گیاهان

طبقه بندی علمی گیاهان

طبقه بندی علمی گیاهان

در طی چند قرن گذشته دانشمندان مختلفی گیاهان را به روشهای متفاوت گروه روش بندی کردند که هر کدام دارای اشکالات و نواقصی بود تا اینکه در قرن هیجدهم کارل لینه با طبقه بندی خود پایه و اساس کار طبقه بندی را بطور علمی بنا گذاشت و در قرن نوزدهم چارلز داروین روش نامگذاری را کامل کرد.

قلمرو گیاهی، شامل دو زیر قلمرو است، اول زیر قلمرو ریسه داران که شامل جلبک ها، قارچها و باکتری هاست و دوم زیر قلمرو رویان داران، که دارای ۵ شاخه است.

یکی از شاخه های معروف آن شاخه شبه سرخسیها است که به دو قسمت مهم زیر تقسیم می شود :

  1. بازدانگان : شامل حدود ۷۰۰ نوع گیاه است که عموما درختانی همیشه سبز هستند. بذر آنها بدون پوشش و بر روی میوه مخروطی شکل ایجاد می شود، این گیاهان معمولا سوزنی برگ اند. اکثر آنها زینتی بوده و به عنوان منبع اصلی در تولید چوب هستند. بطور عمده بازدانگان در مناطق معتدله کره زمین پراکنده اند. .
  2. نهان دانگان : شامل ۲۵۰۰۰۰ نوع گیاه بوده که در سراسر دنیا پراکنده اند و از نظر اقتصادی مهم ترین گیاهان بشمار می آیند زیرا منبع اصلی برای تهیه غذا، لباس، کاغذ، روغن و غیره هستند. بر خلاف بازدانگان، در نهان دانگان بذر در داخل میوه پوشیده بوده و غالبا پهن برگ اند.

نهان دانگان خود به دو رده تقسیم بندی می شوند :

الف ) تک لپه ایها شامل حدود ۵۰۰۰۰ نوع گیاه است مانند گیاهان تیره غلات، تخلیات و زنبق. برخی از خصوصیات گیاه شناسی این گروه چنین است :

  • جنین دارای یک لپه است
  • برگها باریک است
  • اجزای گل سه یا مضربی از آن است
  • ساقه و ریشه فاقد لایه زاینده اند.

ب ) دو لپه ایها شامل حدود ۲۰۰۰۰۰ نوع گیاه است مانند نباتات تیره گل سرخ، کدوئیان و بسیاری از تیره های گیاهی. خصوصیات عمده در این گروه عبارت است از:

  • جنین دارای دو لپه است
  • همگی پهن برگ اند
  • اجزای گل چهار، پنج یا مضربی از آنهاست
  • لایه زاینده در گونه های چوبی هر سال دراثر فعالیت سبب رشد قطری می شود.

برای مطالعه مقاله طبقه بندی گیاهان از نظر چرخه زندگی میتوانید از این لینک استفاده کنید.

 

گیاهان دولپه ای

گیاهان دولپه ای

 

در گیاه شناسی هر کدام از رده های تک لپه ایها و دو لپه ایها دارای راسته های مختلفی هستند و هر راسته خود به چندین تیره (خانواده) تقسیم بندی می شود سپس هر تیره به واحد کوچک تری به نام جنس و هر جنس به واحد کوچک تری به نام گونه گروه بندی می شود، در باغبانی پس از گونه، واحد کوچک تری به نام رقم وجود دارد که امروزه این واژه به جای واژه قدیمی واریته بکار می رود. رقم به معنای واریته اهلی و کشت شده است که در اثر انتخاب، اصلاح، جهش و مانند آن توسط یک اصلاح گر حاصل شده است، در حالیکه اهمیت واریته بیشتر در بحث گیاه شناسی است و به یک جمعیت که صفتی منحصر به فرد دارد اطلاق می شود. از اینرو بهتر است در باغبانی از اصطلاح رقم به جای وارونه استفاده کرد.

نکته اینکه برای نوشتن نام علمی بایستی چنین عمل کرد که همیشه نام جنس با حرف بزرگ و نام گرنه با حرف کوچک شروع شود و نام واریته یا رقم را نیز معمولا با حروف کوچک آغاز کرد. این روش نامگذاری توسط لینه و به منظور تشخیص و تقسیمات گیاهی بنیان گذاشته شده است.

برگرفته از کتاب : اصول باغبانی
تالیف : مهندس فرید مردای نژاد
انتشارات فرهنگ جامع

 

برای خرید انواع بذر درخت می توانید از این لینک استفاده کنید.
در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *