آموزش باغبانی

کدام نوع نخود فرنگی برای باغ شما مناسب است

نخود فرنگی مناسب باغ

نخود فرنگی یک سبزی پرطرفدار برای رشد و پرورش است. نخود فرنگی یکی از اولین محصولاتی است که در بهار می­رسد و شما می­تواند آن را در انواع مختلف غذاها استفاده کنید. در واقع، شما می­توانید آن را به عنوان یک میان وعده در باغ استفاده کنید. از آنجا که نخود فرنگی جزء حبوبات است، می­تواند برای خاک نیز مناسب باشد.

رشد و پرورش نخود فرنگی به اندازه کافی آسان است. سخت­ ترین بخش پرورش نخود فرنگی انتخاب رقمی است که می­خواهید رشد دهید. اساسا 3 نوع نخود فرنگی وجود دارد:

  1. نخود فرنگی انگلیسی
  2. نخود فرنگی اسنو 
  3. نخود فرنگی اسنپ شیرین

هر کدام دارای نام­های متعددی بوده و به همین دلیل انتخاب آن گیج کننده است. اما هنگامی که تفاوت­ها را مشخص می­کنید، احتمالا می­خواهید تعدادی از آن­ها را کشت کنید. حال بیایید به انتخاب­های شما نگاهی داشته باشیم.

نخود فرنگی انگلیسی (Pisum sativum var. sativum)

هنگامی که اکثر ما به نخودفرنگی فکر می­کنیم، توپ­های سبز، کوچک و گردی به ذهنمان می ­آید که برداشت آن­ها با چنگال سخت است. این نخودفرنگی­ها به عنوان نخودفرنگی انگلیسی شناخته می­شوند. این نخودفرنگی­ها تحت عنوان نخودفرنگی پوست کنده، نخودفرنگی معمولی، نخود فرنگی استاندارد و نخود فرنگی باغی شناخته می­شوند. این نخود فرنگی دارای دو ویژگی است که آن­ها را از سایر انواع نخود فرنگی­ها جدا می­کند.

اولا، آن­ها غلاف خوراکی ندارند. غلاف نوعی بافت صاف، اما سخت و فیبری می­باشد که باعث عدم خوراکی بودن و قابل هضم بودن آن می­شود. به همین دلیل ما آن­ها را پوست می­نامیم.

ثانیا، قبل از کندن پوست و خوردن آن، منتظر می­مانیم که دانه­ ها یا همان نخود فرنگی­ها در داخل آن تشکیل شوند.

زمان برداشت نخود فرنگی انگلیسی

همه انواع نخود فرنگی معمولا به طور مستقیم در باغ کشت می­شوند و شما به ندرت نشاء آن را می­توانید پیدا کنید. نخود فرنگی یکی از سریع­ترین گیاهانی می­باشد که به بلوغ می­رسد و در حدود 50 روز می­توان آن را برداشت نمود. هنگام برداشت آن­ها را به آرامی با فشار دادن غلاف بررسی کنید. اگر کامل شده باشند شما می­توانید نخودفرنگی­ ها را احساس کرده و می­توانید آن را باز کنید. نخود فرنگی بایستی غلاف را پر کرده و سبز و مرطوب باشد.

اگر خیلی زود برداشت کنید ممکن است نخودفرنگی­ها در اندازه­ های مختلف باشند. همچنین، ممکن است زمان کافی برای افزایش قندهای خود را نداشته باشند، به طوری که شیرین نخواهند بود.

اگر خیلی دیر برداشت کنید، نخود فرنگی شروع به سخت شدن می­کند و احتمالا رنگ آن تغییر می­کند و نشاسته ­ای و تلخ می­شود.

هنگام جدا کردن پوست نخود فرنگی بایستی غلاف به اندازه کافی خوب باشد تا جدا شدن آن راحت بوده و نیازی به پختن نداشته باشد. به این ترتیب شما مطمئن خواهید بود که دقیقا چه زمانی به اوج خود می­رسند. نخود فرنگی انگلیسی به خوبی ذخیره نمی­شود. قندهای آن به سرعت به نشاسته تبدیل می­شوند؛ بنابراین، ظرف 3 تا 4 روز پس از برداشت بایستی استفاده شوند.

نخود فرنگی انگلیسی نسبت به نخود فرنگی اسنپ شیرین و اسنو مغذی­ تر است، اما از آنجا که کندن پوست آن­ها به مرحله دیگری نیاز دارد، به ندرت در فروشگاه­های مواد غذایی دیده می­شوند. اگر آن­ها را می­خواهید بهتر است خودتان رشد دهید.

برخی از ارقامی که می­توان امتحان کرد: ” Green Arrow”، ” Maestro”، ” Lincoln” و ” Tall Telephone”.

نخود فرنگی انگلیسی

نخود فرنگی انگلیسی

نخود فرنگی اسنو (Pisum sativum var. saccharatum)

نخودفرنگی اسنو معمولا به عنوان غلاف نخود فرنگی چینی شناخته می­شود، زیرا بسیاری از ما آن را از طریق پخت و پز چینی شناخته ­ایم. شما می­توانید آن را با نام نخود فرنگی فرانسوی نیز ببینید. نخود فرنگی اسنو دارای غلاف خوراکی است؛ بنابراین، می­توانید از همه بخش­های آن استفاده کنید.

غلاف نخود فرنگی اسنو تقریبا مسطح است. قبل از برداشت نباید بذر ­ها پر شده باشند. غلاف آن خوراکی بوده و می­توانیم آن را رشد دهیم.

زمان برداشت نخود فرنگی اسنو

نخود فرنگی اسنو شفاف بوده و همانند خورشید می­درخشد. شما می­توانید تشکیل دانه­ های نخود فرنگی را از ابتدا مشاهده کنید. با این حال، اگر اجازه دهید که به بلوغ برسند، دانه ­ها و غلاف­ها سخت می­شوند. شما می­توانید آن­ها را در هر اندازه ­ای برداشت کنید، اما بهتر است که به حداکثر رشد خود برسند. البته، اگر می­خواهید دانه­ ها را ذخیره کنید بایستی برخی از غلاف­ها را قربانی کنید که غلاف­های دیگر به خوبی پر شوند.

نخود فرنگی اسنو، به خصوص ارقام پابلند، برای بلوغ کامل به روزهای بلند نیاز دارند و بهتر است شما منتظر پر شدن کامل غلاف نباشید. انتظار می­رود که برای این منظور شما بایستی 60 روز صبر کنید. با این حال، شما عملکرد بالایی را بدست می­آورید. اگر به مدت 6 تا 8 هفته ادامه دهید، غلاف بیشتری حاصل می­شود.

برخی از ارقامی که می­توان امتحان کرد: ” Golden Sweet”، ” Mammoth Melting Sugar”، ” Oregon Giant” و ” Oregon Sugar Pod”.

برای خرید انواع بذر لوبیا کلیک کنید .

نخود فرنگی اسنو

نخود فرنگی اسنو

نخود فرنگی اسنپ شیرین (Pisum sativum var. marcrocarpon)

نخود فرنگی اسنپ شیرین در نگاه اول شباهت زیادی به نخود فرنگی انگلیسی دارد. با این حال، غلاف اسنپ شیرین استوانه­ ای بوده و نسبت به نخود فرنگی انگلیسی کوچکتر است. این نوع نخود فرنگی از تلاقی بین نخود فرنگی انگلیسی و نخود فرنگی اسنو حاصل شده است. همانند نخود فرنگی انگلیسی، دانه­ این نوع نخود فرنگی نیز بایستی خوب پر شود. با این حال، غلاف آن ترد و خوراکی است؛ بنابراین، نیاز به کندن پوست نبوده و به همان صورت استفاده می­شود.

نخود فرنگی اسنپ شیرین همانند نخود فرنگی انگلیسی رشد می­کند، اما زمانی که آب و هوا گرم می­شود تمایل دارد مقداری بلندتر شود. اگر بخواهید از شاخه­ های آن­ها استفاده کنید، ارقام اسنپ شیرین بهترین است.

زمان برداشت نخود فرنگی اسنپ شیرین

شما می­توانید در هر مرحله از آن لذت ببرید، اما زمانی که نخود فرنگی غلاف را پر می­کند، شیرین­ تر و شاداب­ تر می­شود. برای آزمایش، یک فشار ملایم را به آن وارد کنید. لازم نیست که به اندازه نخود فرنگی انگلیسی بزرگ شود، اما نبایستی غلاف هم خالی بماند.

اگرچه همانند نخود فرنگی انگلیسی مغذی نیست، اما غلاف آن خوراکی بوده و دارای فیبر است.

برخی از ارقامی که می­توان امتحان کرد: ” Cascadia”، ” Sugar Ann”، ” Sugar Daddy” و ” Super Sugar Snap”.

برای مطالعه مقاله نحوه پرورش نخود فرنگی(آموزش گام به گام تصویری) کلیک کنید .

نخود فرنگی اسنپ شیرین

نخود فرنگی اسنپ شیرین

نکته : بذرهای نخود فرنگی داخل کیسه­ هایی قرار گرفته ­اند و این کیسه­ ها از آنجا که از گل به عمل می­آیند و در خود بذرهای را جا داده­ اند در واقع نوعی میوه هستند ولی بذرهای نخود فرنگی از گیاه به شمار می ­آیند.

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

یک دیدگاه درباره مقاله “کدام نوع نخود فرنگی برای باغ شما مناسب است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *