گیاهان

نکاتی درباره نگهداری و مراقبت گیاهان آپارتمانی

نکاتی درباره نگهداری و مراقبت گیاهان آپارتمانی

مهم نیست که چه گیاهانی در مجموعه خود دارید، همه آنها نیازهای اولیه مشابهی دارند. اگر شما یک باغبان تازه کار هستید، تمام مراقبت هایی که برای راضی نگه داشتن گیاهان آپارتمانی شما انجام می شود در ابتدا ممکن است کمی طاقت فرسا باشد. با این حال، بیشتر گیاهان شما برای سالم ماندن نیازی به توجه مداوم ندارند. به غیر از اینکه آبیاری را به خاطر بسپارید، تعداد زیادی از گیاهان آپارتمانی با مراقبت آسان وجود دارند که تنها چند بار در سال نیاز به نگهداری کمی دارند. هنگامی که لازم است وارد عمل شوید و هرس کنید یا چند برگ را که شروع به زرد شدن کرده اند جدا کنید، این نکات به شما دانش لازم برای مراقبت از گیاهان خود را می دهد.

1. آبیاری گیاهان آپارتمانی

همه گیاهان آپارتمانی بسته به نحوه رشد و تغییرات رشد گیاه در طول فصل، نیاز آبی کمی متفاوت دارند. بهتر است بر اساس نیاز آبیاری کنید نه بر اساس یک برنامه تقویمی مشخص. به طور کلی، گیاهانی که در خاک با زهکشی مناسب در یک ظرف با اندازه مناسب رشد می کنند، باید زمانی آبیاری شوند که 2.5 تا 3 سانتیمتر بالای خاک احساس خشکی کند.

کاکتوس ها و ساکولنت ها به آب کمتری نیاز دارند. گیاهان گلدار معمولاً کمی بیشتر نیاز دارند. آبیاری بیش از حد یکی از شایع ترین علل مرگ گیاهان آپارتمانی است. اگر مطمئن نیستید چه مقدار آبیاری کنید، بهتر است در قسمت خشک اشتباه کنید تا اینکه به گیاهان خود رطوبت بیش از حد بدهید.

آبیاری گیاهان داخل خانه

آبیاری گیاهان داخل خانه

2. گیاهان آپارتمانی را به صورت دوره ای کود دهید

مانند آبیاری، قانون آسانی برای دانستن میزان کود دادن وجود ندارد: این به سرعت رشد و سن گیاه و زمان سال بستگی دارد. اکثر گیاهان آپارتمانی در بهار و تابستان جهش رشد می کنند، بنابراین بهترین زمان برای کود دادن به آنها است. در طول روزهای کوتاه پاییز و زمستان، اکثر گیاهان آپارتمانی به کود زیادی نیاز ندارند. دستورالعمل های برچسب را دنبال کنید تا بدانید چه مقدار غذای گیاهی باید استفاده کنید.

مانند آبیاری بیش از حد، مهم است که از کود دهی بیش از حد گیاهان آپارتمانی خودداری کنید. کود بیش از حد می تواند ریشه های آنها را بسوزاند و رشد آنها را متوقف کند. برای واریته های گلدار از کودی استفاده کنید که سه عدد روی برچسب (به ترتیب نیتروژن، فسفر و پتاسیم) نسبتاً برابر باشد. اگر مقدار نیتروژن خیلی زیاد باشد، گیاه ممکن است برگهای زیادی رشد کند، اما گلهای کمی داشته باشد.

مراقبت از گیاهان بوسیله کود دادن در گلدان با دستان خانم

مراقبت از گیاهان بوسیله کود دادن در گلدان با دستان خانم

3. در صورت نیاز گیاهان آپارتمانی را تکثیر کنید

چندین نوع گیاه آپارتمانی هر چند وقت یکبار از طریق تقسیم یا روش های دیگر تکثیر می شوند. به جوان سازی گیاه بیش از حد رشد کرده و رشد تازه کمک می کند. بعلاوه، این یک راه ارزان قیمت برای از بین بردن گیاهان بیشتر از گیاهانی است که در حال حاضر دارید.

برخی از گیاهان آپارتمانی، مانند بروملیادها، شاخه های جدیدی را در پایه گیاه می فرستند یا به صورت افست می فرستند که می توانید آنها را تقسیم کرده و در گلدان های جدید قرار دهید. گیاهان آپارتمانی بالارونده مانند فیلودندرون و پوتوس در جایی که ساقه آنها با خاک تماس پیدا می کند ریشه های جدیدی تشکیل می دهند، بنابراین آنها کاندیدهای خوبی برای شروع گیاهان جدید از قلمه هستند. و شما می توانید بنفشه های آفریقایی جدید را از یک برگ ریشه کنید. فقط انتهای ساقه را برای چند هفته در کمی آب قرار دهید.

سایر گیاهان آپارتمانی، مانند گیاه عنکبوتی و بگونیا توت فرنگی، با فرستادن دونده ها با گیاهان جدید در پایان تولید مثل می کنند. ریشه زایی آنها برای شروع گیاهان جدید بسیار ساده است. معمولاً برای کمک به رشد ریشه گیاهان، فقط کافی است پایه گیاهان را چند روز در آب خیس کنید و سپس می توانید آنها را در خاک بکارید.

خانم جوان در حال تکثیر گیاهان آپارتمانی

خانم جوان در حال تکثیر گیاهان آپارتمانی

4. گیاهان آپارتمانی بیش از حد رشد کرده را دوباره بکارید

مطمئن نیستید که آیا گیاهان آپارتمانی شما نیاز به گلدان مجدد دارند؟ سیستم های ریشه را بررسی کنید. اگر ریشه ها به دور داخل ظرف می چرخند، ممکن است زمان آن رسیده است که گیاه را مجدداً بکارید. اگر گیاه از گلدان خود بیشتر شده است، می توانید آن را در ظرف کمی بزرگتر پیوند بزنید. اگر می خواهید آن را در همان گلدان نگهداری کنید، مقداری از ریشه ها را با یک چاقوی تیز ببرید و با استفاده از خاک تازه گلدان آن را در ظرف بکارید.

همانطور که گیاهان آپارتمانی خود را مجدداً گلکاری می کنید، زمان خوبی برای تقسیم گیاهان دارای چندین ساقه برای ایجاد گیاهان جدید است. بهار و تابستان بهترین فصل برای گلدان مجدد گیاهان آپارتمانی شماست.

کاشت گل آلوئه ورا در گلدان از زاویه دید بالا

کاشت گل آلوئه ورا در گلدان از زاویه دید بالا

5. گرد و غبار را از گیاهان پاک کنید

تقریباً تمام گیاهان آپارتمانی با تمیز کردن منظم ظاهر بهتری دارند. گرد و غبار روی برگ ها جمع می شود، بنابراین آنها را با یک دوش ملایم آب با دمای اتاق بشویید یا اگر گیاهان دارای برگ های کرک دار هستند (که می تواند رطوبت را حفظ کرده و بیماری را تحریک کند) آنها را با یک برس نرم گرد و غبار کنید. برای گیاهانی که برگ های صاف دارند، می توانید از پارچه ای استفاده کنید تا گرد و غبار جمع شده روی برگ ها را به آرامی پاک کنید. این نه تنها ظاهر گیاه شما را بهبود می بخشد، بلکه در واقع به جذب نور بیشتر کمک می کند.

دستان خانمی در حال پاک کردن گرد و غبار از روی گیاه با دستمال مرطوب

دستان خانمی در حال پاک کردن گرد و غبار از روی گیاه با دستمال مرطوب

6. گیاهان آپارتمانی را هرس کنید و بچسبانید

شما می توانید در هر زمانی از سال هرس کنید، اما پاییز زمان طبیعی برای شکستن قیچی هرس خود پس از یک تابستان رشد است. دلایل اصلی هرس گیاهان آپارتمانی، بهتر جلوه دادن آنها و جلوگیری از بزرگ شدن آنهاست. همانند تکثیر، بریدن گیاهان آپارتمانی بیش از حد رشد کرده به ارتفاع 10 تا 15 سانتیمتر به جوانسازی آنها کمک می کند. این تکنیک در تشویق رشد جدید گیاهان دنباله‌دار مانند پیچک سوئدی و پوتوس که ممکن است در پایه‌هایشان برهنه شده باشند، مؤثر است.

سعی کنید برش های خود را درست بالای مجموعه ای از جوانه ها یا شاخه های جانبی روی ساقه ای که می خواهید برش دهید ایجاد کنید. اینجاست که رشد جدید شروع خواهد شد. همچنین برای جلوگیری از گسترش مشکل، برگ ها و ساقه های مرده یا بیمار را جدا کنید.

نیشگون گرفتن یعنی از بین بردن نوک ساقه چه با ناخن یا هرس. برای تشویق رشد جوانه های جانبی، نوک ساقه و بالای برگ ها را بیرون بیاورید. گیاهانی که به سرعت رشد می کنند اغلب با نیشگون گرفتن مکرر به بهترین شکل به نظر می رسند تا فشرده و پرتر شوند.

هرس گیاهان آپارتمانی در داخال خانه

هرس گیاهان آپارتمانی در داخال خانه

7. گل های سر مرده و حذف برگ های در حال مرگ

گل های پژمرده را از گیاهان خود کوتاه کنید تا شکوفه های بیشتری را تشویق کنید و از مشکلات بیماری جلوگیری کنید. در حالی که در حال انجام آن هستید، حتماً برگ های زرد، قهوه ای یا پژمرده را بردارید. از یک هرس دستی با تیغه باریک یا قیچی تیز برای ایجاد یک برش تمیز بدون پاره شدن ساقه گیاه استفاده کنید. بهتر است قبل از اینکه به گیاه دیگری بروید، تیغه های هرس خود را با الکل پاک کنید تا از انتشار هر گونه آفت و بیماری جلوگیری کنید.

برای جلوگیری از پوسیدگی در گلدهی، شکوفه های چروکیده را جدا کنید

برای جلوگیری از پوسیدگی در گلدهی، شکوفه های چروکیده را جدا کنید

8. کنترل آفات حشرات

معمولاً چندین حشره به گیاهان آپارتمانی حمله می کنند. صابون حشره کش یک درمان آسان و موثر برای اکثر آفات نرم بدن مانند شته ها و کنه های عنکبوتی است. اسپری شدید آب از شیلنگ به از بین بردن جمعیت این آفات نیز کمک می کند. مالش الکل روی حشرات دارای پوشش مومی مانند فلس و شپشک آردآلو موثر است. با پنبه روی آن ضربه بزنید.

مهم نیست از چه درمانی استفاده می کنید، ثابت قدم باشید. برای آفاتی که به سرعت تکثیر می شوند مانند شته ها و کنه های عنکبوتی، ممکن است لازم باشد گیاهان را هفته ای یکبار به مدت یک ماه یا بیشتر درمان کنید تا از شر آفات خلاص شوید.

مگس های قارچی مگس های سیاه ریز هستند که در اطراف خاک وزوز می کنند و یک آفت رایج گیاهان آپارتمانی هستند، اگرچه اغلب با مگس میوه اشتباه گرفته می شوند. هنگامی که گیاهان بیش از حد آبیاری می شوند، معمولاً پشه های قارچی را به تعداد زیاد می بینید. بین دو آبیاری اجازه دهید سطح خاک خشک شود و مطمئن شوید که برگ های مرده روی سطح خاک پاک می شوند. در موارد شدید، ممکن است بخواهید گیاه خود را در خاک تازه و یک ظرف تمیز مجدداً گلدان کنید.

برگه تله زرد در گیاه اپارتمانی

برگه تله زرد در گیاه اپارتمانی

9. مراقب بیماری های گیاهان آپارتمانی باشید

گیاهان آپارتمانی بیمار یا برگ ها یا ساقه های آسیب دیده را در حین رشد از بین ببرید تا از گسترش بیماری جلوگیری کنید. برخی از بیماری ها توسط حشرات منتشر می شوند، بنابراین کنترل جمعیت حشرات به جلوگیری از این مشکلات کمک می کند. چند بیماری رایج گیاهان آپارتمانی که باید مراقب آنها بود عبارتند از: کپک پودری (به نظر می رسد مانند لکه های سفید پودری روی برگ ها)، لکه های قارچی برگ (می تواند لکه های زرد، قهوه ای یا سیاه روی برگ ها باشد) و پوسیدگی ریشه (مخلوط، تیره رنگ)  ریشه ها معمولاً در اثر آبیاری بیش از حد ایجاد می شوند

گیاه آپارتمانی مریض با نقطه های قهوه ای روی برگ های زرد

گیاه آپارتمانی مریض با نقطه های قهوه ای روی برگ های زرد

برای خرید انواع بذر گل زینتی می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

هومن انگورانی

درباره هومن انگورانی

سلام! من هومن انگورانی هستم و از اینکه با شما در این فضای دیجیتال ارتباط برقرار کنم، خوشحالم. به عنوان یک نویسنده و علاقه‌مند به موضوعات مختلف، نوشته هایم را به اشتراک می‌گذارم. به نظر من نوشتن یک ارتباط قوی و شگفت‌انگیز است. علاقه مند به یادگیری عمیق هستم و دوستم دارم هر انچه را که آموختم تا حدی که میتوانم به دیگران انتقال دهم.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *