آموزش باغبانی

زمان کاشت بذر

زمان کاشت بذر

زمان کاشت بذر در گیاهان علفی و چوبی متفاوت بوده و هر کدام شرایط مختلفی برای جوانه زنی نیاز دارند. معمولا زمان کاشت بذر گیاهان علفی به برنامه  تولید و مهم تر از آن دمای لازم برای جوانه زدن بذر بستگی دارد. از اینرو حداقل دمای لازم برای جوانه زدن بذر این گیاهان از اهمیت بسیاری برخوردار است و این نیاز اساسی بشمار می رود. به عنوان مثال حداقل دمای لازم برای جوانه زنی بذر کاهو، کلم برگ و فلفل سبز به ترتیب برابر با صفر، ۱۰ و ۱۶ درجه سانتی گراد است.

زمان کاشت بذر در گیاهان چوبی (دایمی) به عوامل متعددی مانند شرایط رکودی بذر، دمای لازم برای جوانه زنی و مدیریت و محل جغرافیایی خزانه بستگی دارد بنابراین تفاوت هایی بین زمان کاشت بذر این گونه ها مشاهده می شود.

گیاهان چوبی از این نظر در چهار گروه زیر تقسیم بندی می شوند:

  1. بذرهایی که باید فورا کاشته شوند. این بذرها در بهار یا اوایل تابستان می رسند نظیر برخی گونه های افرا، سپیدار و نارون.
  2. بذرهایی که باید در بهار کشت شوند مانند اقاقیا، کاج اروپایی و درخت نوئل. این بذرها در دمای ۳۲-۱۵ درجه سانتی گراد جوانه می زنند.
  3. بذرهای سوزنی برگانی مانند کاج و نراد و بسیاری از گونه های چوبی خزان دار که به سرمادهی مرطوب برای جوانه زنی نیاز دارند اما پس از تأمین سرما، تا هنگامی که دمای خاک بالا نباشد آنها جوانه نمی زنند. دمای لازم برای جوانه زنی این نوع بذرها ۳۰-۲۰ درجه سانتی گراد است و زمان کاشت آنها در پاییز است.
  4. بذر برخی گونه ها مانند سیب، گلابی و میوه های هسته دار برای جوانه زنی نیاز به سرمای مرطوب دارند و پس از تأمین سرمای کافی در دمای ۱۷۰-۱۰ درجه سانتی گراد قادر به جوانه زنی هستند. این بذرها را در پاییز کشت می کنند. اما بذر میوه هایی نظیر گیلاس و آلبالو که دارای پوسته سخت و جنین را کد هستند در اواخر تابستان یا اوایل پاییز بایستی کشت شوند تا به مدت ۸-۶ هفته، (قبل از رسیدن سرمای زمستانه)  در معرض هوای گرم قرار بگیرند و یا اینکه بذرها را قبل از رسیدگی کامل میوه برداشت کرده و پیش از خشک شدن، کشت شوند تا بدین طریق درصد بذرهای جوانه زده افزایش یابد.
جوانه زنی بذر

جوانه زنی بذر

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *