گیاهان

با درخت نارنج آشنا شویم

سه عدد میوه درخت نارنج

درخت نارنج حاوی گل های معطر و تعدادی پرچم و دندانه های ریز و گوشواره های دلی شکل است. حداکثر ارتفاع درختان نارنج 6 تا 9 متر (در خوزستان) و قطر آن ساقه 20 تا 25 سانتی متر است. رشد ریشه ای خوب و سازگاری با خاک و مقاومت در برابر آفتی به نام گموز از ویژگی های درخت نارنج است.

بیماری گموز نوعی پوسیدگی طوقه و ریشه درختان مرکبات است. درخت نارنج یک تنه اصلی دارد و پس از مقدار خاصی که از زمین فاصله گرفت (بسته به سن) تاج تشکیل میدهد. بهترین زمینه را برای صرفه جویی آب دارد زیرا به علت تراکم شاخ و برگ سایه دهی خوبی دارد و از تبخیر آب زیر خود جلوگیری میکند.

گل های نارنج معطر و سفیدند، درخت نارنج هر سال یک بار گل میدهد. مدت این گلدهی سی تا چهل روز است. گیاهی از خانواده سدابیان محسوب می شود که برای پیوند زدن به برخی مرکبات همچون نارنجی و پرتقال مناسب است. از درختان بومی ایران محسوب می شود که سالی یکبار گل و محصول می دهد. ما در این مقاله قصد داریم به مراحل مختلف کاشت، داشت، برداشت، آفات، خواص، هرس، کود دهی، تکثیر و کاربرد درخت نارنج بپردازیم پس در ادامه مطلب در فروشگاه اینترنتی پوپونیک همراه ما باشید.

بذر درخت نارنج

مشخصات گیاهی کامل درخت نارنج:

نارنج میوه گرد و کروی مانندی همچون پرتقال تولید می کند که بسیار گوشتی و آبدار است که از آن استفاده های مختلفی می کنند و در زمره گیاهان دارویی پر خاصیت به شمار می رود. دارای پوست به نسبت نازکی است که در قسمت گوشتی آن چندین دانه و هسته وجود دارد و دارای ارقام و واریته های مختلفی است. میوه این گیاه در ابتدای رشد به رنگ سبز است که به هنگام رسیدن تغییر رنگ می دهد و به رنگ نارنجی تبدیل می شود که قسمت گوشتی آن نیز به رنگ زرد تا نارنجی است.

گلهای معطر و زیبایی به رنگ سفید در فصل بهار تولید و منظره زیبایی را نمایان می کند که با نام بهار نارنج نیز شناخته می شود. گلدهی این گیاه به مدت یک ماه است. در بیشتر مناطق ایران رشد می کند. درخت نارنج در واقع مادر مرکبات به شمار می رود چرا که پایه خوبی برای شاخه های نارنگی و پرتقال به شمار می رود.

نسبت به سرمای هوای حساس است و از بین می رود. برگهای سبز رنگ بیضی مانند نوک تیزی دارد که به زیبایی درخت کمک می کند. از درختان همیشه سبز و بدون خزان محسوب می شود. پوست میوه این گیاه صاف نیست و دارای طعم تلخی است. شاخه های خارداری دارد. ریشه درخت نارنجی سازگاری خوبی با اکثر خاکها دارد به همین دلیل از رشد متناسبی برخوردار است. سالی یکبار شکوفه می دهد.

توجه داشته باشید که نارنج رسیده بسیار معطر است و عطر دلچسبی دارد که البته پس از خشک شدن معطر بودن آن کمرنگ می شود. زمان برداشت میوه این گیاه در فصل پاییز و زمستان است. دارای یک تنه اصلی است، پس از آنکه تنه آن مقداری از خاک فاصله گرفت تاج آن تشکیل می شود.

درخت نارنج در کشور اسپانیا

درخت نارنج در کشور اسپانیا

انواع درخت نارنج:

مهمترین ارقام نارنج عبارت اند از:

نارنج معمولی:

نارنج معمولی از معمول ترین نوع نارنج به شمار می رود که به صورت درختچه ای کوتاه در بیشتر مناطق رشد می کند. دارای تاجی گرد و متراکم است. میوه این گیاه طعم ترشی دارد. دارای برگهای معطری است و از ارقام زینتی به شمار می رود.

نارنج خوشه ای:

نارنج خوشه ای از ارقام زینتی به شمار می رود که به صورت درختچه ای کوچک ولی پر قدرت با رشد رویشی اندک و سرعت به نسبت پایین رشد می کند. میوه گرد و کروی مانندی به صورت خوشه ای در سایز کوچک تولید می کند، میوه این گیاه به رنگ زرد و نارنجی روشن است. برگهای این گیاه به صورت متراکم بر روی شاخه های گیاه ظاهر می شوند.

نارنج شمال:

نارنج شمال همانطور که از نامش پیداست به طور گسترده و انبوه در جنگل های شمال قابل مشاهده است که طعم ترش تا تلخی دارد. میوه این گیاه ظاهری گرد و بیضی مانند دارد که کاربرد گسترده ای دارد. خواص بسیاری دارد و از باردهی مطلوبی برخوردار است. بسیار معطر است و فضا را عطرآگین می کند.

نارنج پیوندی:

نارنج پیوندی گیاهی از خانواده مرکبات به شمار می رود. ظاهری گرد و کروی به رنگ زرد کم رنگ دارد. از میوه این گیاه بیشتر برای آشپزی استفاده می کنند. قابلیت کشت و نگهداری در منزل و فضای آزاد را دارد.

نارنج مینیاتوری:

نارنج مینیاتوری قابلیت کشت در گلدان و منزل را دارد و از طعم دلچسبی برخوردار است که فضا را عطرآگین می کند. میوه گرد و کروی مانندی با پوستی صاف تولید می کند.

برش های نارنج سویل برای ابمیوه گیری

برش های نارنج سویل برای ابمیوه گیری

روش های تکثیر درخت نارنج:

درخت نارنج از طریق بذر و پیوند تکثیر می شود.

کشت بذری نارنج:

در کشت بذری لازم است ابتدا بذر گیاه را در بهمن ماه در خزانه اولیه مورد کشت قرار دهید برای این منظور بستر مورد کشت را آماده و بذر گیاه را به مدت 24 ساعت در آب ولرم خیس و سپس پوسته رویی آن را جدا کنید و در عمق مناسب بکارید و روی آن را بپوشانید، گیاه را آبیاری کنید و تا زمان جوانه زنی مرطوب نگه دارید.

پس از گذشت مدتی بذر گیاه جوانه می زند و شروع به رشد می کند، زمانیکه گیاه رشد کرد و طول آن به 25 سانتیمتر رسید گیاه را از خزانه اولیه به خزانه انتظار منتقل کنید و به این نکته نیز توجه داشته باشید که اگر به طور فله ای این کار را انجام می دهید بهتر است نهال های آفت زده و بیمار را جدا کنید و در نهایت آنها را بکارید.

پیوند زدن درخت نارنج:

درخت نارنج را پس از گذشت یک تا دو سال می توانید با سایر مرکبات یا حتی خود نارنج پیوند دهید که بهترین زمان برای پیوند ابتدای فصل بهار و پاییز است که پس از پیوند زدن می توانید آن را در زمین اصلی بکارید.

بذر نارنج اژدهای پرنده

روش های هرس درخت نارنج:

هرس درخت نارنج اواسط زمستان تا اوایل بهار است که هرس آن به طور سبک انجام می شود. درختان جوان چون در مراحل اولیه رشد خود هستند نیاز به هرس ندارند. به هنگام هرس صرفاً شاخه های ضعیف و آسیب دیده را قطع کنید و در مورد درختان بالغ نیز علاوه بر شاخه آسیب دیده و بیمار شاخه های اضافه ای را که مانع از رشد درخت می شوند را نیز قطع کنید.

اگر چنانچه میوه دهی درخت شما در قسمت تاج کم است بهتر است تراکم شاخسار این قسمت را کاهش دهید تا درخت نور بیشتری را دریافت کند که این نور بیشتر باعث تحریک و تولید میوه می شود.

نارنج های برش خورده روی زمین

نارنج های برش خورده روی زمین

نحوه کاشت در گلدان و نگهداری درخت نارنج در منزل:

ابتدا باید چند هسته سالم و بزرگ نارنج را انتخاب نمایید و به مدت 48 ساعت در یک لیوان آب بگذارید. سپس با دستمال آنها را خشک کنید و پوست آنها را بکنید ، این کار جوانه زنی گیاه را جلو می اندازد. پس از جداسازی پوسته ها و آماده سازی هسته ها یک گلدان کوچک انتخاب کنید.

هسته های بهتر را (بزرگ تر و سالم تر) به فاصله 1-2 سانتی متر و در عمق 2 سانتی در گلدان بکارید. اما اگر این کار را برای تولید سبزه عید انجام میدهید، میتوانید هسته ها را نزدیک تر به هم بکارید پس از کاشت هسته ها، به  آن ها آب دهید و روی گلدان را با پلاستیکی شفاف بپوشانید (تا از رسیدن نور به آن جلوگیری نشود) بعد آن را در محل پر نوری قرار دهید (دور از تابش مستقیم خورشید). پس از یک تا دو هفته پوشش را بردارید.

نکته: از آبیاری بیش از حد نیاز پرهیز کنید.

برای مطالعه مقاله مراحل کاشت بذر نارنج می توانید از این لینک استفاده نمایید.

یک عدد نارنج روی درخت از نمایی نزدیک

یک عدد نارنج روی درخت از نمایی نزدیک

شرایط اکولوژیک رشد درخت نارنج:

درخت نارنج برای رشد و باردهی هر چه بیشتر نیاز به شرایط محیطی ذیل دارد.

ارتفاع:

ارتفاع این گیاه بسته به شرایط اقلیمی مختلف متغیر و بین 3 تا 9 متر است

نور:

به نور کامل خورشید برای رشد نیاز دارد به همین دلیل اگر در سایه این گیاه را کشت کنید از یک سو گلدهی و میوه دهی آن کاهش پیدا می کند و از سوی دچار بیماری های قارچی می شود.

دما:

نسبت به سرمای زیر 10 تا 15 درجه سانتی گراد حساس است و از بین می رود که دمای مناسب برای رشد این گیاه 12 تا 35 درجه سانتی گراد است.

خاک:

برای رشد و نمو خاکهای لومی را می پسندد که خاک مورد کشت باید از زهکشی خوبی برخوردار باشد.

آبیاری:

به آبیاری متوسط و منظمی نیاز دارد که به هنگام آبیاری سطح خاک باید مرطوب باشد به همین دلیل نگذارید سطح خاک خشک شود چرا که آبیاری نامناسب باعث عدم گلدهی می شود.

فاصله کاشت:

فاصله کاشت بین درختان 5 تا 7 متر و فاصله بین ردیف ها 6 متر است.

نهال نارنج پیوندی

زمان و مقدار کود دهی به درخت نارنج:

درخت نارنج همچون سایر مرکبات برای رشد بهینه نیاز به عناصری همچون نیتروژن، پتاسیم و فسفر دارد که می توانید در کنار آن از عناصری همچون مگنز، مس، منیزیم و … نیز استفاده کنید تا گیاه بهترین رشد رویشی را داشته باشد. توجه داشته باشید که گیاه تا 5 سالگی جوان محسوب می شود که پس از آن واژه بالغ برای آن به کار برده می شود به همین دلیل به هنگام کود دهی درختان جوان نیاز به کود دهی سبکتری نسبت به درختان بالغ دارند.

میوه نارنج ارگانیک

میوه نارنج ارگانیک

آفات و بیماری های رایج درخت نارنج:

از آفات و بیماری های رایج درخت نارنج می توان به موارد زیر اشاره نمود.

شپشک و کنه تار عنکبوتی:

شپشک و کنه تار عنکبوتی از آفات رایج مرکبات به شمار می رود که عدم گلدهی، ریزش غنچه ها و به طور کلی ضعیف شدن گیاه را به دنبال دارد که برای کنترل این بیماری می توانید از سموم شیمیایی مختلفی استفاده کنید.

پروانه مرکبات:

پروانه مرکبات بر روی برگهای جوان شروع به تخم گذاری می کند سپس این لاروها از برگ و سرشاخه گیاه تغذیه و خساراتی را به بار می آورند.

بیماری تریستیزا:

بیماری تریستیزا نوعی بیماری ویروسی است که باعث پریدگی رنگ برگها، رشد ضعیف گیاه و در نتیجه ریزش برگها می شود که برای کنترل آن استفاده از سموم شیمیایی توصیه می شود.

بیماری قارچی ملانوز:

بیماری قارچی ملانوز همانطور که از نامش پیداست نوعی بیماری قارچی است که به میوه گیاه حمله و خساراتی همچون ایجاد لکه های قهوه ای را موجب می شود.

پوسیدگی قهوه ای:

پوسیدگی قهوه ای زخم هایی را بر روی میوه گیاه ایجاد می کند که برای کنترل آن می توانید از سموم شیمیایی مختلفی استفاده کنید.

پوسیدگی سیاه ریشه:

پوسیدگی سیاه ریشه نوعی بیماری قارچی است که باعث ایجاد لکه های قهوه ای سیاه بر روی ریشه می شود.

نهال نارنج

نحوه برداشت میوه نارنج:

برداشت میوه نارنج به مانند سایر مرکبات انجام می شود به این صورت که پس از رسیدن میوه باید آن را با دست خود بگیرید و از شاخه جدا کنید که به راحتی از شاخه گیاه جدا می شود. زمانیکه میوه گیاه را از شاخه جدا نمودید آن را در داخل جعبه یا سبد بگذارید و به همین منوال به کار برداشت ادامه دهید.

میوه درخت نارنج تازه بر روی درخت

میوه درخت نارنج تازه بر روی درخت

خواص نارنج:

نارنج خواص بیشماری برای سلامتی دارد که برخی از خواص آن عبارت اند از:

 • در بهبود سردرد مؤثر است.
 • کاهش تپش قلب را به دنبال دارد.
 • باعث کاهش ترس و دلهره می شود.
 • سرشار از ویتامین ها مختلفی به ویژه ویتامین ث است.
 • به هضم بهتر غذا کمک می کند.
 • باعث آرامش دستگاه گوارش می شود.

نهال نارنج چینی

کاربرد نارنج:

از نارنج استفاده های مختلفی به قرار زیر می شود.

 • برای تازه خوری مناسب است.
 • نارنج را همراه با غذا میل می کنند.
 • برای تهیه آب نارنج از آن استفاده می کنند.
 • برای تهیه عرق نارنج از آن استفاده می کنند.
 • در عطرسازی کاربرد دارد.
 • برای تهیه روغن های ضروری کاربرد دارد.
 • از گلهای این گیاه برای تهیه مربا و همچنین طب سنتی استفاده می کنند.

سوالات متداول درخت نارنج:

 1. نارنج چه فایده ای دارد؟

  از نارنج در طب سنتی چین برای سو هاضمه، حالت تهوع و یبوست استفاده شده است. امروزه محصولات مختلف نارنج برای سوزش معده، گرفتگی بینی، کاهش وزن، تحریک یا سرکوب اشتها و عملکرد ورزشی تبلیغ می شوند.

 2. آیا نارنج برای خوردن بی خطر است؟

  نارنج در حال حاضر برای خوردن بی خطر تلقی می شود و ممکن است برخی از مزایای سلامتی را به همراه داشته باشد، اما اگر فشار خون دارید یا در معرض خطر حمله قلبی یا سکته هستید، باید قبل از خوردن آن از پزشک خود بپرسید. نارنج معمولاً در قرص ها و کپسول های کاهش وزن یافت می شود.

 3. آیا نارنج اشتها را سرکوب می کند؟

  نارنج نوعی پرتقال است که حاوی سینفرین است، ترکیبی که ممکن است در کاهش اشتها موثر باشد.

 4. با یک درخت نارنج چه کاری می توانید انجام دهید؟

  مارمالاد یا دستور العمل های دیگر درست کنید. اگر درخت نارنج شما میوه ای فوق العاده ترش تولید می کند، بهترین راه برای شیرین سازی نارنج آن ممکن است استفاده از آن در یک دستور غذایی باشد. از نارنج ممکن است برای ایجاد طیف گسترده ای از نوشیدنی ها، غذاها و سایر موارد جالب استفاده شود.

 5. چرا درخت نارنج من اینقدر ترش است؟

  دلایل مختلفی برای مرکبات ترش وجود دارد که می تواند توجیه آن باشد. واضح ترین احتمال این است که شما خیلی زود میوه را چیده اید. مرکبات اعم از پرتقال، نارنج، ماندارین یا سایر گونه های مرکبات، ممکن است مدت ها قبل از آماده شدن میوه، رنگ بالغ آن ها رشد کند.

 6. چگونه درخت نارنج خود را شیرین تر کنم؟

  هر چه پوست زرد یا نارنجی عمیق تر باشد، میوه آن بالغ و شیرین خواهد بود. کوددهی نارنج برای تولید میوه های شیرین به مقدار مناسب ازت در کل فصل رشد نیاز دارد. کودها نباید اضافه شوند تا زمانی که درخت شروع به رشد می کند.

 7. با نارنج چه کار می کنید؟

  از آن ها برای تهیه مارمالاد پرتقال، سس ها، چیتنی، میوه های شیرین، پای، طعم دهنده ها و عرقیات مانند Grand Marnier ،Curaçao و Cointreau استفاده می شود. از میوه و شکوفه های پرتقال ترش در چین برای تهیه چای و داروهای گیاهی استفاده می شود. آن ها همچنین در ساخت آب گل نارنج، عطرها، و روغن پوست استفاده می شود.

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

281 دیدگاه درباره مقاله “با درخت نارنج آشنا شویم

 1. Avatar فاطمه گفت:

  نارنج های من 4ساله هستن هیچ وقت جلوی نور مستقیم خورشید نداشتم چون خشک میشدن همیشه تو حیاط توی گلدان قست سایه دار حیاط بودن
  اما به تازگی ما خانه عوض کردیم دیگه حیاط نداریم مجبور شدم داخل خانه بزارم گلدان ها رو نو خورشید از دور از پنجره عبور می‌کنه و به آنها میتابه ولی یکی از گلدان ها شروع به اول افتادگی برگ و شل شدن برگ و بعد جمع شدن برگ و خشک شدن می‌کنه آب مناسب میدم یعنی چک میکنم تا سطح خاک خشک شد آب میدم دو تا از گلدان ها سالم هستن ولی این یکی نه داخل ماسه من گلدان گذاشتم و الان یکم کود ریختم ولی فایده نداشت

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   درخت به صورت کلی احتیاج به نور خورشید و جریان هوا دارد دلیل از بین رفتن نهال های نارنج شما هم همین دو عامل است

 2. Avatar محمد گفت:

  تو شهر ما شیراز درختان نارنج زیادی هست ولی رشد خیلی کندی دارن و بعد بیست سال چهار متر قد میگیرن در حالی که بعضی شهرا درختان نارنج هفت هشت ساله خیلی بیشتر رشد کردن دلیلش چی میتونه باشه؟ بعداینکه آب و هوای شهر ما با اینکه خشکه زمستونا هم زیر صفر زیاد میره ولی خشک نمیشن چرا

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   درخت نارنج برای رشد بیشتر احتیاج به همه شرایط دارند ممکنه ایراد از خاک شما باشد شوک سرمایی می تواند دلیل دیگری باشد برای عدم رشد بهینه درخت های نارنج در منطقه شما

 3. Avatar رمش گفت:

  سلام من تعدادی هسته نارنج کاشتم دو سال پیش و الان حدودا ۵۰ سانت رشد کرده‌اند. اواخر تابستان متوجه شدم که برگها کرم خورده‌اند. چند بار هم کرم‌ها را دیدم طول کم اما پهنای زیاد داشتند و سریعا از برگ جداشون کردم. چه راه حلی را برای مقابله با کرمها پیشنهاد می‌دهید؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   باید از سم دیازنون استفاده کنید

 4. Avatar علی گفت:

  سلام. ما ۵ سال پیش درخت نارنجمون میوه های ابدار میداد و پر از برگ و شکوفه بود. و اصلا هم نارنج ها نمیریختن. ولی الان دو سه سالی هست که دیگه نارنج ها کوچک هست و درخت زیاد شکوفه نمیده و بیشتر نارنج ها هم میریزند.

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   برای اطلاعات بیشتر به شماره تماس 09358504040 در واتس آپ و یا تلگرام پیغام دهید .

 5. Avatar حسین گفت:

  سلام ببخشید از شهر بابلسر نهال ترنج به ارتفاع ۷۰ سانت خریدم اوردم قم و اونها رو داخل گلدان ۲۰ کیلویی گذاشتم جاش گذاشتم پشت پنجره پذیرایی که نور غیر مستقیم زیادی داره….الان در زمستان شوفاژ را روشن کردیم کمی برگهاش جمع شدند..علت چیست…ممنون…کلا شرایط نگهداریش در داخل خانه را میفرمایید

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   برا اطلاعات بیشتر به شماره تماس 09358504040 در واتس اپ و یا تلگرام پیغام دهید .

 6. Avatar مهرشاد گفت:

  سلام من اهواز زندگی میکنم و دما در تابستان به 60 درجه میرسه و باغچه من نور کامل خورشید رو داخل تابستان می‌گیره ولی در زمستان نور اصلا به خاک نمیرسه ولی اگر نارنج به دومتر برسه نور خورشید دریافت می کنه بنظرتون مشکلی نیست که درخت نارنج داخل باغچه با این شرایط کاشته بشه و برای اینکه داخل رمستان قارچ نگیره باید به درخت سم قارچ کش بدم یا نه البته فکر نکنم در زمستان نور مستقیم خورشید نیاز داشته باشه چون به خواب میره نظر شما چیه

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   درخت نارنج برای رشد نیاز به نور کامل خورشید دارد .

 7. Avatar فریبا گفت:

  درود و خسته نباشید اقای انگورانی من یک درختچه نارنج تابستان از فروشگاه خریدم و اوایل پاییز به گلدان بزرگتری انتقال دادم خوشبختانه خیلی آسیب ندید و زمانی که هوا نزدیک به صفر شد به اتاق پشت انتقال دادم و همچنین پنجره تقریبا همیشه نیمه باز است برای آبیاری کم و بیش روی برگها و کمی به خود گلدان هفته ای دو تا سه بار آبیاری خیلی کمی کردم یکی از دوستانم به من راهنمایی کرد که کل زمستان نباید آبیاری کنم تا بتونه درخت به خواب زمستانی بره ایا باید آبیاری را قطع کنم ممنون میشم راهنمایی کنید سپاسگزارم

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   در زمستان آبیاری درخت نارنج باید هفته ای یکبار گردد و در تابستان هر سه روز یکبار آبیاری شود .

 8. Avatar Mina گفت:

  سلام،یه درخت نارنج ۵ ساله داریم که متاسفانه فقط سالی دو سه تا نارنج میده،ساکن شیراز هستم،میشه راهنمایی کنید ببینم مشکلش چیه؟

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   برای اطلاعات بیشتر به شماره تماس 09358504040 در واتس آپ و یا تلگرام پیغام دهید .

 9. Avatar منیژه مدبر گفت:

  سلام.اگر نارنج ها را برداشت نکنیم تا برای زیبایی روی درخت بماند، آیا مانع بهار دادن آن نمی شود؟ نارنج من در گلدان است و امسال 35 نارنج داده.

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   نارنج اگر چیده نشود سال بعد محصول مرغوبی به شما داده نمیشود .

 10. Avatar باران گفت:

  سلام . نهال نارنج من ۳ ساله ست تا اوایل پاییز هم پر برگ و سبز بود یکبار افت کنه زد که سمپاشی کردم الان تمام برگهاش ریخته داخل گلدون و زیر نور مستقیم آفتاب هم هست .مشکلش چیه ؟

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   برای اطلاعات بیشتر عکس درخت خود را به شماره تماس 09358504040 در واتس آپ و یا تلگرام بفرستید

 11. Avatar بهروز گفت:

  سلام استاد خسته نباشید من دیروز یک نهال نارنج گرفتم تقریبا یکمترو بیس سانت هس میخاستم بدونم الان که بیستو دو بهمن 1399هست وهمین امروز کاشتمش توی حیاط خانه کود لازم داره چقد آب بهش بدم بعدش این نهال تیغ هم داره ساقهاش و دوساقه هم هست مشکلی نداره استاد؟ آیا عید گل میکنه ؟ بمن نگفت چن ساله هست این نهال یادم رفت بپرسم بنظر شما چن ساله اس؟ درضمن ما شیراز هستیم ممنون‌میشم جواب بدید با تشکر

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   درخت نارنج را لطفا تا 3 سالگی کود ندهید هفته ای یکبار آبیاری کنید
   ولی سعی کنید خاک زه کشی خوبی داشته باشد تا آب درکنار ریشه جمع نشود
   متسفانه درخت را باید ببینیم تا سنش را بتوانیم حدس بزنیم

 12. Avatar مجتبی گفت:

  سلام،دو عدد درخت به اسم نارنج خریداری کردم یکی در اسفند ۹۶ کاشتم دومی در ۹۷ الان که سال ۹۹ هستیم درخت کاشت ۹۷ گل کرده و ۹۶ نکرده،آیا ممکنه اون که گل کرده پرتقال باشه؟و اینکه تفاوت نهال نارنج با نهال پرتقال چیه؟هر دو درخت تقریبا ۳ متر شده‌اند

 13. Avatar ویکتوریا گفت:

  سلام من در اوهایو امریکا زندگی میکنم و سه سال بذر نارنج کاشتم و پشت در شیشه ای با نور کامل خیلی سر سبز و خوب ولی تا خالا هیچ شکوفه ای نداده آیا باید حتما پیوند شود؟ و چه وقت و چگونه لطفا مرسی

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   نهال نارنج نیاز به پیوند ندارد برای شکوفه دادن نهال نارنج و تبدیل به میوه شدن نیاز به جریان هوا و آفتاب مستقیم دارد از پشت شیشه فقط رشد میکند.

 14. Avatar مجتبی گفت:

  سلام،بنده یه درخت سرو ناز دو سال پیش کاشتم الان تقریبا ۳ متر بیشتر شده ولی رنگ درخت سبز تیره نیست،یکم بد رنگه علت چیه؟

 15. Avatar عاطفه گفت:

  سلام ببخشید ما یک درخت نارنج ۱۵ساله در باغچه داریم ولی چون فضاش کم بود رشد کافی نداشته الان پدرم میخوان اونو به یه باغچه دیگه جابه جا کنن میخوام ببینم کار خاصی باید قبلش انجام داد؟تکنیک خاصی لازمه برای این کار؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   لطفا در زمستان (زمان خواب درخت) درخت را جابجا کنید
   سمت شمال و جنوب و شرق و غرب درخت حتما معلوم شود و بر روی درخت علامت گذاری شود.
   و عینا در جای بعدی هم به همان صورت کاشته شود
   تا جایی هم که می توانید از خاک درخت قبلی بیشتر همراه ریشه بر دارید
   از کود هم اصلا استفاده نکنید
   در زمان کاشت هم حتما آب دهید تا هوا در کنار ریشه درخت نماند حتی در زمستان.

 16. Avatar حسن گفت:

  سلام وقتی که درخت نارنج گل دارد آب هم میخواهد؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   بله آب لازمه درخت نارنج و هر درخت دیگری است به شرطی که در آن دوران باران نبارد.

 17. Avatar رحمت شاهی گفت:

  سلام
  من هم برای عید دانه نارنج کاشتم و الان حدود ده سانت قد کشیده اند ، پر برگ و خوب شده اند ..برای نگهداری الان باید از هم جدا و در گلدان بکارم یا به همین صورت میتونم ازشون نگهداری کنم ؟ من در تهران و آپارتمان با آفتاب غربی زندگی می کنم .

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   نهال های کوچک نارنج باید از یکدیگر جدا شوند و حتما در معرض نور آفتاب قرار بگیرند و گرنه بعد از مدتی خشک میشوند.

   1. Avatar مرجان گفت:

    سلام.
    من کانادا هستم و اینجا چون نارنج رو اینجا زیاد نمی‌شناسن اطلاعات در موردش کمه. واسه همین از اطلاعاتتون خیلی استفاده کردم، ممنونم.
    الان یه نارنج یکساله دارم که حدودا ده سانتی‌متره. دوست دارم بدونم اندازه‌ش واسه یکساله نرماله؟ گیاه دوساله چقدر میشه؟
    و اینکه برگهای پایینی کمی زرد هستن، علتش احتمالا چیه؟
    چون زمستون‌ها سرد میشه مجبورم نارنج رو در گلدان نگهداری کنم، البته نورش نسبتا مناسبه.

    1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

     درخت نارنج نمی تواند سرمای خیلی زیاد را تحمل کند و بهترین کار را کردید در گلدان نگهداری کردید ولی بعد از زمستان حتما به محیط بیرون منطقل شود تا از هوای آزاد استفاده کند و اینکه نهال نارنج 1 ساله 10 سانت باشد مقداری کم است و فکر کنم مشکل نور باید باشد

 18. Avatar حمید صالحی گفت:

  باعرض سلام و تشکر خدمت شما هموطن گرامی. سوالی داشتم خدمتتون. من اصفهان زندگی میکنم تگ. پارسال یک نهال نارنج دوساله توی باغچه کاشتیم . خداشکر سرحال و سالم . طول نهال ۳متر و قطر ان ۱۲ میل . میخواستم ببینم باید کاری کنیم یا خودش در طول زمان قطور میشه؟ . الان با چوب و طناب بسته شده اصلا نمیتونه خودشو نگه داره.متشکرم

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   برای سا های اول و دوم میتوانید از یک قیم استفاده کنید ولی بعد از آن هم قیم را می توانید بر دارید.
   لازم به کاری برای قطور کردن نهال نارنج نیست به مرور زمان خودش بزرگ میشود.

 19. Avatar پژمان گفت:

  سلام خواستم بپرسم میشه درخت نارنجا در گلدان هم پرورش بدیم یا حتما باغچه لازم هس؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   تازمانی که درخت نارنج کوچک است را می توانید در گلدان پرورش دهید ولی زمانی که بزرگ شد حتما باید داخل زمین باشد.

 20. Avatar علی گفت:

  یا سلام و احترام
  چندین گلدان نارنج دارم 3 ساله جلوی بالکن برای زیبایی میخوام رشدشون سریعتر بشه اول بهار خاکش هم عوض کردم مخلوط خاک و ماسه و کود گیاهی رشد هم کردن حالشون هم خوبه ولی میخوام زودنتر بزرگتر بشن برای زیبایی بیشتر بالکن
  ممنون راهنمایی بفرمایید
  با احترام
  محسنی

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   آبیاری مرتب و کود دهی در زمان مناسب (نه خیلی زیاد) باعث رشد سریعتر هر درختی میشود آبیاری هفته ای دوبار (چون داخل گلدان است ) فراموش نشود.

 21. Avatar فریبا گفت:

  سلام من سه ساله درخت نارنج داخل حیات کاشتم فقط قسمت پایین درخت شکوفه میده قسمت های بالای درخت شکوفه نمیدن و شکوفه ها هم به میوه تبدیل نمی شوند علت چیست؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   درخت نارنج درختی نیست که نیاز به پیوند داشته باشد بنابر این درخت شما قاعدتا نباید مشکلی داشته باشد لطفا عکس های درخت را به شماره 09358504040 واتس اپ کنید تا بتوانیم کمک بهتری داشته باشیم

 22. Avatar شمس گفت:

  سلام کاشت نارنج

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   برای مطالعه کاشت نارنج کلیک کنید

 23. Avatar سمیرا گفت:

  سلام.من یک نهال نارنج را در باغچه حیاط کاشتم الان حدود سه چهار سالی میشه هنوز خیلی کوچیکه میخواستم بدونم چقدرطول میکشه که گل ومیوه بده؟ممکنه اصلامیوه نده چون درخت نارنج همسایه مون خیلی خیلی ازاین بزرگترولی هیچ وقت ندیدم میوه بده!

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   گلدهی درخت نارنج در سال دوم به بعد است میوه دهی هم از سال سوم به بعد.

 24. Avatar مهدی کریمی گفت:

  سلام
  دانه نارنج رو کاشان به جا سبزه
  الان رشد کرده باید جابه‌جا بشن؟
  و چند تا از برگ هاش هم زر شده
  چرا زرد شده؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   زرد شدن برگ سبزه نارنج برای احتیاج به نور بیشتر است و اینکه حتما باید گلدانش جدا شود تا بتواند رشد کند.

 25. Avatar محمود گفت:

  درخت نارنج رو در چه موقعی از گلدون به باغچه انتقال بدیم چون گلدونش کوچیکه

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   وقتی درخت نارنج به 20 سانتی رسید انتقال دهید به باغچه

 26. Avatar روح اله بیات گفت:

  سلام خوبین استاد
  بنده دو تا درخت حدود ۷ ساله نارنج دارم تو شهر قم که از ابتدا با کاشت بذر به حدود ۲/۵متری رسیده ولی متاسفانه تاکنون نه گلدهی داشته و نه بالطبع میوه ای
  سالهاست منتظرم گلدهی داشته باشه تا از عطر گلش لذت ببریم که هنوز اروزی کلدهی داریم منزل ما هم شمالی هست و تابش افتاب خوبی هم داره
  لطف میکنین اگه بنده حقیر رو راهنمایی بفرمایین

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   درخت نارنج بذون پیوند هم بار میدهد امابهتر است تا شما درخت نارنجتان را پیوند بزنید تا سریعتر به باردهی برسد.

 27. Avatar ه. ب. گفت:

  سلام، من دو‌درختچه کوچک‌ نارنج دارم که از دانه شروع شدند و الان ۷ ساله هستند و در گلدان.،در کانادا هستم و سالی یکبار در فروشگاه دستم به نارنج می‌رسد و درخت نارنج و پرتقال این نزدیگیها ندیدم.
  سئوال: چطور باید درختچه ها را پیوند بزنم؟
  و در صورت پیوند نزدن چه اتفاقی برایشان می افتد؟
  آیا هرگز گل می‌دهند؟
  مرسی

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   اگر درخت نارنج پیوند نخورد زمان میبرد تا بار دهد به گل هم مینشیند اما زمان میبرد
   پیوند باید یک شاخه از درخت نارنج و یا پرتقال در اختیارتان باشد که بار هم بدهد بعد آن را به درخت نارنج خودتان یوند بزنید.

 28. Avatar محمد ندافیان گفت:

  سلام میخواستم بپرسم ایا همان گلهای درخت است که بعداتبدیل به میوه نارنج میشوندیاخیر چون خودم من وحتما دیگران نیز به محض دیدن گلهای خوش عطر ان اقدام به چیدن ان میکنندکه دراینصورت دیگرمیوه ای برای چیدن نخواهیم داشت

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   گلهای نارنج تبدیل به نارنج میشوند

 29. Avatar آ.ز گفت:

  سلام! نارنج من ۵۰ سانت رشد کرده و بعد از اینکه گلدونشو عوض کردیم دیگه رشد نمیکنه و برگاش یذره سوخته. چی کنم؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   ممکن است در موقع تعویض گلدان نارنج ریشه ها کمی تکان خورده باشند برای همین کمی حال برگهای خوب نیست بعد از مدتی مجدد خوب میشوند.

 30. Avatar پیمان گفت:

  سلام.چه نوع پیوندی مناسب نارنج می باشد؟اسکنه و …
  من رفتم نارنج گرفتم ولی متاسفانه فروشنده گفت لازم به پیوند نیست نارنج اما الان می فرمائید که دیر به بار خواهد نشست..مثلا چقدر دیر میشه راهنمایی بفرمائید؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   نارنج تا همین چند سال پیش پایه اکثر مرکبات بود ولی خودش هم به تنهایی می تواند بار دهد سه تا 4 سال زمان میبرد بسته به نهال و شرایط ولی اگر پیوند بخورد بار بهتری میدهد.

 31. Avatar رنجبر گفت:

  سلام علیکم در زمستان چکار کنیم که نهال نارنج سرما نخوره داخل منزل جا نداریم توی حیاط ولی بالا ایرانت هست به طوری که آفتاب عبور می کنه .

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   اگر در مناطق سردسیر هستید می توانید گیاه را با پلاستیک بپوشانید

 32. Avatar دانیال گفت:

  سلام امیدوارم حالتون خوب باشه
  خواستم بگم من موقع در آوردن نهال نارنج بعلت ریشه زیاد تا قسمتی از ساقه کنده و ریشه بسیار کمی داره اگه دوباره بکارم بنظر شا میگیره؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   نباید ریشه درخت از بین میرفت بکارید امیدوارم مشکلی نداشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.