گیاهان

الفانت گراس چیست

الفانت گراس چیست

الفانت گراس (pennisetum purpureum) بومی مناطق حاره­ ای آفریقا است و یکی از گیاهان دائمی خانواده گرامینه است و تا حدودی از نظر ظاهر و رشد آن شبیه به نیشکر می­باشد. این گیاه در اقلیم­های حاره مرطوب به مقدار زیادی جهت تولید علوفه تازه کاشت می­شود و در مناطق گرم و خشک نیز در شرائط آبیاری عملکرد خوبی دارد.

رشد این گیاه به صورت مجتمع بوده و دارای ساقه­ های ضخیم است و اگر برداشت نشود تا ارتفاع 4 متر یا بیشتر می­رسد. بعد از هر برداشت٬ پنجه ­های جدیدی تولید می­شود که ممکن است تولید ریشه بنماید و اجتماع گیاه به طور فزاینده­ ای افزایش یابد و هر گیاه ممکن است تا 200 پنجه داشته باشد. برگ­های گیاه بزرگ٬ ضخیم و کرکدار است. بعضی واریته­ ها تولید گل می­کنند ولی برخی دیگر فاقد گل هستند. رشد مجدد بعد از برداشت آن خیلی سریع است و گیاه در طول تابستان علوفه خوبی تولید می­نماید. قطع مریستم­های انتهائی باعث رشد جوانه­ های قاعده ساقه می­شود ولی رشد برگ­ها در صورتی که جوانه ­ها قطع نشوند سریع­تر است. اگر فاصله بین هر برداشت 8 هفته یا بیشتر رعایت شود رشد مجدد سریع­تر و پنجه زنی بیشتر می­گردد.

در درجه حرارت کم گیاه به حالت رکود می­رود ولی گیاه مقاوم به یخبندان نیست. گرچه این گیاه را می­توان در انواع خاک ­­ها کشت نمود و نسبتا مقاوم به خشکی است ولی عملکرد زیاد زمانی حاصل می­شود که گیاه در خاک­های عمیق و حاصلخیر کشت شود و مقدار زیادی آب و کود دریافت دارد.

کاشت الفانت گراس:

الفانت گراس از طریق اندام­های رویشی تکثیر حاصل می­ نماید. برای این کار ساقه­ های مسن گیاه را به قطعاتی تقسیم می­کنند و هر قطعه به فاصله 1 * 1 متر کشت می­شود. می­توان ساقه ­های مسن را به قطعاتی که دارای سه گره هستند تقسیم کرد و این قطعات را طوری زیر خاک نمود که دو گره آن زیر خاک و گره سومی بالای خاک قرار داشته باشد. در هر هکتار حدود 10000 قطعه لازم است.

بهترین زمان کاشت٬ در اوائل بهار که خاک به اندازه کافی گرم می­شود می­باشد. قطعات کاشت شده به سرعت ریشه می­زنند و پس از 6 تا 8 هفته اولین برداشت علوفه امکان پذیر است. تا استقرار کامل گیاه٬ رطوبت در خاک نباید زیاد باشد زیرا باعث پوسیدگی قطعات کشت شده می­گردد. پس از استقرار کامل گیاه٬ مزرعه هر 12 تا 15 روز یک بار آبیاری می­شود. پس از هر برداشت مقدار 20 کیلوگرم در هکتار ازت به صورت سرک مصرف می­شود.

برای مطالعه مقاله معرفی گیاه کنجد کلیک کنید .

گیاه الفانت گراس

گیاه الفانت گراس

بهره برداری و عملکرد از الفانت گراس:

در حالی که ساقه الفانت گراس می­تواند به ارتفاع 4-3 متر برسد ولی علوفه را باید هنگامی که گیاه به ارتفاع 150- 100 سانتیمتر است برداشت نمود. در این مرحله٬ علوفه هنوز خوش خوراک و عمکلرد حاصله رضایت بخش است. علوفه الفانت گراس را می­توان با مورد٬ چاپر یا درون­های چرخان برداشت نمود ولی هرچه گیاه طویل­تر شود٬ به خصوص اگر برداشت به تاخیر افتد برداشت مکانیکی مشکل­ تر می­گردد.

الفانت گراس را می­توان مستقیما نیز مورد چرا قرار داد٬ البته در این مورد تلفات علوفه در اثر پایکوبی زیاد خواهد بود. تهیه سیلوی آن نیز امکان پذیر است. در زمستان در مزرعه الفانت گراس می­توان شبدر یا یک گیاه به قولات دیگر کشت نمود٬ عملکرد 150 تن علوفه تازه در هکتار برای سال اول با 6 بار برداشت و در سال­های بعد 250 – 200 در هکتار گزارش شده است.

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.