گیاهان

نکاتی درباره نگهداری کاکتوس

کاکتوس

کاکتوس گیاهی است که دارای انواع گوناگونی است. همین موضوع کار نگهداری و پرورش این گیاه را، کمی سخت می کند.

شاید خیلی از افراد فکر کنند یک روش کلی برای مراقبت از کاکتوس کافی است. اما برای اینکه بتوانید کاکتوس های سرحالی داشته باشید باید اصول کلی و استثناء های این گیاه را بشناسید.

کاکتوس

کاکتوس

آبیاری کاکتوس:

ساکولنت ها که معمولاً برگ های آبدار و ساقه های متورمی دارند، نیاز چندانی به آب ندارند؛ آنها آب را داخل برگ های خود ذخیره می کنند به همین خاطر باید هر دو هفته یکبار آبیاری شوند. انواع دیگر کاکتوس را باید زمانی آبیاری کنید که سطح خاک آنها خشک باشد.

کاکتوس

کاکتوس

می توانید یک آزمایش ساده هم انجام دهید. به این صورت که یک خلال دندان را به آرامی داخل خاک کنید. اگر نمناک شد یعنی که هنوز وقت آبیاری نیست و اگر خشک بود که یعنی گیاه نیاز به آبیاری دارد. یک نکته مهم در هنگام آبیاری کاکتوس این است که باید طوری گیاه را آب دهیم که آب روی برگ های آن نریزد. زیرا موجب پژمردگی آن می شود.

کاکتوس

کاکتوس

نور کاکتوس:

بیشتر انواع کاکتوس به نور زیادی نیاز دارند.اما گاه این نور زیاد باید به طور مستقیم باشد و گاه غیر مستقیم. برای مثال زمانی که شما می خواهید یک کاکتوس را تکثیر کنید باید در اوایل پیوند و قلمه، آن را به مدت 4 تا 5 روز دور از نور خورشید نگه دارید.

در تابستان به دلیل نور زیاد و گرمای شدید حاصل از آن، برخی از انواع کاکتوس خواب می روند یا دچار سوختگی برگشت ناپذیری می شوند. دمای بالای 30 درجه و کمتر از 10 درجه برای کاکتوس ها غیرقابل تحمل است و رشد آنها متوقف یا خیلی کند می شود.

کاکتوس

کاکتوس

کاکتوس هایی که دارای تیغ هستند معمولاً به نور بیشتری نیاز دارند. هر قدر نورشان بیشتر باشند، تیغ های بیشتر و زیباتری خواهند داشت.

تغییر رنگ کاکتوس های تیغ دار، از رنگ سبز تیره به روشن یکی از هشدارها درباره کم نور بودن جای آنها است. همچنین باریک شدن گونه های دیگر این گیاه نیز، بیانگر این است که باید آنها را به محل پر نوری انتقال دهید.

کاکتوس

کاکتوس

گلدان مناسب برای کاکتوس:

گلدان کاکتوس نباید خیلی بزرگ باشد. چرا که گلدان بزرگ سبب می شود شما نیاز به آبیاری بیشتری داشته باشید که برای گیاه خوب نیست. گلدان باید زهکشی مناسبی داشته باشد یعنی ته آن، چند سوراخ برای خروج آب اضافه وجود داشته باشد. طبیعی است که اگر انتهای گلدان کامل بسته باشد، آب اضافه درون خاک محبوس می شود و موجب از بین رفتن گیاه می شود.

وقتی یک کاکتوس جدید را به منزل آوردید تا مدت ها نیاز به تعویض گلدان ندارید پس نیازی نیست که سریعاً اقدام به تعویض کنید هر زمان رشد کاکتوس زیاد شد و فضا کم بود آن را جابجا کنید مراقب باشید که هنگام تعویض گلدان، ریشه ها آسیب نبینند.

یرای خرید گلدان مخصوص کاکتوس کلیک کنید.

کاکتوس

کاکتوس

نگهداری از کاکتوس کار سختی نیست به شرط آنکه به ریزه کاری های آن و شناخت نسبی انواع کاکتوس واقف باشید

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *