گیاهان

ویروس پیچیدگی برگ نخودفرنگی

ویروس پیچیدگی برگ نخود فرنگی

ویروس پیچیدگی برگ نخود فرنگی مهم­ترین بیماری ویروسی نخود می­باشد. این ویروس بذرزاد نیست. اگر گیاه تا مرحله­  غلاف­دهی زنده بماند، غلاف­ها بسیار کم و پراکنده می­باشد. در اغلب موارد گیاه قبل از رشد کامل از بین می­رود. باید توجه داشت که در بعضی مواقع پژمردگی فوزاریومی و ویروسی توأم با هم دیده می­شود که در این حالت علاوه بر آوندهای آبکش، آوندهای چوبی نیز قهوه ­ای می­شود. حشرات جونده ­ای مانند آبدزدک، طوقه ­بر و گوش­خیزک که در ناحیه­ طوقه فعالیت دارند ممکن است به بافت آبکش صدمه بزنند و بوته خشک و کوتوله بماند که در این مورد بافت آبکش قهوه­ ای نمی­شود (وجه تمایز). دامنه­ میزبانی وسیع، به نخود ایرانی، عدس، لوبیا، شنبلیله، یونجه و حمله می­کند. کوتولگی شدید در آلودگی­های که در اول فصل صورت می­گیرد دیده شده که در آلودگی­ها در زمان­هایی غیر از اول فصل، کوتولگی آشکار نبوده ولی سایر علائم دیده می­شود. مشخص­ترین علائم بیماری ویروس پیچیدگی برگ نخود فرنگی ، قهوه­ ای شدن بافت آبکشی و قاشقی­ شدن برگ­ها می­باشد. اگر در ناحیه­ طوقه، پوست را به صورت طولی برداریم، قهوه­ ای شدن بافت آبکشی مشخص است. باید توجه داشت که در زردی فوزاریومی باید برش عرضی تهیه کرد (چون در سیستم آوندیِ ساقه، بافت چوبی نسبت به بافت آبکشی داخلی­تر است). بوته­ های آلوده به رنگ زرد، نارنجی یا قهوه ­ای و کوتوله بوده که به راحتی در مزرعه قابل تشخیص می­باشد. برگ­های گیاهان آلوده به هم پیچیده، ضخیم، ترد و شکننده می­باشند.

مدیریت تلفیقی بیماری ویروس پیچیدگی برگ نخود فرنگی:

  1. کشت را زمانی باید انجام داد که فعالیت شته­ های ناقل کم باشد. معمولاً در پاییز و زمستان این ویروس کم است.
  2. اگر کاری کنیم که آلودگی پاییزه کاسته شود، جهت کنترل مفید است، دیر کاشتن در پاییز مفید و سم­پاشی­های زمستانه، با سموم سیستمیک مانند، متاسیتوکس جهت کنترل ناقل­ها هم مفید است.
  3. علائم معمولاً در آبان ماه به صورت تک بوته ­ها در مزرعه دیده می­شوند. زمستان در حاشیه یا وسط مزراع باقلا؛ بوته­های زردِ پراکنده از دور کاملاً معلوم هستند. در بهار، مزرعه به طور یک­دست زرد می­شود (در زمستان، شته ­ها فعالیتی ندارند و در بهار و پاییز فعالیت آن­ها افزایش می­یابد).

برای مطالعه مقاله ویروس موزاییک معمولی و زرد لوبیا کلیک کنید.

علائم ویروس پیچیدگی برگ نخود فرنگی

علائم ویروس پیچیدگی برگ نخود فرنگی

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *