گیاهان

بلایت باکتریایی لوبیا و نخود

بلایت باکتریایی لوبیا

بلایت باکتریایی لوبیا به طور معمول در مزارعی که در آن­ها از بذرهای آلوده جهت کشت استفاده شده است یا در مزراعی که در سال­های گذاشته، سابقه­ بیماری را داشته­ اند، وجود دارد. در صورت وجود آب و هوای گرم و مرطوب و خیس ­بودن سطح بوته ­ها، احتمال حضور بیماری سوختگی معمولی افزایش می­ یابد. کاشت یک بذر آلوده می­تواند منجر به آلودگی کل مزرعه شود. لکه­ های بافت مرده، غالباً توسط هاله­ ای به رنگ زردلیمویی احاطه شده ­اند (به عنوان یک اصل، وجه تمایز لکه­ های ایجاد شده توسط باکتری و قارچ­ها درواقع همین هاله­ زردرنگ می­باشد). نشانه ­های بیماری روی غلاف­ها شامل زخم­هایی است که به تدریج مرور، کمی فرورفته و به رنگ قهوه­ ای تیره درمی­ آیند. روی بذرهای آلوده هیچ­گونه علائمی را دیده نشده و قابل تفکیک از بذرهای سالم نیستند. بیمار گرما دوست بوده که بالاترین میزان خسارت؛ در دمای ۲۸-۳۲ درجه سانتی گراد است. مهم­ترین منبع اینوکلوم اولیه در فصل نامساعد، بذرهای آلوده می­باشد که آلودگی روی آن­ها به صورت بیرونی و درونی وجود دارد که آلودگی بیرونی به راحتی توسط استرپتومایسین مهار می­شود. در مناطق معتدل، زمستان­ گذرانی غالباً در بقایای آلوده میزان می­باشد. باکتری عامل بیماری در بقایایی آلوده موجود در سطح خاک؛ نسبت به بقایایی موجود در زیر خاک؛ در اثر شخم، دوام بیش­تری دارد و در مناطق گرمسیر نیز، بقایای آلوده­ میزبان برای بقا مهم است. این باکتری قادر است به صورت اپی­فیت (رورُست) روی لوبیاهای داوطلب (گیاهان رشد یافته از دانه ­های برجای مانده در مزرعه) و میزبان­های چند ساله، بقای خود را تا فصل زراعی آینده حفظ کند و علاوه بر این می­تواند به صورت اپی­فیت روی برگ­های گونه­ های غیرمیزبان و علف­های هرز نیز تا زمانی که میزبان اصلی نمایان شود رشد کند. بیماری پلی­سیکل بوده و باکتری عامل بیماری از طریق روزنه­ های هوایی از گیاه آلوده خارج شده و مایه­ تلقیح را جهت انتشار ثانویه بیماری فراهم می­کند. پراکنش باکتری از طریق واپاشی قطرات آب، فعالیت­های انسان، حیوان و حشراتی مانند مگس سفید و مینوز، بقایای آلوده، خاک، برخورد برگ­های خیس با یکدیگر و آب آبیاری می­باشد.

مدیریت تلفیقی بیماری بلایت باکتریایی لوبیا

  • استفاده از بذر سالم و تیمار بذر قبل از کشت.
  • تناوب حداقل دو ساله.
  • حذف علف­های هرز، لوبیای داوطلب و دیگر میزبان­های تناوبی.

نکاتی درمورد بیماری بلایت باکتریایی نخود

علایم بلایت باکتریایی نخود روی تمامی اندام­های هوایی نخود ظاهر می­شود. لکه ­ها در ابتدا براق و آ­ب­سوخته و سپس تیره و در نهایت نکروز می شوند. لکه­ ها عموماً به رگبرگ­ها محدود می­شوند و حالت زاویه­ ای دارند.

برای مطالعه مقاله بیماری زنگ لوبیا و باقلا کلیک کنید.

بلایت باکتریایی نخود

بلایت باکتریایی نخود

مدیریت بیماری بلایت باکتریایی نخود

  • کاشت بذر سالم و به کارگیری ارقام مقاوم
  • بذر­گیری از مناطق خشک.
  • تیمار بذرها توسط هیپوکلریت سدیم 1٪ (وایتکس) باعث کاهش آلودگی به میزان 15-90 درصد بوده که روی جوانه­ زنی بذرها اثر سوء ندارد.

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.