گیاهان

با انواع لوبیا آشنا شویم

انواع ارقام لوبیا

لوبیا گیاهی است از تیره بقولات، علفی و بالا رونده که به دور درختان و گیاهان دیگر می‌پیچد. برگهای آن سبز رنگ، پهن، بزرگ و نوک تیز است که شامل سه برگچه به شکل قلب می‌باشد. گلهای آن سفید مایل به زرد یا بنفش و میوه آن باریک و غلاف مانند است که دانه‌های لوبیا در آن قرار دارد. از پوست و دانه‌های لوبیا هنگامی که لوبیا سبز است استفاده می‌شود که به نام لوبیای سبز معروف است ولی هنگامی که پوست غلاف سفت می‌شود دانه‌های داخل آن به صورت لوبیای خشک که به رنگ قرمز یا سفید می‌باشد مورد استفاده غذایی قرار می‌گیرد. برگهای لوبیا دارای ماده‌ای به نام آلانتوئین می‌باشد. در ادامه با انواع لوبیا آشنا میشوید.

لوبیا غار آفریقایی (african-cave-bean):

بوته ­ای/خشک. گیاهان تولید شده فاقد رونده هستند. شکوفه ­ها سفید، گیاه تا ارتفاع حدود 45 تا 50 سانتیمتر رشد می­کند. غلاف سبز رنگ و گرد بوده و شباهت زیادی به لوبیا سبز دارد. دانه­ ها به رنگ قهوه ­ای و سفید و مشابه ژاکوپس­کاتل است. بلوغ آن حدود 80 روز طول می­کشد.

لوبیا غار آفریقایی

لوبیا غار آفریقایی

لوبیا آفریقایی برتر (african-premier-bean):

بوته ­ای/خشک، ارقام متنوع آن با رنگ پایه صورتی در کنیا وجود دارد. اولین برخورد من با آفریقایی برتر در سال 1978 بود که در مجموعه وانیگان جان ویت وجود داشت.

لوبیا آفریقایی برتر

لوبیا آفریقایی برتر

لوبیا آلگاروبو (algarrobo-bean):

بوته ­ای/خشک. پس از 85 روز اولین غلاف خشک حاصل می­شود که طول آن 3.5 × 11.43 سانتیمتر می­باشد. شکوفه­ های کرمی، گفته می­شود که یک رقم کلبیایی نادر است. مشابه سرباز است. دانه ­ها کمی سنگین­تر هستند. به دلیل تولید دانه خشک فصل آن کوتاه بوده و حدود 84 روز است. گیاهان به صورت مستقیم رشد کرده و اندام رونده را تولید نمی­کنند. این نوع رقم در در کلرادو و در زمین 6700 فوتی رشد می­کند.

لوبیا آلگاروبو

لوبیا آلگاروبو

لوبیا آفتاب آلیس (alice-sunshine-bean):

بوته ­ای/محکم. شکوفه ­ها سفید رنگ. اولین اسنپ در حدود 50 روز تولید می­شود و در حدود 80 روز دانه ­های خشک تولید می­شوند. ارتفاع گیاه نیم متر بوده و بدون اندام رونده است. عملکرد آن زیاد بوده و اندازه غلاف­های سبز 20.5-15.50 سانتیمتر هستند. رقم اصلی لوبیا از این لوبیا توسعه یافت است. این لوبیا در مینه ­سوتا و پنسیلوانیا تحت عنوان رابرت لوبیتز شناخته می­شود.

لوبیا آفتاب آلیس

لوبیا آفتاب آلیس

لوبیا آمبر پیرل (amber-pearl-bean):

بوته ­ای/خشک. شکوفه ­ها صورتی روشن. اولین دانه­ های خشک در 100 روز تولید می­شوند. رشد گیاهان مستقیم بوده و فاقد اندام رونده است. این واریته عملکرد بالایی داشته و یکی از اجداد رقم رابرت لابیتز در پنسیلوانیا و مینه­ سوتا محسوب می­شود. پوشش دانه باغ­های دهه 1980 را به من یادآوری می­کند که تحت عنوان پکاتونیکا نامیده می­شدند.

لوبیا آمبر پیرل

لوبیا آمبر پیرل

لوبیا وندر اندرسون (anderson’s-wonder-bean):

بوته­ ای، شکوفه بنفش رنگ، گیاه تا ارتفاع 7 اینچ (18 سانتیمتر) رشد کرده و غلاف سبز صاف تولید می­کند. رقم استرالیایی بوده و توسط شرکت اندرسون تولید شده است. در اواخر قرن 19 و اوایل قرن 20 در سیدنی استرالیا بذر آن تولید شد. سپس به نیوساوت ولز منتقل گردید.

لوبیا وندر اندرسون

لوبیا وندر اندرسون

لوبیا چشم فرشته (angel-eye-bean):

بوته­ ای/خشک، شکوفه سفید رنگ. 85 روز برای تولید اولین غلاف نیاز است. سپس غلاف­ها به تدریج خشک می­شوند. ارتفاع گیاهان 45 تا 50 سانتیمتر است. یکی دیگر از لوبیاهایی است که توسط جانس آلدرز در هلند تولید شده است.

برای خواندن مقاله فواید لوبیای سویا کلیک کنید.

لوبیا چشم فرشته

لوبیا چشم فرشته

لوبیا آپالوسا (appaloosa-bean):

بوته ­ای/خشک. شکوفه سفید. اولین غلاف خشک در 91 روز تولید می­شود. گیاهان به صورت مستقیم رشد کرده و فاقد اندام رونده هستند. گفته می­شود که با لوبیا پینتو مرتبط است. این رقم نام خود را از اسب آپالوسا گرفته که دارای نشانه و رنگ­آمیزی مشابه است.

لوبیا آپالوسا

لوبیا آپالوسا

لوبیا اتواتر (atwater-bean):

بوته ­ای/ محکم، شکوفه صورتی رنگ. رشد آن به صورت بوش بوده و فاقد اندام رونده است. طول غلاف 15 سانتیمتر. اگر دانه ­ها خشک شوند 90 روز نیاز خواهد بود. لوبیا رابرت لوبیتز نیز نامیده می­شود که توسط او در سال 1999 معرفی شده است. به نام اتواتر نیز خوانده می­شود در مینه­ سوتا و کاندیوهی شرقی مرکزی و در امتداد بزرگراه مینه­ سوتا 12 واقع شده است.

لوبیا اتواتر

لوبیا اتواتر

لوبیا بامبرگر بلائو (bamberger-blaue-bean):

بوته ­ای/خشک. برای تولید اولین غلاف به 98 روز نیاز دارد. گیاه مقاوم بوده و بدون وجود اندام روند تا ارتفاع 28 اینچ (71 سانتیمتر) رشد می­کند. غلاف­های آن به رنگ سبز بوده و طول­ آن­ها 6.5 اینچ (16.5 سانتیمتر) می­ باشد و دانه کلیوی و سفت را تولید می­کند. فاصله ردیف 9.25 فوت (281.94 سانتیمتر) بوده و در سال 2013 حدود یک پوند و نیم (680.3 کیلوگرم) بذر تولید کرده است. اغلب به صورت لوبیای پخته در آلمان مصرف می­شود. از مجموعه لوبیای استرید استروم آلمان است.

لوبیا بامبرگر بلائو

لوبیا بامبرگر بلائو

لوبیا بکا برون (beka-brown-bean):

بوته ­ای/خشک. پرمحصول. محصول دانه خشک در طول 90 روز تولید می­شود. غلاف­ها حلقوی کوتاه و سبز است. گفته می­شود که گیاهان رشد خوبی دارند. در دهه 80 در کاتالوگ لوبیای جان ویت وینگان توصیف شده است. رقم بوش کانادایی برای تهیه سوپ و پخت و پز استفاده می­شود. از سال 2013 کشت می­شود.

لوبیا بکا برون

لوبیا بکا برون

لوبیا بری بست (berry’s-best-bean):

بوته­ ای/خشک، از مجموعه بارت بریر در کانن­سیتی کلرادو بدست آمده است. بریر در دهه 1950 فروخته شده است. او از مشتریان کشاورز خود خواسته بود که این لوبیا را جمع ­آوری کنند. این لوبیا در نهایت به مجموعه جان ویت وانیگان منتقل شده است.

لوبیا بری بست

لوبیا بری بست

لوبیا بهترین موم (best-of-all-wax-bean):

بوته ­ای/اسنپ. رقم مومی در بلژیک با نام گای دیریکس شناخته می­شود. در حال حاضر تاریخچه این لوبیا شناخته شده نیست. دانه بسیار شبیه به بریتل واکس است. باید ببنیم که در دوره رشد چونه رشد می­کند.

لوبیا بهترین موم

لوبیا بهترین موم

لوبیا تخم پرنده (bird-egg-bean):

نیمه رونده/خشک. در اوایل دهه 80 این لوبیا در بورس کالاهای دانه ­ای به دست آمده بود. این لوبیا را کنت ولی به من قرض داده بود. توضیحات این لوبیا در سالنامه شماره یک SSE دیده شده است. تقریبا در سه دهه گذشته این لوبیا داد و ستد می­شود و بعدها لوبیای تخم پرنده 2 نیز تهیه گردید که دارای برگ­های متفاوت و بزرگی بود.

لوبیا تخم پرنده

لوبیا تخم پرنده

لوبیا تخم پرنده 2 (bird-egg-2-bean):

نیمه رونده/خشک. برای تولید اولین غلاف خشک به بیش از 110 روز نیاز دارد. گیاهان رشد بیشتری داشته و ارتفاع آن­ها به 50 سانتیمتر می­رسد و به طور کامل به بلوغ می­رسند. این لوبیا در اوایل دهه 80 بدست آمده و کنت ولی آن را به من قرض داده است. این لوبیا ابتدا به نام تخم پرنده شناخته می­شود. در دهه 80 این لوبیا تمام بورس را به خود اختصاص داده بود. در اوایل سال 2013 من آن را از مزرعه SSE بدست آوردم و متوجه شدم که نام آن به تخم پرنده 2 تغییر یافته است.

لوبیا تخم پرنده 2

لوبیا تخم پرنده 2

لوبیا تخم پرنده آبی (bird-egg-blue-bean):

بوته ­ای/خشک. این لوبیا در سال 1981 توسط باغ من توسعه یافته و توسط من نیز نامگذاری شده است. در زمان کشف، بسیار زیبا بود. گیاهان دارای رشد مستقیم بوده و فاقد اندام رونده هستند. ارقام منفرد آن را نگهداری نکرده ­ام. تاریخچه این لوبیا بسیار جالب بوده و اطلاعاتی در مورد گونه­ های آن وجود دارد. این لوبیا را در سال 1983 در کتاب SSE معرفی کرده ­ام.

لوبیا تخم پرنده آبی

لوبیا تخم پرنده آبی

لوبیا غاز سیاه و سفید (black-and-white-goose-bean):

نیمه رونده. تا حدود 150 یا 180 سانتیمتر رشد می­کند. این لوبیا را در سال 1980 در باغچه خودم پیدا کردم. این باغ 6 هکتاری من در جنوب کاپرون ایلینوی قرار دارد. این لوبیا دارای رگه­ های کوچک بوده و نسبت با سایر لوبیاها متفاوت است. من داستان نامگذاری این لوبیا را دوست دارم و تصمیم گرفتم که کمی متفاوت از سایر گونه ­ها باشد. من می­خواست به کسب و کار غازها وارد شوم.

لوبیا غاز سیاه و سفید

لوبیا غاز سیاه و سفید

لوبیا قزل ­آلا سیاه و سفید (black-and-white-trout-bean):

رقم لوبیا خشک بوش. الگوی پوشش دانه شیب جاکوب کاتل است. رنگ آن تیره ­تر بوده و به نظر می­رسد که رنگ واقعی آن سیاه است نه بنفش تیره. از امی­هاوک در کالهن کلرادو بدست آمده است. جایی که دانه­ های لوبیا در ارتفاع 6700 فوتی رشد می­کند.

لوبیا قزل ­آلا سیاه و سفید

لوبیا قزل ­آلا سیاه و سفید

لوبیا بلک کاتل (black-cattle-bean):

بوته ­ای/خشک. برای تولید اولین غلاف خشک به 90 روز زمان نیاز دارد. دانه ­های لوبیا بزرگ بوده و گیاهان بزرگی را تولید می­کند. منشاء این رقم از جنوب فرانسه است.

لوبیا بلک کاتل

لوبیا بلک کاتل

لوبیا کوکو سیاه (black-coco-bean):

رقم بوته ­ای خشک. شکوفه ­ها صورتی. برای تولید غلاف­های خشک به 85 روز زمان نیاز دارد. اندازه لوبیا مناسب بوده و حلقوی است. می­توان پوسته آن را به راحتی جدا و استفاده کرد. این امر زمانی صورت می­گیرد که دانه هنوز نرم بوده و کمی نارس است. گیاهان در حال رشد فاقد اندام رونده هستند.

لوبیا کوکو سیاه

لوبیا کوکو سیاه

لوبیا مادر استالارد خوب سیاه (black-good-mother-stallard-bean):

خشک. تا حدودی نیمه رونده یا رونده کامل. بیش از یک دهه پیش توسط دبی گروات در میشیگان یافت شده است. او فکر می­کرد که این لوبیا جهش یافته است و هرگز در جایی یافت نمی­شود، اما همیشه رشد می­ کند. این لوبیاهای معمولی نصف این لوبیا هستند، اما همیشه به رنگ سیاه و سفید است.

لوبیا مادر استالارد خوب سیاه

لوبیا مادر استالارد خوب سیاه

لوبیا اسب سیاه (black-horse-bean):

بوته ­ای خشک. شکوفه صورتی تیره. برای تولید غلاف خشک به 85 روز زمان نیاز دارد. غلاف­های خشک باقی مانده به طور متوالی در مدت حدود سه هفته خشک می­شوند. اندازه این لوبیا بزرگتر از کوکو سیاه نیست، اما از آن بیشتر است. این لوبیا توسط ویل بونسال در صنعت معدن یافت شده است. ویل یک پروژه معروف در دانه است. من این لوبیا را در سال 2015 رشد دادم و آن را در سال 2018 نامگذاری نمودم. این لوبیا به مدت سه سال رشد کرده و تبدیل به رقم پایدار شده است.

لوبیا اسب سیاه

لوبیا اسب سیاه

لوبیا نایت فال سیاه (black-nightfall-bean):

نیمه­ رونده/خشک. برای تولید اولین دانه خشک به 100 روز زمان نیاز دارد. این گیاه می­تواند همانند لوبیا بوش روی زمین رشد کرده و از رشد بهتری برخوردار است. اندازه غلاف­های سبز آن 10 تا 12 سانتیمتر بوده و تولید بیشتری دارد و رنگ آن بنفش است. در هر غلاف آن 4 تا 6 دانه کوچک وجود دارد. هنگامی که غلاف بالغ می­شود، به سرعت خشک می­گردد.

برای مطالعه مقاله معرفی انواع لوبیا سبز کلیک کنید.

لوبیا نایت فال سیاه

لوبیا نایت فال سیاه

لوبیا ستاره سیاه (black-star-bean):

رقم لیما دارای دانه سیاه است. اندازه دانه متوسط است. در حدود 90 روز گیاه شروع به تولید غلاف می­کند. یکی از ارقامی است که در مرکز حفاظت ساندیل در آیوا قرار دارد.

لوبیا ستاره سیاه

لوبیا ستاره سیاه

لوبیا قزل ­آلای سیاه (black-trout-bean):

بوته ­ای/خشک. شکوفه به رنگ صورتی روشن. 85 روز برای شروع تولید بذر خشک. دانه به شکل جاکوب کاتل است. دانه ­های آن سیاه واقعی نبوده و بنفش است.

لوبیا قزل ­آلای سیاه

لوبیا قزل ­آلای سیاه

لوبیا لاک­پشت سیاه (black-turtle-bean):

نیمه رونده/خشک. غلاف­های کوتاه و حلقوی سفتی را تولید می­کند که با دانه­ های سیاه پر شده است. دانه ­ها به رنگ بنفش نیز دیده می­شوند. بذرهای من هنوز رشد داده نشده است.

لوبیا لاک­پشت سیاه

لوبیا لاک­پشت سیاه

لوبیا والنتین سیاه (black-valentine-bean):

بوته ­ای/اسنپ. شکوفه صورتی. سخت و دارای تولید متوسط. نوع تجاری قدیمی آن در سال 1850 شناخته شده است. ارتفاع آن به 30 تا 35 سانتیمتر رسیده و شاخ و برگ زیادی را تولید می­کند. غلاف­های آن سبز تیره بوده و در قسمت­های بالای گیاه تشکیل می­شود. اندازه غلاف بزرگ بوده و در حدود 50 روز تشکیل می­شود. بذر خشک آن در حدود 75 تا 90 روز تشکیل می­شود.

لوبیا والنتین سیاه

لوبیا والنتین سیاه

لوبیا بلومینگ پریر (blooming-prairie-bean):

بوته­ ای. شکوفه به رنگ فوشیا. غلاف لوبیای خشک به رنگ بنفش. 90 روز برای تولید اولین غلاف خشک. گیاهان به فرم مستقیم و نسبتا رونده رشد می­کنند. این لوبیا یکی از ارقامی است که توسط رابرت لوبیتس شناسایی شده است. بعدها با نام بلومینگ پریر نامگذاری گردید. این لوبیا در جنوبی غربی روستر و مسیر 30 مینه­ سوتا قرار دارد. دانه­های آن در آناپولیس نووا نیز وجود دارد که یکی از زیباترین دانه ­های خشک رشد کرده تا به حال است.

لوبیا بلومینگ پریر

لوبیا بلومینگ پریر

لوبیا بلوم آبی (blue-bloom-bean):

نیمه رونده/ اسنپ. برگ­ها بزرگ و براق هستند. اولین غلاف خشک در حدود 90 روز تشکیل می­شود. منشاء آن تپه تنسی است. ارتفاع این گیاه حدود 45 سانتیمتر بوده و غلاف آن 10 سانتیمتر است.

لوبیا بلوم آبی

لوبیا بلوم آبی

لوبیا جای آبی (blue-jay-bean):

بوته ­ای/اسنپ. شکوفه به رنگ صورتی. 65 روز برای اسنپ و 90 روز برای غلاف خشک. این دانه­ ها در قرن 19 در چامبورد یافت شده است. این رقم به صورت تجاری در کانادا توسط باب ویلدفونگ و شیرلی بلومز فروخته شده است. این لوبیا را من از سال 1980 تا 1986 در کتاب SSE ذکر کرده ­ام.

لوبیا جای آبی

لوبیا جای آبی

لوبیا شاگزاماکزون آبی (blue-shaxamaxon-bean):

در لهستان است. غلاف­های آن پس از خشک شدن به بنفش تیره تغییر رنگ می­دهد. رقم بومی است که توسط مردم سنکا رشد داده می­شود.

لوبیا شاگزاماکزون آبی

لوبیا شاگزاماکزون آبی

لوبیا باب­لینک (bobolink-bean):

لهستانی/خشک. 95 روز برای تولید دانه خشک نیاز دارد. به عنوان “زیبا” نیز شناخته می­شود. ممکن است یک لوبیای قدیمی در ایالت مین باشد. تعدادی از این دانه­ ها در فهرست جان ویتی وجود داشته و در سال 1970 در منبع بودوین ذکر شده است.

لوبیا باب­لینک

لوبیا باب­لینک

لوبیا بمبا (bomba-bean):

رقم بوته ­ای، لوبیا خشک اوکراین. این لوبیا توسط جوزف سیمکو بدست آمده است. در سال 2014 نیز رشد داده شده است.

لوبیا بمبا

لوبیا بمبا

لوبیا بونتیفول (bountiful-bean):

بوته ­ای/اسنپ. 47 تا 50 روز برای تولید غلاف زمان نیاز دارد. غلاف­های آن زودهنگام و خوراکی بوده و پس از برداشت مصرف می­شود. در سال 1898 توسط شرکت پیتر هندرسون معرفی شده است. نام این رقم توسط شرکت هندرسون نامگذاری شده است. در سال 1897 نام این لوبیا جایزه 25 دلاری را برای آبل استیل بدست آورده است.

لوبیا بونتیفول

لوبیا بونتیفول

لوبیا بونتیفول استر (bountiful-ester-bean):

بوته ­ای/خشک. 100 روز. گیاه پهنی که به سمت بالا رشد نمی­کند. تاریخچه این گیاه شناخته نشده است. رالف عضو SSE بوده و در میشیگان پیشگام اصلی شناسایی این رقم در اواسط دهه 1980 بود.

برای خرید انواع بذر لوبیا کلیک کنید.

لوبیا بونتیفول استر

لوبیا بونتیفول استر

لوبیا پل بوسنی (bosnian-pole-bean):

اسنپ. 65 تا 75 روز برای اسنپ و 95 روز برای اولین غلاف خشک. غلاف ضخیم و گوشتی بوده و اندازه آن 12 سانتیمتر است. نسبت به رقم بوسنی متفاوت است. گفته می­شود که دانه ­های آن تا حدودی سفید بوده و بطور مداوم رشد می­کند. از طریق نماینده شیرلی بلوز در کانادا می­توان دانه­ های این لوبیا را خریداری کرد.

لوبیا پل بوسنی

لوبیا پل بوسنی

لوبیا فوراید بوستون (boston-favorite-bean):

بوته ­ای/خشک. بدون رونده رشد می­کند. اولین غلاف خشک در حدود 90 روز و اکثر غلاف­های خشک در حدود 115 روز حاصل می­شوند. غلاف به رنگ سبز بوده و اندازه آن 15 سانتیمتر است. این گیاه در باغبانی قدیمی کاربرد داشته و قبل از سال 1885 در منطقه بوستون رشد می­کرد. در آن زمان این رقم رونده تولید می­کرد. امروزه نسخه بهبود یافته آن وجود دارد.

لوبیا فوراید بوستون

لوبیا فوراید بوستون

لوبیا برونر بار (brauner-bar-bean):

نیمه رونده/خشک. شکوفه سفید. گیاه تولید شده کوتاه بوده و در امتداد سطح زمین رشد می­کند. اولین غلاف خشک در طول 90 روز حاصل می­شود. نام آن آلمانی بوده و در انگلیسی به معنی خرس قهوه ­ای است. الگوی پوشش دانه شباهت زیادی به لوبیای قهوه ­ای و سفید دارد.

لوبیا برونر بار

لوبیا برونر بار

لوبیا برینگزر (bregenzer-bean):

خشک. زمانی که این لوبیا در زمستان سال 2014 خریدم، بسیار دوست داشتنی بود.رنگ این لوبیا دارای الگوی بوبولینک بوده و مناطق قرمز رنگ در اطراف چشم آن متمرکز نشده است، بلکه در یک انتهای دانه قرار دارد.

لوبیا برینگزر

لوبیا برینگزر

لوبیا بریو (brejo-bean):

پل/اسنپ. 90 تا 95 روز. گل­ها به رنگ بنفش. طول غلاف 20 سانتیمتر. به سرما نسبتا مقاوم بوده و به رطوبت سازگار است. دانه این گونه را می­توان به صورت مستقیم با افزایش دمای روزانه به حدود 60 درجه کشت کرد. انواع بسیار قدیمی از آن وجود دارد که توسط مردم بومی آمریکا نگهداری می­شود.

لوبیا بریو

لوبیا بریو

لوبیا برلیانت (brilliant-bean):

نیمه رونده/خشک. بالا رونده قوی نیست. می­توان روی زمین به صورت بوته ­ای رشد کند. دانه ­های کلیه­ ای شکل بزرگ و در پایه قهوه ­ای مایل به زرد را تولید می­کند. گونه هلپر در سال 1946 توسط UNH توسعه یافته است. از تلاقی بین گاگ و لوبیای هامپشیر حاصل شده است. از اواخر دهه 1940 تا اوایل دهه 1950 توسط شرکت تولید بذر بیلی هلپر فروخته شده است.

لوبیا برلیانت

لوبیا برلیانت

لوبیا بریتل واکس (brittle-wax-bean):

بوته ­ای/اسنپ. غلاف زرد. زودهنگام، 55-45 روز به اسنپ. معرفی شده در سال 1900 توسط شرکت جانسون و استوکس که در قرن 21 با نام موم پاکوتاه شناخته شده بود. در سال 1902 این نام به بریتل واکس تغییر داده شد. از تلاقی بین موم چشم سیاه و ریفوژ غلاف حلقوی حاصل شده است.

لوبیا بریتل واکس

لوبیا بریتل واکس

لوبیا غاز چشم قهوه ­ای (brown-eyed-goose-bean):

نیمه رونده/خشک. در سال 1980 در باغ من کشف گردید و من آن را نامگذاری کردم. سابقه این لوبیا هرگز کشف نشده است، اما در سال 2013 مجددا شناخته شده است.

لوبیا غاز چشم قهوه ­ای

لوبیا غاز چشم قهوه ­ای

لوبیا کلیه قهوه ­ای (brown-kidney-bean):

لوبیا بوش که بدون اندام رونده رشد می­کند. علاف آن به رنگ سبز و حلقوی است. اولین غلاف در حدود 80 روز تولید می­شود. این رقم یکی از مجموعه جان ویت است. در سال 1978 من آن را در وینگان بدست آوردم. لوبیای مادری آن پاون می­باشد که در سال 1979 شناسایی شده است.

لوبیا کلیه قهوه ­ای

لوبیا کلیه قهوه ­ای

لوبیا قزل ­آلا قهوه ­ای (brown-trout-bean):

بوته ­ای/خشک. شکوفه صورتی روشن. برای تولید غلاف خشک به 80 روز نیاز دارد. الگوی رنگ پوست دانه مشابه جاکوب کاتل بوده و به جای قهوه ­ای و سفید به رنگ ماریون و سفید است. مقدار ناحیه سفید روی بذر می­تواند بسته شرایط آب و هوایی متفاوت باشد. همچنین، نوع خاک نیز رنگ دانه را تحت تاثیر قرار می­دهد. این لوبیا در سال 2012 کشت شده است. پوشش دانه حاصل حدود 99.5 درصد قهوه ­ای بود.

لوبیا قزل ­آلا قهوه ­ای

لوبیا قزل ­آلا قهوه ­ای

لوبیا باک­اسکین گرل (buckskin-girl-bean):

بوته­ ای/اسنپ. انواع مختلفی از آن توسط دو شرکت بذر تجاری تولید و به فروش می­رسد. 55 روز برای اسنپ و 80 روز برای اولین غلاف خشک. شکوفه­ ها سفید بوده و تا ارتفاع 40 سانتیمتری روی گیاه گسترش می­یابند. غلاف آن سبز رنگ بوده و 15 سانتیمتر طول دارد و طعم آن نیز شیرین است.

لوبیا باک­اسکین گرل

لوبیا باک­اسکین گرل

لوبیا بوفی (buffy-bean):

بوته ­ای/اسنپ. غلاف به رنگ سبز. در سال 1979 در باغچه من کاشته شده و توسط من نامگذاری شده است. من معتقدم این لوبیا یکی از محصولاتی است که از تلاقی کانتندر و کروکی واکس حاصل شده است. به نظر می­رسد که این لوبیا به رنگ سیاه نزدیک­تر است. آرایش ژنتیکی آن مشابه کانتندر نیست. تولید آن بسیار زیاد است. برخی از آن­ها در تابستان 2014 رشد داده شده است و دارای عطر و طعم خوبی هستند.

لوبیا بوفی

لوبیا بوفی

لوبیا بوکستون باکشات (buxton-buckshot-bean):

نیمه­ رونده / خشک. بیش از 110 روز برای تولید غلاف­های خشک. یک رقم قدیمی از بوکستون است. تا ارتفاع حدود 4 فوت بالا می­رود. غلاف­ها سبز حلقوی بوده و رگه­های بنفش دارد. غلاف­های خشک دارای دانه ­های مناسب هستند. دانه­ ها کروی بوده و کمی کوچک­تر از لوبیای ناوی است. رشد آن جالب است.

لوبیا بوکستون باکشات

لوبیا بوکستون باکشات

لوبیا کالیفرنیا (california-bean):

نیمه رونده / خشک. این لوبیا در سال 1979 توسط سازمان وینگان بدست آمده است. جان ویتی به من گفت که لوبیا زبرا توسط یک تولید کننده در کالیفرنیا فرستاده شده است. بنابراین، من این لوبیا را جدا کرده و جداگانه رشد دادم. از آنجا که این لوبیا برای چندین سال کشت شده، نام آن را کالیفرنیا گذاشتم.

لوبیا کالیفرنیا

لوبیا کالیفرنیا

لوبیا غاز وحشی کانادایی (canadian-wild-goose-bean):

نیمه رونده / خشک. اولین غلاف خشک در حدود 90 روز شروع می­شود. در هنگام خشک شدن غلاف بسیار نازک می­شود. رشد این لوبیا بسیار کم است. گیاه غلاف کوچک و سبز رنگی را تولید می­کند که دارای رگه ­های بنفش است.

لوبیا غاز وحشی کانادایی

لوبیا غاز وحشی کانادایی

لوبیا کندی (candy-bean):

نیمه رونده / خشک. 106 روز برای غلاف خشک. لوبیای با دانه بزرگ. در سال 1982 در باغ من یافت شد و من آن را نامگذاری کردم. هرگز در کتاب SSE ذکر نشده است. در سال 1984 به میشیگان فرستاده شد و از طریق SSE گسترش یافت. نسخه قدیمی آن در کتاب SSE وجود دارد. توسط دو شرکت بذر کانادا به فروش می­رسد. دانه آناپولیس و دانه­ های بهاره.

لوبیا کندی

لوبیا کندی

لوبیا کانلینو نرو (cannellino-nero-bean):

بوته ­ای/ خشک. رقم ایتالیایی بودن اندام رونده رشد می­کند. شکوفه صورتی. گیاه تولید شده 50 سانتیمتر ارتفاع دارد. در حدود 100 روز غلاف 12 سانتیمتری خشک تولید می­شود و در طول 120 روز تقریبا تمام غلاف­ها خشک می­شوند.

لوبیا کانلینو نرو

لوبیا کانلینو نرو

لوبیا کانلینو روسو (cannellino-rosso-bean):

بوته ­ای / خشک. به نظر می­رسد که همانند کانلینو نرو است. این نام برای ارقام ایتالیایی گذاشته شده است و از نظر رشد و فصل مشابه هستند.

لوبیا کانلینو روسو

لوبیا کانلینو روسو

لوبیا کانو (canoe-bean):

بوته ­ای/خشک. دانه خشک در حدود 85 روز شروع می­شود. یکی از بهترین گونه ­هایی است که توسط رابرت لوبیتس معرفی شده است.

لوبیا کانو

لوبیا کانو

لوبیا کاسی بنفش غلاف (cassie’s-purple-pod-bean):

اسنپ. این لوبیا دارای رشد زیبایی است. بالاروندگی متوسطی دارد. غلاف­ها به رنگ بنفش بوده و طول آن­ها 8 اینچ (20 سانتیمتر) است و عطر و طعم خوبی دارد. پس از پختن رنگ آن به سبز تیره تغییر می­کند. در اواخر دهه 1980 این گونه در بورس ایالات متحده رشد و تجارت آن افزایش یافته بود.

لوبیا کاسی بنفش غلاف

لوبیا کاسی بنفش غلاف

لوبیا سدر لیک (cedar-lake-bean):

بوته ­ای / خشک. 80 روز. تولید بالا و زودرس. اندازه دانه متوسط. یکی از انواع مختلفی که توسط رابرت لوبیتس معرفی شده است.

لوبیا سدر لیک

لوبیا سدر لیک

سوالات متداول در مورد انواع لوبیا:

 1. محبوب ترین لوبیا در جهان کدام است؟

  محبوب ترین لوبیای جهان، نخود است.

 2. چند نوع لوبیا داریم؟

  به طور دقیق حدود 400 نوع لوبیا وجود دارد. و این فقط همان چیزی است که می دانیم خوراکی است.

 3. آیا می توانید لوبیا را هر روز بخورید؟

  لوبیا منبع عالی فیبر است. این مهم است زیرا بیشتر آمریکایی ها هر روز 25 تا 38 گرم توصیه نمی کنند. فیبر به شما کمک می کند تا منظم باشید و به نظر می رسد در برابر بیماری های قلبی، کلسترول بالا، فشار خون بالا و بیماری های گوارشی محافظت می کند.

 4. کدام لوبیا شیرین ترین است؟

  لوبیای سیاه به دلیل عطر و طعم شیرین و بافت نرم هنگام پخته شدن مشهور است.

 5. کدام یک از لوبیا ها بیشترین پروتئین را دارند؟

  لوبیای سویای آب پز که به آن ادامام نیز گفته می شود، بیشترین مقدار پروتئین را در بین لوبیا تأمین می کند. در یک و نیم فنجان ادامام، 32 درصد ارزش روزانه (DV) برای پروتئین موجود در یک رژیم 2000 کالری دریافت خواهید کرد.

 6. آیا برنج و لوبیا یک وعده غذایی کامل است؟

  حقیقت این است که برنج و لوبیا یک ترکیب قدرتمند و سالم است. آنها با هم یک پروتئین کامل می سازند! این بدان معناست که شما برای احساس سیری و سیر کردن همیشه به پروتئین حیوانی نیاز ندارید. این همان چیزی است که اگر بر بودجه خود تنگ باشید، برنج و لوبیا را به این گزینه عالی تبدیل می کند.

 7. آیا عدس از لوبیا سالم تر است؟

  عدس دارای فواید سلامتی بسیار مشابه لوبیا است، اما دارای مزایای کمی است. میزان فیتات آنها از لوبیا کمتر است. فیت ها، توانایی بدن در جذب ریز مغذی ها را کاهش می دهد. در حقیقت، عدس قرمز ممکن است کمتر از 50٪ فیتات نسبت به برخی از انواع فیتات پایین ذرت، گندم، لوبیا و دانه های سویا داشته باشد.

 8. بزرگترین لوبیا چیست؟

  یک لوبیای سبز که توسط H. Hurley از Fuguay-VArina، کارولینای شمالی، ایالات متحده آمریکا در سال 1996 رشد کرد، به طول 121.9 سانتی متر رشد کرد.

 9. آیا لوبیای خشک سمی است؟

  سمیت در لوبیا خشک … لوبیا حاوی ترکیبی است که به لکتین معروف است. لکتین ها در طیف وسیعی از غذاهای گیاهی وجود دارند که به طور معمول مصرف می شوند. برخی از لکتین ها که در غذا یافت می شوند مضر نیستند، لکتین هایی که در لوبیای خشک یافت می شوند بسیار سمی و برای سلامتی انسان مضر هستند.

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

هومن انگورانی

درباره هومن انگورانی

سلام! من هومن انگورانی هستم و از اینکه با شما در این فضای دیجیتال ارتباط برقرار کنم، خوشحالم. به عنوان یک نویسنده و علاقه‌مند به موضوعات مختلف، نوشته هایم را به اشتراک می‌گذارم. به نظر من نوشتن یک ارتباط قوی و شگفت‌انگیز است. علاقه مند به یادگیری عمیق هستم و دوستم دارم هر انچه را که آموختم تا حدی که میتوانم به دیگران انتقال دهم.

مقاله های مرتبط

13 دیدگاه درباره مقاله “با انواع لوبیا آشنا شویم

 1. Avatar صلاح گفت:

  با سلام ممنون از اطلاعات کامل و جالبتون.اما ممکنه که بفرمایید کدام نوعش برای آب و هوای ایران مخصوصا کردستان بازده بیشتری دارد.بازم ممنون.

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   لوبیای سیاه در منطقه شما بازدهی بالایی دارد

 2. Avatar محسن گفت:

  با سلام و عرض خسته نباشید. ممنون از اطلاعاتتون. به نظر شما تو زمینهای زراعی اردبیل که خاکش نسبتا ماسه ای باشه، کدوم رقم ها بهتر میاد؟

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   بذر ل.بیا قرمز ساندری .

 3. Avatar محمد گفت:

  با سلام من یه لوبیا دست به دست شده رسیده به دستم ولی نمیدونم چه گونه ای هست یه کم از باقالی کوچیکتره سفید وسطش قهوه ای ریز چطوری میتونید راهنمایی کنید اگه بازار داشته باشه کشت انبوه داشته باشیم؟؟؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   متاسفانه بازار این گونه محصولات زمان میبرد تا جا بیافتد باید ابتدا از فروش بذرش شروع کنید تا کم کم فرهنگ استفاده اش هم راه بیافتد

 4. Avatar بهار گفت:

  سلام فک کنم هیچ کدومشون تو ایران نیست

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   بعضی ها موجود میود در بعضی زمانها

 5. Avatar بهار گفت:

  اگه میشه در مورد انواع لوبیا ها در ایران هم مطلب بزارید سپاس

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   به زودی حتما

 6. Avatar مجید گفت:

  با سلام و درود و تشکر از زحمات شما بابت معرفی ارقام مختلف
  خواهشمندم رقمی از لوبیا چیتی خارجی که میزان برداشت و تناژ بالاتری نسبت به ارقامی داخلی دعرد رع معرفی بفرمایید .
  سپاسگذارم

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   به زودی مقاله ای از این بابت منتشر میشود.

 7. Avatar شاهین گفت:

  آیا بذر لوبیای بلومبرگ پریر که به رنگ بنفش بود ، رو دارید؟ من خریدارم، البته در هیچ فروشگاهی در ایران این رو ندیدم،وبیشتر لوبیاهای که در این مقاله ذکر شد در ایران نیست، غیر از لوبیا سیاه که بطور محدود وجود داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *