آموزش باغبانی

ده نکته برای رشد گوجه فرنگی

ده نکته برای رشد گوجه فرنگی

رشد گوجه­ فرنگی اغلب انگیزه­ ای برای شروع باغ سبزیجات بوده و کسانی که عاشق گوجه­ فرنگی هستند آن­ها را همیشه کشت می­کنند؛ زیرا آبدار، شیرین اما تند، معطر و بدون ضرر است.

متاسفانه، سبزیجات اندکی وجود دارد که به مشکلات بیشتری از گوجه­ فرنگی مبتلا هستند. ترفند رشد سریع گوجه ­فرنگی، انتخاب بهترین گونه­ ها، شروع رشد آن و کنترل مشکلات می­باشد. برای اطمینان از وجود گوجه­ فرنگی در طول سال، از اینجا شروع کنید.

1. گیاهچه­ های گوجه ­فرنگی را به صورت انبوه کشت نکنید.

هنگامی که گیاهچه ­های شما “برگ­های حقیقی” را تولید می­کنند، می­توان آن­ها را در گلدان­های جداگانه قرار داد. اگر رشد گوجه فرنگی را از بذر گوجه فرنگی شروع می­کنید، تعداد زیادی گیاهچه خواهید داشته که شاخه تولید می­کنند. شرایط انبوه باعث مهار رشد آن­ها شده و تنش ناشی از آن منجر به بیماری می­شود. کمی بعد از اینکه اولین مجموعه برگ­های حقیقی تولید شد، گیاهچه ­های گوجه­فرنگی را به گلدان­های 10 سانتیمتری منتقل کنید.

گیاهچه­ های گوجه ­فرنگی را به صورت انبوه کشت نکنید

گیاهچه­ های گوجه ­فرنگی را به صورت انبوه کشت نکنید

2. نور زیادی را فراهم کنید.

گیاهچه­ ها را در فاصله چند سانتیمتری از منبع نور قرار نگه دارید. گیاهچه­ های گوجه ­فرنگی به نور قوی و مستقیم نیاز دارد. در زمستان روزها کوتاه هستند؛ بنابراین، اگر آن­ها را در پنجره آفتابی قرار دهید، ممکن است نور کافی را دریافت نکنند. اگر آن­ها را در گلخانه رشد می­دهید، بهترین گزینه آن است که از نور مصنوعی به مدت 18-14 ساعت در روز استفاده کنید.

نور زیادی را فراهم کنید

نور زیادی را فراهم کنید

3. فن را روشن کنید.

گیاهان گوچه­ فرنگی برای تولید ساقه ­های قوی نیاز به حرکت و وجود نسیم دارند. این اتفاق به صورت طبیعی در محیط بیرون رخ می­دهد، اما اگر گیاهچه ­ها را در داخل رشد می­دهید بایستی گردش هوا را تامین کنید. استفاده از یک فن به مدت زمان پنج تا 10 دقیقه دو بار در روز کافی است. این مقدار کم اثر زیادی را خواهد داشت.

یکی دیگر از گزینه­ ها این است که گیاهان گوجه­ فرنگی را به آرامی با دستان خود به مدت چند دقیقه و چندین بار در روز تکان بدهید. این به تلاش زیادی نیاز دارد، اما باعث ایجاد گوجه­ فرنگی شگفت ­انگیزی می­ شود.

فن را روشن کنید

فن را روشن کنید

4. خاک باغ را پیش­گرم کنید

قبل از کاشت پوشش مالچ پلاستیکی باعث گرم شدن خاک می­شود.

گوجه ­فرنگی گرما را دوست دارد. تا زمانی که دمای خاک پایین باشد، آن­ها شروع به رشد نمی­کنند. شما می­توانید کارهای خود را در خاک انجام داده و ناحیه مورد نظر را با پلاستیک سیاه یا قرمز، چندین هفته قبل از کشت گیاه بپوشانید. گرمای زیاد خاک باعث می­شود که گوجه ­فرنگی زودتر به عمل بیاید. شما می­توانید قبل از کشت گیاه پلاستیک را بردارید، اما برخی از تحقیقات ادعا می­کنند که مالچ پلاستیکی قرمز دارای مزیت زیادی بوده و باعث افزایش عملکرد گوجه­ فرنگی می­شود.

خاک باغ را پیش­گرم کنید

خاک باغ را پیش­گرم کنید

5. پوشاندن ساقه ­ها با خاک

برای قوی­تر شدن ساقه گیاهچه ­های گوجه­ فرنگی آن­ها را در زیر خاک قرار دهید.

گیاهان گوجه­ فرنگی خود را به صورت عمیق در گلدان کشت کنید تا چندین برگ بالا بماند. هنگامی که به این صورت کشت می­شود، گوجه­ فرنگی­ها می­توانند از تمام ساقه­ های خود ریشه تولید کنند. ریشه­ های زیاد باعث قوی­تر شدن گیاه می­شود.

شما می­توانید سوراخ عمیقی را ایجاد کرده و گیاه را در آن قرار دهید. در این حالت، گیاه به سرعت خود را صاف کرده و به سمت آفتاب رشد می­کند. دقت کنید که شاخه­ های گوجه فرنگی خود را در زیر قفس قرار ندهید.

پوشاندن ساقه ­ها با خاک

پوشاندن ساقه ­ها با خاک

6. مالچ گوجه ­فرنگی­ها پس از گرم شدن خاک:

کاه بهترین مالچ برای باغ سبزیجات است. اگر قصد ندارید که خاک را با پلاستیک بپوشانید (نکته شماره 4 را در بالا ببنید)، بعد از اینکه زمین گرم شدن آن را بردارید. اگرچه مالچ باعث حفظ آب و جلوگیری از بیماری­های خاکی می­شود، اما بایستی زود برداشته شود تا سایه آن خاک را خنک نکند. از آنجا که گوجه ­فرنگی گرما دوست است، به آفتاب اجازه دهید تا در فصل بهار خاک را گرم کند. پس از گرم شدن، می­تواند در شب و روز مالچ را به منظور حفظ رطوبت اضافه کنید.

مالچ گوجه ­فرنگی­ها پس از گرم شدن خاک

مالچ گوجه ­فرنگی­ها پس از گرم شدن خاک

7. برگ­های پایین را حذف کنید.

بسیاری از بیماری­های گوجه ­فرنگی از برگ­های مسن­تر و پایین­تر آغاز می­شوند و بنابراین بایستی حذف شوند.

پس از اینکه گیاهان گوجه ­فرنگی شما حدود 390 سانتیمتر ارتفاع داشت، برگ­های موجود در ارتفاع 1 پا را بردارید. این برگ­ها مسن بوده و معمولا باعث ایجاد مشکلات قارچی می­شوند. با پر شدن گیاه، برگ­های پایینی کمترین میزان آفتاب و جریان هوا را دریافت می­کنند. این برگ­ها نزدیک سطح زمین قرار دارند و پاتوژن­های خاکزی می­توانند به راحتی روی آن­ها پراکنده شوند. از بین بردن آن­ها کمک می­کند تا از بروز بیماری­های قارچی جلوگیری شود. اسپری کردن هفتگی کمپوست چای به نظر می­رسد که برای از بین بردن بیماری قارچی موثر است.

برگ­های پایین را حذف کنید

برگ­های پایین را حذف کنید

8. بریدن و هرس کردن باعث تولید بیشتر گوجه ­فرنگی می­شود.

مکنده ­های گوجه­ فرنگی در اتصالات شاخه ­ها تشکیل می­شود.

بریدن و حذف کردن مکنده ­ها باعث توسعه اتصال و تولید دو شاخه می­گردد. مکنده ­ها میوه تولید نمی­کنند و از بقیه قسمت­های گیاه انرژی خود را تامین می­کنند.

با این حال، بقیه قسمت­های گیاه را هرس کنید. شما می­تواند تعدادی از برگ­ها را بردارید و اجازه دیهد که آفتاب به میوه برسد؛ اما برگ­هایی که فتوسنتز کرده و قند تولید می­کنند باعث ایجاد طعم در آن می­شوند. برگ­های کمتر به معنی گوجه ­فرنگی کمتر شیرین است.

بریدن و هرس کردن باعث تولید بیشتر گوجه ­فرنگی می­شود

بریدن و هرس کردن باعث تولید بیشتر گوجه ­فرنگی می­شود

9. تنظیم آب:

پوسیدگی انتهای گل باعث عدم رسیدگی گوجه ­فرنگی می­شود.

آبیاری عمیق و منظم به توسعه میوه کمک می­کند. آبیاری نامنظم و عدم آبیاری به مدت یک هفته منجر به پوسیده شدن انتهای گل  (کمبود کلسیم) و ترک خوردگی می­شود. قاعده کلی این است که اطمینان حاصل کنید که گیاهان شما حداقل 2.5 سانتیمتر آب در هفته دریافت می­کنند، اما در مکان­های گرم و خشک ممکن است به مقدار بیشتری نیاز داشته باشند. اگر گیاهان شما شروع به پژمردگی کردن، به آن­ها آب بدهید.

پس از آغاز رسیدگی میوه، می­توانید آبیاری را سبک­تر کنید. کاهش آب باعث می­شود که غلظت قندها بیشتر و طعم بهتر شود. از قضاوت خود استفاده کنید. آب را برای مدت زمان زیادی حفظ کنید، زیرا گیاه به طور مداوم تکان خورده و شکوفه ­ها و میوه ­های خود را از دست می­دهد.

تنظیم آب

تنظیم آب

10. گرفتن گوجه ­فرنگی برای تنظیم آن:

گوجه ­فرنگی معمولا در آب و هوای بهتر می­رسد، اما گاهی اوقات می­توانیم به آن کمک کنیم. برای داشتن گوجه ­فرنگی­های بزرگ و آبدار، بایستی گیاه به صورت نامعین رشد کند. نامعین به این معناست که گیاهان فقط رشد کرده و تولید میوه را ادامه می­دهند (گوجه­ فرنگی­ها در واقع انگورهایی هستند که به صورت گیاهان صاف و مستقیم رشد می­کنند). گوجه ­فرنگی­های دارای رشد نامعین به آفتاب نیاز دارد. گیاهان گوجه فرنگی دوست دارند قبل از اینکه میوه را تنظیم کنند، ارتفاع زیادی داشته باشند؛ بنابراین، اگر گیاهان گوجه ­فرنگی شما سالم و سرسبز باشند، اما در ماه اول و یا دم گل ندهند، نگران نباشید.

اگر بی­صبر هستید، هرس کردن ساقه­ های اصلی در اوایل تابستان باعث رشد نامعین گیاه می­شود تا انرژی خود را صرف گلدهی کند. در صورت عجله برای رسیدگی گوجه ­فرنگی، این می­تواند یک ترفند مفید باشد.

گوجه­ فرنگی­های دارای رشد معین به ارتفاع مشخص رسیده و سپس میوه را به صورت مرتب تولید می­کند. این امر باعث دسترسی به گوجه فرنگی با کیفیت بالا شده و برای تهیه سس مناسب است. این گیاهان تمایل دارند که در اوایل فصل رشد گلدهی را شروع کنند و نباید مشکلی در تنظیم میوه ­ها باشد، مگر اینکه شرایط آب و هوایی نامطلوب باشد و باعث شرایطی تحت عنوان “ریزش شکوفه” شود.

گرفتن گوجه ­فرنگی برای تنظیم آن

گرفتن گوجه ­فرنگی برای تنظیم آن

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *