آموزش باغبانی

بایدها و نبایدها در باغات انجیر

انجیر شیرین روی درخت در تابستان

انجیر شکوهمند یکی از قدیمی ترین میوه های کشت شده ماست. تاریخچه ای غنی در برخی از پیچیده ترین و قدیمی ترین تمدن ها دارد و به قدری سازگار است که می توان از آن در غذاهای شیرین یا خوش طعم استفاده کرد.

انجیر در مناطقی با تابستان‌های طولانی و گرم رشد می‌کند، اگرچه به درستی از دمای انجماد عایق‌بندی شده باشد یا در ظروف رشد کرده و در داخل خانه آورده شود، می‌توان آن‌ها را در مناطق سردتر نیز کشت.

درخت انجیر معمولی (Ficus carica) محبوب ترین گونه انجیر برای باغداران خانگی است زیرا گل های آن برای تولید انجیر نیازی به گرده افشانی ندارند. گونه های زیادی از درخت انجیر معمولی وجود دارد، از جمله ارقام مقاومی که می توانند در فضای باز در آب و هوای کمی خنک تر رشد کنند.

گونه‌های دیگر انجیر یا میوه خوراکی تولید نمی‌کنند یا نیازهای گرده افشانی بسیار خاصی دارند (مانند نیاز به گرده‌افشانی توسط نوع خاصی از زنبور)، که باعث می‌شود باغبان‌های خانگی رشد آن‌ها را با مشکل مواجه کنند.

انجیر را می توان به صورت تازه از درخت خورد، نگهداری کرد یا در آشپزی استفاده کرد. توجه داشته باشید که انجیر بعد از چیدن به رسیدن خود ادامه نمی دهد، پس حتما در زمان مناسب برداشت کنید!

آیا انجیر می تواند از دانه رشد کند؟

انجیر از حدود 5000 سال قبل از میلاد مسیح کشت شده است. طعم شیرین و رایحه غنی آنها واقعاً آنها را میوه های خدایان می سازد. انجیر به روش های مختلفی تکثیر می شود. تکثیر بذر انجیر احتمالاً بی ثبات ترین روش است و می تواند منجر به یک رقم جدید و یک فرآیند جالب شود.

با نکاتی در مورد جوانه زدن بذر انجیر و کاشت و مراقبت از آن، در مسیر موفقیت قرار خواهید گرفت. کاشت بذر انجیر روشی آسان برای تکثیر درخت انجیر است، اما نتایجی در مورد انواع آن صدق نمی کند. تنها راه برای بدست آوردن یک کپی دقیق از سویه اصلی، قلمه زدن است.

چنین تولید مثل رویشی تضمین می کند که DNA والدین به فرزندان منتقل می شود. با کاشت بذر انجیر، هرگز نمی دانید چه چیزی به دست خواهید آورد. با این حال، اگر احساس ماجراجویی می کنید، جوانه زدن دانه های انجیر از میوه های تازه آسان است و گیاه انجیر را برای شما به ارمغان می آورد، اینکه چه تنوعی خواهد داشت یک راز باقی می ماند. علاوه بر این، نمی توانید مطمئن باشید که ماده ای تولید می کنید که میوه یا درخت نر با میوه های غیرقابل خوردن و کوچک تولید می کند.

میوه انجیر رسیده بر روی درخت

میوه انجیر رسیده بر روی درخت

نحوه کاشت بذر درخت انجیر

ابتدا به بذر نیاز دارید. اگر آن را بخرید، کمی جلوتر از باغبانی هستید که باید دانه را برداشت کند. برای برداشت دانه انجیر، یک انجیر تازه تهیه کنید، آن را از وسط نصف کنید، تفاله و دانه آن را بردارید و یک یا دو روز خیس کنید. دانه های زنده در ته ظرف فرو می روند. بقیه را می توان دور انداخت. بذر زنده قبلاً رطوبت را جذب کرده است و آماده ترک خوردن و جوانه زدن سریع است.

یک بستر کاشت از قطعات مساوی پیت، پرلیت و سنگ های آتشفشانی ریز تهیه کنید و در یک تخت قرار دهید. محیط را مرطوب کرده و سپس بذر را با ماسه باغبانی مخلوط کنید. مخلوط ماسه و بذر را روی سطح تخت بپاشید. سینی را در جایی قرار دهید که گرم است و حداقل شش ساعت در روز نور خورشید را دریافت کند. درختان انجیر را در اوایل بهار یا اواخر پاییز که درخت خواب است در فضای باز بکارید.

برای درختان انجیر کانتینری، آنها را در یک مخلوط گلدانی بر پایه خاک بکارید و برای بهبود زهکشی، تراشه های ریز پوست اضافه کنید. درخت را در تابستان در آفتاب کامل نگه دارید. حتماً هر 4 هفته یک بار در بهار و تابستان یک کود با نیتروژن بالا به آن اضافه کنید و درخت را به میزان متوسط ​​آبیاری کنید. در زمستان درخت را به داخل خانه منتقل کنید و خاک را مرطوب نگه دارید.

برای درختان انجیر در فضای باز، درخت را در بهار یا اوایل پاییز در آفتاب کامل بکارید. درختان انجیر می توانند در بیشتر انواع خاک رشد کنند، به شرطی که خاک به خوبی زهکشی شده و حاوی مقدار زیادی مواد آلی باشد. (درباره اصلاحات ارگانیک خاک بیشتر بیاموزید.)

درختان انجیر را حداقل 6 متر دورتر از هر ساختمان یا درخت دیگری قرار دهید.

درختان انجیر در صورت امکان ریشه های عمیقی می گذارند، بنابراین در انتخاب محل کاشت به این نکته توجه داشته باشید.

برای کاشت درختان کانتینری در زمین:

گیاه را از گلدانش خارج کنید و با قرار دادن توپ ریشه در کنار و با استفاده از قیچی برای بریدن ریشه ها، ریشه های دایره ای را جدا کنید. سوراخی را حفر کنید که چند اینچ عمیق تر و گسترده تر از گسترش ریشه ها باشد. درخت را روی تپه کوچکی از خاک در وسط سوراخ قرار دهید. مطمئن شوید که ریشه ها را بدون خم شدن بیش از حد از تنه دور کنید.

میوه انجیر روی میز چوبی با پشت زمینه چوبی

میوه انجیر روی میز چوبی با پشت زمینه چوبی

مراقبت از نهال انجیر

در حدود 1-2 هفته جوانه زدن بذر انجیر را خواهید دید. آنها را کمی مرطوب و گرم نگه دارید. هنگامی که گیاهان کوچک دارای دو دسته برگ واقعی هستند و ارتفاع آنها چند اینچ (حدود 7 سانتی متر) است، زمان انتقال آنها به گلدان های جداگانه است. آنها را برای چند ماه اول در نور متوسط ​​نگه دارید.

بیشتر درختان انجیر بخشی از جنگل‌های استوایی هستند و نور مختلط دریافت می‌کنند اما به ندرت آفتاب کامل و سوزان دریافت می‌کنند. با قرار دادن گلدان روی نعلبکی پر از سنگریزه پر از آب یا مه پاش کردن گیاه، رطوبت را تامین کنید. هنگامی که نهال ها شش ماهه هستند یا در اولین بهار با یک غذای رقیق شده از گیاهان آپارتمانی تغذیه کنید. وقتی دما در تابستان گرم است به بیرون بروید، اما قبل از اینکه خطر یخبندان رخ دهد، داخل خانه بیاورید.

درختان انجیر جوان را به طور منظم آبیاری کنید تا به استقرار آنها کمک کنید. در مناطقی که آب و هوای خشک دارند، حداقل هفته ای یک بار به درختان انجیر آبیاری کنید.

بیشتر درختان انجیر، مگر اینکه در ظروف رشد کنند، به کوددهی منظم نیاز ندارند. با این حال، اگر درخت انجیر شما زیاد رشد نمی کند (کمتر از 12 اینچ در یک فصل رشد)، می توانید 1/2 تا 1 پوند مکمل نیتروژن اضافه کنید. نیتروژن را به 3 تا 4 وعده تقسیم کنید. استفاده از نیتروژن را از اواخر زمستان شروع کنید و در اواسط تابستان پایان دهید.

همچنین می توانید یک لایه مالچ در اطراف درخت بمالید تا از علف های هرز جلوگیری کرده و رطوبت ریشه ها را حفظ کند. درختان انجیر نیاز به هرس کمی دارند. در طول فصل خواب، حتماً تمام شاخه های مرده، بیمار یا ضعیف را بردارید تا رشد کنند.

اگر رشد فراوان انجیر دارید، می توانید میوه را نازک کنید تا انجیر بزرگتر را تشویق کنید. در مناطق سردتر، درختان انجیر کشت شده در ظرف را برای زمستان به داخل خانه بیاورید. خاک را مرطوب نگه دارید.

اگر منطقه شما زمستان به خصوص سردی را تجربه می کند، درختان انجیر کاشته شده در فضای باز ممکن است به زمین بروند. اگر درخت از واریته‌های مقاوم باشد، احتمالاً قسمت زیر زمینی درخت بی‌تأثیر خواهد بود. تمام چوب های مرده را در حالی که درخت هنوز خواب است بردارید و در بهار مراقب رشد جدید باشید.

درخت انجیر

درخت انجیر

برداشت انجیر

شما باید انجیر را فقط زمانی برداشت کنید که کاملا رسیده باشد، زیرا به رسیدن آن از درخت ادامه نخواهد داد. انجیرها باید کاملا رنگی و در لمس کمی نرم باشند.

ممکن است برای محافظت از محصول خود نیاز به سرمایه گذاری در شبکه پرندگان داشته باشید. انجیر مورد علاقه پرندگان و سنجاب ها است.

هنگام چیدن انجیر، دستکش یا آستین بلند بپوشید زیرا شیره درخت انجیر می تواند پوست شما را تحریک کند.

انجیر بسیار فاسد شدنی است. انجیر را در یخچال نگهداری کنید؛ آنها برای 2 تا 3 روز نگهداری می شوند.

برای نگهداری طولانی‌مدت، می‌توانید انجیر را به‌طور کامل منجمد کنید تا بعداً استفاده کنید. روش دیگر نگهداری خشک کردن انجیر است.

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *