آموزش باغبانی

تولید یونجه برای اسب

تولید یونجه مناسب برای اسب

آیا به این فکر می­کنید که یونجه خود را در سال جاری برداشت کنید؟ اگر چنین است، چندین نکته وجود دارد که باید در هنگام برش و برداشت آن را به خاطر داشته باشید.

بهترین زمان برای برش

در زمان برداشت مرحله بلوغ بسیار مهم است. گلن شیمیکر، متخصص تغذیه ایالات متحده از دانشگاه آیداهو می­گوید: “بهترین زمان برای برش یونجه بلافاصله پس از شکوفه دادن است”. “پس از شکوفه دادن، بیشترین میزان عملکرد ساقه وجود دارد. هنگامی که یونجه بالغ است، اسب­ها سعی می­کنند فقط برگ­ها را بخورند و ساقه­ های بزرگتر و خشن را استفاده نمی­کنند”.

بر اساس این قانون، اگر شما علوفه مخلوط را برداشت کنید (یونجه و چمن)، در هنگام آغاز شکوفه دهی یونجه، چمن نیز برای برداشت آماده است.

شیمیکر می­گوید: “یونجه معمولا رشد سریع داشته و قبل از بلوغ چمن شروع به شکوفه دادن می­کند (بالاترین کیفیت، درست قبل از تولید دانه”. “اگر منتظر بمانید که اولین شکوفه یونجه را ببنید، حدود 20 درصد بیوماس چمن را از دست خواهید داد، اما کیفیت آن­ها برای اسب­ها همچنان مناسب است”.

برای مطالعه مقاله می توانید از این فوت و فن کاشت یونجه لینک استفاده نمایید.

تولید یونجه مناسب برای اسب

اسب و کره

ملاحظات اقلیم خشک برای برش یونجه

برش، محصول نهایی شما را تحت تاثیر قرار می­دهد. شیمیکر می­گوید: “در اقلیم خشک، گیاهان پس از برداشت کمتر قارچ می­زنند؛ این امر به دلیل گرمای خشک تابستان است”. “آبیاری بارانی میتواند تغییرات اندکی را ایجاد کند، اما با قارچ­زدگی اندکی در یونجه­ های رشد یافته صورت می­گیرد”. لازم است به یاد داشته باشید که برخی از قارچ­ها می­توانند حاوی مایکوتوکسین­های مضر باشند.

“به نظر می­رسد که خشک کردن برداشت­های دوم و سوم بسیار ساده­ تر است، زیرا در آن زمان دمای هوا بالاتر و تابش بیشتر و یونجه نیز سبک­­تر است و سریعا خشک می­شود”. “سعی کنید در هنگام برداشت روی برگ­ها شبنم باشد (رطوبت اندک برای کمک به نگه داشت برگ­ها و جلوگیری از خرد شدن)؛ این امر باعث می­شود که شرایط برداشت ایده­ آل شود.

بسیاری از تولید کنندگان یونجه، در آب و هوای خشک، برداشت یونجه را در اواخر شب انجام می­دهند. در این زمان شبنم تشکیل می­شود.

برای خرید انواع بذر یونجه قسمت رنگی را کلیک کنید.

تولید یونجه مناسب برای اسب

یونجه

نگرانی­ های اقلیم مرطوب برای برش یونجه

در مناطق شرقی ایالات متحده، جایی که باران و رطوبت بیشتری وجود دارد، خشک کردن یونجه بسیار سخت است. شیمیکر پیشنهاد می­کند که در این مناطق یونجه را در یک شیار بزرگ و نازک خشک کنند. او می­گوید: “شما می­توانید در مدت سه شبانه روز علوفه­ های با کیفیت خوب تهیه کنید”.

برای مطالعه مقاله آبیاری یونجه کلیک کنید.

رطوبت یونجه بسیار بالا بوده و زمانی که قارچ رشد می­کند اسپورهای آن به هوا منتشر شده و باعث کاهش کیفیت آن می­شود. عامل دیگری که می­تواند باعث ایجاد گرد و غبار در یونجه شود، برش آن از نزدیک سطح زمین است که می­تواند همراه با خاک باشد.

شیمیکر می­گوید: “برخی از ماشین­های علف چین دوار، مقدار زیادی خاک را به داخل بسته علوفه می­اندازد”. “دوارها خاک را از زمین­های ناهموار برداشت می­کنند. برای علوفه اسب، بهتر است از ماشین­های چمن زن قدیمی استفاده شود. جمع­ آوری نیز اهمیت زیادی دارد (اینکه آیا در زمین باقی می­ماند یا نه)”.

برای مطالعه مقاله تولید علوفه به روش هیدروپونیک قسمت رنگی را کلیک کنید.

تولید یونجه مناسب برای اسب

اسب

دریافت پیام اصلی

هنگامی که یونجه برداشته شده به درستی پردازش می­شود، می­تواند به عنوان منبع مهمی از پروتئین و کلسیم برای اسب باشد. برای جلوگیری از “استیمی” بایستی توجه داشته باشید از قارچ زدگی ممانعت شود.

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

2 دیدگاه درباره مقاله “تولید یونجه برای اسب

 1. Avatar میکائیل بشارتی گفت:

  سلام
  ما در استان کرمانشاه شهرستان جوانرود زندگی میکنیم
  به نظر شما چه نوع یونجه برای منطقه ما مناسب است؟
  و چگونه احتمال رشد علف های هرز و قارچ ها را به صفر درصد برسانیم؟
  لطفاً راهنمایی کنید
  با تشکر بشارتی

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   برای منطقه سردسیر بذر یونجه رنجر مناسب است.
   روشهای پیشگیری و کنترل علفهای هرز

   1- استفاده از بذر های بوجاری شده و فاقد هر گونه بذر علف هرز
   2- استفاده از کودهای دامی پوسیده
   3- کنترل علفهای هرز در کانال های آبیاری و در حاشیه مزارع
   4- کنترل علفهای هرز در زمان آیش
   5- رعایت مسائل قرنطینه ای
   6- بازدید و کنترل وسایل کشاورزی قبل از ورود به مزرعه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *