای مغزی را تحریک می کند و توانایی آموختن را بالا می برد، به علاوه اینکه در کاهش افسردگی تاثیر به سزایی دارد.
  • آنتی اکسیدان موجود در سویا باعث خنثی کردن رادیکال های آزاد می شود و عملکرد ایمنی بدن در برابر سلول های تومور تقویت می شوند.
  • فیبر موجود در آجیل سویا در در روده با کلسترول رقابت کرده و جذب آن را دشوار می سازد. به این ترتیب با مصرف سویا کلسترول مضر خواه ناخواه در خون کاهش پیدا می کند.
  • پتاسیم موجود در آجیل سویا باعث می شود سطح تعادل آب درون سلولی و برون سلوی به تعادل رسیده و ضربان قلب تنظیم گردند.
  • ماده مهم کلسیم در آجیل سویا فراوان است که تقویت استخوان ها و دندان را در پی دارد.
  • روی موجود در آجیل سویا به افزایش سیستم ایمنی بدن کمک می کند. این ماده معدنی برای درمان زخم ها تاثیر جدی دارد.
  • آنتی اکسیدان های موجود در سویا باعث پاک کردن رادیکال های آزاد در بدن فرد می شد.
  • سویا حاوی خواص ضد التهابی است که به افراد مبتلا به آرتریت و سایر بیماری های التهابی کمک می کند و می تواند به عنوان یک میان وعده توسط افراد مبتلا به آسم به منظور درمان التهاب تنفسی مصرف شود.
آجیل سویا خوب

آجیل سویا خوب

مصرف آجیل سویا:

بهترین راه مصرف لوبیای سویا، خوردن آن به عنوان یک خوراکی میان وعده می باشد. می توان آن را در سبد آجیل چهار مغز گنجانده و مصرف نمود. در کنار بادام زمینی به عنوان یک جفت آجیل ارزان ولی پر محتوا محسوب می گردند.

امیدواریم از خواندن این مطلب لذت برده باشید، فروشگاه اینترنتی پوپونیک شما را به خواندن مقاله های زیر دعوت می نماید.

برای خرید آجیل می توانید از این لینک استفاده نمایید.
بهنام شایسته

درباره بهنام شایسته

پس از اخد مدرک کارشناسی مهندسی متالورژی دانشگاه شیراز در عرصه ی واردات زیورآلات، صنایع دستی، عتیقه و ظروف نقره وارد شدم، طی این مدت دوره های بازاریابی، مدیریت فروش دیده ام. پس از آن به نوشتن داستان و نمایشنامه نویسی به صورت حرفه ای روی آوردم و به دنبال آن به دلیل علاقه شخصی به محتوانویسی وارد شدم. آشنا به زبان انگلیسی، اسپانیول و تا حدودی آلمانی می باشم.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *